Tuesday, March 11, 2014

סמארטפון אנדרואיד זול אקאי / AKAI K-45 – סקירה וביקורת

מבוא לסקירה זו ופרטים נוספים על המכשיר אפשר למצוא כאן.

האקאי קיי-45 הוא מכשיר ה-"יוקרה" בסדרת מכשירי תקציב בינוניים וסבירים של שלושה אחים, והוא מוצב מעל ה-K50 הגדול וה-K40 הקטן. בעוד גודל המכשיר בינוני, עם מסך המשתרע על פני 4.5 אינצ׳, המפרט שלו מתקדם משל שני אחיו והוא מציע מעבד בעל ארבע ליבות ומצלמת 8 מגה-פיקסל. על הנייר, מה שמוצע לנו במכשירי היוקרה הנוכחיים של החברות המובילות. על כל אלה, מחירו נמוך מ-1000 שקלים והוא נמכר בעבור 900 ש"ח ברשתות Yellow, בין כוס הקפה למאפה ולקופסת הסיגריות.

האם הצליחה אקאי להנדס מכשיר יוקרה במחיר חברתי? ועל מה נאלצה החברה לוותר כדי להציע מחיר כה אטרקטיבי? התשובות מיד.

עיצוב
במבט ראשון מאוד ברור כי עיצוב האקאי K45 לא עומד בפני עצמו. הוא נראה דומה באופן מחשיד לטלפון *אחר*, וחיפוש קל אחר הטלפון האחר יוביל אתכם לגלקסי S3 של סמסונג, הדגל של שנה שעברה (או לגרסתו המוקטנת, הגלקסי S3 מיני). המכשיר דומה לדגל הסמסונגי באופן ניכר קצת יותר מדי, אך יאמר לזכות אקאי שזו יודעת להעתיק היטב. עיצוב המכשיר מעוגל, נעים בכף היד, אינו גדול מדי, המרחק בין הרכיבים פרופורציונאלי והחומרים מקנים תחושה של איכות בנייה ראויה. אמנם ניתן לחוש בכובד מסוים בהחזקתו, אך כובד זה לא ישפיע על שימוש ממושך ואינו גורע מהעיצוב המצוין. נהפוכו, הוא מעניק למכשיר מידה של עמידות ונוכחות בכיס או ביד. לא רע בכלל.
הדגם מגיע בצבעים שונים, וזה שנפל לידינו הוא בעל גימור כחול. הגימור מלווה בטקסטורה עדינה המזכירה קצת עץ, כאילו המכשיר בנוי מפלסטיק "טבעי" בדרך משונה, וזה נראה ומרגיש מצוין, אם כי פלסטיקי. פני המכשיר שחורים ומכילים את הכפתורים הרגילים לאנדרואיד 4: כפתור בית במרכז, כפתור תפריט משמאל וכפתור חזרה מימין. מעל הכפתורים המסך בגודל בינוני ומצוין של 4.5 אינצ', ומעליו הרמקול הפנימי והמצלמה הקדמית. בניגוד למכשירי ביניים שונים כאן הרכיבים ממוקמים היטב ונותנים תחושה של מכשיר ייחודי, ולאו דווקא חיקוי של עיצוב מוצלח אחר.

את צדי המכשיר המעוגלים מעטרת התבנית הכחולה, אותה ממשיך גם הכיסוי האחורי. בצדו הימני של המכשיר כפתור ההפעלה-שינה ומצד שמאל מקש עוצמת צליל. בראש תוכלו למצוא את שקע האוזניות הסטנדרטי ובתחתית את חיבור המיקרו-USB הרגיל ושקע מיקרופון. סידור זה מאוד מזכיר את האקאי K50, וכך גם כל מכשיר אנדרואיד אחר. מאחור נח לו הכיסוי האחורי (אותו ניתן לפרק להחלפת סוללה, כרטיסי סים וכרטיס זיכרון), גם הוא כחול, ובמרכזו העליון עדשת המצלמה ונורית הפלאש, רמקול חיצוני ובתחתית לוגו החברה.

אין ספק כי אקאי ניסתה לעשות כאן משהו חדש ולעצב מכשיר שאינו נראה או מרגיש כמו חיקוי זול למוצר קיים. התוצאה, למרבה הבידור, מרגישה כמו חיקוי יוקרתי למוצר קיים. העיצוב המדויק איכותי ומוצלח אך אינו מתרחק מהגלקסי S3 של סמסונג. אין הכוונה שהעיצוב גרוע, אך הוא אינו יחודי. כמובן שאין שימוש בחומרים יוקרתיים כמו אלומיניום וזכוכית כמו במכשיריה העילאיים של HTC או של, רחמנא לצלן, אפל.


ציון: 9 מתוך 10 – תמורה ראויה ביותר למחיר.

מסך
בכל הנוגע לרזולוציה, מסך האקאי אינו מדהים. הוא נצמד לרזולוציה בינונית של 480 על 854, לא HD ומנגד איכות שאינה מאכזבת. התמונה נראית חדה דיה והפיקסלים צפופים באופן מספק, הצבעים חיים ובהירים עד מאוד, יותר מבמכשירים המקבילים של החברה. גודל המסך, לעניות דעתו של עבדכם הנאמן, מושלם. זה אינו מסך 4 אינצ' קטן וצפוף וגם לא מסך 5 אינצ' גדול מדי לתפעול ביד אחת. אקאי הצליחה ליצור כאן מוצר באיזון מצוין של גודל, מפרט ועיצוב, וכל אלה מתבטאים בגודל ואיכות המסך.

זה לא המסך הטוב שתמצאו בשוק, וכלל וכלל לא מסך גרוע. זווית התצוגה שלו טובה, הצבעים בהירים וחיים, עומק הצבעים הכהים סביר פלוס, והרזולוצייה מספקת. תמורת המחיר, קשה לבקש יותר מזה.

ציון: 9 מתוך 10. תצוגה טובה באופן כללי ומצוינת ביחס למחיר.

צליל
איכות הצליל טובה ועומקו מספק הן ברמקול החיצוני והן בפנימי. הרמקול החיצוני מעט חלש ותמצאו את עצמכם מגבירים לשמונים אחוזי עוצמה ומעלה כמעט בכל רגע נתון, ואולי אף לא שומעים את הצלצול ברחוב עמוס או כביש סואן.

באריזה תמצאו דיבורית (אוזניות + מיקרופון) פנים-אוזן (במקום אוזניות כפתור הנפוצות לרוב) באיכות טובה באופן מפתיע. בשלב זה אתוודה ואומר שאני תמיד מעדיף אוזניות פנים-אוזן על פני כל סוג אחר, בעיקר בגלל הבידוד שהן יוצרות מהסביבה ואיכות הצליל כאשר הוא מבודד מהסביבה. האזנה למוזיקה באוזניות המצורפות חזקה ונקייה, בהחלט מספקת ויתכן שאף תחסוך לכם כמה עשרות שקלים נוספים על דיבורית איכותית יותר, זאת כמובן אם אינכם אניני-שמע ומסתפקים בסביר פלוס. כמובן שזוג אוזניות איכותיות עם תג מחיר של 200 שקלים יעשו עבודה טובה יותר, במיוחד בתחום הבס, אך אם שילמתם 800 שקלים על מכשיר סלולארי חכם כנראה שאינכם מחפשים להשקיע עוד 200 שקלים על אוזניות.


ציון: 9 מתוך 10 – דיבורית טובה מזו שסמסונג שולחת עם הגלקסי נקסוס.

מצלמה
מצלמת הקיי-45 היא אחת מגולות הכותרת של המפרט. דגמי דגל רבים, ביניהם האייפון 5S, מציעים מצלמות 8 מגה-פיקסל ומוכיחים כי מצלמות אלה יכולות לעתים לתת פייט למצלמות יעודיות ואיכותיות הרבה יותר. האייפון האחרון לבית אפל (וכן זה שלפניו וזה שלפניהם – ה-5 וה-4S) מגיע עם מצלמת 8 מגה-פיקסל שנחשבת מהטובות והאיכותיות בשוק. האם האקאי, שעולה פחות משליש אייפון יכול לו?


התשובה היא בעיקר לא. אמנם מצלמת האקאי אכן ברזולוציה נהדרת של 8 מגה-פיקסל, אך כפי שאתם יודעים – לא הכל זה מגה-פיקסלים ויש הרבה מאוד שדרוגי חומרה ותוכנה למצלמות של אפל או של דגמי סמסונג היקרים שאין בדגם בסיסי זה. היכולת לצלם תמונות מוארות ואיכותיות בתנאי תאורה ירודים בעזרת שני פלאשים בגוונים שונים, או בעזרת חיישן גדול ופיקסלים גדולים ככל האפשר, שקולטים כמה שיותר אור, כמו גם ייצוב פוקוס וצילום תמונה בחשיפה דינאמית (צילום מספר תמונות בחשיפות שונות ושילובם תוך שימוש בתוכנה). כל אלה חסרים באקאי, והתמונות בו אמנם נראות טוב מאוד בתנאים אידיאליים, אך מתמלאות ברעש או מאבדות פרטים בתנאים לא אופטימליים. מנגד יש לציין כי מצלמת הטלפון אינה מצלמה גרועה כלל וכלל. היא מצלמה טובה, אפילו מצוינת לרמת המחיר של המכשיר. היא יותר ממצלמה סלולארית פשוטה ופחות ממצלמה סלולארית מצוינת. בקיצור, יש לה מקום טוב באמצע.

היות וכפי שאמרנו, לא הכל פיקסלים, בחרנו להשוות את מצלמת 8 המ"פ של האקאי למצלמת האייפד איר, שאמנם אינה עולה על 5 מגה-פיקסל, אך יש בה מגוון שדרוגים המציגים ביצועים עליונים על המצלמה האיכותית יותר. מי מנצחת? תשפטו בעצמכם. כאן שני צמדי תמונות, ובכל צמד תמונת אקאי ואחריה תמונת אייפד.


ציון: 9 מתוך 10. לא יכולנו לבקש יותר.

אלחוט ואיכות שיחה
מעבר לחיבור בלוטות׳ העובד כמצופה, מקלט GPS ומקלט WiFi מהיר ובעל תווך טוב, למכשיר שני שקעי סים בטכנולוגיות שונות ולא הספקתי לבדוק את שתיהן ביחס לקליטת הרשתות הישראליות.

איכות השיחה במכשיר ראויה וטובה, איכות הדיבורית טובה אך מעט חלשה. המקרופון הפנימי עובד גם למרחקים, כך ששיחה על דיבורית נשמעת היטב מעבר לקו.

ציון: 8 מתוך 10. טוב.

ביצועים, התחממות וסוללה
נקודת החוזק הנוספת של האקאי K45 על פני דגמים מקבילים של החברה היא המעבד שלו, מעבד מרובע ליבות במהירות 1.2 גיגה-הרטז, דומה לאלה ששמענו עליהם במכשירי דגל שונים של שנה שעברה ולפני שנתיים. אך גם כאן, צריך לדעת להפריד בין מה שכתוב על הנייר לבין מה שקורה בשטח. לאפל רזומה עשיר במעבדים שנשמעים חלשים על הנייר ובפועל מריצים דברים שאנדרואידים חזקים פי כמה משתעלים להריצם. יצירת מעבד מובייל איכותי היא מלאכת מחשבת, שלא לומר אומנות של ממש אשר משלבת ליבות ומהירות עם מעבד גראפי, זיכרון מטמון, ארכיטקטורה ועוד ועוד.

המעבד של האקאי K45 אכן מציג תוצאות טובות משני אחיו כפולי הליבות, ובמקום 11,000 לכל היותר, הוא מקבל בערך 13,000 במבחן Antutu Benchmark, אך כפי שאתם רואים התוצאות אינן שונות באופן מהותי, ובטח שאינן כפולות. כלומר, הדלתא (השינוי) בשימוש האמיתי במכשיר בעקבות ריבוי הליבות אינו מהפכני, לפחות לא בממוצע. כך גם האקאי K45 שומר על מקומו יחד עם הדגמים הפשוטים ביותר בטבלאות – כל הדגמים נופלים בין הסמסונג גלקסי S2 לבין הנקסוס 4, כאשר ה-45 קרוב יותר לנקסוס ו-40 או ה-50 מתקרבים לסמסונג המיושן.

עם זאת, מקום אחד בו ניתן לראות את נפלאות המעבד המהיר הוא באפליקציית המצלמה, אשר מאפשרת לצלם תמונות איכותיות במרווח קטן יחסית זו מזו ומציגה מהירות תגובה מצוינת, במיוחד בהשוואה לאקאי K50 המקרטע.

הסוללה מחזיקה מעמד לאורך יום עבודה שלם, בשימוש סביר אף יותר מזה, ונטענת במהירות. חיי עבודה סבירים הם דבר מהותי וחשוב בטלפון חכם, ואקאי משכילה להבין ולספק את הסחורה. זה לא מכשיר עם חיי סוללה מדהימים ומנגד, אין תלונות.

באופן כללי האקאי קיי-45 לא מתחמם (לפחות לא בצורה שמפריעה לשימוש השותף) ושומר על טמפרטורה פושרת בעת התקנת משחקים, תוכנות, ונגינת סרטים איכותיים. רזולוציית המסך הבינונית והמעבד מאפשרים לצפות בסרטים באיכות גבוהה ביתר נוחות, גם אם לא תוך הצגת איכות הוידאו המלאה (סרטי HD מלא – 1080 שורות, שהם 2 מגה-פיקסל, יוצגו על המסך באיכות WVGA שהיא פחות מכחצי מגה-פיקסל). עם זאת, המעבד יריץ אותם היטב.

ציון: 8 מתוך 10. איפשהו בין טוב למצוין.אחסון
על הנייר למכשיר 4 גיגה של זיכרון אחסון פנימי, שזה באמת כל מה שאפשר לבקש ליישומים או מידע מקומי. עם זאת, בקטגוריית האחסון בהגדרות המכשיר ניתן לראות ״אחסון פנימי״ ו-״אחסון טלפון״ שהאחד גודלו 1.27 גיגה והשני 1.48. בחישוב שלי זה יוצא 2.75 גיגה סה״כ, מתוכם כמעט שליש תפוס בידי יישומי הבסיס של המכשיר. כלומר, לא נשאר לכם המון מקום לאפליקציות וזה מאוד חבל. את האחסון ניתן להרחיב באמצעות חריץ Micro-SD בעד 32 גיגה נוספים, עם מוזיקה, אפליקציות, תמונות וסרטוני וידאו – וזה כבר משמעותי ביותר. עם זאת צריך לזכור שכל אפליקציה משאירה זכר באחסון המכשיר, ו-1.3 גיגה הם ממש לא הרבה. איפה הזיכרון הנוסף? תפוס ע"י מערכת ההפעלה כנראה.

ציון: 6 מתוך 10. זה היה מגיע ל-7 לו הייתה אקאי מכריזה על 2.8 גיגה ולא על 4.

מערכת הפעלה
המכשיר מריץ את אנדרואיד 4.2.2 יחסית ללא תוספות, ואלה חדשות מצוינות. המערכת תומכת עברית באופן מובנה ומלא, מריצה ים אפליקציות שימושיות, תומכת באופן מלא בחנות ה-Play Store של גוגל (וזו עובדת בצורה חלקה ונהדרת) ומריצה אף את גוגל-נאו (הסירי של גוגל) באופן מוצלח. למרבה ההפתעה המערכת מזהה היטב את הפקודות הקוליות לגוגל-נאו הן באנגלית והן בעברית ומציעה מכשיר גלישה קולי נהדר.

אנדרואיד תמיד הייתה מערכת מצוינת ובגרסת 4.2 היא מרגישה מצוין על מכשיר זה.

לסיכום
האקאי K45 הוא מכשיר אנדרואיד סביר ומעלה. הוא מהיר, יש לו מצלמה טובה ומעבד ראוי, מסך טוב ברזולוצייה בינונית והוא יספק למשתמש הרגיל את כל מה שמכשיר דגל אנדרואידי מספק למשתמש רגיל: ניווט, גלישה מהירה באינטרנט, טלפוניה, צפייה ביוטיוב, רשתות חברתיות בין פייסבוק לוואטסאפ (של פייסבוק), משחקים, מוזיקה – כל מה שאפשר לבקש. את כל אלה הוא יעשה על הצד הטוב ביותר, אך לא על המושלם. איכות ועוצמת הצליל שלו בינוניות, המסך טוב אך ברזולוצייה סבירה ותו לא, המעבד מהיר דיו להרצת אפליקציות אך אינו מהיר באופן מרשים, והמצלמה טובה ביחס למצלמות 5 מגה פיקסל אך חלשה ביחס למצלמות 8 מגה-פיקסל. אם כך, מה אפשר להגיד על המכשיר?


ובכן, כעת יש להתייחס לתג המחיר. 900 שקלים. כאשר אנו משווים את המסך למסך ה-HD של הנקסוס 5 או לרמקול החיצוני הנפלא של ה-HTC One, אנו שוכחים שמכשירים אלה עולים 1800 ו-2500 שקלים, בהתאמה. כמובן שהאקאי לא מגיע לרמת ביצועים דומה, ואכן הוא נאלץ לעשות וויתורים כואבים כדי להגיע למחירו האטרקטיבי. תוך התייחסות למחירו לצרכן, אין ספק כי מדובר באחד הטלפונים הטובים ביותר שאפשר לקנות בכסף, ובתמורה מצוינת ביחס עלות-תועלת. המכשיר של אקאי יספק את כל צרכי האנדרואיד שלכם ומוכיח, ללא צל של ספק, שאין שום סיבה להשקיע למעלה מ-1000 שקלים בסמארטפון טוב ואיכותי, אם אינכם משתמשים משוגעים לדבר.

אם בכל זאת אתם דורשים איכות סאונד מטורפת, מסך איכותי ועצום, מעבד מהיר המטיס משחקי תלת מימד חדשניים, או אז תאלצו לוותר על מכשיר זה ולהמשיך הלאה בסולם החומרה ובסולם המחיר. אך שימו לב לשאול את עצמכם אם אתם באמת *צריכים* דגל של ממש או רק רוצים אחד?

יתרונות: גודל מדויק, מסך בהיר, מחיר אטרקטיבי, מצלמה מצוינת, אוזניות איכותיות, ביצועים מספקים.
חסרונות: קצת כבד, רזולוציית מסך בינונית, רמקול חלש.