Wednesday, April 24, 2013

מה נרצה לראות ב-iOS 7?

אז דיברנו על זה שאיוס הולכת ומחלידה, ואמרנו שאין שום סיבה לא לפזול לאנדרואיד, שכן אנדרואיד 4 היא מערכת שונה מאוד מאחותה הצעירה (2.3.4) והיא מציעה אלטרנטיבה מעולה למערכת של אפל. גם מגוון האפליקציות האיכותיות לאנדרואיד הולך וסוגר פערים מול איוס, אמנם גם בה תאלצו כעת לשלם על גרסאות שאינן אכולות בפרסומות ושאר זבל, אך תזכו לחוויה דומה.

באנדרואיד תקבלו גם מערכת קבצים פתוחה, חופש גדול יותר ומסכים מותאמים אישית, בעוד איוס על כל האבולוציות שעברה בשבע השנים האחרונות, נראית כמו גרסה משדורגת מעט, לא יותר, מזו שהוצגה לראשונה. שמועות מדברות על גרסת איוס חדשה עם מהפכות של ממש, ורגע לפני הכרזתה החגיגית בקיץ נציץ ברשימה של פיצ'רים שנרצה לראות באיוס החדשה, ואפילו כאלה שלא מתנגשים עם האידיאולוגיה של אפל, קרי מערכת קבצים או נגן מוזיקה ללא מעבר דרך אייטונז.

אלה הדברים שאפל יכולה להוסיף לגרסה הבאה של מערכת ההפעלה הניידת כדי לפנק את כולנו, ולתת את הפייט הכה-דרוש לתחרות האנדרואידית:


1. החלפת מסך הפתיחה:
מסך הפתיחה של האייפון מוצלח מאוד – הוא פשוט, אינטואיבי, מכיל סידור נאה ומותאם אישית של אפליקציות ועל-אף היותו עוצמתי פחות ממסכי הבית המותאמים אישית באנדרואיד, הוא מצליח לשמור על חיי סוללה מצוינים בזכות הפשטת התצוגה. משמאל למסך הבית השמאלי ביותר ניתן למצוא מסך חיפוש נוח.
עד כאן מה שיש היום.

טוב תעשה אפל אם תשמור על מבנה מנצח זה, אך תוסיף מסך ראשי חדש. בין מסך החיפוש לבין מסך היישומים השמאלי, יופיע המסך הראשי החדש – מסך מבוסס אריכים (כן, כמו של חלונות 8 או של ה-HTC One החדש) שיאפשר לנו לקבל עדכונים על אנשי קשר, סטטוסי פייסבוק, עדכוני טוויטר ועוד, ונוכל להתאים אותם אישית. קח גם תאכל אפל את מיקרוסופט לארוחת בוקר וגם תספק אוסף לא פתוח מדי של "ווידג'טים חיים", תוך שמירה על חיי סוללה ומינימום התאמה אישית. מסך הבית יוכל גם להכיל את הפגישות הבאות, שעון מעורר פעיל ועוד. שילוב בין גוגל-נאו לבין מסך הבית יעשה רק טוב למשתמש שרוצה לנווט במהירות.
2. עיצוב מחדש לאפליקציות המובנות:
הימים בהם עיצבה אפל את אפלקיציות הבסיס של האייפון (יישום הטלפון, ההודעות וכו') היו ימים עם הרבה פחות כוח חישוב, ולכן קיבלנו אפליקציות מהירות אך מאוד פשוטות ואפורות. המחסור בחיוג משולב תמונות ברשימת הטלפונים או במסך המועדפים מורגש מאוד, כמו גם מחסור בחיוג ע"י הקשת שם בחוגה כמו ב-HTC ושאר פיצ'רים נוחים שכבר מזמן זמינים אצל המתחרות.
אלה לא פיצ'רים מורכבים לפיתוח, וכרגע האפליקציות הפשוטות פשוט מפגרות אחרי התחרות.


3. כפתורי שליטה מהירים או שליטה אוטומטית במצבי אלחוט
הדלקה וכיבוי של תכונות כמו בלוטות', וויפי, נקודת גישה אלחוטית, נתוני סלולאר ועוד תמיד היו סיפור מרגיז באייפון ודרשו נבירה בתפריטי ההגדרות של המכשיר. זהו לא מצב אידאלי, בלשון המעטה. על אפל לאמץ גישה חדשה. האחת מעט מהפכנית ויותר מסוכנת והשנייה מוכרת: הגישה הפשוטה דורשת כפתורים מהירים לשליטה בתכונות אלה, או באזור ההתרעות, או במסך הראשי החדש.

האופצייה המעניינת היא שימוש בשירותי מיקום, למשל, כדי לשלוט אוטומטית בתכונות שונות. לדוגמה: זיהוי מעבר מהיר ממקום למקום יוביל את המכשיר להבין שאתם ברכב ולהפעיל את השן הכחולה. זיהוי נקודות אינטרנט חמות במקומות שונים, נגיד בבית, בעבודה ובבית של חבר, יוביל את המכשיר להדליק את הוויפי באופן אוטומטי עם ההגעה לנקודה ולכבותו בעזיבה. משמעויות סוללה? את אלה כבר צריך לבדוק, אך אפליקציות אנדרואיד מוכיחות כי הדבר אפשרי.

4. עיצוב מחדש למעבר בין אפליקציות רצות
באנדרואיד 2 לא הייתה דרך נוחה לעבור בין אפליקציות רצות. באנדרואיד 4 יש מקש המוקדש למטרה זו, ומציג רשימה ויזואלית של צילומי מסך מכל תוכנה שרצה כעת, כאשר "זריקתה" ימינה או שמאלה תסגור אותה, ולחיצה תפתח אותה במקום בו עזבתם אותה. מערכת דומה, אך אולי דומה יותר ל-webOS של פאלם-HP יכולה להיראות נהדר על האייפון. דאבל קליק על מקש הבית (או הרמת ארבע אצבעות על מסך האייפד, כמו היום) והאפליקציה מצטמצמת לתצוגה מוקטנת, הזזת אצבע ימינה ושמאלה עוברת בין אפליקציות פתוחות. לחיצה נכנסת לאפליקציה, זריקה כלפי מעלה סוגרת את היישום. אפל כבר מימשה תצוגה כזו בהצגת הטאבים במק, כעת שתעשה אותו דבר באיוס ותביא הרבה שמחה למשתמשיה המיובשים.5. סנכרון אייטונז בענן
אמנם השירים, הספרים, התמונות והאפליקציות שלי כבר מוצאות את דרכן המעוננת בין כל מכשירי האפל בהם אני משתמש. אבל, וזה אבל גדול – לא כן רשימות ההשמעה שלי או אלבומי התמונות שלי. חברים, אם הכנסתי שיר לרשימה "מה שאני שומע עכשיו" באייפון אני רוצה שזו תעודכן גם במחשב ובאייפד, כך גם אם הוספתי תמונה לאלבום "טיולים".

עד שאפל לא תעגן את אלה לשרת הענן, לנצח נאלץ לחבר בסופה"ש את המכשירים לסנכרון כדי ליישר בהם קו.

6. סירי מהירה וכיפית
עם הזמן סירי הופכת לכלי מאוד מונוטוני: "תעירי אותי ב-9 מחר", "תודיעי לעמרי שאני בדרך", "המירי 200 פאונד לשקלים", "תקבעי פגישה עם אבא בשבת ב-5" וכו'. זה אמנם נוח מאוד אבל: ראשית לעתים סירי פשוט לא מזהה אותנו היטב, כנראה בגלל המבטא המשונה של עבדכם הנאמן והישראלי. לפעמים היא מזהה אתכם מצוין, אבל היא עונה תמיד באותה דרך. הגיע הזמן להכניס לה מאגר תשובות קצת יותר מעניין, שתרגישו קצת פחות עד כמה המכונה קרה ומתכתית. הגיע גם הזמן שאם אגיד לה "תזכרי שהקוד לאוטו הוא 12345", ואשאל "מה הקוד לאוטו" היא לא תיצור הודעה ואז תפנה אותי לגוגל. הגיע הזמן שסירי תחכים.

בנוסף, הגיע הזמן שתהיה לגברת שליטה במסך ההגדרות. "הפעילי וויפי" או "כבי את הבלוטות'" צריכים לעבוד, כרגע היא מזהה את הפקודות ופשוט עונה "מצטערת, אני לא יכולה לעשות את זה". כלבה פאסיבית אגרסיבית.

7. AirDrop
איירדרופ הוא שירות במק המאפשר העברת קבצים בין מחשבים סמוכים. נגיד שלי ולך יש מק, ואנחנו יושבים יחד בספרייה. אם אפתח את איירדרופ ואת/ה (על מי אנחנו עובדים? אתה) תעשה את אותה פעולה, אוכל לשלוח קבצים באופן ישיר אליך, ללא שום תלות באינטרנט וכו', בזכות פתיחת חיבור אד-הוק, מאובטח ומבוסס וויפי בין המכשירים.
אפל מזמן אפשרה פתיחת יישומים "באמצעות" ושליחתם או קבלתם במייל. תוסיפו אייקון איירדרופ בדיוק באותה דרך, ויישום המכיל רשימה של קבצים שהתקבלו (בין אם אפשר להכניס אותם לתיקיות או לא), ואוכל לקבל מסמך וורד או תמונה באופן אלחוטי ולצפות בהן באפליקציות שלי. אם זה כבר זמין ונתמך במיילים, למה לא לאפשר את וזה ולהציע שיתוף קבצים עוצמתי בין מכשירי אפל (ובכלל?) - הרי NFC מוכיח את עצמו בינתיים כשירות מעט צולע.

6. ועוד
- עדכון יישומים ברקע: כן. הגיע הזמן שלא אצטרך ללחוץ על כלום כדי לעדכן יישומים, ממש כמו באנדרואיד או בחלונות. הגיע הזמן שזה יהיה כך גם במק.
- זמנים שבועיים למצב "לא להפריע": בימות השבוע אני קם בשמונה, ורוצה שהטלפון יצא ממצב דממה אז. בסופ"שים אעדיף שלא יפריע לי עד 12. בינתיים צריך לשחק עם ההגדרה באופן ידני. אה, כן, ושתסוכרן לכל מכשירי. זה לא עוזר שהאייפון על שקט כשמקפיצים אותי ב-7 בבוקר דרך האייפד.
- תמיכה בריבוי משתמשים (כמו באנדרואיד 4.2 לטאבלטים) יכולה להיות מגניבה, כך שאייפד אחד יספיק לכל הבית, ולילדים לא תהיה גישה לאפליקציות הסוטות שאבא התקין, נגיד ynet.
- נכון שזו קצת דריכה על אצבעות רגישות של אפל, אבל לא יקרה שום רע אם הם יפתחו את הפרוטוקול לאיימסג' לחברות אחרות – להיפך, נתחיל לשלוח המון הודעות לחברים שיש להם חס וחלילה טלפון אנדרואיד.

בשורה התחתונה – יש הרבה הצעות יעול ושיפור, ואפל יכולה לעשות הרבה בלי לפגוע בעקרונותיה הנתונים במחלוקת. לו תציע אפל את אלה עם מצלמות 12 מגה פיקסל, כונני פלאש של 128 גיגה, וכו' היא תמשיך להשאיר אבק למתחרות, ותצדיק את תג המחיר הכמעט ימני-קיצוני-על-מסגד שהדביקה למכשיריה.