Saturday, June 16, 2018

השעון הסלולרי (בערך) של אפל - סקירה וביקורת Apple Watch Series 3 4G + GPS

רקע - למקרה ששכחתם, כי הרבה שכחו
כשהאייפון הראשון (2G) הגיע לשוק ב-2007, היו שהתעלמו ממנו. 4 שנים אח״כ לא משנה כמה ניסו להתעלם מהאייפון (וניסו: ממקירוסופט, דרך נוקיה ועד בלאקברי), הוא היה עובדה מוגמרת - מוביל דרך לכל מכשיר אחריו: אפל אומרת זיהוי טביעת אצבע, כולם אחריה. היא מחליפה אותו בנוטש עם זיהוי פנים, בעקבותיה כל שוק הסלולאר. האייפון היה כ״כ פופולרי ומדובר בשלב זה, שהפך ידוע לשמצה בתור מוצר ששמו הולך לפניו הרבה לפני יכולותיו ויתרונותיו בשוק. אופנה. אך גם אם המלך הוא עירום, כולם, אבל כולם, קונים את הבגדים האלה ואוהבים אותם, את הדיון על האמת בבד אשאיר למעשיות אחרות.

גם האייפד שמע אי-אלו הספדים ומילות פרידה, מצא את עצמו נופל במכירות ועולה בחזרה, ממוצה ומרווה וחוזר חלילה, אבל תגידו מה שתרצו: האייפד איתנו להישאר. אירוע החינוך השנה והשקת האייפד הבסיסי עם תמיכה בעפרון משרישות אותו במשרדי מהנדסים ובבתי ספר, באוניברסיטאות לצד בתי קפה. 4 שנים וטאבלטים ולפניהם האייפד, כמו גם סמארטפונים ולפניהם (כרונולוגית, אל תתחילו לריב) האייפון, הם עובדה ששינתה את העולם, לא פחות.

לא זאת עם ה-Apple Watch, השעון של אפל, השעפ״ל, האייווטש. הוא נותר בקרב גימיק לחובבי אפל, חובבי גאדג׳טים ותמהוניים כאלה ואחרים. בעוד הטלפון החכם כמעט מחק מהקיום את הטלפון הטיפש (כמו גם את הטלפון הקווי), השעון החכם לא בדיוק מאיים על השעון הטיפש, הקלאסי.

עונדי שעונים נותרו חצויים בין התכשיט היוקרתי שיחזיק להם עשרות ומאות שנים במשפחה, לבין קוביה עגולת פינות שמנמנה, לא נאה ופרקטית, סוג של החלפה של שעון המחוגים שקיבלו בשחרור מצה״ל בחזרה לשעון הדיגיטלי ההוא של קסיו. אבל קסיו אופנתי של 1000-2000 שקלים.

אלה שנמנעים משעונים לא השתכנעו בכלל שכדאי להם לאזוק את עצמם במכשיר הזה, ושיש ערך מוסף אמיתי לשעפ״ל. במילה אחת - אכזבה. אז מה עושה השעון השלישי כדי לשנות את זה? ולמה בכלל שלושה שעונים? והאם יש סיבה להסתכל מחדש על שוק הלבישים?

סדרה 3, תלוי מאיפה סופרים
השעון הנוכחי של אפל עונה לשם השיווקי ״סדרה 3״, ובדומה לקודמיו הוא מגיע בשני גימורים (אלומיניום וזכוכית מחוסמת או פלדת אל-חלד וספיר קריסטל), בשני גדלים (38 או 42 מ״מ) אותם ניתן לתאם לשלל רצועות איכותיות (במחירים מופקעים). בניגוד לאחיו הגדולים, בסדרה 3 ניתן לבחור בין דגם עם GPS, לבין כזה עם GPS וסלולר. כן, שמעתם נכון, שעון סלולרי. האותיות הקטנות מיד. רמז: הן גדלות במהירות.

סדרה 3 מרמזת על קודמתה, סדרה 2, שמרמזת על קודמתה, סדרה 1. לא כך המצב. סדרות 1+2 החלו משווקות יחד, שנה אחרי השקת השעון הראשון שהיה ידוע פשוט בתור אפל ווטש. נקרא לו, לאפל ווטש, אם כן, סדרה 0. תמימי הנפש יצפו כי כאשר אפל השיקה את סדרה 2, היא המשיכה לשווק את הדור הראשון בתור סדרה 1. לא ולא, זה היה טריק שניסה לקבור יחצנית את השעון הראשון, שהיה חלש מדי הן מבחינת מעבד והן מבחינת זיכרון.

השעון הקודם שענדתי, Apple Watch Series 0 שוויו דאז מעל 1000 דולר, במקרה והיה צורך לכבותו, נדלק בלא פחות מ-5.5 דקות. הוא בקושי הגיב ובשיעולים פתח אפליקציות. זה לא אומר שהוא לא היה חכם ונוח ואיפשר אינסוף פונקציות, ובכל זאת, השנה כבר הרגישו את השיעולים מאוד. מוצרים אחרים באותו הגיל לא נמצאים במצב כה עגום (מנסיון על מקבוק איר בן 5 ואייפד איר בן 4).

עיצוב אחיד, נעים ומזדקן
לעצב שעון כריבוע זה לא רעיון משהו, אבל אם כבר עשיתם את זה, ואנשים למדו לקבל את זה, לא קרה כלום אם זה ישאר ככה כמה שנים. לשעונים של אפל שלל אביזרים רחב, החל מרצועות מתחלפות מחומרים שונים, דרך מטענים נייחים וניידים ועד כיסויים ותושבות. אלה מאבדים רלוונטיות ככל שאפל עושה מהפכות בעיצוב השעון. הנה למשל, רבים קנו רצועה יקרה מאפל עצמה, ב-100-400 דולר וירגישו מרומים אם יאלצו להוציא סכום דומה שוב אחרי שנה או שנתיים.

לקוחות אלה ישמחו לשמוע שעיצוב השעון לא השתנה משמעותית מאז הוכרז. הרצועות הקיימות מתחברות לשעון החדש כי המסילות והעיצוב כולו זהים לחלוטין. ההבדל היחיד היתכן הוא בגימור החומרים וחוזקם. רצועה ישנה שעברה כמה שנים של שימוש לא בהכרח תתאים ויזואלית לשעון חדש ומבריק. עם זאת, ההתאמה מאפשרת למעוניינים לשדרג את הטכנולוגיה בלי לשלם מס אופנה (מעבר לזה שהם משלמים בקניית אפל, וברכישת שעון חכם מלכתחילה).


בכל הנוגע לרצועות, תוכלו לקנות את אלה שאפל או מיני חברות אופנה מפרסמות, ומחיריהם בשמיים. לדעת עבדכם הנאמן זו טעות להשקיע בהם. לא רק שהשעון של אפל הוא לא בדיוק הצהרה אופנתית, אלא גם הרצועה הנאה שתחברו לו תלך לפח או לרוכש הבא ב-10% מחיר. שלא תבינו לא נכון, הרצועות של אפל איכותיות אלפי מונים מהזבל שתמצאו באיביי, הן כנראה שוות את ההפרש, או לפחות את חלקו, בכסף. עם זאת, יש להיזכר כי זה לא המחשב שעל היד שלכם, זו הרצועה שמחזיקה אותו שם. אם המתקן ברכב שלכם הוא של אפל, וגם המטען האלחוטי, הרי שגם רצועות תקנו מאפל. אם לא תעדיפו כאלה שלא יחזיקו מעמד יותר משנה, אבל יעלו 10-12 דולר לאיכותיות בהן מאיביי.

השעון בן ה-4 שלי הגיע עם רצועה איכותית למדי, שהעלתה את תג המחיר שלו ב-550 דולר פוטנציאלית (עד מעבר ל-1000). זו הייתה רצועת חוליות שחורה של אפל, מרשימה ונאה וקרירה למגע. אמנם מדובר בשעון ספורט מודד דופק, אך רצועת החוליות, אין מה לומר - לא אוהבת זיעה. למעשה, היא דורשת ניקוי בהשרייה כל כמה שבועות, וזה הופך למטרד לא קטן. לעומתה, רצועת סיליקון נאה שעולה 200 שקלים אצל אפל ו-20 שקלים אצל איביי, תוכל לעבור שטיפה במים ותרגיש הרבה יותר טוב אם אתם צועדים לכם ברחוב התל-אביב או בחדר הכושר הממוזג.

רצועת עור, למשל, אותה קיבלתי במתנה, ושוויה כ-20 דולר, החזירה ציוד במגע ראשון עם זיעת צעדה של שעה וחצי בת״א החמימה. אם ככה הולכים להם 20 דולר עדיף להשקיע 20 שקל ברצועת ספורט. יתרון החלפת הרצועות חשוב מאוד אם כן, ובהתאם לייצוגיות שעליכם לשדר לעומת רמת הספורט והאקטיביות אליה תגיעו ביציאה תוכלו לבחור רצועה תומכת ומתאימה. בתמונה משמאל שעון עם רצועת עור של 600 דולר. לא בהכרח קל יותר, אך בהכרח חבל יותר, להזיע בה ברחוב.

על כל איכויותיהן הרבות של הרצועות הבאמת מופלאות של אפל, עדיין קשה לי להמליץ על הוצאה של סכום כה גבוה על רצועה. כך או כך אמליץ לקנות את השעון עם רצועת הסיליקון הפשוטה ביותר ולרכוש מיצרנים איכותיים רצועות אלטרנטיביות, אם ממתכת ואם מבד, אם מעור ואם מסיליקון, בלי לשלם מס אפל היסטרי, על איכות היסטרית, שבתחום הרצועות אין בה ערך מוסף משמעותי.

בנוגע לגוף השעון - אין שינוי. הפינות נותרו מעוגלות עם המסך שמתעגל כלפיהן, גימור הפלדה השחורה נותר מבריק בדומה לאייפון 7 בגימור Jet Black, בניגוד לאותו אייפון, השעון עשוי פלדה (גרסת האלומיניום היא בצבע אפור מט) ולכן לא תמצאו שריטות על גוף השעון שלכם בקלות, ועל כך בהמשך.

ביצועים וסוללה
הבעיה הסופנית של סדרה 0, אותה ניסתה אפל לקבור, הייתה היעדר ביצועים וסוללה. ככל שהפך השעון ממסך עזר-אלחוטי-לאייפון למחשב קטן, רלוונטי ועצמאי, כך כשלה החומרה בהרצת כל הטוב הזה. בזירת הביצועים, 5.5 דקות לוקח לשעון הישן לעלות כאשר הוא כבוי, ו-5-20 שניות לפתוח אפליקציה, סירי מגיבה 4-8 שניות באיחור ובמקרים שונים התחושה היא שאפליקציה נתקעה עד כדי יציאה ממנה, כאשר היא פועלת כראוי, פשוט באיטיות משוועת. בניגוד לציפייה ממכשיר לביש להיות זמין יותר מכל מכשיר אחר, השעון של אפל הרגיש כאילו הוא אביזר נחמד, ולא יכול להיות הרבה יותר. זה כמובן החריף עם השדרוגים בשנתיים האחרונות, אך מההתחלה המצב לא היה טוב.

אפל ידועה כחברה שמקיימת את הבטחותיה בדבר שעות סוללה. לאייפד למעלה מ-10 שעות סוללה בפועל (ולכן הוא סוס עבודה), והבטחתה של אפל ל-18 שעות עבודה על השעון אמינה גם היא, אך בואו איתי אל האותיות הקטנות: בשעון הישן, על מערכת מודרנית וחזקה ובתום 4 שנות שימוש יומיומי, אחרי תשע שעות, ובקושי שימוש כלשהו בשעון (מדי פעם תצוגת שעה, סירי פעמיים לבוילר ולקניות, תריסר התראות ובדיקת מזג-אוויר) הגענו ל-50 אחוז. זו בדיוק ההבטחה של אפל, 9 שעות = 50 אחוז, ומנגד, בקושי עשינו שימוש בחוכמה של השעון החכם. אז מה עשינו בזה? היה והיינו עושים כמה שיחות ועוברים בין אפליקציות, עושים אימון ושומעים מוזיקה, או אז ה-18 היו הופכים בקלות ל-8. וזה כבר לא מחזיק את היום. שוב, בעיה קשה במכשיר לביש.

אם כן, לאפל הייתה עבודה אמיתית. החדשות הטובות הן שבמשך 3 שנים, היא עבדה: השעון מהסדרה השלישית, שהיא למעשה הסדרה הרביעית, מריץ את Watch OS 4.2 בגאון, ומרגיש מהיר בערך כמו אייפון 7 - די חלק עד כדי שיהוקים קלים. המערכת החדשה רצה עליו בזריזות, אפליקציות שרצות ברקע* נטענות מיד ואלה שלא ב-1-3 שניות, וכאשר הן עובדות, מה שלא תמיד קורה, אפשר לעתים למצוא את השעון כשימושי עד כדי חיבה, לא תאהבו אותו כמו המחשב או האייפון באפשרויותיהם הבלתי מוגבלות, אך בהחלט תחבבו את השעון של אפל, בעיקר אם אתם חובבי ספורט, ועל כך בהמשך.

המהפכה האמיתית בין הדורות קרתה בחיי הסוללה, שבמקום 18 שעות בקושי ובשיעול, מחזיקה בערך פי 3.5-4 מזה. לא פחות. למעשה, אחרי שימוש לא מועט בשעון, עוד לא הצלחתי להוריד אותו מתחת ל-60 אחוזי סוללה ביום ארוך, וזה הישג מאוד מרשים, כי זה אומר שאפשר לעבוד עליו הרבה יותר, ושהוא מוכן לפחות לשנתיים של שחיקת הסוללה ע״י פיצ׳רים של מערכות מתקדמות מ-4.2 המותקנת כעת.

מבחינת ביצועים וסוללה השעון של אפל די מוכן, וזה משהו שלא ניתן לומר על השעון הראשון של אפל, וזו אמירה משמעותית. האם היא משמעותית מספיק כדי לגרום לכם לענוד אותו? ממש לא בטוח.


*ב-Watch OS 3 ואחריה ניתן לבחור, דרך אפליקציית השעון באייפון בין שני מצבים: הראשון (וברירת המחדל) הוא שהאפליקציות האחרונות שהורצו ישארו ברקע, והשני הוא בחירת אפליקציות מראש, שיהיו תמיד ברקע. המעבר בין אפליקציות אלה שרצות ברקע נעשה באמצעות לחיצה על הכפתור שמתחת לגלגל, וסיבוב הגלגל עד לגלילה לאפליקציה הרצויה. זהו פיצ׳ר מעולה, והוא מציע חופש כמעט אנדרואידי. עבדכם הנאמן בחר באופציה השנייה וסימן את כל אותן אפליקציות שצריך שיהיו זמינות, תמיד (מוזיקה, הודעות, מייל, יומן, תזכורות, שעון מעורר, סיסמאות, מזג האוויר, Workflow ו-טלפון).

עמידות
ככל שמכשיר נייד יותר, כך אנחנו רגישים יותר לנפילות שלו. ככל שהוא לביש יותר ולא יורד מאיתנו, כך נצפה יותר שיעבוד ושיעבוד היטב. מאז האייפון הראשון זו בעיה בסמארטפונים, וגם האייפון החדש שלכם, הדור האחרון, עשר שנים אחרי הראשון, עדיין דורש כיסוי ואף מדבקה ועדיף משטח מזכוכית שיגן על המסך שלו, ואולי אפילו על הגב שלו, כי הכל הפך לזכוכית, והכל שביר הרבה יותר, לא פחות.

בניגוד לאייפון הרזה והמעוצב היטב, השעון שמנמן ומרובע, אם תוסיפו לזה מגן מסך מיניאטורי וכיסוי וקיבלתם בטטה שלא עוברת מסך בשום מצב. ולכן רוב רוכשי השעון לא מכסים אותו באבזור הגנה משני, ובצדק - הסיכוי שהוא יפול לכם מהיד קטן ככל שהוא מחובר לכם לזרוע. מבחני הפלה מראים שהשעון רגיש לרצפה לא פחות מאחיו הגדול, והוא יתפרק וישבר לרסיסים אם תפילו אותו.

עם זאת, מכות אקראית למסך והטחות אקראיות בקירות, דלתות, שולחנות, לפטופים, חברים לעבודה, ואפילו פיתה עמוסה בטחינה כולם יעברו בשלום. השעון יודע להגן על עצמו מפני רוב הסכנות שעורבות לו על פרק היד שלכם, כולל מים והרבה מהם. בניגוד לאייפון, שלא באמת נועד להכנס לבריכה, בשעון הספורט של אפל יש אופציה מפורשת לניקוי מים המערכת (ספציפית ע״י השמעת צליל מבדר בעת הוצאת אוויר מהרמקול, קצת כמו האפליקציה ההיא לאייפון שכיבתה נרות). השעון נועד לצאת אתכם לשחיות ולספור לכם את הקלוריות. זה אומר שהוא אוכל גשם, מקלחת וכיור במטבח לארוחת בוקר. לארוחת ערב הוא ישחה אתכם בחדר הכושר. השעון הוא אחד הגאדג׳טים הראשונים שבאמת מעודדים שימוש במים, ואחד הראשונים שבאמת מקיים את הבטחת העמידות ההפכפכה.

4 שנים של שימוש יומיומי בדגם החזק יותר (פלדת אל-חלד ומסך ספיר קריסטל), הראו סימנים קלים מאוד בכל דפנות השעון (מיקרו-שריטות), וסימן אחד על המסך שרואים רק בשמש ישירה. 4 שנים (מקבילות, של ההורים) של שימוש בדגם האלומיניום והזכוכית מראים עמידות מרשימה של החומרים כאשר הם מונחים על היד. השעון של אבי סיים את חייו כאשר נחבט במשקוף הדלת, התנתק מרצועתו וצלל לרצפה, שם התפרק כאילו היה שעון סיני. אז לא צריך להשקיע יותר מדי באביזרים, רק להיזהר לא להפיל את השעון, או לא לחבוט בו מספיק חזק כך שהרצועה תשתחרר והוא יפול. השעון לא אוהב רצפות, באופן די מוזר הוא מעדיף קירות. אבל על טעם ועל ריח.

על המטען
לשעון אין חיבור לייטנינג וגם לא USB-C, ומדורו הראשון ועד היום הוא נטען בהצמדה (בשפת רחוב, הטענה אלחוטית. במציאות: יש חוט). האם זו אותה הטענה אלחוטית סטדנדרטית כמו באייפון X? חס וחלילה 🙄
אמנם יש שמועות על אי אלו מטענים אלחוטיים שמטעינים את הדור האחרון של השעון של אפל, אך המטענים בהם נתקלתי והטעינו בקלות את האייפון, התעלמו מהשעון כליל. בדור הראשון נשאתי את המטען איתי בתיק לכל מקום, ואפילו עשיתי בו שימוש בימים ארוכים מחוץ לבית. בזכות הסוללה האימתנית של הדור האחרון אין יותר צורך לצאת מהבית עם מטען. לו הסטנדרט המקובל בעולם, ובאייפון, היה מקובל גם על השעון הסיטואציה הייתה טובה בהרבה. אולי בשעון הבא. מותר לחלום, לא?

הודעות והתראות
הפיצ׳רים המרכזיים (והג׳יימס בונדיים למדי), שיתכן ומציבים את השעפ״ל מעל התחרות. היכולת להעביר התראות והודעות מהטלפון לזרוע שלכם אפקטיבית בטירוף, בתפיחה קלה ודיסקרטית באמצעות מנוע הרטט המדויק. כאשר תרימו את הזרוע תראו את ההתראה, ואם תמשכו את האצבע במורד מסך השעון, תראו את היסטוריית ההתראות שלכם. להיות בלי השעון ולשמוע את הטלפון מצפצף בקצה החדר פשוט נשמע מוזר. ואם אתם כמוני, מחוברים למכשיר כדי לדעת לאן ללכת בבוקר, השעון הופך להיות לאיבר בגוף, ולצמיד של הג׳יני באלאדין, במקביל. אנשים שלא עושים שימוש בהתראות דיווחו שהם יכולים לצאת מהבית בלי השעון ולא להרגיש.

המסך הקטן די מושלם למידע כה תמציתי, ואף מאפשר מתן תגובות פשוטות להודעות והתראות. למשל, אם קיבלתם הודעה ובה שואל אתכם חבר אם תרצו להיפגש ברביעי או בחמישי, השעון יציג את אפשרויות התשובה ״רביעי״, ״חמישי״, ״לא בטוח״ וכו׳ בהקשר לתוכן ההודעה וסט קבוע של ״כן״, ״לא״, ״אולי״, ״סבבה״ הניתן להתאמה אישית. במידה והתשובות המובנות לא מספקות, ניתן להכתיב לסירי את הטקסט הרצוי (ואף לעבור בין שפות) ולשמוע כמה מעט עברית היא יודעת.

קודם כל סירי שומעת י בעתיד יחיד גוף ראשון. יענו היא תעדיף לכתוב לחברה שלי ״אני יאסוף אותך מחר״ מאשר ״אני אאסוף אותך מחר״ ולסיים לי את הקשר. מעבר לכך היא פשוט מפספסת דברים פשוטים, ויש לה עוד הרבה ללמוד על מה שקורה בין הים לנהר. באנגלית היא פשוט נשמה טהורה.

באנגלית תוכלו גם לצייר את אותיות ההודעה שלכם ולהקליד אותה כך לאט לאט, וזה לא כיף בדיוק כמו שזה נשמע. בפועל, פרט לכמה תגובות מובנות שיעזרו ושלל התראות שתראו ותסלקו מיד על השעון, עבור תשובות משמעותיות, כאלה למשל שמשלבות טקסט ואמוג׳י, תיאלצו לשלוף את האייפון.

כל זה נכון כבר 4 שנים, אך החוויה המהירה והחלקה בשעון האחרון הופכות את החוויה לזורמת וכיפית עוד יותר. זה אולי הפיצ׳ר הכי חכם בשעון. או שבעצם…

כלי מוזיקה ותקשורת עתידני - האייפון והאייפוד שבאייוו׳טש
לפני 4 שנים זה היה גימיק מגניב בטירוף אך לא שימושי, ועכשיו אולי מדובר בצמד פיצ׳רים הכי חכמים בשעון: שיחות הטלפון ונגן המוזיקה.

השיחות באמצעות הדיבורית המובנית שופרו הן מבחינת איכות רמקול והן מבחינת איכות המיקרופונים וכעת זה פשוט שמיש: אפשר לענות לשיחות בלי ידיים, בקליק על השעון, ופשוט לדבר. זה כנראה משהו שתרצו לעשות רק בבית, אבל זה אפשרי ושומעים אתכם היטב. עם האיר-פודס או עם זוג אוזניות מתאים (Beats Wireless למיניהם) תוכלו להאזין למוזיקה מחשבון האפל מיוזיק (או לסנכרן פלייליסטים), לענות לשיחות וכל זה בלי לגעת באייפון.

בשעון הסלולרי תוכלו גם לעשות את זה בלי האייפון (אל תרוצו לחנות, זה לא נוצץ כמו שזה נשמע ועל כך בהמשך). עם זאת, היכולת לעבור בתוך ספריית שירים עצומה, לקבל ולהוציא שיחות, והכל באמצעות השעון וסירי כאילו הטלפון לא שם, כאשר הוא משמש למוח מאחורי כל העניין הוא לא פחות ממדהים, בטח לילד ניינטיז שקרא על הדברים האלה במדורי מד״ב.

מכונת כושר משומנת
לפני 7-8 שנים יצאו בהמוניהן אפליקציות לאייפון שמאפשרות למדוד קצב לב: האפליקציה מפעילה את המצלמה ואת הפלאש, אנחנו מצמידים את האצבע למצלמה, ועל פי השינויים בגווני האדום באצבע יכולה האפליקציה לזהות פעימת מחזור דם, וכך היא סופרת קצב לב. מי היה יודע שאת הטריק הזה יאמץ הממסד, ולשעון (עוד מהדור הראשון) שתי נורות לד ירוקות עוצמתיות בגבו, והן מאירות לתוך פרק היד שלכם מדי פעם (וכל העת כאשר אתם מתאמנים) כדי לאסוף מידע על קצב הלב שלכם.

בנוסף, הדור החדש של השעון קיבל GPS, כך שהוא לא צריך את הטלפון כדי לדעת איפה אתם. אם הוא היה באמת סלולרי הייתם יכולים לצאת לריצה בלי הטלפון, אבל על כך בהמשך. השילוב עם נכונות כניסה למים הופך את השעון אטרקטיבי לשלל פעילויות: הליכה, ריצה, שחייה, הרמת משקולות ועוד. באייפון אפליקציית הפעילות תראה לכם על מפה היכן צעדתם (ומה היה קצב הלב בכל שלב), כמה קלוריות שרפתם, כמה חם היה ומה הייתה הלחות. שימושי למדי. בנוסף ניתן להגדיר יעדים למטרות, ולאסוף מדליות (אלה די מגיעות בכוחות עצמן תוך כדי מרוץ הימים, ההליכות והאימונים).

תוך שימוש בכל אלה תיאלצו להימנע מרצועות עור, ועדיף אפילו מתכת. לכו על בטוח, בספורט אין כמו סיליקון. ואם כבר סיליקון, אז אין כמו זול.

השעון של אפל הוא אחד מגאדג׳טי הבריאות הכי טובים שהיו לי, אך לא היו לי הרבה (גאדג׳טים או שעות של שימוש פוטנציאלי בהם). הוא דורש ממני לקום ולהסתובב בחדר אחת לשעה, סופר את שריפת הקלוריות היומית כולל השמת יעד משתנה באופן שבועי, ומציג את כמות זמן ההתעמלות ביום, גם בקביעת יעד. הוא מציע מדליות על סגירת יעדים לפי מה שעשיתם בחודש שעבר. למשל, אם עשיתם רק 3 אימונים, תקבלו מדליה על 5 בחודש הבא. אם עשיתם 10, תצטרכו לתת 12 אימונים בשביל אותה המדליה. מדליות אחרות אפשר לקבל על פשוט להשאיר את השעון על היד. למשל, הגעה ל-365, 500 או 1000 יעדים זה די עניין של זמן.

בכל בוקר יתן לכם השעון תזכורת מוטיבציה: ״אתמול סגרתם את כל טבעות הכושר שלכם. מה יהיה היום?״, ״אתמול היה אימון הריצה הכי טוב שלכם! מה תעשו היום?״ ואם אתמול לא היה משהו, ״ביום רביעי שרפתם 2449 קלוריות. והיום?״ אם אתם בטטות עד אחה״צ השעון יזכיר ״בדר״כ אתה במצב טוב יותר בשעה הזו״. נשמע טיפשי, אבל לפעמים זה פשוט עובד. כך נגיד, ברבע לחצות משמיע השעון נקישה ״תסגור את טבעת ההתעמלות שלך, רק 12 דקות של הליכה נעימה״, כי 12 דקות ישלים ליעד היומי. השילוב בין תצוגת הטבעות החודשית, תצוגת האימונים המפורטת, התזכורות והאופן היחסית נעים ולא חודרני בו מבצע השעון את משימתו, להזיז את התחת שלכם מהכיסא, מרשים ביותר. זה לא שעכשיו פתאום כיף לעשות ספורט אם לא אהבתם קודם, אבל זה קצת יותר מתגמל, במיוחד אם אתם אוהבים לעשות תחרויות, ביניכם לבין עצמכם או בין חברים. כמו כן לשעון ים אפליקציות ספורט צד ג׳ שלא יצא לי לנסות, אז קדימה, Pedal to the medal. חובבי ספורט ימצאו את עצמם עם פלטפורמה חכמה מכוונת ספורט על הזרוע.

יתר השימושים
יש שיגידו שהשעון של אפל לא כ״כ מרגש, והם צודקים. וזה בכלל לא אומר שהוא לא השעון החכם בעולם, ומדהים מכל שעון שענדתם על זרועכם. עם זאת, מהר מאוד תמצאו את עצמכם ״ננעלים״ על כמה שימושים קבועים ומקובעים, שגם אם מעורבות בהן איזו אפליקציה או שתיים, הרי שלכל משימה מעבר או לכל דבר חד פעמי, תעדיפו את האייפון הגדול והבלתי מוגבל.

כך למשל, בכל בוקר אני מבקש מסירי להזכיר לי לכבות את הבוילר. אם אני קורא משהו מעניין אני גם מבקש ממנה שתזכיר לי ללכת להתקלח עוד 10 דקות. אם יש לי ביומן משהו שלא יושב לי טוב בראש (למשל, נסיעה לחבר בערב שאני פשוט לא זוכר) אני מכוון לי שעון מעורר כמה זמן שצריך קודם. לעתים אני מקבל שיחה או שתיים. בצהריים אני יוצא להליכה וכמובן בוחר לי מוזיקה בהתאם, ובערב ממשיך לעוד כמה שיחות. בערב, אני מארגן פלייליסט לחבר׳ה שבאים לבקר. את כל זה אני עושה עם השעון. זה די מדהים ומהפכני, אבל זה פשוט לא *מרגש*. כך למשל, יש לי על השעון אפליקציית מחשבון (אפילו שתיים, אולי בפיצוי מוגזם על כך שאפל בחרה לא לכלול בו מחשבון - רק סירי או כלום) עם מחשבון טיפים וממיר מטבע מובנה ונוח למדי. כמו כן, יש תוכנת תרגום ואפילו את  iTranslate Converse, המציעה דיבוב לשפה נבחרת בזמן אמת. והן עובדות מצוין. עם זאת, במקרה הנדיר בו אני צריך לעשות את הפעולות האלה בחיי היום-יום שלי, ארגיש יותר בבית וחופשי עם הטלפון ואשתמש בו. כך למשל, מרצה שותף משתמש באייפון ובשעון יחד כחצובה ומכוון את צילומי הוידאו של עצמו בעזרת שני כלים אלה. וזה רק מראה לכם שגם למוצר קטן כמו השעון של אפל, יהיו שימושים שונים בקרב משתמשים שונים.


אז אמרנו שיש אחלה מחשבון ויופי של תרגומון, והם עובדים מצוין במידה ובוחרים להשתמש בהם. למה שלא נבחר להשתמש בהם? ובכן, כי חלק עצום מהאפליקציות לשעון הן זבל עופות, אולי בגלל סדקים במערכת ההפעלה.

לאפל שתי פלטפורמות ראשיות: macOS ו-iOS. השעון (והטלוויזיה) הן הפלטפורמות המשניות, אין בהן דפדפן, אין בהן קבצים (דרופבוקס, גוגל דרייב ושות׳), אין בהן פתקים ואין בהן מחשבון. הן די מעפנות. היה ורציתם יותר מכמה אפליקציות צד ג׳ בכיוון, אכלתם אותה.
מערכת ההפעלה של אפל לשעונים היא פלטפורמה משנית, חלקית, ורק עכשיו היא מתחילה להיות חצי אפויה. אפליקציות רבות פשוט לא עובדות. אחרות מבקשות שתפעילו את אחותן באייפון וגם אז מקרטעות, יש שלוקחות נצח לטעון ואז קורסות, והכל בחוסר חדווה משווע לשנת 2018. כמה דוגמאות לכשלים באפליקציות לשעון:

 • אפליקציית בנק לאומי הישראלית: תראה לכם את העו״ש בהזזת האצבע. נשמע מעולה. אכן נשמע. גם כאשר הכל עובד ומקונפג באייפון, השעון פשוט נכנס להמתנה אינסופית ואז קורס, או אומר שהשירות לא הוגדר.
 • כלי המפתחים המצוין והחינמי (בקוד פתוח) CI2Go לבדיקת מצב בדיקות אינטגרציה הרצות על מכונה בענן יעבוד רק אחרי שהפעלתם את אחיו הגדול באייפון.
 • רדיו TuneIn אשר מציע שלט דרך השעון ידרוש שתפעילו את האפליקציה בטלפון לפני הפעלת האפליקציה בשעון אחרת תראו את המסך שפה למטה.
 • אפילו אפליקציית 1password המצוינת: גם היא מציגה לכמה רגעים בהפעלה מדי פעם מסך ריק ובו הכיתוב ״הוסף סיסמאות דרך האייפון״.

וזו רשימת באגים מכמה דקות. בקיצור, אפשר לראות שאפל יודעת ליצור פלטפורמה (או לפחות בדיקת תוכנה) שלא מעלה כאלה תועבות לחנות האפליקציות הבוגרת לאייפון. בשעון הסיפור אחר, אפל שמחה למעט הביזנס שהשעון מקבל, ואנחנו זוכים לפלטפורמה שנותנת לבאגים לחיות כאילו הם לא באים לנגוס לכם בארוחת הערב אח״כ. בשעון, התפוח לא מרוסס. וחנות האפליקציות היא שוק פשפשים לא קטן.

סלולרי כמו תפוח אדמה 🥔
הידעתם? תפו״א מסוגל להדליק מנורה. באמצעות 2580 תפוחי אדמה, הוכיחה נטלי גריגסון, תוכלו להאיר את הבית שלכם לחודש. אז למה כולם לא עושים את זה? כי חלק ממהתבגרות היא ההבנה שלא כל דבר שאפשר לעשות, נועד שיעשו אותו. למעשה, לא כל דבר אפשרי, כדאי לעשות. וזה שזה עובד, ממש לא אומר שזה ראוי לשימוש.

אבל, תגיד אפל, זה ראוי לשיווק. השעון הסלולרי של אפל סלולרי בערך כמו שתפו״א הוא מטען נייד. זה שעל הנייר אפשר לגרום לזה לעבוד, לא אומר שתעשו בזה שימוש אך ורק במקרה חירום וגם, אם זה עובד. וזאת בגלל שיש 4 סעיפים של אותיות קטנות שאומרים שהשעון הסלולרי של אפל די לא בשל להיות סלולרי, הוא אולי שעון עם תוכנית נתונים קטנה, אבל לא כל דבר עם מודם של סלולרי הוא סלולרי.

אז מהם ארבעת הקאצ׳ים? למה השעון של אפל סלולרי כמו תפו״א?
 • דורש סים אלקטרוני - סים אלקטרוני משמעותו שאתם מצמדים לאייפון שלכם את השעון, והוא משויך למספר הטלפון שלכם ללא כל כרטיס סים פיזי. זה למעשה המהלך ההגיוני הבא של אפל, אחרי שכיווצה וצמצמה את הסים למה שהפך להיות, בשעון היא הוציאה אותו לגמרי. הבעיה? זהו פיצ׳ר תלוי מפעיל סלולרי. כרגע, אין אינכם באמריקה הצפונית, קנדה, או מקסיקו, אין לכם מה לעשות עם השעון הסלולרי של אפל. בישראל, לצורך העניין, הוא פשוט לא נתמך כלל.
 • דורש אייפון פעיל ומחובר - השעון אינו סלולרי עצמאי באף מקרה. הוא דורש שהטלפון יהיה זמין ומחובר לאינטרנט, גם אם הוא לא עליכם. כלומר, אם נגמרה הסוללה באייפון? אל תחשבו שהשעון יציל את המצב. להיפך, ללא אייפון השעון פשוט יהפך הרבה יותר טיפש.
 • לא תומך בנדידה - כמו האייפונים הישנים, השעון של אפל לא תומך נדידה. כלומר, שעון שנקנה באירופה לא יתפקד כסלולרי בארה״ב ולהיפך. כלומר גם אם שפר מזלכם לקנות שעון אפל מוזל בארה״ב, אל תקנו את הדגם הסלולרי כי הוא לעולם (!) לא יהיה סלולרי בארצנו. האייפון הוא סלולרי עולמי תומך נדידה כבר למעלה מ-5 שנים. השעון לא שם עדיין.
 • מחזיק ל-4 שעות - נגיד שאתם במדינה ממקבץ העלית של אפל, ונגיד שהאייפון שלכם תמיד פעיל ומחובר, ונגיד שאתם לא נודדים - נגיד שזו סתם ריצת בוקר שלכם בסנטרל פארק עם השעון של אפל. ריצת בוקר של שעה תעלה לכם בעד 25 אחוזי סוללה. כלומר תיאלצו לטעון את השעון כבר כשתחזרו. אם משתמשים בשעון של אפל כסלולרי הוא הופך להיות ממלא מקום, שצריך לחזור למטען כל כמה שעות. וזה די לא שמיש.
בהנחה שאתם עדיין חושבים שזה שימושי שימו לב לעובדות הבאות:

 • אין עדיין קליינט ווטסאפ לשעון. אם קיבלתם הודעת ווטסאפ ובטעות עשיתם לה דיסמיס, החיים קשים. חכו הביתה ותגיעו לאייפון.
 • אם סירי לא הגיבה להודעה היטב כמו שרציתם, או שצריך אימוג׳י לצד טקסט - כל אלה רק באייפון
 • וויקיפדיה - אין, פתקים - אין, ווייז - אין, דרופבוקס - אין, אופיס (גם תצוגה מקדימה) - אין, מוביט מוגבל מאוד.
אז גם אם אתם בתוך 4 השעות האלה, השעון לא יתן לכם כוח, רק את המינימום הנדרש ולעתים גם לא אותו.

סיכום - ריקוד הבשורה והבוסרה
השעון החכם של אפל, בשנתו הרביעית ברצף, הוא השעון החכם המפותח והחזק ביותר בשוק. ארבע שנים שזה לא אומר הרבה, אם כי הנישה צוברת פופולריות לאיטה. השעון של אפל הופך לטוב יותר ויותר בדברים שהוא עושה: לעקוב אחר הפעילות שלכם, לנגן לכם מיליוני שירים באוזניות אלחוטיות, להקיש עליכם לתזכורות ולספק יכולות תקשורת בסיסיות פלוס לשעת מצוא. הוא בהחלט מתקרב לשלמות בקטגוריות המאוד מוגבלות הללו.


לצערנו, הוא בקושי עושה את הדברים שהוא יכול היה לעשות כמו ניהול פתקים, גלישה בסיסית ביותר, תצוגה מקדימה של קבצים, וכו׳. לאלה יש פתרונות צד ג׳ כמו OneNote של מיקרוסופט עם פתקים לשעון, אך בניגוד לאחרונה, בקבצים וגלישה המצב הרבה פחות טוב ואין אפליקציות בוגרות מספיק, או לפחות לא מצאתי כאלה.

היעדר היכולת להגיע לתכנים כמו הודעות הוואטסאפ שלכם, וחוסר בשלות של אפליקציות, ריבוי גימיקים, ריבוי אפליקציות שדורשות הפעלת רקע באייפון וכו׳ הופכים את הפלטפורמה של אפל לחלקית ביותר, ועדיין מרחיקת לכת לעומת כל דבר קיים. אז מה עושים? זה תלוי בשימושים ובצרכים.

שאל אותי חבר, כאילו מסכם את הסקירה הזאת, ״אם הוא היה עף לך באסלה ונעלם, היית קונה חדש?״
ב-4 השנים האחרונות הפכה התשובה מ-״לא בטוח בכלל״ ל-״הוא נגד מים, אז אני אשחה אחריו כמו בטריינספוטינג״ ולא בכדי, אפל יצרה פלטפורמה משפרת ומשדרגת חיים, בעיקר מבחינת קריאה ותגובה להתראות והודעות, מוזיקה, הנגשת מידע משמעותי (כמו מיקום הישיבה הבאה או מזג האוויר) ואפילו, באופן מפתיע, שיחות טלפון.

עם זאת, השעון רחוק מלהיות סלולרי אמיתי או בכלל מחשב שעומד בזכות עצמו. בעוד אפל הולכת והופכת את האייפון עצמאי (הנה באייטונז 12.7 החליטה להפסיק לגבות אפליקציות אל נגן המוזיקה ולהחליפה בחנות שלה בענן, ואם החליטו לסלק משם משהו אתם בבעיה), עליה לאמץ מגמה דומה עם השעון. על השעון להיות גרסה מרגיזה ומוגבלת של האייפון, ובינתיים הוא עדיין רחוק משם. האם להשקיע בו 1000-2200 שקלים? ובכן, אם אתם חולי גאדג׳טים או אפל (שתי מחלות קשות) התשובה כבר ברורה לכם בשלב הזה. אם לא, בדקו מה ערך הפיצ׳רים שלו בחיים שלכם (פעילות וספורט, מוזיקה, התראות, הודעות ושיחות, שליטה במצלמה על האייפון למשל יכולה להיות שווה כסף לאנשים מסוימים וגימיק ריק לאחרים). אם הערך המרכזי שלכם בשעון הוא אסתטיות, המשיכו ללכת. זהו לא שעון פוזה, הוא מכוער ויעיל, הקסיו הדיגיטלי של 2018.