Friday, September 28, 2012

5 סיבות לא לקנות את האייפון 5

אפל הכריזה על האייפון 5 ברוח וצלצולים, וכמו תמיד, מיליונים נהרו לחנויות המציאותיות והוירטאליות לקנות את המכשיר החדש. כי הוא חדש וכי הוא של אפל. כפי שאמרתי בתור משתמש אפל שמשתדל להיות צרכן נבון ולא פאנבוי טיפש (כן, יש כאלה שלא משתמשים באנדרואיד) - לא כל הנוצץ זהב הוא. האייפון 5 נוצץ, אך הוא רחוק מלהיות זהב. הנה כמה סיבות שאולי כדאי להשאיר את המכשיר החדש על המדף:1. חיבור Lightning חדש - היה ברור אחרי 9 שנים שימיו של החיבור המוארך של אפל ספורים. החיבור הישן גדול ומסורבל, לא מאוד יציב, ומגיע אך ורק למהירויות של USB 2.0. בשלב לא רחוק, ידענו שנקבל חיבור חדש,והזמן הזה הגיע. לאייפון ולאייפודים החדשים חיבור קטן ונוח העונה לשם לייטנינג. גודל החיבור החדש כחמישית מאביו המיתולוגי, והוא סימטרי כך שניתן לחבר אותו הפוך. עד כאן הטוב, עכשיו מגיע הרע.

היינו מצפים שיתחבר ל-USB 3.0 או ל-Thunderbolt המהיר של אפל-אינטל, אך לא ולא - הוא עדיין תומך USB 2.0, ולמרות שבפועל ביצועיו טובים יותר, לא ברור שמדובר במהירות החיבור ולא בביצועי מכשיר טובים יותר. מעבר למהירות, יש צורך במתאמים וכבלים חדשים (דבר מובן כשרוצים להתקדם). עם זאת, לא כל האביזרים והכבלים שעבדו עם האייפון 3GS-4-4S שלכם יעבדו עם האייפון החדש - כך למשל אפל חיסלה (לפחות לזמן מה) את ההתחברות למסך חיצוני - VGA או HDMI, ועד שיצא כבל חדש (ויקר) מלייטנינג, תשכחו מלהקרין מצגות או סרטים מהטלפון. כך גם נגנים מובנים המתחברים בשיטת iPod-Out לא יעבדו מול החיבור החדש, ומתאם לא יפתור את הבעיות האלה. החיבור החדש פשוט לא בשל, ואפל היו צריכים לדאוג לתאימות לאחור. תכינו 100-200 דולר לכבלים חדשים ומתאמים, אם רכשתם אביזרים לאייפון קיים.

2. גודל מסך חדש - גם כאן, היה ברור שזה מגיע ושוב, זה שינוי מבורך. כולם רוצים מסך גדול על מכשיר קטן, והיות וזה פרדוקס בלתי אפשרי - אפל החליטה ללכת בדרך המלך ולהציע מסך 16:9 ארוך יותר, אך באותו רוחב, כך שהמכשיר עדיין נוח להחזקה אך מספק חוויית שימוש טובה משמעותית. אלה חדשות טובות, לא? כן ולא. מסתבר שמפתחים צריכים להוציא גרסה חדשה לאפליקציותיהם, כזו שתתמוך במסך החדש. אם לא יעשו כן, האפליקציה תרחף באמצע המסך, בגודל זהה לחלוטין לזה שבאייפון 4. כך שרוב היישומים שלכם יראו בדיוק, אבל בדיוק אותו דבר על המסך של האייפון 5 - ובלי המסך החדש, מה כבר יש בו?

3. מחיר - האייפון הוא הטלפון היקר בעולם. מתחיל מ-650 דולר ועד 850 דולר לגרסת 64 גיגה, ועם התוספת המכובדת של מס ומכס ישראלי - האייפון עולה לא פחות מלפטופ יוקרה. לצורך השוואה, הגלקסי S3 עולה 550 דולר, בארץ, תרגמו כל דולר לשישה שקלים - מתנת שטייניץ לעם היהודי. בינתיים, בחנויות השונות, הגלקסי עולה 3300 שקלים, האייפון 5? 4800 לדגם הפשוט ביותר. לא גרושים.

4. אלחוט - האייפון 5 מציע קישוריות LTE מהירה מאוד, אפילו יותר מרוב רשתות הוויפי. גם האייפד החדש מגיע עם גרסת 4G שכזו. אנחנו משלמים על המודם החדש את מלוא כספנו, אך בארץ לא נוכל להינות ממהירויות החיבור החדשות, פשוט כי טרם קמה (ומוקדם לדבר על) רשת LTE. עד היום בו ספקית כזו או אחרת תרים את הכפפה, כל מכשיר דור שלישי יגלוש מהר כמו האייפון 5. ומה שווה מעבד שמעלה דפי אינטרנט במהירות שיא, אם האינטרנט עצמו מקרטע?

5. כי הוא אייפון 4S - מערכת ההפעלה החדשה, iOS 6, מביאה את כל (כל) הפיצ'רים החדשים של האייפון 5 גם לאייפון 4S. הדברים החדשים היחידים שה-5 מציע הם: חיבור חדש ובעייתי, מסך חדש שלא נתמך ע"י רוב האפליקציות, ומעבד חדש - שיהיה רלוונטי רק עוד כמה שנים (כי בינתיים, כפי שאפשר לראות בהשוואות באינטרנט, שני המכשירים מתפקדים טוב מאוד).

ובכל זאת, אין סיבה להיות פסימיים. רוב הסיבות לעיל מציעות למה לא לשדרג את האייפון 4 או 4S שלכם למכשיר החדש - ואם יש לכם מכשיר אחר ואתם רוצים את האייפון 5, או אם לא השקעתם באביזרים לאייפון עתיק יותר, הרי שאולי שווה לכם ללכת על הדור האחרון. מה גם, שעוד 6-8 חודשים נראה שנקודות 1, 2, ואולי 3, לא יהיו רלוונטיות, אלא שאז אולי יהיה שווה לחכות לאייפון 5S או לזה שאחריו. בינתיים, תחשבו פעמיים לפני שאתם "רצים רצים מפוקדי ריצודים מהבהבים / עטופים במגילה של תנאים וזכויות / מסוממי קידמה והתפתחויות / לעבוד בלי לדעת ולשרת / לשמש ולשמן את / חיית המתכת..."