Sunday, April 16, 2017

פרדוקס השעון של אפל : Apple Watch על watchOS 3 – סקירת בגרות וביקורת


השעון של אפל הגיע לשוק ואל פרק היד שלי פחות או יותר באותה התקופה, חודש לאחר השקתו לפני שנתיים וחצי. הסיבות שסקירה זו התעכבה היא בין השאר מקום עבודה חדש (ומרגש), מעבר לדירה חדשה (ורגועה) ועומס יומיום כללי (וחיובי), אך כמו כן, כמו כל מוצר שיוצר קטגוריה חדשה, נדרש לי זמן להבין מהו הדבר שפתאום מונח לי על הזרוע, מה הוא תורם ובאיזה מחיר. לוקח זמן מה עד שמפתחי אפליקציות אם בחו״ל ואם בארץ מתחילים לעשות משהו עם הפלטפורמה. חיכיתי כדי לספר לכם על המוצר הבוגר, ולא על ימיו הראשונים בארץ. את 30 החודשים האחרונים ביליתי כשעל פרק ידי השעון של אפל, במטרה לנסות להבין אם אכן אפשר לצפות מה-Apple Watch למהפכה.

רק כדי שלא תמשיכו לקרוא סתם: כן, זה השעון החכם המתקדם בעולם, וכן, הוא חכם ופונקציונאלי הרבה יותר מכל שעון רגיל, והוא מוצר מצוין. כיצד אביזר כזה יכול להוות אכזבה המסמלת את נפילתה את אפל מחברה המוציאה מוצרים ״מושלמים״ לעוד חברת טכנולוגיה רגילה? על שאלה זו אנסה לענות כאן. למרות שלא הייתי מחליף את השעון של אפל, איני בטוח שאני יכול להמליץ עליו, בטח שלא לכולם, זאת בגלל שהשעון כולו מונח על פרדוקס, ועד שאפל לא תפתור אותו - השעון ישאר מוגבל.
בין שעון לחכם
כבר שנים שקטגוריית השעונים החכמים הולכת ומתחממת. עם יציאת Android Wear על שעוניה הראשונים החלה הקטגוריה להעלות עשן ועם הכרזתה של אפל על שעון חכם היה נדמה שהשוק עולה באש, ועוד מעט לכל אחד יהיה שעון חכם כזה או אחר, ולו רק כי אפל תעשה את זה נכון כמו באייפון, גוגל תיישר קו ויווצר עוד מוצר שהעולם המערבי לא יכול בלעדיו, ממש כמו האייפון, קצת כמו האייפד.

אז למה אין הרבה שעונים חכמים, וכנראה שגם בשנה הבאה לא נראה את מהפכת המחשב הלביש? ובכן, כי בניגוד לטלפון, אותו יש לכולם בכיס ואפשר ואף מומלץ לשכלל אותו, שעון אין לכולם על היד, בטח לא ב-2017. כאשר כולנו נושאים טלפון שיכול להראות לנו את השעה והרבה יותר מזה, הצורך במכשיר נוסף, אזיק שני, שמונח עלינו בכל עת וכל תכליתו היא ליידע אותנו בזמן מתמעט. למעשה, שעון היד של שנת 2017 הוא פריט אופנה הרבה יותר מכלי שימושי, לא כן אפשר לומר על הסלולארי בעת השקת האייפון. למעשה, בעת השקת האייפון היו הרבה יותר שעונים בעולם. באופן אירוני, הרג האייפון את השעון.

על כן ניתן לחלק את שאלת השעון של אפל לשני חלקים: האם השעון החכם יכול להחליף ולשדרג שעון רגיל? כאן התשובה היא כן מוחץ. אך האם הוא נותן לכם לעשות משהו שלא עשיתם עד עכשיו? משהו שמשפר את חייכם בצורה ניכרת כמו האייפון המחובר שבכיסכם? ספק רב. אפל יצרה פלטפורמה לשעונים חכמים ושעון חכם נאה המבוסס עליה, היא הציעה פלטפורמה אחידה והחלה מרוץ מפתחים לעולם אפליקציות השעונים החכמים. אבל, וזה אבל עצום, היא לא שינתה את התשובה לשאלה הזו. השעון של אפל אינו טוב יותר בקנה מידה משעונים חכמים אחרים. הוא יותר נתמך, יש לו יותר אפליקציות, אבל הוא מוגבל, ומיד נבין כיצד.

עיצוב
מעצם הגדרתו, השעון של אפל נראה ומרגיש טוב, אפילו טוב מאוד. זהו מוצר אפל על כל קימוריו ועיקוליו, והוא משדר חדשנות יוקרתית לכל עבר, כמו כל מק, אייפד ואולי אפילו אייפון. העיצובים השונים שמציעה אפל עומדים במטרה: הם נאים ומרשימים מאוד, תוך כדי שמירת צביונם השעוני. בניגוד לשעונים חכמים אחרים שמסכיהם ענקיים וכפתורים עבי כרס מעטרים את צידיהם, השעון של אפל נראה ראשית כמו שעון, קצת מלבני, אך שעון. הוא לא מרגיש גדול מדי. למעשה, אחרי עשרות שנות Casio Edifice לדורותיו, השעון של אפל נוח הרבה, הרבה יותר. הוא אינו כבד מדי, והיכולת להתאים אישית כל רצועה (גם רצועות מתכת עם חוליות) מבלי ללכת לחנות הופך את התאמת השעון לידכם לתענוג של ממש.


השעון מגיע בשלוש סדרות הנבדלות זו מזו בחומר המרכיב את גוף השעון וברצועה, כמו גם, כמובן, במחיר. סדרת הפתיחה, ה-Apple Watch Sport, מציעה שעוני אלומיניון ומסך זכוכית מחוסמת. הסדרה היוקרתית יותר, הנקראת פשוט Apple Watch, מציעה שעונים עשויים פלדת אל-חלד עם מסך ספיר קריסטל עמיד ורצועות עור או מתכת במחיר גבוה משמעותית. בסדרת היוקרה תמצאו שעונים עשויים זהב (סדרה 1) וקרמיקה (סדרה 2) במחירים עשויים בדיחה, וכאן נחזור ונאמר שצריך להיות עשיר אך גם די טיפש כדי לרכוש שעון אפל עשוי זהב, שכן עוד שלוש שנים מעכשיו תהיה לכם פיסת טכנולוגיה מיושנת עטופה בזהב בשווי 30-100 אלף שקלים, ולמי זה טוב?

לו הייתה אפל מציעה לשדרג קדימה שעוני זהב אולי הייתה סיבה להשקיע את המחיר האסטרונומי שגובה החברה על סדרת אספנים זו, אך היות וזה אינו המצב, אין סיבה אמיתית ללכת על שעון זהב אפלי, וזו אפילו מתנה שהייתי מתבאס לקבל (עד כדי יכולתי למכור אותה ולקנות בכסף אייפון, שעון אפל רגיל, ורכב לא רע).

סדרת הספורט אכן מרגישה מעט מצועצעת, בעיקר בעקבות רצועת הסיליקון שפרט לגרסתה השחורה, נראית קצת כמו משחק ילדים. עם זאת, היא חזקה מאוד ונעימה למגע, ולא צוברת זיעה. הסדרות היוקרתיות מרגישות כמו תכשיט של ממש. לי היה הכבוד לבדוק את ה-Apple Watch Sport ברצועת סיליקון לבנה (42 מ״מ, במחיר 400 דולר) ולעומתו את ה-Apple Watch בעל רצועת המתכת השחורה (הבכיר במשפחת השעונים היוקרתיים ומחירו 1100 דולר ל-42 מ״מ). אין ספק שהשני נראה משמעותית טוב מהראשון, ומשקלו הכבד במעט מסגיר את השימוש במתכת במקום באלומיניום קל ופגיע. שניהם מרגישים כמו שעוני יוקרה ולכן לא הייתי משקיע ביותר מדגם הספורט.


שתי גרסאות השעון מעוצבות עד המ״מ האחרון, אך יש משהו ברצועת מתכת שחורה ומדויקת שיוצר רושם חזק מרצועת גומי קשיחה. גם גוף השעון עצמו, העשוי פלדת אל-חלד, נשרט פחות מגוף האלומיניום. את שני המסכים לא הצלחתי (ולא ניסיתי) לשרוט, אך נציין כי המסך בשעוני הספורט מצופים זכוכית מחוסמת, המזכירה קצת זכוכית גורילה וקשה (אך לא בלתי אפשרי!) לשרוט אותה. את הדגמים היקרים יותר ציפתה אפל בספיר קריסטל, חומר שני בקשיחותו רק ליהלום. כלומר, את השעון הזה קשה הרבה יותר לשרוט. נייר זכוכית למשל, יחסל את המסך של שעון הספורט ולא יזיז לסדרות היקרות יותר. אחרי שנתיים וחצי עם שני השעונים (כמובן, דגם הספורט אצל חבר, היום בו אענוד שני שעונים הוא היום בו אקח את הדלוריאן שלי למערב הפרוע), לא הצלחתי לשרוט לא את המסך של סדרת הספורט ולא את זה של הסדרה הרגילה.

פרט לעיצוב המלבני ולשני הכפתורים בצד שמאל (הגלגלת, בצד שמאל למעלה וכפתור היישומים משמאל למטה) זה נראה שעון רגיל למדי. זאת אם מתעלמים מהעובדה שלרוב מסכו שחור ולא רואים בו דבר, ורק כאשר מכוונים את גוף השעון אלינו המסך נדלק. כך לא נראה שעון רגיל. יתרון נוסף של שעון בעל מסך סמארטפוני היא העובדה שכבר לא צריך אור כדי לראות מה השעה. הפונקציונאליות הבסיסית של שעון נבלעת ללא מלח ע״י השעון של אפל: הוא מציג את השעה, הוא מציג אותה גם בחושך, הוא מציג תאריך שלא צריך לכוון כל תחילת חודש, הוא נוח וניתן להתאמה אישית, הוא נראה טוב. זה שעון מצוין, אולי הכי טוב שתוכלו לקנות בכסף. המסך המואר הוא חרב פיפיות, ובגרסת המערכת האחרונה הוסף מצב קולנוע, בו המסך אינו נדלק אלא אם כן נוגעים בו. זה היה יכול לחסוך לי כמה פאדיחות בסינמה סיטי בשנתיים האחרונות.

אז השעון של אפל הוא השעון הכי טוב שיש. אבל רגע, מה עם השעון שסבא העביר לכם כמו בספרות זולה? ובכן, יש קסם שונה בשעון עם מכאניזם שוויצרי שכנראה יחיה 100 שנים אחריכם לבין שעון חכם שכנראה תחליפו עוד שלוש-ארבע שנים. אלה שני עולמות שונים ומתנגשים. בתחום הפונקציונאליות אפל מנצחת, בתחום הצורפות - זה כבר בעיני המתבונן. ואם סבא שלכם העביר את השעון במקומות מוצנעים, הרי שזו עוד סיבה להתקדם לשעון הגייני יותר.

שליטה ומערכת הפעלה
לשעפל מסך מגע זעיר, כלומר שפרט לגלגלת ולכפתור, כדי לתפעל את השעון תאלצו להסתיר אותו וזה די משונה. המסך הזעיר אינו משאיר הרבה מקום לפונציונאליות, ולכן לחיצה ״חזקה״, מה שנקרא אצל אפל Force Touch, תספק רטט קל המדמה כפתור אמיתי ותציג אפשרויות נוספות כאשר אלה זמינות. באייפון זה נחמד, בשעון עם צג כה קטן ומוגבל זה נחוץ.

הגלגלת נוחה להפליא. היא מדויקת וגדולה, בעלת תחושה חלקה ויציבה,  כמו שאפל יודעת. לרוב משמשת הגלגלת לגלילה מעלה ומטה, במקום להעביר את האצבע למעלה ולמטה על המסך כדי לגלול ולהסתירו בתהליך. עם זאת, אינדיקטור הגלילה (אותו מלבן זעיר בצד ימין) נעלם כאשר לא גוללים ולכן לעתים קשה לדעת שיש לאן לרדת או לעלות במסך. מקרה מאוד נפוץ הוא קבלת שיחה: כאשר מקבלים שיחה בטלפון ניתן לענות בשעון, וניתן להתעלם מהשיחה ולשלוח הודעה, אך בלי לסובב את הגלגלת, מקשים אלה מסתתרים ואין דרך לדעת שהם שם, פרט ללנסות. זה גרם לי לאבד מדי פעם (שוב ושוב) יכולות שמצאתי רק כי לא ידעתי למצוא אותן. זו בדיוק הדרך בה לא יוצרים ממשק משתמש.

לחיצה על הכתר (הגלגלת) תציג את פריסת היישומים המותקנים בכוורת, בסגנון המזכיר את מסך הבית של האייפון. אלה חלק מהאפליקציות שיש לכם באייפון, שעברו סנכרון אוטומטי לשעון. כל אפליקציה המציעה אפליקציית שעון תותקן אוטומטית אלא אם כן בחרתם אחרת. בתצוגה זו כמו גם בתצוגת התמונות תשמש הגלגלת להתקרבות והתרחקות מהאובייקטים. התרחקות מהכוורת תקטין את האייקונים והתקרבות תתקרב לאייקון שבמרכז המסך עד לפתיחת האפליקציה הרלוונטית. זה גימיק נחמד, לא הרבה יותר, לרוב קל יותר לגעת עם האצבע באפליקצייה הרלוונטית, ולעתים טועים בלחיצה בעקבות ריבוי האייקונים והמסך הזעיר.

האפליקציות שלכם מגיעות מהאייפון. כלומר מה-אפ-סטור. אין אפליקציות לשעון שאינן באייפון, וזה מגביל. גם התקנת אפליקציות לשעון נעשית דרך האייפון, וניתן לערוך את סדר היישומים בכוורת על השעון עצמו (לחיצה ארוכה וגרירות כמו באייפון) או באפליקציית השעון באייפון. הבנתם נכון מהפסקאות האחרונות, השעון אינו עצמאי - הוא מתפקד באופן שלם רק כאשר הטלפון שלכם בקרבת מקום. למעשה, אפליקציית השעון שעל האייפון מאפשרת לשנות הגדרות מתקדמות, לעדכן גרסת תוכנה, לנהל את גיבוי המידע בשעון, לנהל את האחסון ורשימות המוזיקה המסונכרנות אליו ועוד ועוד, כל אלה לא אפשריים מהשעון עצמו. כל שימוש הדורש יותר מתפעול בסיסי על מסך זעיר יעביר אתכם באמצעות Handoff לאייפון.

כלומר, אם תשאלו את סירי שאלה שתוצאתה חיפוש ברשת, אם מצאתם שיר בשזאם ואתם רוצים לראות את פרטי האלבום, אם קיבלתם לינק בהודעת ווצאפ ובמקרים רבים נוספים, השעון ינחה אתכם להמשיך את הפעולה שהתחלתם על האייפון, ושוב - זו מגבלה מורגשת.

אם כך, מה בכל זאת השעון עושה בעצמו ועד כמה הוא עצמאי? תתפלאו, כי הוא יכול:
 • לקבל התראות על הודעות, מיילים, ולמעשה כל דבר שהטלפון מתריע עליו, היישר לפרק היד באופן שקט, נוח ומאוד דיסקרטי.
 • להוציא ואף לקבל שיחות טלפון, תוך שימוש באייפון שנמצא במרחב התקשורת האלחוטית.
 • לקרוא ואף לכתוב ולשלוח הודעות טקסט ומיילים, בין אם מתוך תגובות מוכנות מראש, באמצעות הכתבה קולית (גם בעברית) או באמצעות שליחת הקלטת אודיו. אפליקציות כגון פייסבוק מסנג׳ר מאפשרות גם משלוח של סטיקרים וכמעט כל מה שאפשר לשלוח בפייסבוק.
 • לשלוט בנגן המוזיקה באייפון באופן מלא.
 • לשלוט במצלמת האייפון - כלומר, לראות תצוגה מקדימה לתמונה ולבצע את הצילום עצמו באופן אלחוטי מהשעון, וכך לצלם סלפיז שאינם למעשה סלפיז.
 • השעון מסוגל לאחסן רשימות מוזיקה ולנגן אותן לאוזניות אלחוטיות, אם למשל יצאתם לריצה והטלפון בבית.
 • מידע נקודתי מהאייפון זמין בשעון ונראה טוב: מזג האוויר, מניות, מפות וכיווני נסיעה. לא כך בינתיים עם תזכורות (שמציעות רשימה בסיסית והתרא) ופתקים (שפשוט חסרים).
 • סירי: כשגודל המסך אינו גדול משמעותית מהאגודל שלכם, יש צורך בתפעול קולי: תוכלו ליצור התראות, אירועים ביומן, שעונים מעוררים והכל באמצעות הקול. תוכלו גם לשאול שאלות, לבצע חיפוש, ואף להריץ אפליקציות בלי לגעת במסך.
וזו רק ההתחלה. יש להבין כי השעון אינו מכשיר סגור - הוא מריץ פלטפורמה. בכל גרסה של מערכת ההפעלה ובכל הכרזה ושחרור של אפליקציה חדשה הוא מקבל פונקציונאליות נוספת. זו אולי נקודת האור הגדולה ביותר של השעון החכם של אפל: הוא יהיה טוב יותר. מדוע הוא לוקה בינתיים? אחרי כל הפונקציונאליות הזו, כיצד הוא יכול לאכזב? זאת נראה מיד, כשנרד לעומק של היכולות לעיל.

כשעון
בתור שעון, האפל ווצ׳ לא רק עושה את העבודה - הוא עושה אותה מצוין, למעשה לא תוכלו לחזור ממנו לשעון שאינו חכם. לחיצה עמוקה על המסך תאפשר לבחור ולהתאים אישית ממגוון סגנונות שעונים. החל משעוני אנימציה מבוססי דיסני לילדים, דרך תמונות מונפשות המציגות מקומות בעולם בשעת היום הנוכחית ועד שעוני מחוגים המחקים שעוני כרונוגראף ושעוני יוקרה בהתאמה. על גבי סגנונות השעון ישנם ווידג׳טים זעירים הנקראים בשפת אפל ״סיבוכים״ או Complications. בחירת השם די איומה, אך הפיצ׳ר שימושי - תצוגה קטנה בכל זמן של מזג האוויר, הפגישה הבאה ביומן, תאריך וחודש או מצב סוללה ועוד.

בגרסה השנייה למערכת ההפעלה של השעון, הציעה אפל שסיבוב הגלגלת יסיע אתכם בזמן ויראה את העבר ואת העתיד בהתאמה. זה נשמע נורא מגניב, אבל זה ממש לא שימושי. עד כדי כך שאפל ביטלה את זה כברירת מחדל במערכת הנוכחית, ואפשר להדליק את זה בתפריט, אם אתם מתגעגעים לפיצ׳ר המד״ב המיותר הזה.
התראות
במקום רינגטוני טלפון וצלצולי הודעה מרגיזים, התראות מהשעון מועברות באמצעות רטט בודד, סוג של תפיחה נקודתית וקלה על פרק היד (והמסך כלל לא נדלק), כך ניתן לדעת שקיבלתם התראה בלי שאף אחד אחר יודע. ניתן להרים את היד כדי לראות ההתראה מיד, או להתעלם ואז יעוטר שעונכם בנקודה אדומה בראשו, סימן לכך שיש התראות חדשות. החלקת האצבע מלמעלה למטה תחשוף את ההתראות ותאפשר אף להגיב לחלקן. למעשה, כאשר אנו מקבלים התראה באייפון, מוצעות לנו אפשרויות בגוף ההתראה. אפשרויות אלה מגיעות לשעון.

הודעות והכנסת טקסט
במקרה ומדובר בהודעה, אפילו בכזו מאפליקציית צד שלישי כמו ווצאפ, שאין לה יישום לשעון, כפתור התגובה נמצא בתוך ההתראה ומכאן גם בשעון. השעון יציע לכם מסדרה של תגובות מוכנות מראש (שניתן לערוך בהגדרות), יאפשר להכנס למצב הכתבה של סירי (גם בעברית) ואף לצייר באמצעות האצבע אותיות כדי לכתוב תגובה קצרה בסרבול, ובשלב זה באנגלית. לחיצה חזקה תאפשר לכם לעבור שפה.

ברוב המוחלט של המקרים, ההודעות שהכנתם מראש יספיקו. אנחנו נוטים לחשוב על עצמנו כמורכבים יותר, אך לרוב תשובה של כן, לא, תודה, ונדבר אח״כ הם כל מה שצריך. במובן הזה, זהו אולי הפיצ׳ר הכי חזק של השעון: היכולת להגיב להתראות בכלל ולהודעות בפרט, באופן דיסקרטי ודי מלא.

מנגד, אם ההודעות המוכנות לא מספקות אתכם - או אז אתם בבעיה. אופציה ראשונה היא כמובן לשלוף את הטלפון. האופציה השנייה היא להכתיב. הבעיה בהכתבה לשעון היא דימוי ופרטיות. ראשית, אתם נראים כמו מוסכניק שחושב שהוא ג׳יימס בונד. אלא שלרוב השעון לא יבין בהכרח מה תרצו ממנו בעברית, הוא בעיקר חלש עם שמות עבריים, והג׳יימס בונד שלכם לא בריטי משהו, בקיצור - זה לא חוויה נעימה או זורמת. שנית, בין אם תוכן ההודעה שלכם הוא ״איזה כיף! אני אוהב אותך״ ובין אם הוא ״עוד פעם אני צריך להביא טיטולים לאבא שלך וזה נגמר״ - אתם לא רוצים להגיד את זה לשעון שלכם באמצע הרחוב או האוטובוס. לא תמצאו את עצמכם משאירים את הטלפון בבית, בדיוק מסיבה זו. בפעם האחרונה שניסיתי להכתיב לשעון את ההודעה ״כל השינויים זמינים ושלחתי מייל לכולם״ לבוס שלי בשירותים באוניברסיטה, נאלצתי להגיד את המשפט שבע פעמים, קיבלתי מבטים מאוד משונים כשיצאתי משם, והבוס שלי התקשר לשאול למה השינויים זולים ומי זה מייק ששלחתי. יאפ, מוצר בוגר.

סה״כ, עבור נדל״ן המסך המוגבל, עשתה אפל עבודה מצוינת בהזנת מידע. זה רחוק ממושלם וזה ממש גרוע בעברית, אבל זה יכול להפתיע לטובה, כי נוצרת כאן פונקציונליות וחדשנות בחוויית השימוש. פקודות פשוטות עוברות מצוין, אנגלית מזוהה הרבה היטב, ובגרסה האחרונה אפשר לצייר עם האצבע אותיות. לא חשבתם שתדרדרו לזה בגיל שלושים, נכון?

שיחות
ניתן לקבל ולהוציא שיחות דרך השעון, שוב, ממש כמו ג׳יימס בונד. אפליקציית הטלפון בשעון מאפשרת לכם לצלצל לאנשים וכל שיחה באייפון תרטיט גם את השעון ותוכלו לענות ישירות ממנו. מאותן סיבות פרטיות לעיל לא תרצו לעשות זאת כמעט לעולם, כי זה אומר לנהל שיחה על ספיקר, כמו גרסה ערסית של ג׳יימס בונד. בשנתיים האחרונה ניסתה והצליחה אפל לשפר את איכות השיחה בשעון כך שזה הופך להיות לא רע. חברתית זה לעולם לא יהיה דבר טוב.

בהשקת השעון הציגה אפל מן חוגת אנשי קשר מוזרה. בגרסה האחרונה של מערכת ההפעלה הציגה אפל אפליקציות שרצות על השעון באופן טבעי וניתן לבחור ב-10 מהן שירוצו במקביל, ולעבור ביניהן בלחיצה על הכפתור התחתון. כך קברה אפל את החוגה שקברה המציאות בשנות ה-70.

אפליקציות
כפי שכתבנו לעיל, השעון מקבל את יישומיו מהאייפון, וזה מגביל ומתסכל, היות והמשמעות היא שאין אפליקציות שנמצאות על השעון ואינן על האייפון. בחנות האפליקציות הראשית יציגו אפליקציות עם יישום לשעון תמונות מקדימות של אפליקציית השעון לצד זו לטלפון, ומפתחי משחקים מתחילים לייצר כלי עזר למשחקים אשר מבוססים על השעון. אפליקציית השעון באייפון מכילה טאב מיוחד עם אפליקציות שעון מומלצות, והן רובן די משמימות.

פתיחת השעון להתקנת אפליקציות נשמעת מרגשת, אך יש לזכור כי בניגוד לחומרה האימתנית באייפון ובאייפד, השעון לא יכול להריץ הרבה. למעשה, לא ברור שהחולשה היא חומרתית, אך בשלב זה, ברמת מערכת ההפעלה, איננו רואים תמיכה באפליקציות שעון יוצאות מגדר הרגיל. הן כולן מתעסקות באותם סוגי פעילות: כלי ספורט, אפליקציות צ׳אט ומשחקי שעון דמויי טאמאגוצ׳י עד שלטי משחקים וכלי עזר.

כמה אפליקציות בולטות, בעולם ובארץ הן:

 • האפליקציות של הבנקים - לבנק לאומי אפליקציית אייפון מצוינת. אמנם לאומי הגדילה לעשות והוציאה אפליקציה לשעון - אך אבוי, כל מה שאפליקציה זו מאפשרת לעשות זה לראות את מצב העו״ש, וכאשר מבקשים ממנה לעשות זאת היא מציגה נקודות לנצח. כלומר, היא לא עושה כלום. כבר כמעט שלוש שנים שהיא לא עושה כלום.
 • Microsoft Outlook - כבר כמה שנים שקליינט המייל של אפל משתעל מאחורי התחרות. קליינט המייל של מיקרוסופט מגיע עם אפליקציה חביבה לשעון. אפשר להתמקד בתיבת ההודעות המפוקסת ואף לשמור לעצמכם תזכורת. כמה שנות ה-80. פיצ׳רים כמו להגיע לכל תיקיית דואר מלבד הדואר הנכנס חסרה גם פה וגם בדואר המובנה
 • Spark - אחרי שנתיים עם אאוטלוק עזבתי גם אותה לקליינט מייל טוב אפילו יותר. ספארק מומלץ לכל מוצר איוס, בעיקר אם אין לכם בעבודה שרת ארגוני מיקרוסופטי.
 • Microsoft OneNote - היעדרה של אפליקציית הפתקים בשעון כואב קצת פחות בזכות אפליקציה זו, אשר מאפשרת לסנכרן מחברות עם תוכן עשיר אל השעון. זה מצוין, ומציג בעיות אתיקה עליהן בהמשך.
 • Facebook Messenger - פייסבוק בנתה צ׳אט מצוין לשעון. לא תשמעו אותי אומר הרבה טוב על פייסבוק אבל הנה זה: הצ׳אט הפייסבוקי לשעון עשיר, מהיר וחזק מאוד.
 • Week Cal - זוהי אפליקצית יומן מצוינת לאייפון שמגיעה עם גרסת שעון המאפשרת לעשות בשעון יותר מרק להציג אירועים, למשל להזיזם או להזיז את אזעקותיהם. הממשק עדיין קצת כואב, אבל לפחות זה אפשרי.
 • 1password - ענקית הסיסמאות מציעה גרסת שעון שתכיל כל סיסמא שתויגה בהתאם באפליקציה. כך ניתן לשאת את קוד כרטיס הכספומט שלכם בצורה מאובטחת בשעון.
 • Shazam - יש צורך להוסיף? כלי המאזין למוזיקה (בהתחלה היה רק שלט רחוק לטלפון, בגרסה האחרונה האפליקציה משתמשת במיקרופון של שעון) ומזהה אותה עבורכם.
 • Ynet - אתר החדשות מציג אפליקציה לא רעה לשעון, יש בה אמנם רק מבזקים קצרים כותרות של כתבות, אבל זה הרבה יותר טוב מכלום.

ניווט
השעון מגיע עם אפליקציית המפות של אפל, אך כמובן שניתן להתקין בו אפליקציות ניווט נוספות כגון אפליקציית המפות של גוגל. ווייז אינה זמינה לשעון בשלב זה היות ותחום ההתמחות שלה הוא ניווט ברכב, אזור בו השעון אינו פעיל (במקרה הטוב). למעשה, השעון של אפל אמור לספק כלי אידאלי לניווט ברגל, בדור החדש של השעון אפל כוללת את רכיב הג׳יפיאס בשעון עצמו, ובדור הקודם נעזר השעון ברכיב הג׳יפיאס שבטלפון בקרבת מקום.

השעון של אפל יכוון אתכם ממקום למקום ברגל באמצעות תפיחות על היד שלכם - פעם אחת שמאלה ופעמיים ימינה. זה די מבלבל, לפחות אותי, ואני מצאתי את עצמי מביט בשעון כדי לנווט באמצעותו. עדיין, זו חוויה משופרת ביחס לניווט רגלי עם האייפון. גם כאן מנסה אפל לספק פתרון ניווט אישי ודיסקרטי, ולייצר מערכת יחסים אישית בין המשתמש לבין הגאדג'ט הלביש שקנה. זה פיצ׳ר חביב אך הוא נותר בגדר גימיק מגניב ולא מעבר.

בנהיגה השעון הוא בדיחה מקאברית. בשעת ניווט השעון יתפח לכם על היד באופן די מבלבל בזמן נהיגה, ובכל עת תמצאו אותו מציע לכם לקום ולעמוד כי אתם יושבים כבר שעה. ושיזדיין כביש מספר 1 וחוקי התנועה. תודה.

פעילות וספורט
התחום היחיד בו השעון של אפל באמת מתעלה על כל מחשב אחר שברשותכם, הוא כצמיד ספורט דיגיטאלי, ובכך הוא עושה עבודה טובה באופן שאיני יכול לשפוט כי אני בטטה. למעשה, אפל אף מחזקת את המגמה הזו ומוסיפה לדור החדש ג׳יפיאס מובנה, בעיקר לאצנים, ואטימות מוגברת למים, בעיקר לשחיינים.

לדעת עבדכם הנאמן זוהי החלטה שגויה. להפוך את השעון לשימושי עבור ספורט זה נחמד, אך בהחלט לא עדיפות מול להפוך אותו למחשב חזק שמאפשר לנו להשתחרר מהטלפון. אם אחד בא על חשבון השני הייתי משאיר את הספורט מאחור לטובת רכיב סלולארי לתקשורת שוטפת ללא האייפון. ומצד שני, אני בטטה.

יכולת השעון להקליט את פעילותכם הגופנית מתחלקת לשניים: ראשית, האזנה מתמשכת במהלך היום המתחלקת לשריפת קלוריות, פעילות גופנית והמנעות מישיבה ממושכת, ושנית, יכולת להקליט אימונים באופן ספציפי. אני עושה שימוש בעיקר בחלק הראשון. על פי גיל, משקל, גובה וגזע יבחר לכם השעון יעדי ספורט (טוב נו, לא גזע, אבל הנה פרק של מראה שחורה). 30 דקות הליכה, 350 קלוריות ועמידה של 15-30 צעדים אחת לשעה במשך 12 שעות ביום והשעון ישבע וישתוק. עד אז הוא יזכיר לכם מה המצב, ואם אתם מתקדמים וכמה אתם בטטה באופן כללי, אבל במילים יפות של אפל. אפליקציית הפעילות שבאייפון תאסוף את המידע ותציג אותו באופן די מרשים על תקופת זמן, שם תוכלו לראות שבימי שישי אני גולם באופן ניכר, ביחס לשאר הימים, בהם אני גולם פעיל גופנית.

דור חדש של שליפים
אנחנו מתיישבים מול השולחנות עם שני עטים ותעודת סטודנט, כל ציוד דיגיטאלי מונח לצד הלוח בתיק. המבחן מגיע, ואני מתחיל להבין שאני סטודנט לספרות ובכלל למדתי למבחן בהיסטוריה, מה שמחדד את העובדה שהמחברת נמצאת הרבה יותר קרוב משחשבתי. במקרה הרע השעון מחובר אלחוטית לטלפון שבתיק, במקרה הטוב הוא מחובר אליו דרך האינטרנט של האוניברסיטה. כל מחברות ה-OneNote שלי נמצאות על פרק היד שלי. כל הסיכומים. זה לא שליפים, זה האינטרנט.
לרגע אני נעצר, חושב על הפרק הבא במראה שחורה, מזכיר לעצמי שתור הזהב בספרד היה קיים גם בהיסטוריה וגם בספרות וניגש לפתור את המבחן ללא סיוע. האופציה להביט בשעון, ואפילו לצאת לשירותים לכמה דקות ושם לדפדף במחברת שהפכה לבישה קיימת אצל כל סטודנט וכן, לצערי הגיע הזמן להוריד שעונים בתחילת כל מבחן, עד שזה יקרה השעון הוא כלי לרמאות בבחינות. למה? כי ככה בנו אותו, וזה אפשרי. מה עושים נגד? לומדים למבחנים. כן, זה קורה.

רצועות
אחד הדברים המגניבים ביותר בשעון של אפל הוא היכולת להחליף לו רצועות בפשטות ובקלות. כפתור קטן בראש ובתחתית הרצועה, בגב השעון, ישחרר אותה. בין הבחירה האופנתית להחליף את הרצועות לפי החולצה, לבין הצורך הפרקטי ברצועה שנייה כאשר הראשונה נקרעת, היכולת להתאים אישית רצועות פשוט נפלאה.

לרוב אני עונד את רצועת המתכת שהגיעה עם השעון (בכל זאת, 550 דולר מחיר הרצועה בלבד), אך כבר החלפתי לתקופה לרצועת עור קלאסית ואיכותית ששרדה כ-8 חודשים עד שנרטבה, מחירה כ-40-50 שקלים, ואז לאחת אחרת דומה. מחירי הרצועות שאינן ידי אפל, גם כאלה איכותיות ביותר, אינו היסטרי. כך למשל תוכלו לקנות שעון ספורט פשוט במחיר המינימלי, 270 דולר, ולחבר אליו רצועת מתכת שתזכיר את זו שאפל מוכרת ב-500 דולר, ב-180 שקלים. זה לא כסף קטן, אבל זה לא מופקע.

רק כדי לסבר האוזן, אפל מוכרת שעונים מהדור השני מאלומיניום בסדרת ספורט, החל מ-270 דולר ל-38 מ״מ מסך ו-300 דולר ל-42 מ״מ מסך. לעומתם, ב-150 דולר יותר תקבלו שעון עם גוף פלדת אל-חלד, וב-1250 דולר תוכלו לקבל שעון לבן עשוי קרמיקה, יותר טוב מהזהב של הדור הקודם ועדיין די מפגר. כל המספרים לעיל מבוססים על רצועות סיליקון בסיסיות. רצועות העור של חברת Hermes  איתה עשתה אפל הסכם, מייקרות את השעון ב-200-700 דולר אם תבחרו בהן. רצועות המתכת הפשוטות של אפל מתחילות מ-150 דולר ומגיעות ל-450 דולר לרצועת החוליות. גרסתה השחורה, זו שבתמונה, מתומחרת ב-550 דולר. שמעתם נכון, בערך 2500 שקלים לאחר מס לרצועה. הרצועה מאוד מאוד איכותית, ויש לה יתרון על פני רצועות חוליות אחרות: לחוליות האחרונות כפתור זעיר, שלחיצה עליו תשחרר את החוליה. כלומר, ניתן להתאים את הרצועה המורכבת הזו אישית ללא ללכת לשען. זה שדרוג מהותי, אך האם הוא שווה 550 דולר? איביי טוענת שלא. פחות מ-200 שקל כולל משלוח לתואמת הסינית של הרצועה היוקרתית של אפל, אך לא היה לי הכבוד אז איני יכול להעיד על טיבה.סוללה
אין ספק שזהו אלמנט חשוב במוצר כה אישי וזעיר. לשעון סוללה המספיקה במקרה הטוב ל-20 שעות. כלומר, יש לטעון אותו בכל לילה. שכחתם לטעון אותו? הסוללה תמות באמצע היום. לעתים קרובות, בשימוש קל למדי מ-9 בבוקר ועד 3 בלילה, השעון מגיע ל-30 אחוזי סוללה בקלות. הפכתי זאת למנהג להטעינו בלילה וטרם הצלחתי לסיים סוללה ביום אחד, לא משנה כמה שיחות או הודעות העביר השעון. לכן, אני מעדיף לא להביט במצב הסוללה כל הזמן. כל עוד היא מספיקה לכל היום והשעון נטען בלילה, כל התעסקות בסוללה של השעון שעל היד שלכם היא מיותרת.

וכן, שמעתי את הבדיחה, איך יודעים ש-12:30 בצהריים? הסוללה בשעון של אפל נגמרת. זה לא נכון, אבל זה לא רחוק מהמציאות. אם הושבתם את החיבור הטענה המגנטי קצת עקום ולא שמתם לב שהסוללה לא נטענת בלילה, הבדיחה עליכם. הייתם מניחים שאם אין סוללה בשעון, לא ביג דיל - מחברים למחשב וטוענים - אבל לשעון של אפל חיבור אלחוטי מיוחד, לא חיבור של אייפון ולא חיבור סטדרטי. רובנו לא לוקחים איתנו את המטען היחיד ללילות לדרכים למקרה ש- ולכן שימו לב - אין לכם איך לטעון את השעון.

עכשיו יש לכם גאדג׳ט לביש ללא סוללה, ואתם מרגישים אפילו יותר מטומטמים מחבריכם שנגמרה להם הסוללה בטלפון. לפחות הם לא לובשים את המשקולת.

ביצועים: הפרדוקס האלחוטי
אם סוללה זה חשוב, אז רק דבר אחד חשוב יותר - מהירות. הרבה יותר מכל מחשב אחר, השעון הלביש צריך לספק לכם את המידע שאתם צריכים ולשרת אתכם במהירות האור. ומדוע? כי הוא לביש. להוציא את האייפון מהכיס, להדליק אותו, לגשת לאפליקציה כזו או אחרת ולשלוף פיסת מידע זו משימה שלוקחת כמה שניות טובות. אם במהלכן אתם מחכים לאייפון קצת, לא קרה כלום. מצד שני, להרים את השעון ולגשת לפיסת מידע זו פעולה שאנו מצפים שתיעשה מיד. כל המתנה מורגשת. וכאן אפל התחילה רע מאוד ומאז היא משתפרת, אבל יש לה דרך ארוכה.

בשעון הראשון לא היו אפליקציות מקומיות. הן כולן היו מסכים שרצו למעשה דרך האייפון שלכם. זה יצר פרדוקס איום: מחד, השעון משחרר אתכם מהטלפון ואפשר להשאיר את הטלפון בתיק או במשרד. מנגד, ברגע שמתרחקים מספיק מהטלפון, עד כדי תווך אלחוטי או אותו גג וויפי, או אז השעון הופך לא שמיש. וגם בין לבין הייתה החוויה עקומה לחלוטין.

הייתי רוצה להגיע לסיסמה פשוטה מול הפקיד בבנק, אז הייתי ניגש לאפליקציית הסיסמאות, ורק אז השעון היה מתחיל לטעון, מבקש מהטלפון שבתיק את המידע, והתיק בכלל מתחת לשולחן המתכת אז זה לוקח שניות ארוכות והנה, כוסומו, כבר הייתי עושה את זה שישים פעם עם האייפון יאללה עזבוני מהחרטא הזה.

לשמחתנו המצב כבר לא כזה כי אפל תומכת כעת באפליקציות נטיביות שרצות על השעון, ניתן אף לבחור 10 מהן שירוצו ברקע תמיד וזה עולם אחר. מצד שני, אפליקציה כמו זו של הפתקים עדיין לא קיימת בשעון יחד עם אפליקליות רבות. אפל לא הכריזה על שעון סלולארי, כך שכרגע זה עדיין אזיק מחבר-מנתק פרדוקסי לאייפון שלכם. מנתק אתכם מהטלפון כמו ג׳יני והמנורה.


סיכום: שאלה של נדל״ן גופני
האייפד, למשל, הולך והופך מחשב חזק, ואפל מנסה ומנסה לומר לכם שאפשר להחליף את המחשב שלכם בו. נמשיך לומר Bitch please עד שהמכשיר הקסום יצליח למשל לשמור כמה קבצים שצורפו למייל לתיקייה בדרופבוקס לא אחד אחד, או לערוך מסמך בדרופבוקס באמצעות וורד בלי לייצר העתקים בכל אפליקצייה למסמך.

השעון של אפל לא מתמחה בכלום כמעט, הוא אינו טוב באופן יוצא דופן כמעט בשום משימה. למעשה, הוא עושה דברים קצת פחות טוב מאחיו הגדולים, אולי פרט להיותו לביש. מעצם היותו עלינו בכל עת הוא עושה דברים שהאייפון לא יכול, כמו לאסוף מידע על פעילותנו הגופנית, ואם אנו חפצים בזה או בפיצ׳ר כזה או אחר של השעון הרי שיש לנו סיבה לקנות אותו. אם לא, מצד שני, ואנחנו בטטות - או אז, האם יש לנו מה לקנות את השעון?

ובכן, זוהי שאלה של נדל״ן גופני. לכל בעל שעון שמח אמליץ על שעון חכם בחפץ לב. החלפת המכשיר המיושן שעל פרק היד שלכם במחשב תפתח לכם המון אפשרויות. קצת כמו מעבר מטלפון טיפש לטלפון חכם. תוכלו לענות להודעות בדיסקרטיות, ולקרוא חדשות ומיילים בכל סיטואציה בה הטלפון קרוב-רחוק. יענו בשירותים. אך במידה ואינכם עונדי שעון, האם לקנות שעון חכם, גם חכם כמו זה אפל? זו שאלה פתוחה. לא ברור שיש יתרון מהותי לשעון חכם. זאת מלבד אולי כמה מקרים שלא נעים להודות, ישיבות בשירותים ושליפים באוניברסיטה.

זו אינה מהפכה, ואנו נמשיך לראות דשדוש שכזה עד שאפל או מתחרותיה ישיקו שעון עם מודם סלולארי ומערכת הפעלה עצמאית ככל האפשר עם גרסה מינימאלית של דפדפן וקליינט דרופבוקס, כזו שתאפשר לנו להשאיר את הטלפון בבית ולקחת את השעון, כזו שאין בה פרדוקס של קרבה וריחוק לטלפון. שעון חכם עצמאי, זו מהפכה. מה שיש פה זה אביזר מדהים לאייפון, כזה שיהפוך כל שעון יד קיים לשריד מעידן עתיק בו אנשים ענדו מחוגים, אך כזה שלא ישנה לכם את החיים. אם המחיר בין היום לבין הכתוב כאן הוא מסך גדול יותר, אולי ללא שוליים, אולי כזה כמו של הסמסונג גלקסי אס 8 שהוכרז לאחרונה, לא תשמעו אותי כועס.