Monday, January 27, 2014

Mac OS X Mavericks – סקירה וביקורת

האמת המהוססת היא שאפל תוותה לעצמה מסלול ברור למחשבים שולחניים, מצד החומרה ומצד התוכנה. יד ביד עם מחשבים חזקים יותר או פחות בעיצובים ניידים פחות או יותר (בהתאמה), מציעה אפל מערכת הפעלה שולחנית שלוקחת את כל מה שטוב בעולם המובייל לצד כל מה שטוב בעולם ה-PC לתוך מערכת ההפעלה הטובה ביותר למחשבים שולחניים כיום. את תהליך ה-״ניוד״ של המחשב השולחני החלה אפל לאחר Mac OS X Snow Leopard המדשדשת לדעת עבדכם הנאמן.


המערכות Mac OS X Lion, Mac OS X Mountain Lion ועתה Mac OS X Mavericks, עושות כולן את המתבקש, מעבירות את המחשב השולחני, שלב אחר שלב, טרנפורמציה לכיוון האייפון והאייפד. אך בניגוד למיקרוסופט או ליצרניות חומרה מבולבלות כמו אסוס, אפל יודעת בדיוק מה היא עושה. לא תראו במערכת ההפעלה שלה דברים שנועדו לממשק טאצ׳ כמו האריחים שמחליפים את תפריט ההתחל בחלונות 8, ולא תראו אצלה לפטופים תומכי מגע שאחרי 4 דקות של גימיק תשלח אתכם לעבור ניתוח זרוע.


נראה כאילו מווריקס מסיימת את מהפכת ה-״ניוד השולחני״ וסוגרת פינות, פותרת בעיות, מייצבת ומאחדת את ממשק הכלאיים החדש, עם הצעה של כמה וכמה פיצ׳רים חדשים שאינם מהפכניים. מנגד, יש בה שני דברים מהפכניים עד מאוד. אז איך מערכת ההפעלה החדשה של אפל? בתום שלושה חודשי עבודה אינטסיביים עם מווריקס ובאיחור אופנתי, הרשמים בפנים.


התקנה ותמחור
אפל מעדיפה להציע גרסה חדשה למערכת ההפעלה שלה בכל שנה, ויחסית בזול על פני דממת אלחוט של שנים ושחרור מערכת יקרה. את מערכת ההפעלה שלה היא מוכרת דרך חנות האפליקציות למק, בשיטת שתי הלחיצות – לחיצה להורדה ולחיצה להתקנה, 20-40 דקות המתנה והמחשב שלכם מעודכן. קל, נוח וכיף.

את הגרסאות הקודמות של מערכת ההפעלה תמחרה אפל ב-20-30 דולר. לא הרבה בכלל. את המערכת החדשה היא מציעה במחיר די מהפכני, וזה כנראה אחד משני הפיצ׳רים הגדולים ביותר של מווריקס. היא ניתנת בחינם. מערכת ההפעלה החדשה של אפל, שאין בה שום דבר עצום ומהפכני אך כמה וכמה שדרוגים מהותיים לחוויית השימוש לא עולה כלום, וזה די מגניב, במיוחד כשזה מגיע מצד חברה שידועה בתמחור מופקע של כמעט כל דבר. עובדה זו, יחד עם מודל החינם החדש באפליקציות, גורמת לתהות אם החברה החליטה להפסיד על מוצרי התוכנה שלה לטובת מכירות החומרה.

השם Mavericks הוא על שם אזור בקליפורניה, כנראה שנגמרו שמות בני משפחת החתוליים.

סופרים מפות
במערכת ההפעלה החדשה שתי אפליקציות מובנות חביבות ולא שימושיות. הראשונה היא יישום מפות, אשר עושה את מה שגוגל מפות עושה אך בתוכנה מקומית ונוחה. היא מאפשרת לכם ליצור מסלולים ולשלוח אותם לאייפון. האמת? לא מצאתי את עצמי עושה את זה פעם אחת, אולי כי אני משתמש בווייז, ואולי כי פשוט איני מרגיש צורך לפתוח מפות במחשב האישי. אבל אין ספק שזה נחמד, ובחינם זה אפילו חיוני.האפליקציה השנייה שימושית לא פחות (ולא יותר) מקודמתה, הלא היא אפליקציית קריאת הספרים של אפל. אם עד עכשיו יכולתם לקרוא ספרים תוך כיווץ כואב של העין באייפון, או בניחותא על האייפד לפני השינה, עכשיו אתם יכולים לקרוא ספרים בלפטופ או במחשב השולחני. למה שתרצו לעשות את זה? לא ברור. עם זאת, עם הפיצ׳רים הרבים והשונים של שמירת סימניות ויצירת כרטיסיות למידה באייבוקס לאייפד ולאייפון, למידה על המחשב בהחלט יכולה להיות שימושית. וכשחושבים על זה, העובדה שעד היום לא הייתה דרך לפתוח במחשב ספרים שקניתם או הורדתם היא מעט אבסורדית. ובכן, לא עוד – אפל העבירה את קליינט הספרים המצוין (והוא באמת מצוין) שלה למחשב האישי, כולל כרטיסיות לימוד, ספרים אינטראקטיביים, מירקור משולב הערות ועוד ועוד. חבל שבאוניברסיטאות בארץ עוד לא למדו את הטריק, אחרת מזמן היו ליישום זה הרבה משתמשים בארץ הקודש, שלא לדבר על מקבילתו לאיוס.


יומן מסע
עם האינטגרציה למפות-אפל, יישום היומן עוצב מחדש וכולל פיצ׳ר חביב מאוד – חישוב זמן ההגעה למקום מסוים (תוך התחשבות במידע על עומסי תנועה, אם קיים). יישום היומן החדש והמגניב של אפל מאפשר הכנסה של כתובת בתוך אירועי היומן שלכם. הכנסתם כתובת? אפל תנסה להבין מאיפה אתם מגיעים (עבודה, בית, מקום האירוע הקודם) ותוסיף לאירוע זמן הגעה. תוכלו לבחור בשיטת תחבורה מועדפת – רכב, אופניים או הליכה ברגל. הזמן שיתווסף לאירוע שלכם יופיע ביומן לפני האירוע, עם לוגו המסמל את צורת ההגעה (רכב, אופניים או הולך רגל), וחוצץ קטן בינו לבין הפגישה או האירוע עצמו.

תוכלו אף לבקש התרעה מהיומן כאשר אתם צריכים לצאת. חבל שהאייפון לא עושה את זה.

אבן, פינה
שאר הפיצ׳רים אינם מהותיים, ומהווים כולם ככל אחד מהם: שינויים מבורכים, במיוחד כשהם מגיעים בחינם, שלא ישנו את החיים של אף אחד. עם זאת, כולם מצוינים ועושים לנו חיי מק הרבה יותר קלים ופשוטים.

מחזיק מפתחות באוויר: כלי שמירת הסיסמאות של אפל עולה לענן ומאפשר לכם לשמור פרטי כניסה לאתר ממחשב אחד, ומילוי אוטומטי שלהם במחשב אחר, כל עוד בשניהם התחברתם על אותו זיהוי אפל (Apple ID). משהו בפיצ׳ר הזה מפחיד אותי, ומשום בחרתי שלא להשתמש בו. השילוב בין המושגים סיסמאות, ענן ואפל לא נתן לי לישון בשקט.

ריבוי מסכים: עם ״מרכז השליטה״ ומערכת ריבוי שולחנות העבודה החדשה, איבדה אפל את התמיכה הנוחה שהייתה לה קודם במסכים חיצוניים. במערכת החדשה אפל פותרת את המצב ומציעה תמיכה מצוינת במסכים חיצוניים, כולל תמיכה אוטומטית בהעברת תכנים מוזרמים כמו וידאו או מצגת למסך החיצוני המחובר ולמסך אלחוטי אליו משדרים באמצעות Apple TV. הגיע הזמן.

שדרוגים לאזור ההתרעות: אזור ההתרעות לקוח מהאייפון והאייפד, ומאפשר לראות במקום אחד את כל הדברים שפספסתם – משיחות פייסטיים והודעות איימסג׳, דרך תזכורות, אירועים ביומן ועד התרעות פייסבוק וטוויטר. כעת אפשר להרשם לעדכונים דרך אזור ההתרעות מאתרים, לענות להודעות באופן אינטרקטיבי היישר מאזור ההתרעות ולראות את האירועים שפוספסו בזמן המחשב היה נעול. נחמד.

טאבינג: סייר הקבצים של המק, הפיינדר, תומך כעת בטאבים. זה בפני עצמו נחמד ותו לא, אך היות והפיינדר בנוי בצורה קצת משונה ולא בהכרח נוחה למשתמש המורגל בחלונות ולינוקס – זה פיצ׳ר מבורך. תפריט הכפתור הימני של כל תיקייה יאפשר לכם לפתוח אותה בטאב נפרד ותוכלו לגרור קבצים מטאב לטאב.

תגיות
מנגנון התגיות החדש בא להחליף ולחדש את מגנון התוויות (Labels) הישן של אפל והוא עושה את עבודתו היטב. זהו כנראה אחד השינויים המשמעותיים ביותר במערכת ההפעלה של אפל. זהו מנגנון תיוק מסמכים המקביל לתיקיות הרגילות שלמדנו להכיר, שמאפשר למצוא מסמכים במהירות וביעילות. תוכלו ליצור כמה תגיות שתרצו, להצמיד לכל תגית צבע (או להשאירה טקסטואלית בלבד) ולתת למסמכים תגיות, לכל מסמך תוכלו להצמיד כמה תגיות שתרצו. לאחר מכן תוכלו לבקש את כל המסמכים שתחת תגית מסוימת ואף לבצע חיפוש של תגיות משותפות.

איך, למשל, בחרתי אני לעשות שימוש בתגיות? ובכן, ניסיתי לחשוב על דברים שארצה לחפש ולחתוך חיפושים לפיהם. לעבודה יצרתי שלוש תגיות עיקריות: ״פתוח״ (דורש טיפול), ״עדכני״ ו״פורסם״. כך אני יכול לראות במקום אחד את כל הגרסאות האחרונות של האפליקציה שאנו מפתחים ושל המסמכים הנלווים. חלקם לא מתויגים ב״פורסם״ וכך אני יודע מה הגרסה האחרונה שנבדקה מול הגרסה האחרונה שנשלחה ללקוחות. כך גם אני יכול לראות איזה גרסאות צריך לבדוק, איזה מסמכים צריך לסיים להכין ובמסך אחד מופיעים מולי כל המסמכים שדורשים את טיפולי. מדוע אין למשל תגית בשם ״סגור״ עם כל המסמכים שסיימתי? פשוט כי אין לי שום סיבה לחפש את זה אף פעם. אח״כ הוספתי תגיות מחוסרות צבע לכל פרויקט בעבודה. כעת אני יכול למצוא בזריזות את כל הגרסאות שפורסמו של פרויקט מסוים, או את כל המסמכים העדכניים של אותו הפרויקט.

את מסמכי הלימודים שלי אני שומר בתיקיות לפי סמסטר, תחת מספר ושם קורס, ובפנים כל הקבצים הקשורים לקורס זה. אחד מהם הוא המחברת ובה הסיכומים, לצידה סריקות מסמכים שחולקו או נשלחו, וגם עבודות ומאמרים. בחרתי ליצור שלוש תגיות: ״פתוח״ (דורש טיפול) בצהוב, ״מחברות״ בכחול ו-״עבודות״ בירוק. כך בלחיצת כפתור אני רואה את כל העבודות, אלה שכתבתי ואלה שאני במהלך כתיבתן מוארות בצהוב, או את כל המחברות שלי, אלה של קורסים שהסתיימו ואלה שעדיין רלוונטיות גם הן בצהוב. התצוגה הנוחה ויכולת החיתוך שימושיות עד מאוד. במיוחד שימושי החיתוך המאפשר לראות את כל מה שדורש טיפול, תגית אחת ללימודים ואחרת לעבודה. תוספת החיפוש החכם של המק (״זרקור״) עושה את מציאת המסמכים נוחה ואינטואיטיבית.

ביצועים
המהפכה הגדולה ביותר במווריקס, לתחושתי, פרט להיותה חינמית, היא שנעשה בה משהו חדש ומפליא. במקום ללכת קדימה בלבד על סקלת הפיצ׳רים החדשים, החליטה אפל לעשות גם רוורס ולקדם את סקלת הביצועים. שימו לב לנתון הבא, כי הוא מדויק עד כדי מופחת בערכו – התקנת מווריקס יכולה להקנות למקבוק שלכם שעת עבודה נוספת.

כן, התקנת מערכת ההפעלה החדשה והחינמית של אפל תוסיף שעת עבודה למחשב שלכם, וכך היא עשתה למקבוק איר שלי. המערכת החדשה מהירה יותר מהמערכות הקודמות וחשוב מכל, היא עדינה כלפי המשאב החשוב לכם מאין כמוהו ביום לימודים או בין ישיבות עמוסות – חיי הסוללה שלכם.

כיצד זה נעשה? ראשית אפל מנסה לשמור פעולות יקרות בזמן עיבוד לזמנים קרובים, כך שאם המעבד שלכם עובד קשה ״גם ככה״ מעמיסים עליו עוד קצת, אבל אם לא נותנים לו לנוח. זה יעיל ועובד. שנית, אפליקציות מוסתרות שאינן פעילות מוכנסות למצב ״הקפאה״ בו אין להן נתח עיבוד משמעותי, והן ממתינות שתעירו אותן ותאפשרו להן לאכול מעוגת העיבוד שוב. תוסף חדש בדפדפן לא יפעיל יישומי פלאש כבדים אלא אם כן תלחצו עליהם להפעילם. זה חוסך סוללה, חוסך צעקות רמקולים חסרות פשר וחוסך פרסומות.

כמו כן, המערכת החדשה מציגה וידאו וסאונד ביעילות מוגברת, תוך שימוש חכם יותר בהאצות החומרה במחשבי המק החדשים מהשנים האחרונות, וכך לוקחת עד 35% פחות מהמעבד הראשי. תוסיפו לכך כיווץ זכרון חכם, לפיו מכווצת המערכת את הזיכרון השייך לתוכנות שאינן בשימוש, ואתם מקבלים מחשבים עם 4 גיגה עם ביצועים של מחשבי 6 גיגה, ומחשבי 8 גיגה שמתנהגים כאילו התקינו בהם 12 גיגה של זיכרון. וזה די מהפכני, במיוחד מעדכון תוכנה חינמי לחומרה קיימת.

בסופו של יום, מחשב שמריץ את מווריקס עובד בממוצע עד 40% מהר יותר, על אותה חומרה. אם זו לא סיבה לשדרג, אני לא יודע מה כן.

סיכום
מווריקס של אפל היא מערכת אבולוציונית, לא רבולוציונית. היא ממשיכה את דרכה של החברה בבניית ממשק חכם למחשב השולחני, כזה המבוסס על עקרונות מעולם המובייל ועל יישומים חכמים וניידים שעוזרים לכם בחיי היומיום בהתרעות ועדכונים חיים.

בגרסאות הקודמות הביאה אפל למחשב האישי את אזור ההתרעות, מחוות המולטי-טאצ׳ (דרך העכבר או משטח המגע), הלאנצ׳פד לשיגור יישומים נוח, שירותי הענן, ויישומים מצוינים לניהול זמן כמו תזכורות, פתקים ויומן מחודש. כך הלכה אפל ושדרגה את דפדפן האינטרנט ספארי, משמירת רשימת אתרים לקריאה אח״כ, המסונכרנת בענן ומורידה את התכנים לצפייה אופליין, דרך גישה לאתרים שפתחתם בכל אחד ממחשביכם ועד הצגת תוכן האתר ללא הפרסומות והתמונות סביב המאמר המרכזי. כל אלה הפכו לחלק מחווית הגלישה באייפון, באייפד ובמק.


כעת מסיימת אפל את האינטגרציה: מתקנת ומשדרגת את התמיכה בריבוי מסכים, מחדשת ומשפרת את מערכת התוויות למנגנון תגיות חדש המסוכרן בענן (בו ד״א תומכת דרופבוקס היטב), מוסיפה שתי אפליקציות של מפות וספרים שבאות מעולם המובייל. אך חשוב לא פחות, היא אוספת פיצ׳רים הקשורים ביעילות של מכשירי זמן-אמת כמו הטלפון שלכם ומכניסה אותם למחשבים חזקים, יוצרת מפלצות ביצועים מחומרה בת שנה ושנתיים, וזה ראוי להערצה. את כל זה היא עושה בחינם אין כסף. אז אם לא רצתם לקנות, זה הזמן, כי המוצר הזה לא עולה כסף. נשאר רק לשאול איפה סירי?

אם זה לא מספיק, אפל שדרגה את ערכת יישומי האופיס iWork כך שהם תומכי עברית לחלוטין ומגיעים חינם עם מחשבי מק חדשים. אופיס תומך עברית למק היא בשורה של ממש, במיוחד כשהוא מסתנכרן באופן שקוף לאייפון ולאייפד. פרטים נוספים כאן.