Friday, August 10, 2012

OS X Mountain Lion - סקירה וביקורת

מהפכת המחשוב הנייד של שש השנים האחרונות הוכיחה שהמחשב השולחני נותר מאחור. אפליקציות נוחות לשימוש, כיפיות ומרהיבות עושות את דרכן כל יום לסמארטפונים ולטאבלטים שלנו. המחשבים האישיים נותרו, ובכן - פחות או יותר, כשהיו. כולם הבינו שאת הכלים והשירותים המהפכניים שמקלים עלינו יום יום בדרכים צריך להביא אל המחשב הקלאסי - וטובה שעה אחת קודם.

בסקירה למערכת ההפעלה הקודמת של אפל, Mac OS X Lion, ובפוסט אחריו - חזינו\דיברנו על טשטוש הגבולות בין המחשב הקלאסי לנייד. בין הלפטופ לאולטראבוק, בין האולטראבוק לטאבלט, בין הטאבלט לסמארטפון. המחשבים השולחניים והניידים שלנו צריכים רענון - והכיוון הוא אחד, לקבל תכונות מעולם המובייל.


ב-Mac OS X Lion (המערכת הקודמת) הציגה אפל גלילה קינטית כמו במכשיריה הניידים, שליטה חדשה ומרכזית במחשב באמצעות מחוות, מסמכים שנשמרים אוטומטית, יישומים במסך מלא, סנכרון יומן ואנשי קשר לשירות iCloud ועוד. עוד לפניה, הוצגה חנות אפליקציות אחידה ואיכותית כמו זו של iOS ליישומי Mac OS X. ולקראת סוף יולי שחררה אפל מערכת חדשה, עוד שלב באבולוציה מהכיס לשולחן - המכילה שלל פיצ'רים מעולם המובייל וכאלה שמדברים ישירות אל בעלי האייפד, האייפוד והאייפון.

אז מה היה לנו כאן?

התקנה ומחיר
כמו אחיו הגדול, גם אריה ההרים מגיע אליכם מחנות האפליקציות למק של אפל, במחיר של 20 דולר לכל מחשביכם (משתלם מאוד אם יש לכם כמה מחשבים על אותו חשבון). בהנחה שרכשתם מק מסבב העדכונים האחרון באמצע 2012, תזכו ברישיון עבור אותו מחשב למערכת ההפעלה החדשה - בחינם.

אחרי הורדה של 4 גיגה, לחיצה על אישור והכנה קצרה של שתיים-ארבע דקות, המחשב יפעיל את עצמו מחדש ויתקין את המערכת, תהליך שיקח 20-40 דקות ולא ידרוש שום התערבות מצידכם. אחרי ההתקנה המחשב יפעיל את עצמו מחדש בשנית ומזל טוב! האריה שלכם הפך אריה הרים.

אז על מה שילמתם והתקנתם? למערכת החדשה למעלה מ-200 פיצ'רים, גדולים פחות וגדולים יותר, והנה חלקם, בסקירה ביקורתית קצרה.

זמינות: המערכת זמינה לכל מערכת עם 2 גיגה של RAM, כונן אחסון עם 8 גיגה פנויים, ומערכת סנואו-לאפרד בת שנתיים (כן, אתם יכולים לדלג על ליון).איזור התרעות
עד היום, בעוד באנדרואיד או באייפון שלכם זכיתם להתרעות נוחות ומסודרות במקום אחד, במחשב פייסבוק הקפיצה אייקונים צבעוניים בדפדפן, תוכנת המייל הציגה הודעות על המסך, גוגל-טוק הרעישה וקיפצה וסה"כ היה לכם לא נוח, בלשון המעטה.

אחד השדרוגים הנוחים שמביאה איתה מערכת ההפעלה החדשה היא אזור התרעות מרוכז, בו תוכלו לראות את כל הפריטים שדורשים את תשומת לבכם - מייל חדש, תזכורת מהיומן, תזכיר או הודעה בצ'ט. תוכלו לבחור כיצד ההתרעה מוצגת, לבקש לכבות אותן עד מחר - נגיד אם אתם לא רוצים הפרעות או יושבים עם מישהו על המחשב (במקרה שמחשב מחובר למקרן, אזור ההתרעות יכבה אוטומטית).


זה שדרוג משמעותי, נקי, נוח וכיפי - אבל צריך לזכור, אין הרבה יישומים שתומכים באזור ההתרעות החדש. עבור מיילים, קליינט המייל המובנה והמצוין של המק תומך, גם תוכנת ההודעות שמופיעה בהמשך מביאה איתה את גוגל-טוק לאיזור ההתרעות. טוויטר שעברה שילוב במערכת החדשה תומכת גם היא - פייסבוק תגיע אלינו רק בסתיו, ובינתיים היא לא שם. אפל גם עושה כאן עוד מהלך, קצת מלוכלך - ואפליקציות שלא הותקנו דרך חנות האפליקציות של המק לא יוכלו לעשות שימוש בהתרעות החדשות. משמעותו שאם נגיד סקייפ תרצה להציג לכם שיחות שלא נענו בדרך נוחה, היא תאלץ להגיע לחנות של אפל. בדרך זו, אפל מנסה, באופן שקט, להרוג באיטיות את השוק הפתוח של היישומים למק ולהעביר את הכוח לחנות שלה בדומה לאייפון או לאייפד.

מחד, כנראה שלצרכנים יהיה יותר קל לעבוד מול חנות אחת טובה. מאידך, יתכן שנשלם יותר על זה שאפל דורשת להרוויח מהמפעילים (לא מן הנמנע שתוכנות חינמיות יעלו 1-5 דולר בחנות), ושוב, הכל הופך למובייל.

iMessage
שירות ההודעות של אפל הוצג עם המערכת הניידת iOS 5, והוא מציע העברת הודעות בין מכשירי אפל ע"ג רשת האינטרנט. בראש ובראשונה, מדובר בחסכון לאנשים עם חבילת הודעות מוגבלת וחבילת גלישה, לפיה הודעות עוברות באופן מאובטח בין אייפונים בחינם. מעבר לכך, מדובר בדרך לשלוח הודעות לאייפוד ולאייפד בהנחה שאלה מחוברים לאינטרנט (באמצעות 3G או רשת אלחוטית). תוכלו לראות כאשר ההודעה הגיעה לייעדה, ואם מדובר באייפון שכרגע לא זמין ברשת אלחוטית, הרי שההודעה תעבור כ-SMS מהשורה. פשוט מעולה.

כעת שירות ההודעות הגיע למק. במערכת החדשה נהרג יישום הצ'טינג iChat לטובת אייקון הודעות גדול ודומה לזה באייפון בשם "הודעות" או "Messages". יישום ההודעות מציג את רשימת האנשים איתם שיחות פעילות בצד שמאל, ובצד ימין, בשטח גדול - את השיחה עצמה. בראש ובראשונה, תוכנת ההודעות תאפשר לכם לשלוח סמסים לחבריכם בעלי האייפונים עם iOS 5, כמו גם לבעלי מק-אייפד-אייפון אחרים עם מערכת מעודכנת, וזה נהדר. כמו במכשירים הניידים, יש לפתוח הודעה חדשה ולהתחיל להקיש שם של מישהו מאנשי הקשר. ליד מספר הטלפון או כתובת המייל של הנמען תופיע בועת שיחה כחולה - סמל שניתן לשלוח אליו הודעות. שמו של המשתמש יופיע בכחול, וניתן גם לעשות שיחת ועידה עם כמה נמענים. במידה ובחרתם מספר או שם שאינם מנויים לשירות - השם יופיע באדום והודעת שגיאה תתקבל כשתנסו לשלוח את ההודעה.


תוכנת ההודעות החדשה לוקחת על עצמה גם את שאר הצ'טינג, בראשו גוגל-Talk, אך הממשק מעט שונה מזה שהתרגלתם אליו. גם כאן תוכלו להתחיל הודעה ריקה חדשה ולהתחיל לכתוב שם נמען, וממש כמו בועת השיחה הכחולה של שירותי אפל, כתובת מייל כזו או אחרת (לעתים כתובת מייל מעט ג'בירישית משום מה) תופיע ליד איש קשר עם עיגול ירוק (אונליין) או צהוב (לא ליד המחשב) ליד המשתמש. לא אהבתם את הממשק החדש? אין בעיה, ניתן לגשת לתפריט או להקיש Cmd+1 כדי לקבל את רשימת חבריכם וללחוץ על אחד פעמיים כדי להתחיל להתכתב איתו, ושיחה עמו תתחיל בממשק החדש.

שירות iMessage מאפשר גם משלוח תמונות וסרטים בגוף ההודעה, אך אם תנסו לעשות איזה מאלה בשיחת צ'ט גוגלית, תקבלו הודעת שגיאה.

סה"כ, השירות החדש נראה ומרגיש נהדר. יצירת הודעה חדשה נעשית בדיוק כמו באייפון או באייפד, ולא דורשת דפדוף בין אנשי קשר. החיבור עם שירותי צ'ט אחרים נוח וקשה לא להיות מרוצה מהשדרוג המשמעותי ל-iChat הוותיקה.

עוד עניין טכני קטן הוא שכאשר אתם מתכתבים מהאייפון עם בעל אייפון בהודעות iMessage, הוא מקבל את ההודעות כאילו ממספר הטלפון שלכם. כאשר אתם כותבים לו מהמק, האייפד או האייפוד - ההודעות מתקבלות לממשק ה-SMS כאילו מכתובת המייל שלכם - כך שיפתח אצלו אשכול הודעות חדש. כשישיב, ההודעה תגיע לכלל המכשירים ותוכלו להתחיל שיחה במק, להמשיך אותה מהסלון באייפד ולסיים אותה בדרך לעבודה מהאייפון. אדיר.

הכתבה
יחד עם סירי, העוזרת האישית מבוססת הקול של האייפון 4S, הגיעו שירותי ההכתבה לאפל. באייפון 4S ובאייפד החדש זה פשוט כמו באנדרואיד - מקש רמקול זעיר מופיע לצד מקש הרווח במקלדת ומאפשר להכתיב למכשיר טקסט באנגלית. באנדרואיד זה קיים כבר זמן מה, גם בחלונות 7. עם זאת, בשתיהן הניסיון הראה שזה לא שמיש.
גם באייפון זה לא מושלם, ואי אפשר להכתיב כך מסמכים שלמים - אך לטקסט קצר זה מאוד (מאוד) נוח, כי זה פשוט מזהה טקסט יותר טוב. שימו לב, יתכן שהרושם השלילי שקיבלתי הוא ממכשירים ספציפיים ולא מיכולותיה של אנדרואיד עצמה. מצד שני, אחד המכשירים האלה הוא הנקסוס 7 - טאבלט הדגל של גוגל.
כעת גם המק שלכם תומך בהכתבה. לחיצה כפולה על מקש ה-fn יציג מיקרופון דמוי סירי מתחת או מעל לתיבת הטקסט. דברו אל המחשב ומה שתאמרו עד לחיצה נוספת על המיקרופון יכתב. זה עובד וזה עובד טוב, אך כנראה שאפשר לצפות לירידת ביצועים כאשר עובדים עם מיקרופון צד שלישי פחות איכותי במק-מיני או מק-פרו.

שיתוף
החל מסייר הקבצים, דרך דפדפן האינטרנט ועד הפריוויו (הצגה מקדימה) - המערכת תכיל כפתור שיתוף דומה לזה שבאייפון-אייפד. הכפתור יציע שיתוף בהתאם לפריט. כך למשל תמונה תוכלו לשתף במייל, בהודעה, ב-AirDrop (מה זה?), בטוויטר ובסתיו גם בפייסבוק. סתם קובץ תוכלו לשלוח במייל או ב-AirDrop, וכו'.

זה לא מגניב מדי ומצד שני זה די נוח, במיוחד לאנשים מאותגרים טכנולוגית. בהחלט שינוי מבורך. לא בדקתי את העניין, אך יכול להיות שגם את היכולת לשתף באפליקציות שונות - מציעה אפל אך ורק למפתחים שעוברים דרך החנות שלה.


AirPlay
יחד עם iOS 4 הציגה אפל את AirPlay, פיצ'ר להזרמת תמונה וצליל מהאייפון, האייפוד או האייפד לטלוויזיה (דרך Apple TV) ולרמקולים (בעזרת Apple Airport Express). שירות נוח ומגניב. כעת גם המק שלכם יכול לשלוח את השידורים שלו לטלוויזיה, כולל התמונה כולה ובכך להתחבר לטלוויזיה שלכם כמקרן אלחוטי. מגניב מאוד, רק חבל שאין תמיכה בכלל מחשבי המק התומכים באריה ההרים.
בקליטה לא מלאה של הרשת הביתית או יישומים כבדים - כמו באייפד ובאייפון, צפו למעט לאגים וקפיצות.

זמינות: רק מחשבי מק משנת 2011 ואילך.

Safari - דפדפן האינטרנט
ספארי עודכן, וכעת יש בו שורה אחת לכתובת אינטרנט ולחיפוש (סוף כל סוף). מעבר לכך, השורה העליונה מכילה כפתור ענן, שלחיצה עליו תוביל אתכם לרשימת הטאבים הפתוחים במכשירים אחרים של אפל. כך למשל, תוכלו להגיע לטאב שפתחתם במק מהאייפד, או להמשיך לקרוא משהו שפתחתם באייפון כשתגיעו הביתה למק.


כל זה טוב ויפה, אך במכשירים הניידים השירות יגיע רק עם גרסה 6 למערכת iOS. אז בינתיים? בינתיים תוכלו לעבור בין טאבים שפתוחים במקים אחרים שברשותכם עם מערכת ההפעלה. למי זה שימושי? לאנשים עם יותר ממק אחד. היות ומקינטושים הם מחשבים יקרים מאוד, ספק שיש הרבה כאלה, והפיצ'ר יהפוך שימושי בסתיו עם הגעת הגרסה הניידת.

בנוסף, תצוגת כל הטאבים התווספה ולחיצה על מקש ליד מקש הוספת טאב יפתח תצוגת זרימה נוחה של הטאבים הפתוחים. מגניב ונחמד, לא יותר מזה.

עמוק בענן
אייקלאוד - שירות הענן של אפל, שהגיע לראשונה בגרסה הקודמת ממשיך את דרכו לעומק מערכת ההפעלה, והוא חלק אינטגראלי מאריה ההרים. האופיס של אפל - iWork, תומך כעת באחסון בענן ויציג את רשימת המסמכים שאחסנתם באייפד-אייפון-או-אייפוד. גם יישומים כמו עורך הטקסט או התצוגה המקדימה של תמונות, מאפשרות שמירת קבצים בענן והשגתם מכל מקום.

בניגוד לדרופבוקס או לגוגל-דרייב, אייקלאוד תומך בשיתוף ענן מבוסס אפליקציות. כלומר, אין תיקייה ובה מידע משותף, אלא סנכרון מאחורי הקלעים של מאפיינים או קבצים שונים. מחד, זה הרבה יותר נוח מתיקייה, מאידך - כמו באפל, מגביל. אם שמרתם קבצי טקסט בענן מעורך הטקסט, הרי שלא תוכלו להגיע אליהם מהאייפון שלכם - כי אין לו אפליקציה מקבילה. אפליקציות שיש במכשירים הניידים מסתנכרנות היטב ובאופן די מגניב - מעודכנות כל הזמן, ועל כך מיד.


פתקים ותזכורות
כבר בגרסה הקודמת סונכרנו אנשי הקשר ופריטי היומן, וכמובן המיילים שלכם - על הענן. כלומר, הוספתם איש קשר באייפון? הוא מתווסף במק. הוספתם אירוע ביומן על האייפד? הוא במק ובאייפון. כל המכשירים מקושרים בכל זמן.

עם זאת, עד עכשיו יישום הפתקים הצהובים באייפון עבר סנכרון מעט עקום עם תיבת המייל שלכם, ואפליקציית התזכורות המצוינת (מבוססת מיקום או זמן) של iOS 5 עברה סוג של סנכרון עקום מאוד עם היומן. כעת, אפל סדרה את הבלאגן - ושתי אפליקציות חדשות זמינות במק OS החדשה: תזכירים ופתקים. הממשק דומה לזה באייפון, צבעוני ומגניב, והסנכרון אוטומטי מול המכשירים הניידים.

כך ניתן ליצור תזכורות ופתקים מהמחשב ואלה יעשו את דרכם לטלפון או לטאבלט שלכם בלי שום מאמץ. זה היה די צפוי, ובכל זאת - שאפו על הביצוע.
PowerNap - שנת יופי
לאפל מגוון מחשבים ניידים מבוססי זיכרון SSD מהיר. החל מהמקבוק איר ועד המקבוק פרו עם מסך הרטינה. זיכרון ה-SSD אמנם יקר עד יקר מאוד, אך הוא מספק מהירות חסרת תחרות וחיי סוללה ארוכים משמעותית מאלה של מחשב עם כונן קשיח מסתובב. ה-SSD הוא זיכרון פלאש בדומה לזה המותקן בסמארטפונים ובטאבלטים ומכאן - אפשר לעשות בו שימוש גם כאשר המחשב רדום, מבלי להשפיע משמעותית על זמן הסוללה.

אם כן, שנת יופי, או PowerNap - היא פיצ'ר למחשבי המקבוק עם זיכרון הפלאש, אשר מאפשר למחשבים להשאר מחוברים גם כאשר הכנסתם אותם למצב שינה בדומה למכשירים ניידים ולבצע סנכרון מול הענן (מיילים, פתקים, אזכורים, מסמכים, וכו'). כאשר המחשבים נמצאים במצב שינה אך גם מחוברים למקור כוח, מתבצעות גם הפעולות הבאות: הורדת והתקנת עדכונים (עדכוני מערכת למחשב ועדכוני אפליקציות מחנות האפליקציות - כעת שתיהן חלק מחנות האפליקציות של המק), וגיבוי לכונן חיצוני (Time Machine). כלומר, אם השארתם את המחשב רדום ומחובר לחשמל הוא יגבה את עצמו ויעדכן את עצמו, וגם אם אינו מחובר לחשמל - המידע שלכם יעודכן כאשר הוא ישן, חוסך זמן סנכרון כאשר המחשב ער. כל זאת יעשה בדממה מלאה ועם שמירה על 30 ימי שינה עם סוללה מלאה.

זה בהחלט שדרוג מעולה שטרם נראה במחוזות ה-PC, אך יש לתהות מדוע הדור הראשון של מחשבי המקבוק איר עם זיכרון הפלאש, זה מסוף שנת 2010 שנסקר פה, לא קיבל את העדכון.

זמינות: מחשבי מקבוק איר מאמצע 2011, מקבוק פרו עם מסך רטינה, כל מקבוק עתידי מבוסס SSD.בקטנה
בנוסף לשדרוגים הגדולים המפורטים לעיל, אריה ההרים מביא איתו גם אוסף של שינויים ושיפורים קטנים שעושים את החיים קצת יותר קלים ואת המחשב קצת יותר מתקדם. והנה כמה מהם:
- אזור המשחקים המוכר מהאייפון (או האייפד, או האייפוד) הגיע למק - וניתן להוריד משחקים ולהשוות תוצאות מול חברים או לשחק מולם, ברגע שתמצאו עוד שחקנים בעלי מק. היתרון? כעת תוכלו לשחק משחקים מרובי משתתפים כאשר חלק משחקים מהטאבלט, אחרים מהסמארטפון וכמה מהמחשב. זה מאוד נחמד בתאוריה, אך עדיין אין הרבה משחקים, וכמובן - אין הרבה שחקנים, לפחות בארצנו.
- תפריט שמירה בענן, ושינוי שם קובץ משם המסמך בראש החלון - נוח.
- חיפוש בלאנצ'פד - ובאופן כללי הוא נראה יותר טוב, כעת כשיש יותר אייקונים בכל שורה.
- התקנת האפליקציות קיבלה שדרוג אבטחה וכעת ניתן לבחור שלוש רמות אבטחה: הראשונה מאפשרת להתקין רק אפליקציות מהחנות, השנייה מאפשרת להתקין גם אפליקציות עם חתימה מוכרת, והשלישית מאפשר התקנה חופשית.
- חנות האפליקציות, כפי שנכתב לעיל - מעדכנת גם המערכת עצמה. בנוסף, אפל הוסיפה לה כמה שדרוגי ממשק כמו מעבר בין דפים באמצעות מחוות, תמיכה במסך מלא, הודעה באזור ההתרעות כשיש עדכון מחכה, והורדת עדכונים אוטומטית.
- יישום הדואר המובנה תומך כעת ברשימת אנשי "VIP" - כאלה שההודעות מהם יסומנו מעל הרגילות ובתיבה נפרדת, כך שאף פעם לא תפספסו הודעה מהבוס בתוך כל הספאם שמגיע לתיבה באופן יומי.
- שדרוגי אבטחה כגון המרת אפליקציות מובנות לאפליקציות ארגז-חול (כאלה שלא יכולות להגיע לאפליקציות אחרות), או קרנל ASLR - שמבלגן את כתובות פונקציות הקרנל- מונע ממזיקים לבצע הזרקות קוד.
- ועוד ועוד, רשימה מלאה ניתן למצוא כאן.

מתחת למנוע
יש שמסרו כי הגרסה החדשה יציבה ומהירה יותר ביחס לקודמת. שמתי לב לשינויים קלים, אך לא להבדל גדול, ומנגד, נתקלתי במעט מאוד בעיות במערכת הקודמת. יש לציין כי על המק מיני שברשותי, מחשב מסוף שנת 2010, המערכת עבדה מצוין - עד שהפעלתי את Parallels עם חלונות 7, וזו בהחלט הקשתה על העבודה, חיממה את המחשב והפכה את העבודה לכמעט בלתי אפשרית. על מחשבי מקבוק איר הביצועים היו מצוינים.

את המערכת בדקתי על: מק מיני סוף 2010, מקבוק איר סוף 2010, ומקבוק איר אמצע 2012 (סקירה מקוצרת - בקרוב!).

תרמית השולחן המקביל
אם אתם חושבים אם לשדרג - ההמלצה היא חד משמעות: לכו על זה. 20 דולר הם כלום, והמערכת החדשה מציעה אוסף פיצ'רים עצום ונהדר, שישדרג את חוויית השימוש שלכם במחשב באופן יוצא דופן. עם זאת, אם אתם משתמשים בחלונות ע"ג Parallels Desktop, שימו לב שהחבר'ה שם יצאו זונות לא קטנים (וסלחו לי על השפה, אבל מישהו באמת צריך לשרוף שם את המועדון) - וגרסה 6 לא תעבוד על המערכת החדשה. תוכלו לקנות רשיון או רשיונות שדרוג לגרסה 7, או כמובן לשם רטייה על העין ולגנוב לכם גרסה פיראטית. ואללה, יכול להיות שמגיע להם.

מסקנה
המגמה הייתה ברורה לפני שנה ושנתיים ואפל מובילה את השוק ומכוונת בדיוק לשם - המחשבים האישיים שלנו יתנו לנו שירות ברמת נוחות ושימושיות חדשה, דומה לזו של הטאבלט או הסמארטפון שלנו. ממשקים דומים במחשב ובנייד מסנכרנים מידע בלי שנרגיש - ונראה שיש מארג תוכנה וחומרה איכותי שהופך את המהפכה הזו לאפשרית. כמו כל מהפכה, גם זו לא מסתיימת בין-לילה, אך המערכת החדשה היא בהחלט צעד (גדול) בכיוון, ממש כמו המערכת הקודמת.


יחד עם הטוב, גם הרע מגיע למק: אפל אלופה בסגירות ומונופוליות, ונראה שאחרי הצעד הראשון: פתיחת חנות אפליקציות נוחה וכיפית למחשבים שולחניים - כעת מגיע השלב השני, האפשרות (המסומנת כברירת מחדל) למנוע התקנה ממקורות זרים, והגבלת פיצ'רים חדשים משימוש באפליקציות שאינן עוברות דרך החנות. אפל מנסה לגזור את אותם קופונים גם במק. האם זה יצליח? ימים יגידו, אך העבר מסמן שהחברה מקופרטינו יודעת מה היא עושה.