Saturday, August 25, 2012

אייפון בהתאמה אישית?

בסוף 2010 תליתי את כפפות האנדרואיד שלי ועברתי לאייפון 4, מסיבות רבות ומגוונות שאותן לא נפרט שוב - כי פרטנו אותן שוב ושוב בעבר. עם המעבר וויתרתי על הרבה יכולות התאמה אישית שהיו לי זמינות באנדרואיד הפתוחה, אך בניגוד לדעה הרווחת - ניתן להתאים אישית את האייפון. לעתים זה כרוך בשימוש מסורבל באייטונז, לעתים זה לא נקי ודורש ללכלך את הידיים -- אך בסופו של תהליך מקבלים מוצר די מגניב. אז איך תתאימו את האייפון שלכם אישית? כמה טיפים:1. רינגטונים מותאמים אישית
כל האייפונים מצלצלים אותו הדבר. טוב נו, כמעט כל האייפונים. אנדרואידים, מנגד, מגיעים עם כל סוגי הצלצולים וכמעט ולא תשמעו שני מכשירים מצלצלים אותו הדבר. מדוע? כי באנדרואיד זה קל, שתי לחיצות כפתור ושיר מנגן המוזיקה הופך לרינגטון. באייפון מנגד - האפשרות פשוט לא קיימת. עם זאת, עם קצת לכלוך ידיים באייטונז (אבל ממש קצת), ניתן ליצור צלצולים מותאמים אישית הן לטלפונים והן להודעות, וזה קל ופשוט. למעשה, ניתן לחתוך חלקים מתוך כל שיר באייטונז, להפוכו לרינגטון ולסנכרן אותו למכשיר הנייד - כך שיופיע כאילו היה רינגטון מובנה.

כיצד עושים זאת? מדריך בעברית יש כאן או כאן, מדריך באנגלית תמצאו כאן.

2. צלצולים שונים לקבוצות מתקשרים
באנדרואיד היו לי חמישה צלצולים: האחד כללי, והאחרים לקבוצות שונות: עבודה, משפחה, בת-הזוג והחברים. כך ידעתי מראש מי מצלצל, וניחשתי בנסיעה איזו שיחה אני מפספס או מי זה שמחפש אותי כשהטלפון בחדר השני (וזאת בזכות אפליקציה). באייפון כל הצלצולים היו אותו הדבר. ובכן, אחרי שיצרתם צלצולים מותאמים אישית בשלב 1, תוכלו, דרך ספר הטלפונים, להתאים צלצול אישי לכל אחד - הן טלפון והן הודעת טקסט. אמנם אין תמיכה בקבוצות אנשי קשר - אך אחרי שינוי ידני מפרך אחד, הטלפון שלכם יגיד לכם מראש מי מחפש אתכם.

3. שעות דממה
בימות השבוע אני הולך לישון באזור 2 בלילה וקם ב-8 בבוקר, ובסופה"ש אני נרדם לקראת 4 לפנות בוקר ומעורר 10-12 שעות אח"כ, כך שאין מה לחפש אותי בבוקר שישי או שבת. רוב החבר'ה כבר יודעים, ובכל זאת - לפעמים שוכחים, ולכן הפתרון פשוט - שמים את הטלפון על שקט לפני שהולכים לישון ומחזירים לו את יכולת ההרעשה כשמתעוררים - וזה בדיוק מה שאני עושה עכשיו. באנדרואיד יש פרופילים שונים, וניתן לשלוט בהם דרך אפליקציה מגניבה, המאפשרת מעבר פרופיל מבוסס שעות בימי השבוע או לפי מיקום (נגיד, שקט בעבודה, רועש מאוד בפאב בעיר, ועל רטט כשהולכים לסרט), ואף לפי ישיבות ביומן (נגיד, אם יש לכם ישיבה שכתוב בתוכנה "מנהל", כמו "ישיבה עם המנהל" או "ארוחת ערב אצל המנהל" הטלפון יעבור לשקט).

באייפון זה פשוט לא קיים. עם זאת, iOS 6 תתמוך לפחות בחלק ממה שאנדרואיד מאפשרת: מצב לא-להפריע יכנס לפעולה לפי שעות השינה שתגדירו לכם בשבוע, ואף תוכלו לאפשר רשימה של אנשי קשר חשובים שיוכלו להפריע לשעות השינה שלכם, ולבקש שאם מישהו מתקשר פעמיים בכמה דקות (וכנראה שזה משהו דחוף) אז לתת לו לעבור ולהשמיע צליל. די מגניב.

יחד עם הפיצ'ר הזה, iOS 6 תאפשר דחיית שיחה לצד משלוח הודעת טקסט אוטומטית בנוסח בסגנון, "אני בנהיגה, אתקשר אח"כ" או "אני בישיבה, דברו איתי עוד שעה". אפשרות אחרת תהיה לדחות שיחה ובמקביל ליצור תזכורת לחזור לבנאדם - עוד כך וכך זמן או כאשר נצא מהאזור הגאוגרפי בו אנחנו נמצאים (נגיד, עבודה) - אוסף פיצ'רים שימושי שנשמח לקבל.

4. קיצורי דרך לאנשי קשר והגדרות
אנדרואיד מוצפת בווידג'טים ומתגים נוחים לשינוי הגדרות (כיבוי או הדלקה של Bluetooth, WiFi, GPS, נתוני סלולר) או קיצורי דרך לאנשי קשר להתקשרות פשוטה ונוחה - באייפון מנגד, הניחה אפל שאם אתם חיים בין הנקודה החמה בעבודה לבין האינטרנט בבית, ואם יש לכם דיבורית שנכחולה, הרי שתשאירו את המתגים פתוחים כל הזמן - חשבה אפל והסתירה את הכפתורים עמוק במסך ההגדרות. ומה עם הסוללה? למי אכפת. ובכן, יש כאלה שמעדיפים לפתוח את השירותים רק כאשר עושים בהם שימוש, ואלה נאלצים לעבור את צעדת הבושה לתפריטים ותתי תפריטים בהגדרות המכשיר כמה פעמים ביום. איכס.

תוכנה מגניבה בשם IconProject מאפשרת יצירת קיצורי דרך להגדרות או אנשים כאילו היו אפליקציות, זאת באמצעות סוג של מעקף אפל מבוסס סימניות דפדפן שבאופן משונה החליטה אפל לאשר, וזה די מגניב. תוכלו ליצור קיצור דרך ישיר להגדרה או לחיוג ישיר לאיש קשר, לסדר את האייקונים שיצרתם בתיקיות ולמחוק אותם כאילו היו אפליקציות. באנדרואיד זה בסיסי, באייפון זה עקום - ובכל מקרה, זה אפשרי. כמה הסברים על הסיפור כאן וכאן, או באנגלית כאן.

5. העברת קבצים חופשית
ולא רק: משלוח כל סוג קובץ במייל, שיתוף קבצים, הורדה מהאינטרנט, וכמובן פתיחת קבצים בפורמטים רבים.

החיסרון אולי הגדול ביותר של אייפון מול אנדרואיד, הוא המחסור במערכת קבצים פתוחה אליה ניתן לכתוב קבצים באופן חופשי. לא ניתן להוריד, להעלות, לפתוח ולשתף כל קובץ, ופעולות שונות כמו העלאת קובץ לדרופבוקס או צירוף קובץ לאימייל מתייחסים רק לספריית התמונות והקליפים שלכם. זו בעיה עצומה, ולאפל אין שום כוונה לפתור אותה, כדי שלא תעקפו את חנויות התוכן שלה או את חנות האפליקציות. אי אפשר להתגבר על זה, ויש לזה גם הרבה יתרונות, במיוחד למשתמש הפשוט. אם בכל זאת אתם צריכים את הכוח של מערכת קבצים אמיתית - קיימות אפליקציות שעושות את זה, בראשן GoodReader המצוינת.

האפליקציה מאפשרת ליצור מערכת קבצים מלאה וחופשית תחתיה. להעביר אליה קבצים ב-USB דרך אייטונז, או באופן ישיר ככונן ע"ג WiFi, להוריד קבצים באופן ישיר מהאינטרנט (בכל פורמט), ולגשת לשרתים. כמו כן, היא תומכת בפתיחת סוגי קבצים רבים ביניהם כמובן קבצי ZIP וכו', ומ-iOS 4 ניתן גם לפתוח את הקבצים באפליקציות אחרות על המכשיר שלכם. בנוסף, תוכלו לשלוח בה את הקבצים במייל בחופשיות. חובה לכל אייפון ואייפד, אבל עולה 3 דולר.

6. פתיחת סרטים מכל פורמט
גם באנדרואיד וגם באייפון אין תמיכה ברוב פורמטי הסרטים, והסיבה פשוטה - המעבד יודע להתמודד היטב רק עם פורמטים מסוימים ורק אלה נתמכים, האחרים פשוט יגמרו את הסוללה בקצב מסחרר- כי פענוח וידאו מפורמטים שונים לא יואץ ע"י המעבד הגראפי ויפול כולו על המעבד הכללי. עם זאת, במידה ויש לכם מטען בהישג יד או חיי סוללה יפים, אתם יכולים לבחור לראות סרט מכל פורמט שתבחרו - הן באייפון והן באנדרואיד, באמצעות תוכנות שונות כגון VLC (שנכתבה לאייפון אך הורדה מהאפ סטור ע"י המפתחת) ותוכנות נוספות שקל למצוא לאחר חיפוש גוגל פשוט - לדוגמא זו או זו.


7. ג'ימייל בדחיפה
מלחמת העולם בין גוגל לאפל משפיעה גם על האזרח הקטן, ואין אינטגרציה חלקה לאייפון מול שירותי גוגל כמו באנדרואיד. תמיד אפשר לעבור לאייקלאוד של אפל, אך במקרה של ג'ימייל לדוגמא, נעדיף לשמור את כתובת המייל הרגילה שלנו. אלא שאז יש לנו שתי אפשרויות: האחת, להגדיר את השירות בפשטות כשירות ג'ימייל במכשיר. כל התיקיות יהיו זמינות ובתוכן כל המיילים, אך נתעדכן רק כאשר נלחץ על האפליקציה של המייל. נוכל לבחור שהמכשיר יבדוק מיילים כל כמה זמן, אך זה יעלה בזמן סוללה כי זה שירות מייל בדחיפה לג'ימייל פשוט לא קיים.

אפשרות שנייה היא להגדיר את המייל כחשבון אקסצ'יינג'. אמנם אז לא כל המיילים ירדו לנייד, ויהיה עלינו לסמן תיקיות שרלוונטיות לשירות הדחיפה (כמו בכל שרת אקסצ'יינג') - אך המיילים ידחפו למכשיר שלנו בזמן אמת.

ויש גם פתרון שלישי: המשך עבודה עם קליינט המייל המצוין של אפל בהגדרות לפי האפשרות הראשונה, אך התקנת אפליקציית ג'ימייל של גוגל. היא תאפשר דחיפת מיילים אמיתית לצד אפליקציה די בינונית - נו טוב, תמיד אפשר לקבל את ההודעה מג'ימייל ולהיכנס לקליינט המייל של אפל, עקום אבל אופטימי.

בקיצור, האייפון שלכם הוא מכשיר די חזק, כשהוא לא פרוץ הוא מעט פחות גמיש והרבה פחות פתוח מהאלטרנטיבה הגוגלית, אך אפשר להתאים אותו אישית ואפשר לעשות בו שימוש מושכל. עוד טיפים, שאלות או הערות? אני פה.