Saturday, September 22, 2012

iOS 6 - סקירה וביקורת - בשורה לא מרגשת

שוב הגיע הזמן בשנה לאייפון חדש, ואיתו למערכת הפעלה חדשה, iOS 6. בניגוד לאנדרואיד, בה כל מכשיר מקבל עדכון תוכנה (אם בכלל) זמן מה אחרי שגוגל מציגה את השדרוג - אפל מציעה את המערכת החדשה למגוון מכשירים מדורות קודמים: מעבר לאייפד החדש, גם האייפד 2, האייפון 4 וה-4S, ואפילו ה-3GS המזדקן משתדרגים - ואפל עושה יום חג לכל בעלי המכשירים מהשנים האחרונות.


בדרך כלל, אחרי שימוש מסוים בפיצ'רים החדשים, אני נוהג לפרסם כאן סקירה למערכת החדשה, ולהגיד כמה מילים עליה - הפעם, נחסוך מכם את זה. כי אם אתם גרים בישראל, כמוני, iOS 6 היא המערכת הכי פחות מעניינת שאפל שחררה אי-פעם. ברוכים הבאים לעידן פוסט ג'ובס.

כל עדכון מערכת הפעלה בעולם המובייל מתחלק לשני חלקים: פיצ'רים מגניבים שאתם רוצים ולא חשבתם עליהם, ופיצ'רים שאתם מחכים להם כבר הרבה זמן, ועצבניים שטרם קיבלתם. המערכת החדשה מכילה קצת מהקטגוריה השנייה, ואפס מהראשונה (זאת, שוב, אם אתם גרים בארץ הקודש).

אז מה היה לנו שם?
1. יוטיוב - בראש ובראשונה - אפל מסיימת את החוזה שלה עם גוגל, באקורד צורם ועקוב מדם חתכי-נייר של עורכי-דין. שתי החברות, פעם חברות לנשק והיום אויבות פטנטים מרות, סיימו בזאת את שיתוף הפעולה ואפליקציית היוטיוב שלנו "נעלמת" באפס רעש, אחרי שליוותה אותנו מאז האייפון הראשון. אז מה עכשיו? באייפון - מורידים את אפליקציית היוטיוב של גוגל מהאפ סטור. באייפד? אין עדיין אפליקציה. אז מורידים את אותה אפליקצייה של האייפון גם לאייפד, היא נראית טוב מאוד גם כשעושים x2 על המסך הגדול של האייפד, אבל היא לא מושלמת לממשק של מסך 10 אינצ'. מה לעשות? זה מה יש. התרחקנו מהאופטימלי. איך אמרו הגשש: היה יוטיוב? סע לשלום, המפתחות בפנים.

2. מפות - עם סגירת הבסטה הגוגלית, אפל פתחה גרסה משלה לאפליקציית המפות. אמנם אין שם סטריט-וויו, והרבה מסביב לעולם צועקים שהמפות פחות מדויקות (אחרי הכל לאפל לא היה זמן לבנות מפות משלה, היא עבדה עם חברות שונות, ביניהן Waze הישראלית על לתת פתרון מפות בעיקר מהיר), אך אני מרוצה: בעיקר כי התוכנה החדשה עובדת נהדר, חלקה, ומציעה לראשונה בישראל (ואף לפני גוגל) הנחיות קוליות לניווט בכבישי הארץ. אדיר, לא? לא.
זה אמנם נחמד ויותר ממה שקיבלנו בעבר, אבל במקום סירי האמריקאית שתגיד לכם שמות רחובות ישראליים כמו תיירת מצרפת - יש את Waze החינמית והעברית שכבר תומכת בעומסי תנועה. אז מעבר לגימיק מגניב, לא קיבלנו פה משהו חדש.


לא לשכוח, שבארה"ב אפליקציית המפות מציעה פיצ'ר חדש ומגניב העונה על השם FlyOver, המאפשר לצאת לטיסה גראפית ומגניבה מעל מרכזי הערים בתלת מימד מלא. מגניב ביותר, ומיותר לא פחות.

3. סירי - בתור התחלה, סירי הגיעה לאייפד וזה מצוין, בבחינת פיצ'רים שהיו צריכים כבר להיות שם. בהמשך, מעכשיו תוכלו להזמין מקומות למסעדות, לשאול את סירי על תוצאות משחקי ספורט ואפילו לשאול על זמני הקרנות של סרטים. אה, רק אם אתם במדינות בהן זה נתמך, כמובן שלא פה. פה, סירי לא נותנת שום דבר חדש.

4. פייסבוק מובנה - באיוס 5 קיבלנו את טוויטר, ועכשיו, משלבת אפל את פייסבוק במערכת ההפעלה שלה. זה מרגש כמעט כמו שזה היה לפני שלוש שנים, כשהתקנתי את האפליקציה באנדרואיד שלי וקיבלתי את אותו דבר. לא סתם הגיע הזמן, זה נעשה מגוכח. אין שום סיבה למחוא כפיים לילד שהצליח לפתור את 2+2 בכיתה י', כשאנחנו יודעים שהוא לא מאותגר, סתם עצלן וכוחני.


5. שיתוף תזרים תמונות - אפל חיה בסרט כבר הרבה שנים, לפיו כל העולם משתמש במוצרי אפל. תחת הנחה זו נבנו iMessage ו-FaceTime, ועכשיו גם הדבר המשונה הזה - תוכלו לשתף ולהגיב לתמונות בתזרים התמונות שלכם (נו, זה שכל התמונות שלכם עולות אליו אוטומטית), לעוד משתמשי אפל. מה שלא הייתם צריכים, לא רציתם לבקש, ואין לכם בו צורך - עכשיו, בכיס שלכם!


6. אוסף כרטיסים - אפליקציית אוסף הכרטיסים של אפל מציגה מקום אחד לכרטיסי ההנחות שלכם, כרטיסי טיסה שהזמנתם, פרי-פייד לסטארבאקס ועוד. קצת כמו אזור המגזינים שהוצג באיוס 5, גם זה - באפס רלוונטיות לארץ. אמנם אולי מדובר בשלב ראשון וטוב לקראת יומן דיגיטאלי אמיתי, אך בינתיים יהיה לכם עוד אייקון לא שימושי שלא תוכלו להסיר. יאי.

7. פייסטיים על סלולארי - זו כנראה הבדיחה הכי מגוכחת בעולם המובייל אי פעם. כאילו שעד שהציגה אפל את פייסטיים מישהו עשה שיחות וידאו - אז אם חוסר ההצלחה לא מספיקה, האייפון הציע שיחות וידאו רק לאייפונים אחרים ורק כשמחוברים לרשת WiFi. בקיצור, אם עד עכשיו השתמשתם בזה פעם בחיים - עכשיו גם זה לא. אז אפל החליטה לאפשר לעשות שיחות וידאו גם עם הרשת הסלולארית, ועכשיו באמת שאפשר לחייג בוידאו מכל אייפון לכל אייפון (4 ומעלה). אולי, כשיהיה פייסטיים בטלוויזיה הביתית נתחיל לדבר בוידאו, עד אז, זה הרבה פחות מדי ומאוחר מדי, מאוחר מאוד.

8. שילוב וידאו ותמונות בתוך כתיבת מייל - עד עכשיו הייתם יכולים ללחוץ על תמונות או סרטוני וידאו ביישום התמונות ולכתוב הודעה אחרי שצירפתם את התמונות. היום, אפשר לכתוב מייל ובזמן הכתיבה להוסיף תמונות וסרטונים (לא טעיתם, אתם יכולים לכתוב מייל, וככה, באמצע, לצרף תמונה!) איזה מזל שאנחנו בשנת 1998, וזה פיצ'ר מרגש. אפל הייתה צריכה להוסיף אותו ולא להגיד על זה כלום, רק מתוך הבושה של להוסיף פיצ'ר כזה בשנת 2012.

9. שעון מעורר לאייפד - מוזר שזה לא הגיע לאייפד הראשון, ואמנם אפל מציעה את השעון החדש בלי לעשות מזה רעש, אך האפליקציה החדשה מראה בצורה הברורה ביותר את החסרון ביד מכוונת, אולי סטיב ג'ובס, אולי מישהו אחר, שיגיד להם - חבר'ה, הנדסת האנוש שלכם חסרה עד כדי מחורבנת. האפליקציה מציעה תצוגה נוחה של אזעקות במהלך השבוע - אך לא מאפשרת יצירת אזעקה אינטאיטיבית דרכה. היא מציגה את הצלצול שנבחר עבור אזעקה, אך לחיצה על הצלצול לא תעשה כלום, רק מעבר דרך התפריטים העיליים עושה משהו. בקיצור - מדובר בפיסת תוכנה די צולעת שמעולם לא ראיתי מבית אפל. אני שונא להגיד את זה, אבל אולי, אם מישהו שנפטר השנה היה משחק עם האפליקציה הזו עשר דקות, היא הייתה נראית אחרת.

ולמרות כל האכזבה על 80% פיצ'רים לארה"ב וקצת לאירופה, ו-10% מהפיצ'רים שאפל הייתה צריכה לשחרר בשקט בין מערכות הפעלה בלי לעשות רעש, יש עוד 10% של פיצ'רים טובים ומגניבים:

1. צילום תמונות פנורמה - לא שאני חסיד של תמונות רחבות, אך בהחלט הגיע הזמן ואפל עשתה כאן עבודה מצויינת, הן במימוש והן בנוחות הצילום.

2. דחיית שיחה מבוזרת - כעת תוכלו לדחות שיחה ולשלוח הודעה בסגנון "אני בדרך", או "מה קורה?", ולחליפין להזכיר לעצמם לצלצל חזרה לאיש הקשר בעוד שעה, או כאשר תעזבו את המקום הגיאוגראפי בו אתם נמצאים כעת. זה בהחלט מגניב ועשוי בצורה מאוד נוחה ושימושית - אפל חשבו כאן על הכל כמו שרק הם יודעים.

3. לא להפריע - אפל מציגה מצב לא-להפריע, בו המכשיר לא בדיוק על שקט, אבל לא מציק לכם. כך למשל, כשאתם בסרט או בהצגה, תעבירו את המכשיר לשקט כדי שלא ירעיש, אך ירטוט. כשאתם הולכים לישון, מנגד - תעדיפו את מצב "לא להפריע". מה זה אומר? במצב לא-להפריע, המכשיר לא ישמיע רעש ולא רטט להתרעות או לשיחות. עם זאת, תוכלו להגדיר קבוצת מתקשרים שתוכל לגרום למכשיר לצלצל. כמו גם, תוכלו לאפשר שכאשר מישהו מחפש אתכם ומתקשר פעמיים ברצף, המכשיר משמיע את הצלצול השני, מתוך הבנה שמחפשים אתכם בנרות.

למצב החדש ניתן להכנס או באופן ידני או בשעות קבועות ביום. רק חבל שעבור אנשים כמו עבדכם הנאמן, שישן בשעות מסוימות בשבוע, ובשעות שונות לחלוטין בסופה"ש, אין יכולת להגדרה שבועית. כן, נו, יש את זה באנדרואיד - אבל זו התחלה והתחלה לא רעה.

4. סאפארי - הדפדפן הנייד של אפל מאפשר כעת: (1) פתיחה במסך מלא, (2) סנכרון אופליין של כתבות שאתם רוצים לקרוא אח"כ, ו-(3) סנכרון ענן של טאבים פתוחים באייפון, אייפד, או מחשב שולחני עם סאפארי שברשותכם. שלושה פיצ'רים שימושיים ונוחים.

את המערכת החדשה בדקתי על אייפד חדש, אייפון 4S ואייפון 3GS - שדרך אגב, אמנם מקבל את העדכון החדש, אך ללא סירי או ניווט, מקבל רק חלק קטן מהטוב שב-iOS 6. נשאר לקוות שבגרסה הבאה אפל ירדו מהעץ ויציעו מכשיר יותר טוב, ולא רק התממשקות Web יותר טובה. אם הם ישכחו לרגע את המלחמה עם גוגל ויתחזקו את המכשירים הניידים שלהם, יש עוד תקווה לתחרות.
ומילה אחת על האייפון 5 - חיבור חדש זה בסדר, אבל לשבור תאימות אחורה זה לא. עד שהאייפון 5 תומך VGA ו-HDMI, אפל הייתה צריכה להשאיר אותו מאחורי המדפים.