Thursday, November 7, 2013

iPhone 5S - סקירה וביקורת

תם הטקס: בכל שנה מחכה הרשת בקוצר רוח להכרזה הקבועה של אפל, בכל שנה מכתירה הרשת את המכשיר החדש של החברה כמכשיר מצוין שלא מחדש הרבה, בכל הכרזה הביקורות אומרות שאין סיבה אמיתית לשדרג, תורי ענק משתרכים בכניסה לכל חנות תפוחית בארה"ב, אפל מוכרת מיליוני יחידות וכולם מתיישבים בחזרה בכיסא ומחכים לטקס של השנה הבאה. 2013 אינה שונה.כמה חודשים לאחר ההכרזה על איוס 7, מערכת ההפעלה החדשה של אפל לניידים, שהציגה מקצה שיפורים ושדרוגים רחב הכולל עיצוב חדש מהיסוד ושלל שינויים, אפל מכריזה ומוכרת, יד ביד עם המערכת החדשה את האייפון 5S שבניגוד לתוכנה אותה הוא מריץ, דומה עד מאוד לאחיו הקטן.על האייפון 5 החלטתי לוותר באופן מודע. ידעתי שאם אתחיל לסקור ולעשות שימוש במכשיר הקל עם המסך הגדול יהיה לי קשה לחזור אחורה – והרי היו סיבות רבות וטובות לא לשדרג, רובן טמונות במחלות ילדות שהפכו לא רלוונטיות כעבור כמה חודשים. אם כך, האייפון 5 הבשיל והפך מכשיר משתלם, חזק וטוב, וה-5S בא להציע לו אלטרנטיבה ראויה, וחובת ההוכחה היא כתמיד, על המכשיר החדש והנוצץ. האם מכשיר הדגל החדש של אפל עומד במשימה? ואיך הוא מול התחרות הכבדה מצד גוגל?

אחרי חודש של עבודה עם הדגל החדש של אפל, אלה המסקנות.


עיצוב ומסך
באייפון 4 בן ה-3 קבעה אפל סטנדרט חדש לעיצוב סמארטפונים: לא עוד פלסטיקה זולה, אם כי מכשירי אלומיניום וזכוכית מעוצבים לא פחות ממחשביה השולחניים של החברה. הקו הראשי של עקרון זה נשמר – והאייפון 5S, בדיוק כמו האייפון 5, עשוי אלומיניום וזכוכית בגימור איכותי ביותר. בניגוד לאייפון 4 לדורותיו, אפל זנחה את הרעיון של משטח אחורי מזכוכית לטובת משטח אלומיניום המעוטר בסימטריות בזכוכית בראש ובתחתית.


קדמת המכשיר נותרה דומה: מסך גדול, מצלמה קדמית ורמקול פנימי למעלה, מקש בית בתחתית. בראש המכשיר כפתור הפעלה, בתחתית חיבור הלייטנינג הידוע וחיבור האוזניות (שינוי משמעותי למשתמשי האייפון 4S וקודמיו, בהם שקע האוזניות היה בראש המכשיר) ובצד שני כפתורי ווליום ומתג השתקה.

בין עיצוב האייפון 5 ל-5S כמעט ואין הבדל, פרט לשני הבדלים עדינים אך ניכרים: ראשית, כפתור הבית עוצב מחדש למשטח זיהוי טביעת אצבע באייפון החדש, ושנית פלאש המצלמה שפוצל לשני צבעים. על שני פיצ'רים אלה בהמשך.

לעומת האייפון 4 וה-4S מדובר בהבדל של שמיים וארץ. תשומת הלב הראשונית נתונה לכך שה-5S קל משקל באופן ניכר ביחס לאחיו בני השנתיים והשלוש. הקלילות מרגישה כמעט מפליאה, כאילו מדובר במכשיר פלסטיק דמוי סמסונג ולא בסמארטפון דגל חזק עשוי מחומרים כבדים. אין לטעות, התחושה בכף היד יוקרתית ועיצוב המכשיר מעולה, מתנשא מעל עיצוביה הקודמים של אפל ומעל המתחרות וקובע שוב רף חדש, אותו מנסה HTC לחקות במכשיר ה-HTC One, ואחריה רבים אחרים. גימור חיתוך היהלום באלומניום המקיף את המכשיר יוצר תחושה חלקה של מתכת תכשיטית, אם פלדת אל-חלד ואם זהב לבן. ההבדל המשמעותי הנוסף בין שני המכשירים נעוץ במסך – מסך רטינה של 4 אינצ' לעומת 3.5 בדגמים הקודמים. המסך אינו גדול יותר, אך ארוך יותר, והוא ברזולוציית 1,136 על 640, בצפיפות אדירה (הנשמרת מאז האייפון 4) של 326 פיקסלים לאינצ'. המשמעות היא שמצד אחד התוכן המוצג במכשיר מקבל מרחב חדש ונוסף לתצוגה וניתן לנגן סרטי HD באופן טבעי, ומנגד ניתן להגיע עם האגודל לכל פינה במכשיר ולתפעלו ביד אחת, דרישה מהותית וחסרה אצל המתחרות שיוצרות מכשירי 4.8-5.2 אינצ' מרהיבים אך מסורבלים לתפעול.

רזולוציית הרטינה נותרה זהה והיא מדהימה כתמיד, איכות ובהירות התצוגה השתפרו מעט, והצבעים נראים עמוקים וחיים מאי פעם, הן בזכות החומרה העילאית והן בזכות מערכת ההפעלה שעושה שימוש בכל פיקסל ופיקסל. המסך באייפון 5S אמנם אינו רחב וגדול כמו במתחרות האנדרואידיות, אך הוא אחד המסכים הטובים ביותר שתראו על מכשיר סלולארי. מחד, הוא בהיר ובעל צבעים חזקים ועמוקים ומנגד קריא יחסית באור שמש ישיר. עוד יתרון של מסכי הרטינה הוא זווית התצוגה הרחבה שלהם: בעוד מסכים שונים מעוותים צבעים כאשר מביטים בהם מהצד, מסך האייפון נותר קריא מכל זווית. יכולת זו מורחבת ומוקצנת בעזרת אפקט הפרלקס התלת מימדי של איוס 7, המציג תזוזה קלה של הרקע ביחס לאייקונים כאשר מטים את המכשיר הנה והנה.

בשתי המילים, העיצוב פשוט ומושלם.

ביצועים
קשה לדבר על ביצועים בצורה ריאלית בשנים האחרונות, כי הגענו לסוג של רוויה בכל הקשור למעבדי מובייל. סמארטפוני דגל, האייפונים של אפל בפרט, הפכו למפלצות עיבוד (רגיל או גראפי) אשר מריצות בצורה חלקה יישומים, משחקים כבדים וסרטים ברזולוציה גבוהה. לדרוש מעבר לזה הופך לכמעט מיותר. האייפון 4S בן השנתיים עדיין מריץ יישומים כבדים כגון חבילת האופיס של אפל ומשחקים אימתניים כמו Infinity Blade 2 בלי להשתעל. נכון, איוס 7 הפכה אותו מעט יותר כבד, ונכון, הסוללה לא מתמודדת עם המערכת החדשה כפי שעבדה עם שתי המערכות הקודמות, אבל, וזה אבל גדול, זה עדיין מכשיר חזק ומהיר עם סוללה מצוינת. האייפון 5 עוד מהיר ומאריך-חיים ממנו. אז למה לשדרג?

אפל הכריזה ברעש וצלצולים כי לאייפון החדש מעבד 64 ביט, ושזה מהפכני ומשאיר אבק למתחרות. האם זה מהפכני? אולי. האם התוצאות מהפכניות? אפילו לא קצת.

קצת על מתחת-למנוע של האייפון: אפל מסתפקת, בלי לכתוב על כך בשום מקום, בגיגה אחד של זיכרון באייפון. היא גם משתמשת במעבד בעל 2 ליבות בלבד. אמנם המעבד הותאם אישית ע"י החברה וחובר אליו מעבד גראפי חזק בעל 4 ליבות, והוא עובד ככל הנראה יותר טוב מכל אנדרואיד שנגעתם בו, גם אלה מרובי הליבות וה-RAM, ובכל זאת – המפרט היבש של האייפון די דל, אך ביצועיו עליונים. אפל לרוב לא מתהדרת בכותרות, וכאן, משום מה, היא בוחרת למרוח בכל מקום את המושג "64 ביט", וזה עצוב, במיוחד כאשר הוא לא אומר כלום.

64 ביט – המשמעות של כמות הביטים, או הסיביות, היא גודל משתנה מסוג "מספר שלם" (כל ביט, או סיבית, היא ספרה שערכה 0 או 1, וכך נוצר מספר בינארי בגודל מסוים. למשל, 4 סיביות יוצרות מספר בין 0 – 0000 לבין 15 - 1111), יחידת בניין בסיסית בפיתוח מערכת ההפעלה ויישומים עבורה. כתובות הזיכרון אליו ניגשת מערכת ההפעלה והיישומים מוגדרות כ"מספר שלם", ולכן, כאשר למחשב כלשהו יותר מ-4 גיגה של זיכרון RAM, מספר שלם בגודל 32 ביט אינו גדול מספיק כדי להגיע לכל הכתובות ויש צורך בארכיטקטורת 64 ביט. אם למחשב עד 4 גיגה של זיכרון, אין הדבר משנה, ולהזכירכם, באייפון רק גיגה אחד של זיכרון, וספק שבאייפון הבא נגיע ל-2 גיגה. אז המטרה העיקרית במעבר זה פשוט לא רלוונטית. מנגד, חישובים כבדים, במיוחד גראפיים, יכולים להיות מואצים בשימוש במעבדי 64 ביט, כמו גם ניקוי תמיכה לאחור, יצירת קוד מכונה מואץ והסרת מיני הגבלות על שפת הסף ועל דרישות המעבד, מכאן האצה מסוימת, אך זאת בתנאי שהיישום המורץ מותאם ל-64 ביט.

היות ורוב היישומים אינם זקוקים להאצות הקלות של המעבד החדש, העתיד הנראה לאייפון הוא עתיד ב-32 סיביות, ואם זה כבר הותאם היישום ל-64 ביט, יש לצפות לניפוח מסוים ביישום עצמו, שכן לרוב אפליקציה או תוכנה למחשבי 64 ביט נוטה לתפוס יותר מקום מאותה תוכנה למעבדי 32 ביט. ראו את חלונות 8, הדורשת 16 גיגה במחשבי 32 ביט ו-20 גיגה במחשבי 64 ביט. רוב המעבדים האינטליים, שלנו, מבוססי 64 ביט אך אפשר לעשות בהם שימוש גם כ-32 ביט. האייפון החדש תומך לאחור בכל יישום 32 ביט, אך, כמובן, לא מסוגל להינות מההאצות במעבד החדש. האצה מסוימת אכן נרשמת בין שני המעבדים, אך זאת לא בזכות שינוי הארכיטקטורה אלא מתוך שינויים כלליים שנעשו במעבד החדש.

אז למה אפל מרעישה ורועשת סביב אותן סיביות? התשובה היא שיווקית. כשנגמרות המילים הריקות כמו "ליבות" ו"מגה-פיקסלים" נדבקים ל-"ביט". החלטה קצת אומללה. מנגד, תוצאות בנצ׳מרק בסקירות מקצועיות מזו בדקו ומצאו שדרוגי ביצועים משמעותיים בינו לבין האייפון 5.

מעבד תנועה – לאייפון 5S, לצד מעבד ה-A7 החדש, מעבד מיוחד לצורכי זיהוי תנועה: החל מאותות מיקום מהג'יפיאס, דרך חיישן הג'יירו ועד האקסלרומטר – תפקידו של מיני מעבד זה להסיק מסקנות המבוססות על מיקום, זווית ומהירות הטלפון. כך למשל ניווט רכב יהפוך לניווט הליכה אם יזוהה שאתם יצאתם מהרכב ומתקדמים ברגל (לפי תזוזת המכשיר מעלה ומטה ומהירות התזוזה), או כך תוכל אפליקציה כזו או אחרת לזהות כמה צעדים עשיתם בכיוון זה או אחר. מדובר בעוד ממשק אנושי שנמצא בחיתוליו, אך תפקידו העתידי הוא לספק לנו שירותים אוטומטיים מבוססים על תזוזתנו במרחב, למשל ניווט בתוך בניינים. יחד עם אייביקונס, למשל, תוכל חנות להפנות אתכם למוצר שאתם מחפשים, בהתבסס על שירותי המיקום שמספק המכשיר וחיבור הבלוטות' שלו. זה אכן עתיד בדיוני שספק שנראה פה בקרוב. התמיכה כבר כאן – ובינתיים, זה לא אומר הרבה.

ביקורת זו אינה מתיימרת להיות מקצועית, ולרוב התחושה האישית חזקה אצלי מהרצת מיני בנצ'מרקים. עם זאת, בסקירה מצוינת זו באנגאדג'ט אפשר לראות את ביצועי ה-5S לעומת ה-5 ולעומת המתחרים. את קודמו הוא אוכל בלי מלח, ולמכשירי האנדרואיד החזקים בשוק הוא נותן פייט ראוי, לעתים משתרך קצת מאחור ולעתים משאיר להם אבק. קל להסיק שצודקים הטוענים שנתוניו היבשים של מעבד לא אומרים עליו דבר בפועל.

מבחינת תחושה, בעוד האייפון 4 מריץ את איוס 7 בקושי מסוים, האייפון 4S מריץ אותה כמעט חלק לחלוטין – ה-5 וה-5S מריצים את המערכת במהירות מדהימה, ללא כל השהיה או שיעול, בזריזות וביעילות, פותחים משחקים עתירי גרפיקה ותוכנות כבדות במהירות. הבדלי המהירות העיקריים בין ה-4S ל-5S מורגשים בעת פתיחת משחק כבד או תוכנה רבת משאבים – שלוקחים כמה שניות בדגם הוותיק ועולים מידית בחדש.

חיי סוללה
לאייפון 5S חיי סוללה מצוינים ומעולים. בינתיים.

מחד, למכשיר חיי סוללה ארוכים, דומים אך טובים מעט מאלה של האייפון 5 (לא רק בזכות שיפורי מעבד, הסוללה עצמה גדולה יותר – 1570 mAh בהשוואה ל-1507 באייפון 5 ו-1430 ב-4S), וארוכים משמעותית מאלה של ה-4S. תחת שימוש כבד, כאשר ה-4S היה מגיע ל-20 אחוזי סוללה, גירד האייפון 5S את 55 האחוזים. משחקים כבדים רצים על המכשיר בקלות רבה יותר, מחממים אותו פחות ולא פוגעים אנושות בסוללה כבעבר. כך גם עם סרטוני וידאו, ווייז ומגוון תוכנות ניווט.

מאידך, איוס 7 מבטיחה תמיכה עמוקה יותר בריבוי יישומים. המשמעות עלולה להיות הרת אסון, אך זאת נדע עוד כמה חודשים. נקווה שלא נתאכזב, ושתמיכת המקבול המוגבלת של איוס אכן תעמוד לצד המשתמשים ולא לצד המפתחים, שכן רוב מפתחות התוכנה בטוחות שהאפליקציה שלהן היא היחידה, ושכל משאביו הרבים נוצרו רק עבורה. כמה תוכנות כאלה כמו סקייפ ומכשירי האנדרואיד החזקים ביותר מתחממים, נחנקים ומשתעלים, אוכלים סוללה במהירות. נקווה שאפל תחסום מהלך כזה מצד מפתחיה תאבי המשאבים.

מצלמה
איפשהו בין האייפון 3GS לאייפון 4, במעבר בין מצלמת 3.2 מגה-פיקסל בינונית וללא פלאש, למצלמת 5 מגה-פיקסל חזקה קצת יותר עם לד-פלאש, הפך האייפון לכלי צילום פופולארי, שמרבים לצלם בו במקום במצלמות יעודיות (לפחות ניידות). האייפון 4S עם מצלמת 8 המגה-פיקסלים רק הגביר את החוויה, וכעת אפל משדרגת את המצלמה, המצוינת דאז, פעם נוספת. המצלמה המשודרגת אמנם שומרת על כמות הפיקסלים – כ-8 מגה פיקסל, אך משפרת משמעותית את התמונות המצולמות, זאת בזכות צימוד עדין בין שדרוגי חומרה לבין אלגוריתמי תוכנה שקופים, כלומר, כאלה שרצים ברקע במטרה לאפשר לכם לצלם תמונות טובות יותר באותה פשטות בה אפל דוגלת. תוכנת המצלמה עובדת בשיטת כוון-וצלם. אין פרמטרים, יש כמה פילטרים לבחירה – הצילום האופטימלי, כך אפל טוענת, נעשה באופן אוטומטי.

בצד החומרה, הגדילה אפל את חיישן המצלמה ב-15%, מציעה פיקסלים גדולים יותר, בנוסף, זמן החשיפה ארוך יותר ויחד מתקבלת רגישות אור גבוהה ב-33 אחוז. מה זה אומר? ובכן, זה אומר המון למי שמבין בצילום, עבורי – צלם חובב במקסימום, זה לא אומר כמעט כלום, אך זה מציג תמונות בהירות יותר, במיוחד בתנאי אור אפלוליים עד חשוכים.

לצד שדרוגים אלה, הוסיפה אפל אלגוריתמי חומרה אוטומטיים. למשל, צילום מספר תמונות בפוקוס שונה וחיבורם לתמונה חדה אחת, מנגנון ייצוב תמונה ועוד. התוצאה, אני חייב להודות, מאוד מרשימה למי שהגיע מאייפון 4S ומטה, אך דומה למי שהגיע מאייפון 5. תמונות שיצאו לי מעט מטושטשות באייפון 4S יצאו מעט מטושטשות גם באייפון 5S אך מוארות יותר, בצבעים אמיתיים וחיים יותר, שטופים קצת פחות, הן באור יום והן תחת ניאון משרדי, פיקוס מתאים ביטל את הטשטוש ויצר תווים חדים מאוד ביחס לדור הקודם-קודם. צילום בתצורות אור שונות נראה אמיתי יותר, ולעומת האייפון 5, ששדרג את חוויית הצילום לעומת ה-4S, ה-5S עושה עבודה קצת טובה יותר, אך רק קצת. לצורך הדוגמה אפשר למצוא השוואה בין האייפון 4S לבין ה-5 כאן, והשוואה בין ה-5S ל-5 ולמכשירי אנדרואיד וחלונות מובילים כאן.

שדרוג מרשים אפשר למצוא בכל הקשור לתמונות לילה. עדיין לא תוכלו לצלם ערפל חורף או ירח מלא מוקף עננים בצורה אופטימלית (כי אפל עדיין לא דחסה מצלמת SLR לאייפון), אך צילומים לטווח קרוב אכן נראים הרבה יותר טוב במכשיר החדש. המחיר הוא זמן לקיחת התמונה, אשר מדליק את הפלאש לרגע לפני הצילום ומכוון בזריזות את שתי נורות הפלאש המובנות – האחת מספקת את אותו אור ניאון אותו אנו מכירים בתמונות לילה בהן המצולמים לבנים וחיוורים, והשני אדמדם. יחד שני הפלאשים יוצרים תמונה אמיתית וחמה יותר. פיצ'ר מעולה, שיש לו תחרות אולי רק בלומיה של נוקיה עם מצלמת 42 המגה-פיקסלים שלו.

בנוסף לשדרוגים השקטים, אפל הציגה תכונות חדשות ביישום המצלמה. לחיצה ארוכה על כפתור הצילום מצלמת מספר תמונות ברצף, אמנם בלי להריץ אלגוריתמים לייצוב וכו', אך זו דרך מצוינת לתפוס תנועה בצורה יציבה ומדויקת. לצערי כפי שמתואר לעיל, לעתים תנועה נתפסת כמטושטשת, במיוחד בחשיפה גבוהה, וקשה להוציא תמונות תנועה חדות. לחיצה על רצף באלבום התמונות יאפשר לבחור את התמונות המוצלחות מתוכו ולמחוק את השאר.

לצד צילום הרצף, האייפון 5S מציע צילום וידאו בהילוך איטי. כלומר, המכשיר מצלם וידאו ב-120 פריימים בשנייה, מהירות גבוהה אשר מאפשרת האטה של קטעים מהקליפ המצולם בלי ירידה בזרימת הוידאו. מהירות רגילה, יש לציין, היא 30 פריימים לשנייה. איכות הצילום היא HD מלא, כלומר 1080 שורות. האיכות מעולה, מנגנון הפוקוס מצוין, ומנגד – כך גם היה באייפון 4S וב-5. אין כאן הרבה מה לטעות ואפל לא טועה, יישום המצלמה החדש עושה את העבודה על הצד הטוב ביותר.

המצלמה החדשה של אפל מתחרה היטב ברוב מצלמות הדגל של מתחרותיה, ומפיקה תמונות מצוינות בלי הרבה מאמץ. האם זה מספיק? זה אף פעם לא מספיק, ומנגד, התמונות המופקות חדות, בהירות, גדולות ובעלות צבעים חיים. הוידאו מהיר, זורם, חד ובאופן כללי המצלמה של האייפון החדש מעולה. אין הבדל עצום מול מצלמת ה-5, וההבדל העיקרי הוא בצילומים בתאורה נמוכה בהן האייפון מנצח את הרוב המוחלט של המתחרות. ג'ים ריצ'רדסון, צלם נשיונל ג'יאוגרפיק, טוען כי המצלמה של ה-5S מקצועית עבורו, ומספק עוד הוכחה לכך שהסמארטפון הפך למצלמה לכל דבר ועניין.

המצלמה הקדמית שופרה והיא ברזולוציית 1.2 מגה-פיקסל, איכות מספקת לשיחות וידאו והקלטת וידאו ב-HD של 720 שורות, אך לא לסטילס. 

הבית הביומטרי
אחרי שש שנות מקש בית עגול ובו ריבוע עם פינות מעוגלות (באייפון, אך כך גם באייפד ובאייפוד), מחליפה אפל את כפתור הבית של האייפון, לא רק בעיצוב חדש, אלא גם בפונקציונאליות חדשה לגמרי. כפתור הבית של האייפון 5S הוא חיישן ביומטרי המזהה טביעות אצבע. המטרה, בשלב זה, היא לאפשר לנו לנעול את הטלפון מבלי לסרבל את פעולתו בקוד 4 ספרתי.

בנוסף, השימוש בחיישן הביומטרי חוסך לנו הקלדת סיסמא מפרכת בעת רכישה בחנויות התוכן של אפל: אפליקציות, מוזיקה, ספרים, סרטים, סדרות טלוויזיה ועוד. עד כמה זה שימושי ועד כמה מהפכני? תתפלאו – מאוד.

קל לחשוב כי הזנת הקוד קצרה ונוחה, ומי בכלל צריך לפשט אותה? האמת היא שקוד זה, שחובה שיגן על כל אייפון מפני קרובים חטטניים אך גרוע מכך – גנבים ופושעים על גווניהם, עלול להיות מסכן חיים. כך למשל, בנסיעה ברכב, הזנת הקוד הקצר הופכת מבצע של ממש, הכולל הורדת העיניים והידיים מההגה – רק כדי לעשות שיחה. בערך חצי מהמשתמשים מוותרים, ומעדיפים מכשיר מהיר לתפעול ובלתי מוגן על פני הסרבול שבקוד. אך הטלפון מכיל הודעות אישיות לרוב, לעתים סיסמאות, היסטורית גלישה, יומן, אנשי קשר, ואף יישומים המאפשרים לאתר את חבריכם (אלה שאישרו זאת, כמובן) – וכל אלה הם שלכם, וספק שתרצו שיחשפו לכל אדם אחר, בין אם מדובר באח חטטן, במישהו שמצא את המכשיר ששכחתם בשירותים בעבודה, או בגנב ששלף לכם את המכשיר מהתיק. ההגנה בסיסמא היא חיונית, ואפל מצאה דרך מאוד אלגנטית לכלול אותה בתפעול המכשיר הטבעי.

לאנשים, כמו עבדיכם הנאמן, שרגילים להדליק את המכשיר מהכפתור העליון יקח כמה ימים להתרגל – אחריהם התרגיל הופך טבעי. לחיצה קצרה על מקש הבית מדליקה את המכשיר – וכעת, אם לא תזיזו את האצבע ממקש הבית במשך קצת פחות משנייה, המכשיר יפתח. מעולה, אלגנטי, נוח, ועובד מצוין – עוד חידוש אפלי קלאסי, שעושה את החיים בטוחים יותר בלי להוסיף כאב ראש. זה אמנם די מגניב, אך לומר את האמת, הפוטנציאל הגלום בחיישן יגיע בדמות ארנק סלולארי שיחליף כרטיס אשראי ובדמות אפליקציות צד שלישי שיוכלו להפתח רק לבעליהם.

שינוי נוסף באבטחה הוא ביטול יכולת למחיקת המכשיר ללא הזנת סיסמת iCloud, כך שהמכשיר משויך לחשבון האייטונז שלכם ואם יגנב – לא יהיה הרבה מה לעשות איתו. מצוין, נקווה שבפורום הגנבים הגדול מפרסמים שאייפון כבר לא שווה לגנוב.


סאונד
איכות הצליל במכשירי האייפון תמיד הייתה סטנדרט זהב, עוד מאז האייפוד שהפך את אפל לשם נרדף לנגני מוזיקה איכותיים ביותר. דיבורית המכשיר איכותית קצת יותר מבאייפון 4S וכנראה זהה לזו באייפון 5, ונשמעת מעולה. איכות הצליל באוזניות מושלמת כתמיד. עם האייפון 5S, כמו עם האייפון 5, מגיעות אוזניות ה-EarPods של אפל - שמטרתן להתאים ארגונומית לאוזן האנושית, והיא אכן מפתיעה באיכות הסאונד, בעוצמת הבידוד ובשונות והפרדת הצלילים לעומת האוזניות הוותיקות. האוזניות החדשות אמנם מעולות, אך אני עדיין מעדיף את אוזניות תוך-האוזן של אפל שמציעות בידוד מלא - פחות נוח לאלה השומעים מוזיקה ומדברים עם אנשים סביב, אך הרבה יותר כיף לאלה שאוהבים להתנתק מהבחוץ ולשקוע בשטף הצלילים שלהם.

חיבור
חיבור הלייטנינג שהוכרז עם האייפון 5 הפך לסטנדרט החדש של אפל במכשירי האייפון, האייפד והאייפוד והוא תענוג צרוף לכל משתמשי הדור הישן: חיבור 30 הפינים הרחב. החיבור קטן ב-80 אחוז מאחיו הגדול, והוא סימטרי כך שלא ניתן לחברו הפוך. ביצועי הסנכרון של האייפון החדש משמעותית טובים יותר, אך קשה לדעת אם יש להודות לחיבור החדש או פשוט למעבד ולזיכרון המשודרגים. 

החיבור החדש סבל ממחלות ילדות רבות, הכוללות חוסר תמיכה ב-VGA ו-HDMI, ומחסור כואב בתמיכת iPod Out בה רבים, וביניהם אני, משתמשים כדי להזרים מוזיקה לרכב. למרבה המזל, בעיות אלה כולן היסטוריה, והחיבור, בתוספת כמה מאות שקלים למתאם 30 פינים לרכב וחיבורי וידאו - תומך בצורה מעולה בכל הדרישות המצוינות לעיל.

מערכת הפעלה
לא נכביר במילים אודות איוס 7, שכן ירדנו לעומקה כאן. רק נגיד שהמערכת החדשה מחמיאה ורצה היטב על האייפון 5S. אייר-דרופ המאפשר משלוח קבצים בין מכשירי אפל קרובים עובד, רק חבל שאינו פעיל בין מק לבין איוס. אפקטי הגרפיקה החדשים נראים מרהיב על המסך הגדול ונעים באלגנטיות קלילה בין אפליקציה לחברתה ובין מסך בית אחד לרעהו. המערכת לא רצה, אלא טסה ויוצרת תחושה מפליאה של זרימה.

מלבד כמה נפילות יציבות קלות, מחלות הצעירות של מערכת הפעלה משודרגת משמעותית שנפתרו ברובן עד העדכון הנוכחי, המערכת נראית טוב, מרגישה צעירה וקלילה, ומחמיאה למכשיר עד מאוד – הופכת אותו, לפחות לדעת עבדכם הנאמן, לטלפון הטוב ביותר שאפשר לקנות בכסף.

מנגד, העיצוב החדש מעט שנוי במחלוקת ויש שחושבים שהוא מצועצע לעומת הקו האלגנטי של הדור הקודם. לי לא מאוד אכפת, אך קל לראות כי ככל שהמערכת שואבת את צבעיה מהתוכן המוצג, היא יכולה להיות יפה מאוד מחד, ומכוערת באותה מידה מנגד (כפי שניתן לראות למטה).

רשתות אלחוטיות
האייפון 5S, כמו אחיו הצעיר, כמו האייפד 4 וזה הנוכחי – תומכים כולם בדור רביעי סלולארי, הלא הוא LTE. באין תמיכה שכזו בארץ הקודש, ונראה שגם לא תהיה בטווח הנראה לעין, נאלץ להמשיך לנדוד בין רשתות 3G חביבות לבין נקודות WiFi צולעות, ובין לבין, בתוך קמפוסים, לאבד קליטה ולהתחבר ל-Edge ול-GPRS, ממתינים שעות לקבלת שתי הודעות מייל.

התמיכה ברשתות LTE תהיה לכם רלוונטית באם תבקרו בחו״ל – או אז תוכלו לרכוש סים מקומי ולגלוש להנאתכם בערים במהירות קצת יותר גבוהה מנקודת ה-WiFi הממוצעת. אדיר, ומאוד חסר לנו פה. המחסור ברשתות מהירות מתבטא גם באיכות שיחות הפייסטיים הנמוכה על גבי רשת 3G ובמהירות הבעייתית של שיתוף תמונות או סרטונים. חבל שאפל לא מציעה דגם זול יותר ללא מודם מהיר זה שאינו נחוץ בארץ הקודש.


כיסוי
בעבר נמנעה אפל משחרור כיסויים לאייפון, כאילו הכריזה ״המוצר צריך להיות שלם בלי אביזרים נלווים״. אלא שתפיסה זו לא החזיקה מים, שכן עיצובי הזכוכית והאלומיניום שלה אינם בנוים פלדה מחוסמת – והמכשירים המסכנים נחבטו, נשרטו, התנפצו ודרשו מכל קונה להגן על המסך במדבקה ולהגן על הגב וצידי המכשיר בכיסוי. כעת מציעה אפל כיסוי משלה, במחיר מופקע כצפוי לעטיפת הטלפון היקר. הציפוי עשוי עור מבחוץ ומיקרופייבר מבפנים, והוא בשורה קטנה.

ראשית, הוא כמעט ולא מוסיף גודל למכשיר. אינו כבד, הוא מרגיש נהדר בכף היד והוא קל משקל ונוח מאוד. כתוצאה מכך, בתחושה ראשונה נוצר חשש כי הוא מינימליסטי מדי, ולא ברור אם הוא עושה את עבודתו נאמנה בשמירה על המכשיר היקר להחריד. שכן הבליטה מכל הצדדים כה עדינה שנוצרת תחושה כי הטלפון נותר חשוף. ואמנם, הוא אינו מרומם את מסך המכשיר העדין רבות מעל השולחן – אך כך גם עם מגנים אחרים. והרי, כשהמכשיר החדש שלי פגש ברצפה ונפל על הפינה התחתונה-שמאלית, הכיסוי של אפל עצמו הציג מכה חיצונית קלה, אך מבפנים לא היה נראה כי הכיסוי ספג מכה כלשהי והמכשיר עצמו נותר כחדש.

כלומר, אפל הצליחה ליצור כיסוי אלגנטי, דקיק, קל, יפה ונוח, ומנגד חזק וסופג זעזועים ונפילות. זה אולי לא יספיק למשתמש האקסטרימי, אך לזה הביתי והמשרדי זה מעולה, פשוט מעולה – ואחד הדברים האהובים עלי ביותר במכשיר החדש. הכינו את ה-250 שקל (אחרי המרה למחירי ישראל) אם אתם רוצים אייפון מוגן ועדיין קל וקטנטן.

חבילת תוכנות
כל מכשיר אפל חדש (מק, אייפון או אייפד) שיקנה החל מהחודש האחרון, מזכה את הרוכש בסט תוכנות היצירה והעבודה של אפל למכשיר הרלוונטי. כלומר, אם רכשתם את האייפון 5S וטרם רכשתם את האפליקציות של אפל, הרי שתוכלו להורידן חינם. באילו אפליקציות מדובר?

חבילת iLife מכילה סט תוכנות בידור נוחות למשתמש הביתי: iPhoto, המסדרת תמונות, מבצעת בהם תיקונים אסטתיים ואף מכינה מהם אלבומים ומצגות. iMovie המאפשרת לערוך סרטונים בצורה חכמה, להוסיף אפקטים ומעברונים, לשנות ווליום ולהוסיף מקטעי סאונד והכל בפשטות רבה, ו-GarageBand המאפשרת לערוך טראקים של מוזיקה ולעשות מיקסים פשוטים מהקלטות וממקצבים קיימים, ושוב - בפשטות המתאימה למשתמש הביתי שרוצה לעשות קצת מוזיקה.חבילת iWork מעניינת יותר והיא האופיס של אפל. היא כוללת שלוש תוכנות: Pages, Keynote, ו-Numbers שהן Word, Powerpoint ו-Excel, בהתאמה. התוכנות אמנם לא מתקדמות כמו האופיס הממוחשב שלכם אך הן חזקות מאוד (מאוד), מסונכרנות בין מכשיריכם בענן, מאפשרות ייצוא קבצי PDF וכמובן קבצי אופיס, מאפשרות עבודה ועריכה ומשלוח מחדש של קבצי אופיס שתקבלו במייל ועוד ועוד - והחל מהגרסה האחרונה - הן כולן תומכות עברית(!!!) זה כנראה סט תוכנות האופיס החזק ביותר למובייל שתומך עברית.חבילת התוכנות הכלולה ברכישת מכשיר חדש מטה את כף הרכישה משמעותית לכיוון מכשיריה של אפל על פני מכשירים אחרים. לאפליקציות של אפל יכולות שאין לאפליקציות מקבילות, (לאיוס או לאנדרואיד) ומה שאפשר לעשות על האייפון 5S או 5C החדש שלכם, גדול אין ארוך ממה שאפשר לעשות עם האנדרואיד הדנדש, בלי להוסיף כמה עשרות דולרים. זאת אפשר לומר גם האייפד והמק. האפליקציות של אפל יוצרות מהפכה של ממש בשוק המובייל ואולי סוללות דרך לכיוון עולם בלי השלטון היחיד של אופיס המיקרוסופטית, הסגורה ומחייבת החלונות.


סיכום
האייפון 5S אינו מהווה בשום מקרה מהפכה. הוא עוד שלב קטן ממכשיר מעולה למכשיר מעולה אף יותר. השדרוג מדגם קודם מעולם לא היה מיותר יותר ואם יש לכם אייפון 5, כנראה שאין לכם שום, אבל שום סיבה להחליפו בדגל החדש. משדרגי האייפון 4S, מנגד, יזכו למכשיר מהיר פי 4 בעל סוללה חזקה משמעותית, מסך ארוך יותר, מצלמה משודרגת באופן ניכר, חיבור חדש ומהיר מאוד, זיכרון הרצה כפול, עיצוב קל ומקש ביומטרי לאבטחה שקופה. זהו האייפון הכי טוב שיש, והוא באמת יצירת מופת. כנראה שזה הטלפון הכי טוב שאפשר לקנות בכסף (והרבה כסף). אבל אל תאמינו רק לי.
עם זאת, הוא מאוד, אבל מאוד, יקר, וכמו תמיד, כל אדם בעל חוש עלות-תועלת בריא יעדיף מכשיר אייפון ישן יותר או אנדרואיד מנצח על פני הדגם המטורף האחרון, שספק שלאפל היה הרבה מה לחדש בו. כשיוצרים מוצר מושלם, מאוד קשה למכור מוצר מושלם יותר, ונראה שאפל מגיעה לסוג של רוויה. כי האמת היא שגם בעלי אייפון 4S יכולים להינות מאוד מהמכשיר שלהם שנה שלישית ברצף בלי להתחדש, וזו נקודה קצת כואבת לאפל – אך לא כואבת מאוד, אחרי הכל היא כבר מכרה 9 מיליון יחידות מהבייבי החדש מאז השקתו.