Friday, February 28, 2014

סמארטפון אנדרואיד זול אקאי / AKAI K-50 – סקירה וביקורת

מבוא לסקירה זו ופרטים נוספים על המכשיר אפשר למצוא כאן.

האקאי קיי-50 הוא מכשיר הביניים בסדרה של שלושה אחים, בין ה-K40 הקטן לבין ה-K45 החזק. גודל המסך שלו 5 אינצ׳, והוא מציע דגם כניסה זול לשני סוגי אנשים: חובבי הפאבלטים ומכשירי המולטמדיה הרחבים ובעלי משקפיים המחפשים סמארטפון פשוט עם מסך קריא. כך הוא גם מהווה פשרת ביצועים לאלה שתקציבם מוגבל. המכשיר נמכר בעבור 800 שקלים ברשתות Yellow ומנסה להציע תמורה הולמת למחיר זה. האם הוא מצליח?עיצוב
האקאי K-50, כמו שני אחיו, מגיע עם מגן מסך צמוד מראש. כלומר, עם הסרת המדבקה שעל המסך תבחינו במדבקה נוספת שצמודה למכשיר. במכשיר זה הייתה המדבקה מחוספסת מעט ולא נעימה למגע, כדרכן של מדבקות מסך זולות נגד החזרת אור (Anti-Glare). עיצוב המכשיר דומה מעט לנקסוס 5 במימדים ובפינות המעוגלות וצידו הקדמי מזכיר כל מכשיר אנדרואיד 4 אחר – שלושה כפתורי מגע פיזיים: אחד כפתור בית, אחד כפתור יישומים פתוחים (שבמכשיר משמש משום מה כתפריט בעוד לחיצה ארוכה על כפתור הבית מציגה יישומים פתוחים) ואחד מקש ״חזרה״. לצד הרמקול הפנימי והמצלמה הקדמית ניתן למצוא גם נורית לד להתראות שונות. גב המכשיר עשוי פלסטיק לבן וחלק המהווה גן עדן לתביעות אצבע. התחושה הראשונה העולה מהרמת המכשיר היא של כובד. ה-K50 כבד מהצפוי ומרגיש קצת יותר כמו טאבלט מאשר כמו סמארטפון. אי לכך, קיים קושי מסוים בשימוש ממושך במכשיר, לצורכי גלישה או משחק. חבל שזה המצב, שכן המסך הגדול אידאלי לשימושים מסוג זה.


בראש המכשיר ניתן למצוא אך ורק את שקע האוזניות, והשכילה AKAI להזיז את כפתור ההפעלה-שינה של המכשיר לדופנו הימנית, להפעלה קלה ביד אחת. פרט לאותו כפתור, צדו הימני של המכשיר נקי. כך גם בצידו השמאלי, שם נמצאים שני מקשי עוצמת השמע, ובתחתית שקע המיקרו-USB ושקע מיקרופון בודד. בגב המכשיר בולטת עדשת מצלמתו ותחתיה נורית ה-LED Flash הזעירה. בתחתית, לא רחוק מלוגו החברה, שני פתחי הרמקול החיצוני.

העיצוב אינו מהפכני או פוער פיות, אפקט הוואו לא קיים – אך זהו עיצוב ראוי ומספק אם כי קצת כבד למכשיר בעל מסך רחב מימדים. בעיני, כל מכשיריה הפלסטיקיים של סמסונג אינם מעוצבים להפליא ולכן אין שום סיבה לא ללכת על דגם כזה, אם בעיצוב עסקינן.


ציון: 7 מתוך 10 – תמורה ראויה אך כבדה משהו למחיר.

מסך
מסך המכשיר גדול ורחב, ונפרש באלכסון על פני 5 אינצ׳ תמימים. עם זאת, הרזולוציה שלו עודנה WVGA – Wide VGA, או בעברית 854 על 480, וזו רזולוציה טובה אך לא יותר מזה. אין זה מסך ה-HD של מכשירי דגל דוגמת הנקסוס 5, לא בעומק הצבעים, לא בחדות הפיקסלים ולא בצפיפותם. רזולוציה זו הייתה פסגת הטכנולוגיה בימי חלונות מובייל ובימיו הראשונים של האייפון, לפני יותר מ-5 שנים. היא אמנם נראית טוב, ומחייה את האנימציות והטקסט, אך היא אינה פתרון טוב לאלה שמתכננים לראות סדרות או סרטים על המכשיר. את הקרנות הבסיס: יוטיוב, גלישה או משחקים מבצע האקאי היטב וביעילות.

זווית הצפייה קטנה במעט כאשר המכשיר מוטה כלפי מעלה או מטה, אך זו אינה בעיה מהותית כמו באח הקטן, האקאי K40. במכשיר זה זווית הצפייה סבירה, התצוגה נחמדה, בהירה וגדולה. הפרדת הצבעים אינה מצוינת, בהירות המסך והפרדת הכהה מהבהיר רחוקה ממכשירי הדגל – אך עבור 800 שקלים קשה לדרוש יותר מזה.

ציון: 7 מתוך 10. תצוגה מספקת.

צליל
הרמקול המובנה מצוין אם כי לא איכותי ביותר ובעוצמה גבוהה ישמעו הצלילים הבוקעים ממנו מעט שרופים. האזנה למוזיקה סבירה ותו לא, כמו ברוב המכשירים הניידים, אך תוך צפייה בסרטונים איכות הצליל טובה. הצלילים ברורים, הפרדתם טובה וסה״כ איכות ההשמעה מספקת.


באריזה תמצאו דיבורית (אוזניות + מיקרופון) פנים-אוזן (במקום אוזניות כפתור הנפוצות לרוב) באיכות טובה באופן מפתיע. בשלב זה אתוודה ואומר שאני תמיד מעדיף אוזניות פנים-אוזן על פני כל סוג אחר, בעיקר בגלל הבידוד שהן יוצרות מהסביבה ואיכות הצליל כאשר הוא מבודד מהסביבה. האזנה למוזיקה באוזניות המצורפות חזקה ונקייה, בהחלט מספקת ויתכן שאף תחסוך לכם כמה עשרות שקלים נוספים על דיבורית איכותית יותר, זאת כמובן אם אינכם אניני-שמע ומסתפקים בסביר פלוס. כמובן שזוג אוזניות איכותיות עם תג מחיר של 200 שקלים יעשו עבודה טובה יותר, במיוחד בתחום הבס, אך אם שילמתם 800 שקלים על מכשיר סלולארי חכם כנראה שאינכם מחפשים להשקיע עוד 200 שקלים על אוזניות.

ציון: 9 מתוך 10 – דיבורית טובה מזו שסמסונג שולחת עם הגלקסי נקסוס.

מצלמה
הקיי 50 מצויד בשתי מצלמות, שתיהן מספקות איכות ראויה למכשיר ביניים: מצלמה עיקרית, אחורית באיכות 5 מגה-פיקסל הכוללת לד-פלאש ומצלמה קדמית באיכות 2 מגה-פיקסל. אמנם תשמחו לדעת שהמצלמות אכן באיכות המדווחת ואינן מצלמות סיניות באיכות חצי מגה-פיקסל שעושות אקסטרפולציה (הרחבת תוכנה) לתמונות כדי לחקות מצלמות איכותיות – אלה באמת מצלמות לא רעות באיכות 5 ו-2 מגה פיקסל בהתאמה.

עם זאת, כמו שאומרים המומחים, מגה-פיקסלים לא אומרים כלום. גודל החיישן ומרכיביו שולטים בבהירות, עומק האזורים החשוכים, קליטת רמות צבע שונות ונאמנות צבעי התמונה למציאות. התמונות בסקירה זו צולמו בעזרת חיישן ה-5 מגה-פיקסלים של האייפד איר. בתמונות הבאות תוכלו לראות את ההבדל בין תמונות האייפד לבין תמונות האקאי. בעוד הצבעים נראים חיים יותר באקאי, הם אינם נאמנים למציאות. האייפד מפיק תמונות מציאותיות יותר, המזכירות את תמונת העין האנושית – צבעים מתונים לצד מפתח רחב בין סצנות מוצלות (כהות מעט) לבין כאלה בהירות. האקאי לא מצליח לתפוס את האיזורים המוצלים ומציג אותם כשחורים. עם זאת, מבחינת פרטים וחדות, מצלמת האקאי נותנת פייט לא רע בכלל לאייפד, ומציגה מצלמה סבירה ביותר. צילמנו שתי דוגמאות, ראשית האקאי ואחריו האייפד.

המצלמה הקדמית מספיקה ביותר לשיחות וידאו ומפיקה תמונות לא רעות. היא רחוקה מלהיות מצלמת סלפיז טובה אך היא עושה את העבודה.

ציון: 8 מתוך 10. תמורה טובה למחיר.


אלחוט ואיכות שיחה
מעבר לחיבור בלוטות׳ העובד כמצופה, מקלט GPS ומקלט WiFi מהיר ובעל תווך טוב, למכשיר שני שקעי סים בטכנולוגיות שונות ולא הספקתי לבדוק את שתיהן ביחס לקליטת הרשתות הישראליות.

איכות השיחה במכשיר ראויה וטובה, איכות הדיבורית טובה אך עלולה לצרום בעוצמות גבוהות. המקרופון הפנימי עובד גם למרחקים, כך ששיחה על דיבורית נשמעת היטב מעבר לקו.

ציון: 8 מתוך 10. טוב.

ביצועים, התחממות וסוללה
באקאי K50 מעבד דו-ליבתי שביצועיו זהים לאלה של האקאי K40, אך בניגוד למכשיר הזעיר, כאן הפיקסלים גדולים יותר והמסך תובעני. התוצאה היא מכשיר שמרגיש, למרבה הצער, קצת איטי. המעבר בין מסכי הבית מרגיש מהוסס ולא חלק, כך גם המעבר בין צלמיות האפליקציות והשימוש באפליקציות עצמן, תוך כדי שיעולים קלים. התחושה הכללית העולה משימוש פשוט במכשיר היא איטיות – כאילו המעבד אינו חזק מספיק להניע את המכונה הזו על מסכה הרחב.

גם הסוללה לא גדולה משמעותית מזו של ה-K40 וזה מורגש. היא מתרוקנת, לא במהירות מסחררת אך במהירות, ועל כך נוספת העובדה שהסוללה נטענת באיטיות בעייתית. כלומר, חיבור למטען לא בהכרח יעלה את אחוזי הסוללה בצורה מספקת ותאלצו להשאר מחוברים לשקע זמן ניכר. כמובן שהמכשיר יטען בלילה בשלמותו, אך במהלך יום עמוס לעתים אין שעות להשקיע בהטענה.

כמו הקיי-40, גם הקיי-50 לא מתחמם (לפחות לא בצורה שמפריעה לשימוש השוטף) ושומר על טמפרטורה פושרת בעת התקנת משחקים, תוכנות, ונגינת סרטים איכותיים. רזולוציית המסך הבינונית והמעבד מאפשרים לצפות בסרטים באיכות גבוהה ביתר נוחות, גם אם לא תוך הצגת איכות הוידאו המלאה (סרטי HD מלא – 1080 שורות, שהם 2 מגה-פיקסל, יוצגו על המסך באיכות WVGA שהיא פחות מכחצי מגה-פיקסל). עם זאת, המעבד יריץ אותם היטב. משחקים גראפיים כבדים, הכוללים תלת מימד ואפקטים יקרטעו טיפונת על המסך הגדול. היות ואין לו יותר פיקסלים (לא באופן משמעותי) מאחיו הזעיר, והמעבד נראה זהה, אפשר לייחס את האיטיות להתאמת מערכת ההפעלה שתתואר מיד.

ציון: 6 מתוך 10. פחות מסביר.

אחסון
על הנייר למכשיר 4 גיגה של זיכרון אחסון פנימי, שזה באמת כל מה שאפשר לבקש ליישומים או מידע מקומי. עם זאת, בקטגוריית האחסון בהגדרות המכשיר ניתן לראות ״אחסון פנימי״ ו-״אחסון טלפון״ שהאחד גודלו 1.27 גיגה והשני 1.48. בחישוב שלי זה יוצא 2.75 גיגה סה״כ, מתוכם כמעט שליש תפוס בידי יישומי הבסיס של המכשיר. כלומר, לא נשאר לכם המון מקום לאפליקציות וזה מאוד חבל. את האחסון ניתן להרחיב באמצעות חריץ Micro-SD בעד 32 גיגה נוספים, עם מוזיקה, אפליקציות, תמונות וסרטוני וידאו – וזה כבר משמעותי ביותר. עם זאת צריך לזכור שכל אפליקציה משאירה זכר באחסון המכשיר, ו-1.3 גיגה הם ממש לא הרבה. איפה הזיכרון הנוסף? תפוס ע"י מערכת ההפעלה כנראה.

ציון: 6 מתוך 10. זה היה מגיע ל-7 לו הייתה אקאי מכריזה על 2.8 גיגה ולא על 4.

מערכת הפעלה
המכשיר מריץ את אנדרואיד 4.2.2 עם עטיפה קלה ומשונה שנדמה שבאה לדמות את מערכת ההפעלה של סמסונג. באופן אישי, אני סולד מהמערכת של סמסונג, האייקונים המצועצעים שלה והתפריטים הבלתי נגמרים שבה ומעדיף את אנדרואיד הנקייה, או עטיפות בהנדסת אנוש טובה יותר כמו זו של HTC או גרסאות קהילה מיתיות כמו CyanogenMod.

המערכת תומכת עברית באופן מובנה ומלא, מריצה ים אפליקציות שימושיות, תומכת באופן מלא בחנות ה-Play Store של גוגל (וזו עובדת בצורה מלאה, אם כי איטית מעט) ומריצה אף את גוגל-נאו. משום מה כאשר מפעילים את גוגל-נאו וזו צריכה להשיב למשתמש, היא מתחילה לדבר ואז משתתקקת. זו כנראה שוב בעיה בעטיפה הסינית והתמוהה למערכת ההפעלה. טוב הייתה עושה אקאי לו הייתה מותירה לאנדרואיד להיות אנדרואיד. אפשר לקוות כי גרסאות קהילה יכולות להחליף את המערכת המובנית במכשיר זה, במיוחד למשתמשים חזקים.

לסיכום
אין מה לכסות על כך, האקאי K-50 הוא מכשיר תקציב משודרג. הוא מוצע לאנשים שמעדיפים לרכוש מכשיר זול ממכשיר חזק, ומצפים לקבל תמורה רבה ככל האפשר למחיר. כאן נכנסת מערכת שיקולים שמטרתה להוזיל את המכשיר ככל האפשר ובמקביל להכניס לתוכו כמה שיותר פיצ׳רים. בעיניי, מערכת זו צריכה ליצור מכשיר שלא מוותר על מעבד, זיכרון, מסך ואחסון ויכול לחתוך באיכות המצלמה, הצליל, האחסון וחיי הסוללה. זה בערך מה שאקאי עושה.


המכשיר הוא סוג של תמונת ראי לאקאי K40 (או K40N). בעוד המכשיר ההוא נופל באיכות החומרה ההיקפית (מצלמה, מסך) אך מתפקד היטב בחומרת הבסיס (מהירות, סוללה), הדגם הזה מספק מסך סביר עם מצלמה ראויה, על בסיס מערכת הפעלה קצת איטית ופחות מדי זיכרון הרצה פנימי (חצי גיגה בלבד). כל אלה יוצרים מכשיר אנדרואיד מושלם למשתמשים מבוגרים הזקוקים למסך גדול וברור, או לצעירים המחפשים לקרוא פה ושם ספר, לשמוע מוזיקה או לשחק קנדי קראש באוטובוסים, אך מכשיר חלש למשתמשים כבדים הזקוקים לסוס עבודה מהיר וחזק לשימוש אינטנסיבי.

אין ספק שהאקאי K50, כאשר לוקחים בחשבון את תג המחיר שלו נכון לכתיבת שורות אלה – 800 שקלים, הוא הצעה אטרקטיבית ביותר. תמורת פחות מ-1000 שקלים יספק המכשיר את כל צורכי הפייסבוק, ההודעות, הניווט, המוזיקה והאינטרנט שלכם על מסך גדול ונוח. הוא אמנם לא מציע את המצלמה הטובה בשוק, והוא אמנם איטי ומעט מסורבל, אך במחיר כזה אי אפשר לקבל את הכל. האם הייתי ממליץ עליו? במילה אחת, תלוי.

יתרונות: מסך גדול ובהיר, מחיר אטרקטיבי, מצלמה ראויה, אוזניות איכותיות, רמקול מובנה חזק.
חסרונות: קצת איטי ומקרטע, סוללה בינונית ונטענת לאט, מערכת הפעלה מעט מצועצעת.

עדכון: דיווחים מספרים כי למכשיר בעיה עם כרטיסי סים של חברות הקונות בנקים של דקות מחברות הסלולאר הגדולות (גולן טלקום, 012, YouPhone וכו׳) אשר גורם למערכת ההפעלה לקרוס כאשר כרטיס סים שכזה מוכנס והורדת נתונים במצב נדידה מופעל (Roaming). המכשיר נמכר ברשתות ילו עם כרטיס של 012, ואני לא בדקתי את הטענה כך שיתכן בבעיה במכשיר ספציפי - ובכל זאת, מומלץ לבדוק את העניין במעמד הקנייה.