Wednesday, February 19, 2014

סמארטפון אנדרואיד זול אקאי / AKAI K-40-N – סקירה וביקורת

מבוא לסקירה זו ופרטים נוספים על המכשיר אפשר למצוא כאן, סקירת וידאו תוכלו למצוא כאן.

האקאי קיי-40 הוא הצנוע משלושת אחיו, כמו גם הקטן מביניהם. גודל המסך שלו 4 אינצ׳ בלבד, והוא מוצע לאלה שאינם הולכים עם טרנד הפאבלטים ומכשירי הענק המוצעים כיום בשוק. אלה שמעדיפים מכשיר קטן וקומפקטי על פני מסך בוהק ועצום, כמו גם אלה שתקציבם מוגבל. המכשיר נמכר בעבור 550 שקלים ברשתות Yellow ומנסה להציע תמורה הולמת למחיר זה. האם הוא מצליח?

עיצוב
האקאי K-40, כמו אחיו הגדולים, מגיע עם מגן מסך צמוד מראש. כלומר, עם הסרת המדבקה שעל המסך תבחינו במדבקה נוספת שצמודה למכשיר. במקרה שלי, זו קצת בלטה מלמעלה ויצרה כיס אוויר לא אסטתי. עיצוב המכשיר פשוט והוא בסגנון כל מכשיר אנדרואיד 4 – שלושה כפתורי מגע פיזיים: אחד כפתור בית, אחד כפתור יישומים פתוחים (שבמכשיר משמש משום מה כתפריט בעוד לחיצה ארוכה על כפתור הבית מציגה יישומים פתוחים) ואחד מקש ״חזרה״. גב המכשיר מעוגל, מחוספס ועשוי פלסטיק המדמה גומי תעשייתי ונוח מאוד להחזקה. עם זאת, הוא מגנט לתביעות אצבע. צידי המכשיר מעוטרים בקו פלסטיק אפור המזכיר מה את האנטנה שמקיפה את האייפון 4 וה-4S.


בראש המכשיר הפס מתעבה וניתן למצוא בו את כפתור ההפעלה-כיבוי ואת שקע האוזניות הסטנדרטי (זוכרים את הימים בהם מכשירי אנדרואיד זולים הגיעו ללא שקע אוזניות? למזלנו, באקאי לא זוכרים את הימים האלה). מצד ימין חיבור ה-Micro USB הסטנדרטי ומצד שמאל מקשי ווליום. למטה אין הרבה פרט למיקרופון ושקע זעיר שדרכו מושכים את גב המכשיר כאשר מפרקים אותו מהטלפון. פירוק גב המכשיר לא נוח בעליל ונאלצתי להיעזר בסכין כדי לפתוח אותו. מאחור תמצאו את הסוללה, שני חריצי סים וחריץ Micro SD להרחבת האחסון. כאשר המכסה האחורי סגור תבחינו בשני חריצים לרמקול החיצוני ובמצלמה.

בסה״כ עיצוב המכשיר ראוי. הוא אינו כבד במיוחד, אינו גדול או מעיק בכף היד, והוא עבה מעט אך לא באופן ניכר או מפריע לשימוש יומיומי. כמובן שלא מדובר בעיצוב איכותי עשוי זכוכית ומתכת, אך בהחלט מדובר במשהו שמרגיש ונראה טוב, לא כמו חיקוי סיני לאייפון. עם זאת, כמו שקורה לעתים במכשירים סיניים, נראה כי מקשי המגע בתחתית המסך קצת קרובים אליו מדי וכי המיקרופון קצת צמוד מדי לראש המכשיר. נראה כי במכשירים זולים מסדרים את הרכיבים כך שהכל יעבוד, אך לא משקיעים זמן נוסף בסידור הרכיבים כך שעיצוב המכשיר ייראה מדויק. זה בדיוק המצב כאן.

ציון: 8 מתוך 10 – תמורה ראויה למחיר. לא פחות, לא יותר.
מסך
אמנם משולב במכשיר מסך סביר פלוס בעל צבעים בוהקים ובהירים וברזולוציה נחמדה, אך על הצבעים החיים מעיב חסרון מר – זווית התצוגה. זווית התצוגה של המסך זעירה, זעירה מדי, ואינה מכוונת כראוי, דבר ההופך את המסך למציק מאוד בשימוש ראשון. מה הכוונה? למסכי צבע מסוימים בטכנולוגיות LCD זולות או ישנות, זווית תצוגה מוגבלת. זוכרים שכאשר הייתם מביטים במכשיר מצד ימין או מצד שמאל הייתם רואים סוג של תמונת ״היפוך״ או תמונה מוחשכת של מה שרואים ממול? זו התופעה.

בעוד במכשירי דגל כמו האייפון זווית הצפייה איננה משתנה במכשיר תקין כאשר מביטים בו מצדדים שונים, במכשירים זולים יתכן שצפייה מזווית לא נכונה תיצור עיוות בתמונה המוצגת. הבעיה ב-קיי-40 היא שזווית הצפייה אינה סטטית כאשר מביטים במכשיר ממול, מעט מלמעלה או מעט למלמטה. כלומר, במבט ראשון התמונה נראית בהירה מדי. תטו את המכשיר מעט מטה והתמונה הופכת כבר אפלה עד כדי הופכת את הצבעים בתצוגה מעוותת נוראה. הטייה קלה של המכשיר למעלה והמסך נראה כה בהיר עד שהצבעים נראים שרופים. זה לא משהו שאי אפשר להתרגל אליו אך זה בהחלט בעייתי ומעיב על שימוש ממושך. שלא לדבר על צפייה בסרטוני יוטיוב. כאשר מסובבים את המכשיר לרוחב זוכים לראות צד אפל מדי וצד בהיר מדי באותה תמונה, וזה פשוט מעוות.

בעיה זו לא תמנע מכם לנווט, לעשות טלפונים, לשלוח הודעות או לשחק משחקים, אך היא בהחלט תרגיז ותבאס לכם את השימוש השוטף במכשיר.

פרט לכך, כפי שנכתב לעיל – המסך לא רע בכלל. הצבעים בו בוהקים והרזולוצייה סבירה מאוד – 480 על 800 (כלומר WideVGA או WVGA). לא ה-HD וה-QHD של הדגלים החדשים אך רזולוציה מספקת ביותר. המגע במסך, אולי הדבר החשוב בו ביותר – מושלם. לאחר שפספסה קצת בטאבלטים ששיווקה בעבר, הצליחה החברה להבין כיצד ליצור מסך מגע טוב. רטט התגובה ללחיצה על המקלדת עדין ונוח והמסך עצמו מדויק ביותר. מקשי המגע שמחוץ למסך מדויקים גם הם, אך דורשים לעתים לחיצה נחרצת.

ציון: 4 מתוך 10, ולו רק בגלל זווית הצפייה.

צליל
הרמקול המובנה קצת חלש, לרוב תרצו לכוון אותו לעוצמה 80% ומעלה, אך איכותו מספקת. האזנה למוזיקה סבירה ותו לא, כמו ברוב המכשירים הניידים אך צפייה בסרטונים מציגה איכות האזנה טובה. הצלילים ברורים, הפרדתם טובה, אין אפקט רמקול שרוף בווליום גבוה, וסה״כ איכות ההשמעה מספקת. בחדר או ברחוב רועש לא תוכלו לשמוע את הרמקול החיצוני של המכשיר וזה כנראה רק לטובת אלה שמקיפים אתכם.

באריזה תמצאו דיבורית עם אוזניות כושלות למדי. האזנה למוזיקה באוזניות המצורפות חלשה ובאיכות מאכזבת, כמעט ללא בס ובעוצמה נמוכה מדי. חיבור אוזניות סבירות, נגיד דגם נפוץ ולא יקר מ-200 שקלים של סאן-הייזר ואפילו דגמים של 50 שקלים יספקו תוצאות טובות הרבה יותר. עם זאת, עוצמת השמיעה עדיין מעט נמוכה. הן באוזניות והן ברמקול המובנה האזנה בעוצמה מלאה לא תרגיש חזקה מדי, ואם תרצו להינות מעוצמה באמת חזקה כנראה שתאלצו לחבר זוג רמקולים עם הגברה, כי המכשיר אינו מספק.

ציון: 7 מתוך 10 – הורדנו 3 נקודות על עוצמת שמע.

מצלמה
בפרסומים ועל האריזה כתוב שחור על גבי לבן (או לבן על גבי שחור) שהמצלמה האחורית (הראשית) הינה באיכות 5 מגה-פיקסל, ושהמצלמה הקדמית באיכות 2 מגה פיקסל. בפועל, זה אינו המצב – וזה פרסום מוטעה במקרה הטוב (ותביעת ענק במקרה הרע). מצלמת המכשיר האחורית היא באיכות 2 מגה-פיקסל בלבד, והמצלמה הקדמית מצלמת באיכות מקסימלית של VGA (שהם 0.3 מגה-פיקסל, אם תהיתם). מעבר לעובדה שזה לא מה שכתוב על האריזה או במפרט הרשמי, זה מאוד מאכזב, שכן מצלמת סלולאר של 2 מגה-פיקסל לא שייכת ל-2013, בקושי ל-2011.

הטעיית הציבור היא בעיה משמעותית ואמיתית, אך מעבר לה מדובר במצלמה פשוט לא איכותית. חברות סיניות אנונימיות מרבות לשלב במכשיריהן מצלמה עם אקסטרפולציה – כלומר, מצלמה באיכות נמוכה אשר מרחיבה את התמונות המצולמות לאיכות המדווחת. או, במילים אחרות, עריכת תוכנה אוטומטית שמכסה על חומרה זולה וחלשה. אקאי, בתור חברה יפנית בעלת שם ראוי שתמנע מתכסיסים כאלה, ואם כבר החליטה ללכת במדרון חלקלק זה שלא תשכח להכניס את שינוי התוכנה הדרוש. ככה זה פשוט נראה רע. עם זאת, לקיי 40 לד פלאש יחיד והוא עובד באופן סביר בחושך. גם כמצלמת 2 מגה-פיקסל הפילטר אינו איכותי ואינו מפיק תמונות חדות, אך הוא מספק מצלמה סלולארית סבירה ויעילה ותו לא. מצלמה של ממש? רחוק מזה. כלי נייד לצילום מהיר? אולי.

לצורך השוואה, מצורפות תמונות של מצלמת האקאי אל מול מצלמת האייפד איר, ברזולוציית 5 מגה-פיקסל (תמונת אקאי ואחריה תמונת אייפד).

ציון: 5 מתוך 10. זה היה 3 אם לא הייתה מצלמה קדמית.

אלחוט ואיכות שיחה
מעבר לחיבור בלוטות׳ העובד כמצופה, מקלט GPS ומקלט WiFi מהיר ובעל תווך טוב, למכשיר שני שקעי סים בטכנולוגיות שונות ולא הספקתי לבדוק את שתיהן ביחס לקליטת הרשתות הישראליות.

איכות השיחה במכשיר ראויה וטובה, איכות הדיבורית טובה אך מעט חלשה כפי שמתואר לעיל. המקרופון הפנימי עובד גם למרחקים, כך ששיחה על דיבורית נשמעת היטב מעבר לקו.

ציון: 8 מתוך 10. טוב.


ביצועים, התחממות וסוללה
אם קראתם את הסקירה עד כאן גיליתם כי התוצאות אינן מדהימות ואקאי חסכה בעלויות ייצור המכשיר תוך חיתוך בבשר החי: מצלמה לא איכותית, צליל סביר ותו לא, מסך סביר ומעט בעייתי. עם זאת, בקטגוריה זו התוצאה מפתיעה, אף מאוד, ולטובה. ה-K40N מריץ את אנדרואיד 4.2 בצורה טובה עד טובה מאוד. המכשיר מהיר, וזו לא אמירה של מה בכך.

אין בעיה להתקין יישומים כבדים ברקע ובמקביל לצלם, להשמיע מוזיקה, לגלוש באינטרנט ולהציג סרטון ביוטיוב. הוא סוחב את מערכת ההפעלה היטב, ועובר בין התפריטים והמסכים השונים כמו גם התוכנות הפתוחות בלי להשתעל. זאת הוא עושה על מעבד בעל 2 ליבות וזיכרון הרצה של חצי גיגה בלבד. הרצת בנצ׳מרק (מבחן ביצועים) מראה שהוא תופס מקום טוב מעל הגלקסי S2 המפורסם בן השנתיים ומתחת לנקסוס 4 הנהדר בן השנה.


למרבה ההפתעה המכשיר גם אינו מתחמם באופן ניכר, וניתן להעמיס עליו משחקים כבדים בלי שהחזקתו תיעשה לא נוחה. עיצובו השמנמן בעל הגב המעוגל יוצר תחושה המאפשרת להחזיקו לאורך זמן ויתכן שמדובר פשוט בבידוד ברמה טובה. הנקסוס 5 האיכותי והיקר יותר למשל, העולה על מכשיר זה בכל מדד – התחמם הרבה יותר, יש לציין.

הפתעה חיובית אחרונה היא חיי הסוללה. זו נגמרת בשיבה טובה בסוף יום העבודה. היא אינה צונחת בשימוש כבד ומציגה יכולות לא רעות וחיים ארוכים וטובים שאינם נפוצים במכשירי 4 אינצ׳ קטנים. יתכן ועובי הטלפון מאפשר זאת ויתכן שזה המעבד שאינו מהיר מאוד. כך או כך, חיי הסוללה של האקאי מספקים.

ציון: 9 מתוך 10. מפתיע לטובה.

אחסון
על הנייר למכשיר 4 גיגה של זיכרון אחסון פנימי, שזה באמת כל מה שאפשר לבקש ליישומים או מידע מקומי. עם זאת, בקטגוריית האחסון בהגדרות המכשיר ניתן לראות ״אחסון פנימי״ ו-״אחסון טלפון״ שהאחד גודלו 1.27 גיגה והשני 1.32. בחישוב שלי זה יוצא 2.59 גיגה סה״כ, מתוכם כמעט שליש תפוס בידי יישומי הבסיס של המכשיר. כלומר, לא נשאר לכם המון מקום לאפליקציות וזה מאוד חבל. את האחסון ניתן להרחיב באמצעות חריץ Micro-SD בעד 32 גיגה נוספים, עם מוזיקה, אפליקציות, תמונות וסרטוני וידאו – וזה כבר משמעותי ביותר. עם זאת צריך לזכור שכל אפליקציה משאירה זכר באחסון המכשיר, ו-1.3 גיגה הם ממש לא הרבה. איפה הזיכרון הנוסף? תפוס ע"י מערכת ההפעלה כנראה.

ציון: 6 מתוך 10. זה היה מגיע ל-7 לו הייתה אקאי מכריזה על 2.6 גיגה ולא על 4.

מערכת הפעלה
המכשיר מריץ את אנדרואיד 4.2.2 יחסית ללא תוספות, ואלה חדשות מצוינות. המערכת תומכת עברית באופן מובנה ומלא, מריצה ים אפליקציות שימושיות, תומכת באופן מלא בחנות ה-Play Store של גוגל (וזו עובדת בצורה חלקה ונהדרת) ומריצה אף את גוגל-נאו (הסירי של גוגל) באופן מוצלח. למרבה ההפתעה המערכת מזהה היטב את הפקודות הקוליות לגוגל-נאו הן באנגלית והן בעברית ומציעה מכשיר גלישה קולי נהדר.

אנדרואיד תמיד הייתה מערכת מצוינת ובגרסת 4.2 היא מרגישה מצוין על מכשיר זה.

לסיכום
אין מה לכסות על כך, האקאי K-40-N הוא מכשיר תקציב. הוא מוצע לאנשים שמעדיפים לרכוש מכשיר זול ממכשיר חזק, ומצפים לקבל תמורה רבה ככל האפשר למחיר. כאן נכנסת מערכת שיקולים שמטרתה להוזיל את המכשיר ככל האפשר ובמקביל להכניס לתוכו כמה שיותר פיצ׳רים. בעיניי, מערכת זו צריכה ליצור מכשיר שלא מוותר על מעבד, זיכרון, מסך ואחסון ויכול לחתוך באיכות המצלמה, הצליל, האחסון וחיי הסוללה. זה בערך מה שאקאי עושה. הבעיה העיקרית במכשיר היא בדיווח – בין הבטחה ל-5 מגה פיקסל של מצלמה אחורית לבין הבטחה ל-4 גיגה של אחסון פנימי הצרכן שאינו מבין עלול לרכוש חתול בשק.


לאור מפרט המכשיר האמיתי וביצועיו האמיתיים אפשר לומר כי המכשיר הוא סוג של סיפור הצלחה. כן, זו לא טעות. יחסית למחיר של 550 שקלים האקאי מציע ביצועים מצוינים ומסך סביר. הוא יספק את כל צורכי הפייסבוק, ההודעות, הניווט, המוזיקה והאינטרנט שלכם. עם זאת, למשתמשים כבדים, בין אם באפליקציות ובין אם במשחקים או לכאלה שרוצים מצלמה טובה והאזנה איכותית למוזיקה, שריינו קצת יותר ותקנו מכשיר סמסונג, שיודעת קצת יותר איך להרכיב חומרה איכותית גם אם יותר יקרה.

יתרונות: ביצועים מצוינים, חיי סוללה טובים, לא מתחמם, תומך בשירותי גוגל, מחיר.
חסרונות: מסך בזווית צפייה קטנה, עוצמת צליל חלשה, מצלמת 2 מגה-פיקסל בלבד.