Thursday, December 12, 2013

אופיס עברי בחינם לאייפון, לאייפד ולמק, ועוד

עם האייפון 5S, האייפד איר, ומחשבי המק החדשים (מקבוק איר, מקבוק פרו, מק מיני, מק פרו ואיימק) מציעה אפל את סט האפליקציות שלה בחינם. מדובר בשתי ערכות אפליקציות מעניינות מאוד, שאמנם כתבתי עליהן חצי מילה כשלמדתי להכיר את המק, אך אז באמת לא הכרתי אותן היטב. מהן האפליקציות של אפל? ולמה הן משנות את מאזן התחרות מול אנדרואיד ואולי-אולי מול חלונות? מודל החינם של אפל, החברה היקרנית בעולם, הופך לנקודת העוצמה שלה.ערכת הבידור (החיים)
לאפל ערכה של שלושה יישומי מק העונה לשם iLife. אלה נכתבו מחדש לאחרונה גם למערכת ההפעלה הניידת איוס. האפליקציות הכלולות באיילייף באות לספק עזרים ידידותיים וביתיים לאומן החובב: הצלם, המוזיקאי והבמאי. אלה מעוצבים בצורה פשוטה להפליא ומציעים ארגז כלים איכותי ומלא באופן מפתיע, שמטרתו היא אחת – לאפשר לכם ליצור. מה יש בחבילה?

GarageBand – גראז׳ בנד היא כלי להקלטה ויצירה של קטעי מוזיקה, עריכתם אינדיבידואלית ושילובם כטראקים ביצירה כוללת. הרעיון הוא פשוט: אם יש בנמצא כלי נגינה עליו אתם או חבריכם מנגנים, תוכלו לבצע הקלטה ולערוך אותה. במידה ואין אתם מנגנים על כלי כלשהו – אל חשש, התוכנה כוללת יכולת לנגינה על כלים וירטואלים, אם פסנתר אם גיטרה ואם תופים כדי ליצור את הטראק המבוקש. בניית טראקים שונים, בין אם של הקלטות חיצוניות ובין אם של הקלטות מהכלים המובנים, מאפשרת הפעלת אפקטים, העתקה והדבקה, ושילוב עם טראקים אחרים. כך, חברים – יוצרים מוזיקה. כמובן שהכלים לא מקצועיים ולא מאפשרים עריכה מתקדמת. אבל, וזה אבל גדול – לכל חובב זה יספיק.

בנוסף, מציעה גראז׳ בנד אוסף של קורסי וידאו אינטאקטיביים (המקליטים ומאזינים לכם) ללימוד נגינה בכלים שונים, חלקם חינמיים וחלקם בתשלום, חלקם מועברים ע״י מיני סלבריטיז מתחום המוזיקה. מעבר האפליקציה לעולם המובייל מאפשר יצירת הקלטות בקלות יוצאת דופן, ומביאה את האייפון או האייפד שלכם לעולם ההלחנה ללא כל מאמץ.

iMovie – איימובי מאפשרת לערוך קטעי וידאו ביתיים, כלומר, כאלה שצילמתם באמצעות האייפון או האייפד. לאחרונה היא מאפשרת לעשות זאת היישר על האייפון או האייפד. האפליקציה מאפשרת חיתוך, הדבקה והזזה של קטעים מתוך הוידאו, עריכה והפעלת אפקטים הן עליו והן על הסאונד, יצירת וידאו בתוך וידאו (תמונה בתוך תמונה), ביצוע חיבור ואיחוי המשולב באפקטים מותאמים אישית בין קטעי וידאו שונים, והפעלת אפקטים סינמטיים על הקטעים (למשל: הילוך איטי, הוספת מעברונים, ייצוב תמונה וכו׳).


לאחר העריכה, מאפשר היישום לייצא את הוידאו בפורמטים שונים ואף לפרסמו ברשתות חברתיות או ביוטיוב. שוב, היציאה מעולם המק אל המכשירים הניידים מקפיצה את תהליך ההסרטה מהמובייל לשלב חדש ומבריק בו אנו מעלים קטעי וידאו יציבים, אולי אף ערוכים היטב, היישר מהטלפון כמה דקות לאחר ההקלטה.

iPhoto – אייפוטו היא אחד היישומים המעולים והשימושיים במק ובאייפון. היא מאפשרת עריכת תמונה בסיסית, סידור של התמונות לפי אירועים, ואז יצירת אלבומים מהאירועים והתמונות. כמו כן, היא מאפשרת תיוג פני המצולמים, הוספת קטעי וידאו לאלבומים, וניהול נוח מאוד של אלבומים חכמים.


כך למשל, כל התמונות הראויות שצילמתי באירלנד נמצאות באירועים שונים, לפי ימים ומקומות (זאת באופן אוטומטי). עברתי על התמונות וחתכתי אותן, שיניתי זווית לפי הצורך, הסרתי עיניים אדומות ושיפרתי את הצבעים אם לא נראו חיים מספיק. לכל אירוע נתתי כותרת. את כל אלה ריכזתי באלבום בשם ״כל אירלנד 2012״, ונתתי לכל תמונה ציון (בין אחד לחמישה כוכבים). אז, יצרתי אלבום חכם, ״אירלנד 2012״, ובו רק התמונות עם הציונים הגבוהים. התוצר הוא אלבום מתומצת של תמונות נהדרות, מוצג בכלי ארגון מושלם לתמונות.


את האירועים או האלבומים אפשר לנגן באוסף פרזנטציות מרשימות, עם או ללא מוזיקה, ואם זה לא מספיק – אפשר גם, בקלות רבה, להפוך את האלבום הוירטואלי לאלבום פיזי, עם דפים בסדר מועדף וגודל מסוים לכל תמונה ולשלוחו להדפסה מקצועית בבית הדפסה של אפל, אחריו ישלח אליכם בדואר – במידה ויש לכם תיבה אמריקאית.


ערכת האופיס (העבודה)
אם האפליקציות החביבות לעיל נשמעו לכם נחמדות אך לא מאוד שימושיות, היות ולערוך או לנהל תמונות, להסריט וידאו מותאם אישית או להקליט מוזיקה נשמע כמו אוסף תחביבים שאין לכם יותר מדי זמן אליהם, כנראה שערכת האפליקציות הבאה תעניין אתכם יותר. אופיס הוא כלי עבודה עוצמתי מבית מיקרוסופט, והבעיה העיקרית היא שעם העוצמה, באה ההגמוניה על כלי עבודה עיקרי זה בחיינו מטעם חברתו של ביל גייטס. כמעט ואין כלי אופיס איכותיים התומכים בעברית למערכות הפעלה ניידות ובכלל – לכל מערכת שאינה חלונות.


אנו נאלצים, במקרים נפוצים מדי, לחזור למחשב החלונות שלנו ועליו לאופיס 2010, 2007 או 2003 רק כדי לערוך קצת מסמך וורד או טבלת אקסל, או לנגן מצגת פאוורפוינט שקיבלנו במייל. זה הופך כל עבודה משרדית, בין אם ניהול פרויקט, מזכירות, ועד לימודי סטודנטים בארץ הקודש לחיים מבוססי חלונות ומיקרוסופט. האם באמת כך הדבר?


אפל מציעה את ערכת האופיס שלה, חבילת iWork, ובה שלושה יישומים: Pages, Numbers, ו-Keynote, הלא הן וורד, אקסל ופוורפוינט, בהתאמה. למען האמת, קינוט של אפל מרשימה הרבה יותר מהחלופה המיקרוסופטית ומיד נראה מדוע. חבילת האופיס של אפל, למרבה ההפתעה החיובית, תומכת החל מגרסתה האחרונה בצורה מלאה ומושלמת בשפת הקודש, ובכך מאפשרת לנו לעבוד על מסמכי אופיס הן מהמק והן מהאייפון או האייפד. במילים אחרות, איטס אבאוט פאקינג טיים. יש אופיס בעברית לאייפון, יש אופיס בעברית לאייפד! הוא מצוין! הוא עובד! הוא פה! ואולי הוא גם בחינם עבורכם!


מתוך הנחת היסוד שאתם יודעים מהן וורד, אקסל ופאוורפוינט, נחסוך את התיאור המייגע של כל אפליקציה. עם זאת, נספר כי אפל מציעה ממשק אופיס חדש ואלטרנטיבי. בניגוד למערכי צלמיות עמוסים, באפליקציות של אפל תזכו לשורות צלמיות קצרות ומתומצתות, וכאשר תסמנו טקסט, טבלה, או שאר אובייקטים (תמונה, מספור ועוד) תקבלו גישה לכלי שליטה נוספים הרלוונטים לבחירה. הממשק החדש בהחלט דורש הסתגלות מסוימת, אך הוא נוח מאוד במובייל ומציע ממשק חדש וקל, ומנגד מתקדם ומספק במק. לא ניסיתי לבנות בו נוסחאות כבדות כמו בוורד 2007-2011, אך לכל תחום מילולי הוא מספק ויותר.


תמיכה עברית מושלמת
כפי שציינו, בגרסאות האופיס האחרונות, הן לאייפון-אייפד והן למק, הוסיפה אפל תמיכה מלאה בעברית. הן ממשק עברי מלא, הן תמיכה בכתיבה מימין לשמאל באופן אינטואיטיבי. יישומי האופיס של אפל, שעד היום היו רלוונטים רק לכותבים טקסטים בלעזית הופכים בבת אחת לאופיס החזק, האלגנטי והנוח ביותר במובייל, והן לאלטרנטיבה ראויה במחשב האישי.

במידה ואתם רוצים לרכוש את היישומים ואין לכם מכשיר אפל חדש, המחיר הוא 10 דולר לכל אפליקציית מובייל ו-20 דולר לכל יישום מק (סה״כ 30 דולר למובייל ו-60 למק). ברגע שקניתם יישום הוא רלוונטי לכל המכשירים שלכם. כלומר, רכישה אחת של וורד ב-10 דולר לאייפון, מכסה גם את ההתקנה באייפד, גם באייפון של אישתכם, גם באייפד של אמא, ואפילו באייפוד של סבא. כפי שאמרנו, מכשירים חדשים יזכו ליישומים בחינם.

שירותי ענן
כלי האופיס של אפל זמינים גם באתר icloud.com, ומאפשרים שיתוף ועריכה משותפת (של צוותים או בודדים) של המסמכים השונים. ניתן לשתף, לערוך בזמן אמת ולייצא מסמכים מכל דפדפן – על מק, על PC עם חלונות או לינוקס, מכל מכשיר נייד וכו׳. כלי אייקלאוד החדשים מציעים פתרון מצוין לעבודה עם מסמכים, ואף שומרים ומאפשרים לחזור לגרסאות קודמות. זה ניסיון מרשים לאופיס אינטרנטי, המזכיר במידה מסוימת את GDocs הנהדרת.


אינכסף ומיצוב מחדש
אז, כפי שאמרנו, כל אלה שלכם חינם אין-כסף, במידה וקניתם מכשיר אפל חדש מהניילונים. מדוע שאפל תעשה כזה דבר? מדוע שתתן את יצירות הקוד שלה במתנה? ובכן, כדי למצב את עצמה מחדש. האמת הכנה היא שאפל לא מציאה הרבה יותר מאנדרואיד כבר זמן רב. אמנם החומרה שלה מצוינת ועובדת מעולה עם איוס, אמנם האפליקציות עדיין שימושיות יותר ואיכותיות יותר – אבל לעומת פתיחותה ומגוון מכשיריה הרחב של המתחרה הרובוטית, אפל לא קורצת כהמובילה באופן מובהק. לא עוד, בכל מקרה.


לכן, מוסיפה אפל לחבילת האייפון הדנדנש שלכם אופיס מלא וחזק ומגוון יישומי בידור מצוינים, כדי שהתפוח היקר שקניתם יוכל לעשות הרבה-הרבה יותר מהאנדרואיד שבחנות ממול. וזה, במידה מסוימת, מצליח. אייפד מיני או אייפד איר, אייפון 5C או אייפון 5S, הפכו למכשירי יצירה חזקים משמעותית מבעבר, המסוגלים לעשות יותר מאותה אנדרואיד ערומה, שאם תורידו את המקבילות החינמיות שלה, תקבלו מוצר פחות. ואם תשלמו, תקבלו חוויה דומה. מנגד, מכשירי אפל עדיין עולים 50-100 אחוז יותר, אז האם זה שווה? אנו חוזרים לנקודת ההתחלה, מה אתם מעדיפים, מה אתם אוהבים, ומה מאפשר עומק כיסכם.

פסקה למגגלים:
אז מה היה לנו כאן? היה לנו את האופיס הכי טוב לאייפון להורדה בחינם, או בכלל אופיס לאייפון להורדה בחינם, היה לנו את האופיס הכי טוב לאייפד להורדה בחינם, או סתם אופיס לאייפד חינם - והיה לנו אופיס עברית לאייפון ולאייפד בחינם. זה בערך כל מה שאפשר לחפש בגוגל, לא? אם כן, קצת לינקים:
אופיס עברי לאייפון אפשר למצוא פה.
אופיס עברי לאייפד אפשר למצוא גם פה.
וורד לאייפון או לאייפד נמצא כאן.
אקסל לאייפון או לאייפד נמצא כאן.
פאוורפוינט לאייפון או לאייפד נמצא כאן.
אפליקציה לעריכת תמונות באייפון ובאייפד תוכלו למצוא כאן.
אפליקציה לעריכת סרטים באייפון ובאייפד יש בקישור זה.
אפליקציה לעריכת מוזיקה וסאונד אפשר למצוא כאן.