Wednesday, August 1, 2012

גוגל נקסוס 7 \ Google Nexus 7 - סקירה וביקורת

אחרי הנקסוס 1 והגלקסי נקסוס, סמארטפוני האנדרואיד שעוצבו ונהגו ע"י גוגל, היה זה עניין של זמן עד שזו תחליט להגות טאבלט. אך לטאבלט של גוגל יש מה שנקרא קילר-פיצ'ר. משהו שאין למתחרות, משהו שיכול לאכול את השוק בלי מלח - מחיר. הנקסוס 7 נמכר ישירות מגוגל, בגרסת 8 גיגה - בעבור 200 דולר, כ-1000-1200 שקלים בארץ, בערך חצי ממחיר האייפד הפשוט ביותר של המתחרה אפל.


בעבר השיקה גוגל אך ורק מכשירי יוקרה, ולא התמקדה במכשירי תקציב. גם כאן נראה שהחומרה היא הטופ של הטופ, אך המחיר נושק לטאבלטים הזולים והבינוניים שראינו בחודשים האחרונים. אז על מה וויתרה גוגל כדי למכור את הטאבלט בזול? האם הוא באמת מכשיר יוקרה בתג מחיר של מחאה חברתית?

קיבלתי את המכשיר לסקירה והופתעתי. התשובות בפנים.


רקע
בעיצומן של מלחמות גוגל באפל, בין סמארטפון אנדרואיד לאייפון, אי שם באפריל 2010, השיקה אפל מכשיר חדש - הטאבלט. במבט ראשון, מדובר בסמארטפון מורחב וזה בדיוק סוד הקסם שלו - הנוחות הסמארטפונית עם מסך גדול, איכותי ונוח, עם ממשק מגע ושלל חיישנים. גוגל לא ראתה את זה בא, ותוך כמה חודשים מכרה אפל יותר יחידות אייפד משמכרו *כל* מחשבי הלוח הקלאסים (אלה שהריצו חלונות) יחד, במשך כל השנים.

לתקופה ארוכה האייפד היה הטאבלט היחיד, ולגוגל לא הייתה תשובה אמיתית. תשובתה הגיעה בשלושה שלבים: בהתחלה השיקה סמסונג ובעקבותיה חברות אחרות טאבלטים מבוססי אנדרואיד 2 לגרסאותיה, וגוגל עצמה יצאה בהכרזה כי אנדרואיד 2 אינה מותאמת לטאבלטים. בהמשך שחררה גוגל את אנדרואיד 3, גרסה לטאבלטים בלבד, ויצרה שבר בקרב מפתחי האפליקציות, שכן הפיתוח לגרסה 2 לטלפונים ולגרסה 3 לטאבלטים במקביל היה רחוק מנוח.

רק לאחרונה שחררה גוגל את אנדרואיד 4 (הקסטה) והיא מערכת אחת, הן לטלפונים והן לטאבלטים. והנה, בחלוף כמעט שנתיים וחצי, גוגל הרגישה מוכנה לתת פייט אמיתי לאייפד, ושחררה לראשונה טאבלט מתוצרתה. כמו הנקסוס 1 או הנקסוס גלקסי - כך גם הנקסוס 7 - עוצב ע"י גוגל ומכיל מערכת אנדרואיד "ערומה" (ללא תוספות ממשק של היצרנית). גם כאן, נעזרת גוגל ביצרנית חומרה בעלת ניסיון מוכח (בעבר הייתה זו HTC ל-G1 ואחריו לנקסוס 1, אחריה סמסונג לגלקסי נקסוס, וכעת זו אסוס) ומעבר למכשיר - מציעה גוגל את הדרך ליצרניות אחרות, כאילו אומרת "כך צריך להיראות טאבלט אנדרואיד".

אך כאן היא גם אומרת עוד משהו - "וככה הוא צריך לעלות".

מפרט
לנקסוס 7 מפרט של טאבלט יוקרה לכל דבר. פרט לגודל המסך, 7 אינצ' שהם פחות מ-10 אינצ' של האייפד, מהמפרט אפשר להניח שמדובר במכשיר במחיר כפול:
* מעבד Tegra 3 עם ארבע ליבות, במהירות 1.2 GHz.
* 1 גיגה של זיכרון הרצה.
* 8 או 16 גיגה לאחסון.
* מסך 7' ברזולוציית 1280 על 800, בצפיפות 216ppi.
* קישוריות WiFi, בלוטות' ו-GPS.
*מצלמה קדמית ברזולוציית 1.3 מגה-פיקסל.

מה אין פה?
* חריץ הרחבה.
* תמיכה או גרסת 3G.
* מצלמה אחורית.

שימו לב שגוגל הולכת בעקבות אפל ומציעה פחות ופחות פתיחות: לנקסוס 7 (וכן לגלקסי נקסוס) אי אפשר להחליף סוללה, וגם חריץ ההרחבה חסר. בנוסף, קל לראות שהמכשיר לא בא להתחרות באייפד של אפל. הוא מכשיר צנוע ממנו, בתג מחיר צנוע בהרבה - ובכל זאת, הוא נותן פייט ומנצח בכמה וכמה קטגוריות. לצורך השוואה:

האייפד החדשנקסוס 7מנצח
מעבד2 ליבות של 1 גיגה, 4 ליבות גראפיקה4 ליבות של 1.2 גיגהנקסוס
זיכרון1 גיגה1 גיגהתיקו
גודל מסך9.7 אינצ'7 אינצ'אייפד
רזולוציה*264ppi216ppiאייפד
אחסון16, 32, או 64 גיגה8 או 16 גיגהאייפד
מצלמה קדמיתברזולוציית VGAברזולוציית 1.3 מ"פנקסוס
מצלמה אחוריתברזולוציית 5 מ"פאיןאייפד
קישוריותWiFi, BT, גרסה עם 3G, GPSWiFi, BT, GPSאייפד
הרחבהאיןאיןתיקו
זמן סוללה9-10 שעות9-10 שעותתיקו
מחיר500-830 דולר200-250 דולרנקסוס

* הרזולוציה לא רלוונטית כי גודלי המסך שונים, רק צפיפות הפיקסלים רלוונטית, ולכן נתייחס לנתון זה ולא למספר הפיקסלים בפועל.

עיצוב
הנקסוס 7 נראה יוקרתי לא פחות מהאייפד של אפל. הוא נוח להחזקה, ומכיל מסך זכוכית שחור, מוקף במסגרת מתכתית ומאחור פלסטיק מחוספס - שמאוד קל לחשוב שהוא גומי תעשייתי, כזה שגורם למכשיר להרגיש יוקרתי מאוד, למרות שלא מדובר באלומיניום כמו זה של האייפד, אלא בפלסטיק בלבד.

במשקל של 340 גרם (קצת יותר מחצי מהאייפד), ובעובי של 10.5 מ"מ, הנקסוס 7 מרגיש בדיוק כמו שטאבלט יוקרה צריך להרגיש. הוא לא פלסטיקי, הוא לא מרעיש, והוא נוח וקל, מה שקשה להגיד על האייפד, שהתחיל קצת כבד ומגושם והפך לכבד יותר בדור האחרון.
העיצוב נקי - ופני המכשיר מכילים רק מצלמה קדמית ומסך גדול ואיכותי. בצד ימין ניתן למצוא את כפתור ההפעלה\כיבוי ואת מקשי הווליום. בתחתית המכשיר חיבור אוזניות סטנדרטי וחיבור מיקרו-USB, ופרט להם עיצוב המכשיר נקי ומרשים. בגב נמצאת כתובית "נקסוס" גדולה, ורמקול רחב בתחתית.

לא מדובר בטאבלט אקאי או במכשיר סיני אלמוני, הנקסוס 7 של גוגל עושה רושם, ורושם רציני.

ציון: 8 מתוך 10, נראה הכי טוב שאפשר לבקש, אך זו אחיזת עיניים מוצלחת.
ביצועים, אחסון וסוללה
ראיתי את אנדרואיד 4 על טאבלט זול, וראיתי את אנדרואיד 4 על סמארטפונים יקרים. אך מעולם לא ראיתי את אנדרואיד 4 רצה *ככה*. הנקסוס מריץ אותה מהר, חלק, בלי שום השהיות ותקיעות, עם שלל גראפיקות מעבר נעימות ובלי להשתעל.

גם הטאצ' מרגיש טוב כמו ואולי אף יותר מזה של האייפד של אפל. ללא ספק מדובר בפיסת חומרה משובחת, במילה אחת - מושלם. בסקירה זו באנגאדג'ט הגדילו לעשות והריצו בנצ'מרקים מול טאבלטי אנדרואיד מתחרים בשוק, גם כאלה שמחירם כפול, ולמרבה ההפתעה, הנקסוס ניצח את חלקם, ולחלקם הפסיד - אך בכל מקרה הציג פייט מרשים ביותר.

גם בכל הנוגע לחיי סוללה, הנקסוס 7 מציע איכות לא מתפשרת. גוגל מכריזה על 9 שעות צפייה בוידאו בהפרדה גבוהה, 10 שעות של גלישה באינטרנט או קריאת ספרים, ו-300 שעות המתנה, והיא לא משקרת. בדיקות שונות רוקנו את סוללת המכשיר ב-9 עד 10 שעות עבודה, יותר לכיוון ה-10. לא כמו 10 וחצי השעות של האייפד, אך לא הרבה פחות. ובעוד מכשירי "תקציב" שונים ביניהם טאבלטי אקאי עולים 800-950 שקלים ומציעים 2 שעות סוללה בלבד, גוגל מראה שבמחיר לא גבוה ניתן לספק יום שלם של עבודה אינטנסיבית על המחשב הזעיר, בלי להזיע.

הדגם שברשותי הוא זה של 8 גיגה של זיכרון אחסון, ובפועל תזכו ב-5.92 גיגה של אחסון. לא הרבה. יש לציין כי גם 16 גיגה הם לא ים של זיכרון - וכאשר אין אפשרות הרחבה באמצעות כרטיס זיכרון, יתכן שזה פשוט פחות מדי. לי, באופן אישי, אייפד עם 64 גיגה, מתוכם אני מנצל כבערך 50 גיגה. רק אוסף המוזיקה (המצומצם גם כך) תופס אצלי כ-14 גיגה, והשאר הולך לאפליקציות, משחקים, סרטים, ואוסף אלבומי תמונות גדול מטיולים ואירועים.

אז אם אתם מעבירים סרט כל פעם, או רק כמה תמונות, ומשתמשים במכשיר בעיקר לגלישה ומשחק או שניים - הנקסוס 7 יעשה עבודה נפלאה. אם אתם צריכים מקום אחסון מהותי, חפשו לכם מכשיר יוקרה מקביל עם חריץ זיכרון. לצערי - כנראה שאחד כזה יעלה הרבה (הרבה) יותר כסף.

ציון: 8 מתוך 10, כי הטאבלט נופל בכל הנוגע לאחסון.

מסך וצליל
רוב הטאבלטים כמו גם הטלפונים הזולים נופלים כשזה מגיע למסך. הצבעים במסך של הנקסוס 7 אמנם חלשים מאלה שבגלקסי S3 או באייפד 3, אך הרזולוציה גבוהה ומרשימה והצבעים חיים וחזקים - המסך הוא אחד המסכים הטובים בשוק, והפיקסלים בו מספיק קטנים כדי שלא תרגישו ירידה באיכות כשתעברו מהאייפד החדש אליו - והאייפד החדש מחזיק במסך הטוב ביותר כיום לטאבלטים - כך שהמסך של הנקסוס 7 לא רע, בלשון המעטה.

הרזולוצייה הגבוהה, והניצול המוצלח שלה באנדרואיד הרביעית הופך את חוויית השימוש במכשיר למצוינת, עם פונטים רכים, אייקונים ברורים ואחידים, וממשקים זורמים מלאי אנימציות. אם באנדרואיד חיפשתם, כנראה שזה אחד המסכים הטובים שתוכלו לבקש.

גם בכל הנוגע לסאונד הטאבלט לא מאכזב, עד כמה שאפשר. לא מדובר בזוג רמקולים איכותיים של מערכת, ומכאן שתמיד לא יהיה מדובר בפתרון מושלם, אך ביחס למכשיר נייד לנקסוס 7 רמקול חזק, איכותי, שמצליח לעשות את העבודה היטב בכל הנוגע לשימושי טאבלט: קצת מוזיקה וקליפים ביוטיוב.

ציון: 9 מתוך 10 - זה לא רטינה, אבל זה מאוד קרוב.

תקשורת
לנקסוס 7 חיבור WiFi ושנכחולה, הוא אפילו מכיל מקלט GPS, אך אינו מתהדר במודם 3G, גם לא בגרסת 3G אופציונאלית. זה די מפתיע ומאכזב, בעיקר לאור העובדה שניווט GPS מבוסס עומסי תנועה עובד היטב רק בהנתן חיבור קבוע לרשת - ולרוב מקלט ניווט מגיע בדגמים עם מודם סלולארי, כמו באייפד.

עם זאת, טאבלטים רבים מדי מגיעים ללא שנכחולה - והרי בכל סמארטפון סביר יש היום אפשרות שימוש במכשיר כנקודה חמה לגלישה (ב-WiFi או בחיבור בלוטות') ואם יש לכם מכשיר כזה - הרי שזו לא בעיה - רק תזכרו להביא לסמארטפון שלכם מטען, כי שיתוף האינטרנט האלחוטי עושה שפטים בסוללה הזעירה.

מעבר לכך, לנקסוס 7 תמיכה ב-NFC, כלומר, Android Beam. השירות די פשוט, וכאשר אפליקציה תומכת פתוחה, כאשר תצמידו את גב המכשיר שלכם למכשיר אנדרואיד אחר שתומך בפיצ'ר, תוכלו להעביר אפליקציות, מסמכים, אנשי קשר ועוד בין המכשירים. אמנם וידאו ומוזיקה לא משותפים בקלות, אך כמו כל דבר באנדרואיד - "יש בשביל זה אפליקציה".

ציון: 8 מתוך 10, אמנם אין 3G, אך יש את כל השאר + NFC.

מערכת הפעלה
כמה דקות אחרי הפעלת המכשיר, הודיעה לי המערכת על עדכון אוטומטי. תוך עשר דקות מרגע האישור המכשיר עלה מחדש, מעודכן לג'לי-בין, אנדרואיד 4.1.1. הגרסה האחרונה של אנדרואיד נראית ומרגישה הרבה יותר טוב מאשר אחותה הקטנה, אולי בעיקר כי יצא לי לעבוד על השנייה בטאבלט זול של אקאי.

למעשה, אנדרואיד 4 על הנקסוס 3 מורכבת משלושה חלקים: סרגל עליון, בו תוכלו למצוא הודעות, תזכורות, ושאר פריטים שדורשים את תשומת לבכם. כמו באייפון או באנדרואיד 2 - גרירת האצבע מראש המסך לתוכו תציג את רשימת ההתראות, ולצידן מקש לנעילת סיבוב המסך (שבמסך הראשי תמיד יהיה מאונך), ומקש נוסף לגישה להגדרות. לחיצה על התראה תביא אתכם לאפליקציה שהוסיפה אותה. בניגוד לאנדרואיד הישנה או למערכת של אפל, כאן תוכלו "לזרוק" התראות לא נחוצות החוצה בהנפתן ימינה או שמאלה אל מחוץ לשטח ההתראות.

בתחתית המסך תוכלו למצוא שלושה כפתורים וירטואלים (חלק מהתצוגה): מקש חזור, מקש הבית, ומקש של היישומים הפתוחים. לחיצה על מקש היישומים הפתוחים תציג רשימה מרהיבה של האפליקציות האחרונות במצב בו עזבתן אותן, וישגר אותן במהירות שיא במידה והן עדיין בזיכרון. אם לא, הן יטענו מחדש. שוב, "זריקת" אפליקציה ימינה או שמאלה תסגור אותה, ואף תתרום מעט לביצועי המכשיר במידה ופתחתם אפליקציות רבות.

בין הסרגל העליון למקשי השליטה למטה - מופיע התוכן עצמו. במקרה שלנו, אפליקציית הבית כל עוד לא פתחנו אפליקציה אחרת.

במסך הבית, תמצאו סרגל המכיל עד 6 אפליקציות, 3 מימין ו-3 משמאל, ובאמצע אייקון שיביא אתכם לרשימת כל האפליקציות והווידג'טים במכשיר. לחיצה ארוכה על אייקון או ווידג'ט תביא אותו למסך הראשי. לחיצה ארוכה על פריט במסך תאפשר להזיז אותו, לעתים לשנות את גודלו, ולסלק אותו באמצעות גרירה לשטח ההסרה שיופיע למעלה בעת הגרירה. הערמת אייקונים זה על רעהו תיצור תיקייה עגולה ובה, ובכן, ערימה של אייקונים. ניתן להניח תיקיות אייקונים כאלו גם בתחתית - וזה מאוד נוח ומרשים ויזואלית.

עדיין פה ושם ניתן למצוא אפליקציות שמוסיפות מקש "שלוש נקודות" בתחתית המסך או בראשו, והן יציעו תפריט אפשרויות נוספות. נחמד, אבל לא מאוד אינטואיטיבי וקצת מורכב למשתמש הפשוט.

מצד אחד, מדובר בפתרון לא שונה משמעותית מאנדרואיד 2 הוותיקה ולא קשה ללמוד את הממשק החדש, מנגד - הוא אלגנטי ומתקדם הרבה יותר, מרגיש הרבה פחות "צעצועי" מהמערכת של אפל, מהיר וזורם, ומעל הכל, מציע ים של פיצ'רים בעקומת למידה חדה מאוד. חבר'ה - זו אחלה מערכת הפעלה. אפל עדיין פונה לקהל המאותגר טכנולוגית, אך אנדרואיד 4, במיוחד על סוס עבודה כמו הנקסוס 7, היא כל מה שתצטרכו.

ציון: 10 מתוך 10. מערכת פתוחה, נוחה, כיפית, ועכשיו גם תומכת עברית. עוד משהו?


Google Now - סירי לאנדרואיד, והכתבה
לפני כמעט שנה, עם ההכרזה על האייפון 4S, הציגה אפל את סירי, עוזרת אישית מבוססת קול המאפשרת תפעול מתקדם של הטלפון "בלי ידיים". סירי קיבלה ביקורות נהדרות - ולמרות שהיא די מוגבלת בארץ הקודש,  אני משתמש בה באופן יומיומי ויכול להגיד שהיא בהחלט שדרגה לי את החיים וקצרה את זמן השימוש שלי בטלפון. אמנם היא תומכת אנגלית בלבד, אך זה מספיק כדי להגיד לה "תעירי אותי ב-8 וחצי בבוקר", "תזכירי לי להתקשר לאיתי מחר ב-3", "כמה הם 240 דולר ביורו", או "מה מזג האוויר מחר בתל-אביב". כמובן שעבור פעולות קצרות כמו בדיקת מזג-האוויר במיקום הנוכחי, יותר מהיר להעביר את האצבע על המסך - אך לשימושים מהסוג הזה סירי עושה את החיים קלים, וזה עוד לפני שדיברנו על שליחת הודעות בזמן נהיגה ומיילים.

עם סירי הגיע גם שירות הכתבה (באנגלית) לאייפון 4S וכעת גם לאייפד החדש - בלחיצה על מקש ההכתבה במקלדת המכשיר עובר למצב הקשבה ומקליד את מה שאתם אומרים לו, מילה במילה, לתיבת הטקסט בה אתם נמצאים.

בכל הנוגע לזיהוי קולי, אפשר להגיד שכרגע גוגל רחוקה שנות אור מאפל. שירותי ההכתבה, שאמורים לעבוד גם באנגלית וגם בעברית (!!!) - לא עובדים היטב לא פה ולא שם, ולרוב לא תוכלו לשכנע את המכשיר לכתוב את מה שבאמת התכוונתם אליו, ותאלצו להסתפק במקלדת המובנית (ויש לציין שזו מקלדת נוחה ביותר)."גוגל עכשיו" - שירות חדש מבית גוגל, הוא לא בדיוק תשובה לסירי - הוא מציע משהו קצת אחר, ומנסה לענות לאפל, לפחות "בקטנה". Google Now פועלת ברקע ומשתמשת במידע המיקום ובסדר היום שלכם, כדי לפנק אתכם במידע שימושי: החל בטמפ' על הבוקר, כמה זמן יקח לכם להגיע לעבודה או לחזור הביתה, ועוד. מעבר לכך, אתם יכולים לדבר איתה, ממש כמו עם סירי. התוצאה? לא משהו.

ובכן, בראש ובראשונה, תכונת שליפת מזג האוויר או זמן ההגעה הן נחמדות עד כדי מגניבות, אך לא באמת נחוצות. כל ניסיון לענות לסירי, נופל בצורה די כואבת. שאלות כמו מה מזג האוויר כרגע במקום כזה או אחר נענות היטב, כמו גם שאלות על השעה במקומות שונים בעולם, כולל שמות ישראלים כמו "תל-אביב" או "חיפה". גם שאלה כגון "מה גילו של מורגן פרימן" תענה היטב, ואפילו כיוונון צלצול מעורר, אך שאלות על היומן שלכם, על אנשי הקשר, ועוד שאלות כלליות פשוט יובילו לתוצאות חיפוש בגוגל, וזה מאכזב, כי זו פחות מחצי עבודה. לגוגל יש עוד דרך ארוכה הן עד שיגיעו לאיכות ההכתבה של אפל, והן עד שיביאו שירות קול אנושי ומוצלח כמו סירי.


ציון: 2 מתוך 10 - כי הסירי של גוגל היא גימיק שלא באמת עובד.

איפה הנקסוס 4?
מבט חטוף בטאבלט הקרוב-למושלם של גוגל מעלה תהייה קשה - איפה גרסת ה-4 אינצ' שלו, ולמה לא מוכרים אותה ב-250-280 דולר בתוספת מודם סלולארי - יענו - איפה הסמארטפון? אמנם מיסוי הסלולאר ה"נדיב" של מדינת ישראל לא ירשה לכם לקנות אותו במחיר מרשים כמו את הנקסוס 7, ובכל זאת - סמארטפון אנדרואיד מעולה עם מערכת נקייה ומפרט של ראש השוק, במחיר של 1600 שקלים (בהערכה גסה - 280 דולר כולל מע"מ ומכס על סך 37 אחוז) יחטף בהיסטריה.
לצורך העניין, הגלקסי נקסוס נמכר בעבור 350 דולר, שהם 2500 שקלים בזאפ (בחישוב שלי יצא 1920 שקלים - אבל לכו תדעו מי משלשל מה לכיסו). גוגל יכולה ומצליחה לשבור כאן את השוק - אין שום סיבה שלא תעשה זאת גם בזירה הניידת יותר.

שורה תחתונה
אני לא חושב שאי-פעם הגעתי למסקנה כ"כ חד משמעית מסקירה - אך השורה התחתונה היא אחת: אם אין לכם טאבלט ואתם רוצים אחד - מצאתם! ולא, זו לא פרסומת (וגם אם כן, אף אחד לא שילם לי כדי להגיש אותה...).
הסיבה היא פשוטה: עד היום, הייתם צריכים לבחור בין טאבלט טוב לבין טאבלט זול, והבחירה הייתה קשה. היום, גוגל מציעה לכם טאבלט מצוין עם זמן סוללה גדול, מעבד חזק ומודרני, מערכת הפעלה מעולה עשירה בשלל יישומים, ומסך איכותי וחד - במחיר שווה לכל כיס. זה כנראה הטאבלט הכי טוב שתוכלו לקנות בקבוצת המחיר שלו, אחד הטובים באופן כללי, ואולי התחרות המשמעותית ביותר לאייפד של אפל.אחרי שאמרנו את זה, יש צורך לציין כי מדובר בטאבלט 7 אינצ', כלומר, הוא עלול להיות קטן מדי אם תנסו להעביר מולו ימים שלמים של מסמכים, וידאו, אופיס, וגלישה. בנוסף, הוא לא המכשיר הטוב בשוק - אם אתם רוצים את הכי טוב שיש, ישנם אנדרואידים עם מסכים גדולים יותר, זמן סוללה ארוך יותר, וכמובן את האייפד הידוע של אפל. מנגד - הוא כנראה הטאבלט עם התמורה הטובה ביותר למחיר.

איפה קונים? ובכן, בזאפ קיימת בינתיים חנות אחת שמוכרת את המכשיר ב-2200 שקלים, וזה קצת מצחיק. כרגע תאלצו לחכות לתחרות בחנויות הפרטיות, או פשוט להביא את המכשיר בייבוא אישי ארצה. חברות כמו מאסטופ או גלובל שופ יעשו זאת עבורכם בשמחה, בעבור אותם 1000-1200 שקלים לדגם ה-8 גיגה - אחרי הכל, הן מרוויחות טוב מהמשלוח.

יתרונות: גודל ומשקל, מערכת הפעלה, איכות מסך וסאונד, ביצועים גבוהים וסוללה ארוכה, מחיר מצוין.
חסרונות: אין גרסת 3G, אין מצלמה אחורית, אחסון מאוד מוגבל ללא הרחבה.
ציון סופי: 9 מתוך 10 - הכי קרוב לטוב ביותר, ובחצי מחיר.