Tuesday, October 1, 2013

מה שחדש וישן באפל

כשאין על מה להכריז
כמצופה, הכריזה אפל החודש על האייפונים החדשים והתקשורת רועשת, בעיקר לרעה. אך כשמותחים ביקורת או כשמרעיפים מחמאות צריך להפריד בין עיקר לתפל, וזה משהו שהפרשנות לא מרבה לעשות. כך למשל, אחת מנקודות "ההרתעה" הגדולות של אפל – סודיות ועמימות, נסדקה כשכמעט כל הפרטים של המכשיר החדש הגיעו לרשת לפני ההכרזה, ולטים לא היו יותר מדי שפנים בכובע. לא "אה, ועוד משהו קטן", לא פיצ'רים סודיים ואמירות פוערות עיניים. אפל הכריזה בדיוק על מה שציפינו שתכריז, לא סנטימטר אחד יותר.

ועל כך אין מה להתלונן. זו חברת טכנולוגיה, זה שיש שלא לקחו אותה בפרופורציה הנכונה זו בעיה שלהם כציבור צרכני מטומטם, בין אם מעריצים או שונאים. כך גם אין מה להתלונן על כך שאפל לא חידשה לכם, כי זו לא העבודה שלה, היא צריכה להמשיך ליצור מוצרים חדשניים ומהפכניים ולשדרג אותם באופן אבולוציוני, לא רבולוציוני. האייפון, האייפד, האייפוד והמק עשו מהפכה כשהגיעו לשוק לראשונה ומאז התפתחו הדרגתית למוצרים נהדרים, אך לא עברו עוד מהפכות ענק באף שלב. הבועה התקשורתית סביב אפל מתחילה לדעוך ואין בכך שום דבר רע, אפל היא חברה טובה ומוצריה איכותיים מספיק כדי שיהיה ניתן להעריכה כחברת טכנולוגיה בלי כל הפרסום והבאז הריק והמוגזם מסביב.

אם כך, האם ההכרזה אכן מאכזבת? איך נראית אפל פוסט-ג'ובס בחומרה ובתוכנה? נראה שהאיש שהיה הראש היווה גם קצת מהגוף והלב של החברה בחומרה ובמיוחד בתוכנה, אז האם סוף שלטונו של סטיב מבשר טובות או רעות?

האייפון 5S: מעבד שיווקי, מצלמה נחמדה וזיהוי טביעות אצבע
אלה הם שלושת השדרוגים העיקריים של האייפון החדש: חיישן זיהוי טביעות אצבע בכפתור הבית, מצלמה משודרגת (עדיין ברזולוציית 8 מגה-פיקסלים, אך עם חיישן משודרג ופלאש לד מפוצל בשני גוונים) ומעבד משודרג מבוסס 64 ביט ומהיר יותר. אז מה זה אומר?

זיהוי טביעות אצבע: זהו אכן פיצ'ר חדשני, שקוף ומעולה. הרעיון מאוד פשוט: כולנו, כעיקרון, צריכים להגן בסיסמא על המכשיר שלנו מפני גנבים, חברים, קרובי משפחה ושאר חטטנים. הסמארטפון והטאבלט שלנו מכילים המון מידע פרטי, מהתמונות האישיות שלנו, דרך קודים וסיסמאות, טלפונים, שיחות דיסקרטיות ברשתות חברתיות ועד הודעות וואטסאפ, המכשיר שלנו מכיל המון מידע אישי. לא לנעול אותו זו חוסר אחריות. עם זאת, נעילה בסיסמה כזו או אחרת היא כאב ראש עצום.

כך למשל, במקרה הנדיר בו עלינו לעשות שיחה בזמן נהיגה, הקשת הסיסמה אינה פחות מסכנת חיים. גם בכל מצב אחר, מדובר בפתרון מאוד לא נוח שגוזל זמן ולחיצות, והופך את תפעול המכשיר למסורבל הרבה יותר. פעולה פשוטה כמו ביצוע שיחה הופך מהטיית אצבע ושתי לחיצות להטיית אצבע ושש לחיצות. הנעילה בקוד אינה פתרון טוב, וסירי אמנם מהווה עקיפה מאוד יעילה, אך לא פתרון קסמים. גם הפתרונות של גוגל, למשל, נעילה באמצעות תווי פנים אינה טובה: היא נכשלת כשהמכשיר לא בזווית או בחושך, היא לוקחת זמן, ומעל הכל, מספיק להביא תמונה שלכם כדי לפרוץ אותה. נכון, אפשר להוסיף בדיקת מצמוץ, אבל למצמץ לטלפון שלכם כמה שניות כל פעם שאתם מדליקים אותו? באמת?

אם כן, התוספת של זיהוי טביעת אצבע בכפתור הבית מתבקשת ומצוינת, מהסיבה הפשוטה שהאצבע שלכם גם ככה נוחתת עליו לפתיחת המכשיר, היא עובדת בכל מצב כמעט, מתאימה לכמה אצבעות, מורכבת לזיוף ולא תלויה בזווית האצבע. פשוט מעולה, בטיחותי, חוסך זמן וכאבי ראש. איך אומרת הפרסומת? "טכנולוגיה מגיעה לשיאה כשהיא פשוט נעלמת". העולזים יגידו שעשו את זה קודם, והם צודקים, אך אפל כמו אפל לוקחת רעיונות שנעשו בעבר והופכת אותם למשהו חדש ועובד, משהו שכולם משתמשים בו. זיהוי טביעת האצבע של האייפון 5S תגיע, אמנם, לפסגת מימושה בעתיד עם הארנקים והאשראי הדיגיטאלי, אך עד אז, היא תהפוך את החיים של כל משתמשיה לקלים ובטוחים יותר. מעולה.

מצלמה משודרגת: תחת אותה מנטרה "טכנולוגיה מגיעה לשיאה כשהיא פשוט נעלמת", אפל ממשיכה בקו קבוע של השארת המצלמה פשוטה וקלה לתפעול, ומנגד הוספת כלי חומרה ותוכנה אוטומטיים לשיפור התוצר הסופי – כלומר, יצירת מצלמה בה צריך רק לצלם, ושיפור התמונה המצולמת. אמנם רזולוציית החיישן נותרה 8 מגה פיקסל, אך החיישן עצמו גדול ב-15% עם חשיפה ארוכה יותר המכניסה יותר אור לפיקסלים גדולים – המציגים תמונה טובה משמעותית. אל החיישן הוסיפה אפל לד פלאש בשני צבעים, האחד לבן וניאוני ומוכר לנו, והשני ורדרד ומפיק תמונות אדמדמות. שתי הנורות פועלות יחד בניצוחה של תוכנה יעודית ויוצרות גוון יחודי לתמונה, במטרה ליצור תמונות לילה אמיתיות יותר, וכאלה שלא שטופות בלבן חיוור.

השילוב בין החומרה למעבד החדש מאפשרים הקלטת מספר תמונות ברצף, הקלטת וידאו בהילוך איטי ב-120 פריימים לשנייה ועוד ועוד. אלה שדרוגים אמיתיים ומהותיים, וביניהם כמה וכמה אלגוריתמים חדשים ומהפכניים לייצוב תמונה ופוקוס דינאמי. התוצאה היא מצלמה משמעותית יותר טובה, גם אם הרזולוציה נותרה זהה. אפל בחרה לוותר כאן על הגימיק השיווקי והמירוץ אחר המגה-פיקסלים הריקים והעדיפה להשאר עם מפרט צנוע אך לשדרגו באופן מהותי וזו בחירה מצוינת.

מעבד 64 סיביות: כאן בחרה אפל בהחלטה ההפוכה, ללכת על הגימיק. בכל דגם ניתן לצפות לשדרוג זיכרון ריצה (הפעם לא זכינו לאחד) ולשדרוג מעבד. המעבד הפעם הוא, כרגיל, מהיר עד פי 2 מהקודם (זה לרוב סדר הגודל של שדרוג מעבד אבולוציוני), אך לשם שינוי מדובר במעבד 64 ביט, ואפל לא מפסיקה להגיד עד כמה זה מהפכני, כמה היא משאירה אבק למתחרות ולציין שהמעבד ברמת מחשב אישי. מה שהיא שוכחת להגיד זה שאין שום סיבה ליצור מעבד 64 ביט לאייפון. ומדוע? משמעות המעבר ל-64 ביט היא שגודל המספר הפשוט, יחידת החישוב הבסיסית בעולם התוכנה, ואיתה גודל כתובות הזיכרון, גדלים מ-32 ל-64 ביט, ובכך מאפשרים לפנות לכתובות זיכרון גדולות יותר. במחשב עם יותר מ-4 גיגה של זיכרון ריצה (RAM), מעבד של 32 ביט פשוט לא יגיע לכל כתובות הזיכרון. מעבד של 64 ביט יוכל לנצל את כל הזיכרון מעבר לאותם 4 גיגה של כתובות. במחשבים בעלי עד 4 גיגה של זיכרון זה פשוט לא משנה, ולהזכירכם, לאייפון 1 גיגה של זיכרון ואין סיבה שנראה דגם עם יותר מ-2 גיגה בעתיד הנראה לעין. עם זאת, חישובים כאלה ואחרים מואצים מעט בעזרת שימוש במשתני מספרים גדולים יותר, במיוחד חישובים מתמטיים כבדים אליהם אנחנו נחשפים בעיקר בעולם הגיימינג בגרפיקה תלת מימדית. כאן קיימת יכולת לשיפור ביצועים אך גם זו מוגבלת.

אז למה בכלל לשדרג? מעבר לארכירטקטורת עיבוד חדשה מביא איתה תמיד את האפשרות להתחיל מדף חלק ונקי, ולזנוח "גיבנת" של תאימות לאחור ואיתה פישוט מימוש וביצועים. בעתיד הנראה לעין הרוב המוחלט של אפליקציות ומשחקי האייפון כתובים ב-32 ביט, ספק שנראה הבדל בשנים הקרובות, אם בכלל, פרט לכמה משחקים עטורי גרפיקה. ובכל זאת, למה להשקיע? אולי בשביל העתיד הרחוק, אך בעיקר כדי שאנשים יוכלו להגיד "פחח, יש לך ארבע ליבות? למי אכפת? זה רק 32 ביט!" בלי שהם יודעים מה זה 4, מה זה ליבות, מה זה ביט, ומה זה מעבד.

* שלשום נחת בידי האייפון 5S לסקירה. רשמים בקרוב.


iPhone 5C: האייפון 5 – עכשיו מפלסטיק
באייפון 5C החדש (C מלשון Color) אין שום דבר טוב ללקוחות. למעשה, יש בו רק דברים רעים. ומדוע? ובכן, בכל שנה אפל מוכרת את המכשיר של שנה שעברה במחיר מוזל ב-100 דולר. בתוכנית עם חוזה, מדובר בחצי מחיר (100 דולר במקום 200 ל-16 גיגה), בשאר העולם, במיוחד בישראל, בה רוכשים מכשירים ללא תוכנית, הבדל המחירים זניח ומסתכם ב-3000 לעומת 3500 שקלים. בארה"ב, 550 דולר במקום 650 דולר לפני מס ומכס.

הפעם, החליטה אפל לא למכור את האייפון 5 דאשתקד במחיר זול במאה דולר, אלא להציע אייפון 5 עם מצלמה קידמית מעט טובה יותר ועם גוף פלסטיק, אה, סליחה, בשפת אפל "פלסטי באופן לא מתנצל" (פחח, פחח). באותו מחיר. כלומר, אתם יכולים לקנות אייפון 5 עם עיצוב צולע יותר, במחיר בו הייתם קונים את האייפון 5 גם כך. למה זה טוב? למי זה טוב? ובכן, זה טוב לאפל, טוב מאוד. ומדוע?
1. ייצור מכשיר פלסטיק זול משמעותית מייצור מכשיר זכוכית ואלומיניום. למכור אותו באותו מחיר משמעותו לחסוך עלויות באופן מובהק.
2. בואו נודה על האמת, באייפון 5S אין שינויים מטורפים ויהיו שיבחרו באייפון 5 במקומו כדי לחסוך כמה שקלים. בעזרת הפסקת ייצורו ומכירתו ויצירת דגם בעיצוב גרוע יותר, יעדיפו יושבי גדר רבים ללכת על הדגם המעוצב והיקר.
3. החדירה לשווקים זרים בהן אפל מוכרת את המכשירים בהנחה מטורפת לספקיות הסלולאריות יטיב איתה כלכלית לפי הסעיף הראשון, ויאפשר לה למכור את הדגם לספקיות במחיר מוזל אף יותר ולהציע עסקאות אטקרטיביות, בסין למשל.

או, במילים אחרות, אתם לא רוצים את המכשיר הזה.

איך האייפון עזב את ארץ הקודש
ובהערת שוליים, כך גם הפך האייפון 5 למכשיר נישה בארצנו, לעומת ה-4 וגם ה-4S שהיו מכשירים מאוד פופולאריים. הכיצד? עם מהפכת התקשורת הפכו החברות הסלולאריות מספקיות טכנולוגיה ושירות לספקיות שירות בלבד. הצרכן הישראלי החדש רוכש מכשיר בחנות או דרך האינטרנט ומכניס לתוכו את כרטיס הסים שלו, דרכו מספקת חברת הסלולאר שירותים: שיחות, הודעות וגלישה. פחות ופחות מכשירים, במיוחד חכמים, נמכרים דרך ספקיות הסלולאר. המשמעות עבור האייפון היא אחת: המחיר המסובסד עם חוזה הופך ללא רלוונטי והמחיר ללא חוזה הופך משמעותי. המחיר של האייפון ללא חוזה שערורייתי. 650 דולר, שאחרי מס ומכס גבוה המוטל על סלולאריים, ותוספת כלשהי לחנות בארץ הופכים ל-4000 שקלים, וזה לדגם הפשוט ביותר של 16 גיגה. דגם של 64 גיגה, אותו איידיגיטל כלל לא מייבאת, מגיעה בייבוא פרטי ל-5800 שקלים. כמו שלושה לפטופים ראוים.

לא פלא שאתם רואים פחות ופחות אייפונים. בארה"ב ובאירופה, אין זה המצב.


iOS 7: ממצוין למושלם
על איוס 7 הכריזה אפל לא מכבר, ולמרות שהיו לי ספקות לגבי העיצוב, התקנתה על האייפון והאייפד שברשותי מציגים מערכת קלילה, מהירה, מעוצבת היטב (בעיצוב קליל ושטוח המנצל היטב את רזולוציית המסך האימתנית), ומנגד חיי סוללה מעט בעייתיים באייפון 4S. המערכת כוללת שדרוגים מבורכים, היא זורמת ומהירה, ועיצובה החדש אמנם מנצל מסך הרטינה היטב אך מציג את מגבלותיו – כאשר הפונטים החדים והדקיקים נראים מצוין אך מראים בדיוק מה גודל הפיקסל במסכי רטינה, מותירים את הצרכן הגרגרן מרייר על מסכים חדים אף יותר.

איזור הבקרה החדש הופך את השליטה במכשיר לתענוג, עיצוב איזור ההתרעות החדש, האייקונים השטוחים והעיצוב הנקי של אפלקיציות הבסיס מציגות כולן חדשנות ופשטות. מסביב, העיצוב הנקי והשטוח לצידו אפקטי מעבר מהירים ואלגנטים הופכים את האייפון למכשיר חדש ונוצץ, וזה גם במכשירים בני 3 שנים – נקודת חוזק עצומה לאפל. מנגנון ריבוי המשימות החדש מאפשר שליטה נוחה באפליקציות הרצות. סקירה מלאה על המערכת תגיע בהמשך.

אך שיא היכולת של המערכת החדשה תגיע עם פיצ'ר קטן ומינורי שהוצג בהכרזה על איוס 7 – איוס ברכב, או אייפון אין דה קאר. שירותי פיתוח אלה מאפשרים יצירת מערכת רכב מושלמת לאייפון. אם עד עכשיו יצרניות רכב בנו מערכות אינפו-טיינמנט המציגות ניווט מובנה לצד דיבורית וסטרימר של מוזיקה מהמכשיר עם שליטה בהגה, מערכות נוחות שיש לי הכבוד להשתמש בהן יום יום – אפל מכתיבה בדיוק, אבל בדיוק את מה שרצינו לראות: מערכות שיציגה את מסך האייפון שלכם עם אייקונים גדולים של אפלקיציות המותאמות לשימוש ברכב, העברה של המסך כולו וסאונד כך שניתן יהיה לנגן מוזיקה בממשק האייפון על מסך גדול, לצפות ביוטיוב, וכמובן לתת הוראות ולשוחח עם סירי ולהפעילה מההגה. הרכב הביוני מגיע אלינו ואפל מאפשרת את יצירתו בצעד ענק. זמן לא רב וחברות יתחילו לשלב את המערכת ברכבי יוקרה, אך גם אנחנו נוכל לרכוש את המערכות ולהתקינן ברכבינו "הפשוטים". נוכל לבקש מהאוטו לחייג לחברים, לשלוח הודעות, להעלות סטטוס בפייסבוק, לשאול על מזג האוויר ועוד, כל מה שסירי עושה, באופן מובנה, ברכב.

פיצ'ר פיתוח מהפכני נוסף הוא "לפידי הבלוטות'" של אפל, המאפשרים יצירת תחנות המתחברות בשן כחולה למכשירים בטווח ומאפשרים ביצוע פעולות שונות. למשל, כניסה לחנות בגדים תציע לכם מבצעים וקופונים היישר בטלפון, ושילוב עם טביעת אצבע יאפשר לכם לגזור קופון שכזה. זו רק ההתחלה והשמיים הם הגבול.

זרעים של עתיד טכנולוגי מהפכני
שלבו את המערכת מהפסקה למעלה עם שירותי תשלום מבוססי טביעת אצבע, כפי שכתוב בכתבה מצוינת זו, עם שירותי בלוטות' לטווח קצר, עם שירותים דומי איירדרופ המאפשרים משלוח קבצים אלחוטי ונוח, לא כמו NFC הצולע וקיבלתם תמונה בה ניתן בלי הרבה בעיה לעשות ה-כ-ל מהסלולארי. לשדרג חדר בכניסה למלון, לסמן מוצרים למשלוח בסופר, לשלם על שירותי סלולאר וכמובן לתפעל את החיים בעזרת הקול, ולחסוך מגע והקלדה.

הצעדים של אפל גדולים, אך לא נראים לעין. וזוהי גם הטכנולוגיה עצמה, בשיאה כשאין רואים אותה.

במקביל, המחלה העיקרית של אפל ממאירה מאי-פעם, העיוורון היהיר לתחרות. נראה שאפל שכחה שאנדרואיד קיימת, ולא רק קיימת, אלא שולטת ביד רמה בשוק הסלולאר. כלים כמו FaceTime, iMessage ואחרים עובדים נהדר בין מוצרי אפל, אך כלל לא מתפקדים מול כל מכשיר אחר. האינטגרציה ושעות הפיתוח הרבות מתבזבזות על כלים מסורסים בעולם הפלורליסטי בו אפל היא נישה. ממש כמו האייפוד, שנסק רק כשהשכילה החברה לפתח את אייטונז ולאפשר סנכרון מול חלונות, רחמנה לצלן - גם כאן, השימוש האמיתי ביישומים אלה יעשה כשהפרוטוקולים יפתחו ויאפשרו מימוש גם במכשירי אנדרואיד.

פירצות, פריצות ושרצים
בינתיים הצליחו מדענים, חוקרים וסתם משועממים למצוא שלל פרצות בתוכנה ובחומרה החדשה של אפל. היות והגנב שרוצה את המכשיר שלי לא הולך להדפיס את טביעת האצבע שלי במדפסת באיכות 2400 dpi, והיות וילדיו של אחי לא מתכננים ללחוץ על מקש הטיימר במרכז השליטה, ואז על כיבוי, ואז לבטל ולעשות מהר מהר דאבל קליק על כפתור הבית, אני חושב שאני וכולנו יכולים לישון מה זה בשקט. כמובן שאלה פרצות שצריך לתקן, כמובן שיש כאן טעם לפגם ומנגד צריך להבין מול מי המערכות האלה מגנות, ולכן הן עושות זאת נאמנה.

עדכון: מאז כתיבת שורות אלה ועד פרסומן אפל סגרה את פרצות האבטחה.

היכולת החדשה שמציעה אפל, לדרוש ממוחק המכשיר את סיסמתו או את טביעת האצבע תאפשר לכם לנעול את המכשיר ולמחוק אותו מרחוק מבלי לאבד עמו קשר, ויהפוך אותו הרבה פחות אטרקטיבי לגנבים. עוד יגיע היום בו טביעת האצבע שלנו תגרום לגנב לחשוב שלא כדאי לגנוב את המכשיר בלי ידע מאוד, מאוד מקצועי. אז את הפרצות הנוכחיות תרשו לי לקבל באהבה.