Tuesday, December 25, 2012

iOS הולכת ומחלידה

בעוד Mac OS X היא עדיין מערכת ההפעלה המתקדמת בעולם למחשבים שולחניים (ומביאה פיצ'רים רבים וטובים ממכשירים מ-iOS אליה), ובעוד האייפון נותן פייט חומרה ראוי למכשירי האנדרואיד האחרונים (מבחינת ביצועים, עיצוב, חומרי ייצור ועוד – לא בהכרח מבחינת מפרט יבש) והאייפד עדיין מכשיר מעולה – העצם בגרון של אפל היא iOS, מערכת ניידת סגורה ומסוגרת, שמתחילה להחליד מול גלי הקידמה המתנפצים מולה. ולגלי הקידמה קוראים אנדרואיד.
איוס תמיד הייתה צעד לפני התחרות בנוחות תפעול, וצעד מאחור בפתיחות וקידמה. יכולות העתקה והדבקה הוצגו אחרי 3 שנים, מולטיטאסקינג (וגם, באופן חלקי), רק אחרי 4 שנים, אזור התרעות מרוכז? רק אחרי 5 שנים. אחד הדברים המחזיקים את אפל ומונעים ממנה להפוך את איוס למערכת חזקה משמעותית, היא האידיאולוגיה שלה, לפיה אפליקציות מותקנת רק דרך החנות הרשמית, מוזיקה עוברת דרך אייטיונז ועוד. אך הבעיה העיקרית של אפל אינה זו – הבעיה שלה היא שברמת החדשנות והפיצ'רים איוס עומדת במקום, בעוד אנדרואיד של גוגל רצה למרחקים ארוכים.

אנדרואיד 4-4.1 מביאה איתה תמיכה עברית מלאה ומובנית, לצד פיצ'רים נוחים ומתקדמים במכשירים המודרניים: שידור מולטימדיה אלחוטי בתקן DNLA, רכיבי NFC להעברת מידע אלחוטי בין מכשירים, אזור התרעות פעיל – בו ניתן להגיב להתרעה היישר ממנה ואף להרחיב אותה בצביטה, סילוק התרעות נוח במחווה, ריבוי משימות אמיתי ופשוט בעזרת תמונות מסך של האפליקציות השונות, וכמובן ווידג'טים וכפתורי שליטה נוחים בשנכחולה, רשת אלחוטית, וכד'. אלה הם פיצ'רים שמשתמשי האייפון יכולים רק לחלום עליהם.

אפל מצידה הציגה את סירי, מערכת אינטליגנטית המגיבה לבקשותיכם הקוליות בשפה יומיומית. כאן ידה של אפל עדיין על העליונה, אך גוגל לא איחרה והגיבה בגוגל-נאו – שירות חכם ודומה ביכולותיו, שאני חייב להודות שמאוד לא הרשים אותי כששיחקתי איתו לפני למעלה מחודש, והרבה יותר הרשים אותי עכשיו. כן, גוגל-נאו עובר שדרוגים משמעותיים מהר מאוד, ולמרות שהוא עדיין נחות מסירי, הוא בדרך. מה גם, שאת הדברים שהוא כן עושה – הוא עושה הרבה יותר מהר מסירי, שאולי בגלל מרחק השרתים מהארץ, לוקחת לעתים הרבה יותר מדי זמן.

בגרסה האחרונה של אנדרואיד, 4.2, מוצגים שדרוגים משמעותיים לא פחות, החל ממקלדת מחוות המחליפה אפליקציות מקלדת מצוינות, דרך כפתורי שליטה בחומרה מאזור ההתרעות (שחוסכים מקום לווידג'טים), תמיכה בריבוי משתמשים לטאבלטים ועד ווידג'טים למסך הטעינה. אמנם חיי הסוללה יסבלו מכל אלה, וכן, אפל עדיין מציגה חוויה חלקה, אחידה, ויציבה יותר – אך אין מה לומר, השדרוגים בין אנדרואיד 4.1 ל-4.2 גדולים מאלה בין איוס 5 ל-6, שמהווה שדרוג מינורי בלבד.

לאפל כדאי להתעורר לקראת iOS 7 ולעשות מהפכות של ממש. לא צריך להחליף את הממשק האייפוני מיסודו, אך אם תציג עוד מערכת עם שינויים מנוריים בשנה הבאה, אין ספק שמשתמשים יעשו את החשבון ויתחילו לזלוג אל מעבר לחומה הלבנה. נוסיף על כך את העובדה שהנקסוסים של גוגל עולים משמעותית פחות ממכשיריה של אפל, כמעט חצי: בעוד אייפון 5 פתוח עם 16 גיגה יעלה לכם 650 דולר, את הנקסוס החדש תרכשו ב-350 דולר. האייפד מיני החדש של אפל מתחיל מ-330 דולר, והנקסוס 7 של גוגל (שאמנם מכיל מסך קטן יותר ועיצוב מסורבל יותר, אך לצדם מעבד חזק פי 2) עולה רק 200 דולר, שניהם לגרסת 16 גיגה ללא סלולאר.

בנקסוס 10 מציגה גוגל-סמסונג מכשיר עם רזולוצייה גבוהה מאוד, שאוכלת את הרטינה של אפל לארוחת בוקר. עדיין לא ברור עד כמה רואים הבדל בפועל, אך ניתן לראות כאן עליונות פשוטה בלי הרבה רוח וצלצולים, כמו שאפל נוהגת לעשות עם מסכיה האיכותיים.

לדרוש מחיר גבוה פי 2 על מכשיר שעשוי אלומיניום וזכוכית במקום פלסטיק וגומי זה הגיוני, אך אף אחד לא קונה את המכשיר בשביל הקנקן, אלא בשביל מה שיש בו. ברגע בו חוויית השימוש הפשוטה של אפל תהיה פשוטה מדי, ואיוס תדרוך במקום, אנדרואיד תמהר ולא תיקח שבויים. וזה כבר התחיל.