Monday, July 23, 2012

על אנדרואיד, מחיר וסיבולת

אמנם אפל הציגה את הסמארטפון והטאבלט הראשונים ושינתה את העולם, אך אנדרואיד היא מערכת ההפעלה המהפכנית באמת - ומסיבה אחת (וזו אותה סיבה שבגללה ה-PC מהפכני) - היא מצליחה להביא איכות, פשטות ועוצמה להמונים במחיר סביר. וזה משהו שאפל לא מנסה ולא מצליחה להגיד.

האייפון והאייפד, כמו המק - הם מוצרי פרימיום. הם מציעים מערכת פשוטה וחזקה ואין להם דגמי "ביניים" או גרסאות "תקציב". הם כולם יקרים, בנויים מהחומרים הטובים ביותר ואמורים לספק שלמות. אך ככל שהזמן עובר, נראה שאפשר לשלם הרבה פחות ולקבל הרבה יותר - כמעט את אותה שלמות של אפל, בחצי, רבע ואף עשירית מחיר - ואנדרואיד מוכיחה את זה. המהפכה האמיתית מסתכמת בזה שהסמארטפון הזול הולך להרוג, ודי בקרוב - את הדאמבפון. המהפכה היא שלכולם יהיה סמארטפון. הסיבות להישאר עם מכשיר קלאסי הולכות ונעלמות עם הורדת רף המחיר, ועוד מעט לא יהיה צידוק לרכישת טלפון פשוט ביותר מ-200 שקלים.

בעוד אפל משיקה מכשירים לצד מערכות הפעלה אלה מעוצבים עבור אלה, גוגל משיקה מכשירים יד ביד עם יצרניות חומרה (HTC ל-G1 והנקסוס 1, אחריה סמסונג לגלקסי נקסוס, וכעת אסוס לנקסוס 7) ומסמנת מגמה, ומעניין לראות את המגמה האחרונה.

הטאבלט הראשון של גוגל, הנקסוס 7, מיוצר ע"י אסוס ומשווק ע"י גוגל עצמה - והוא מה שנקרא גיים-צ'יינג'ר. למה? כי הוא עולה 200 דולר, שהם כ-1,000-1,200 שקלים אחרי מס. זה לא חיקוי סיני, זה לא מכשיר לצריכת תוכן שלא קיים בארץ (קינדל פייר), זה לא מכשיר ביניים. זה הדגם המומלץ של גוגל, באיכות בנייה גבוהה, קרוב ל-10 שעות סוללה ומערכת אנדרואיד 4.0 חמה מהתנור. גוגל עושה כאן משהו חדש, היא מגדירה את "סמל" האנדרואיד טאבלט שלה כמכשיר 7 אינצ' איכותי בתמחור צנוע - והיא מביאה את הטאבלט להמונים.

היתרון שבפתיחות
קל לשכוח את זה שמסתכלים על מוצרים כמו הגלקסי S3 או הגלקסי נקסוס - שמתחרים ישירות באייפון ומותירים את הבחירה לטעמו האישי של המשתמש בעל המאה (אלגנטיות ושלמות תמורת מחיר וחופש), אך לאנדרואיד יתרון עצום על אפל - היא פתוחה. יצרנים שונים יכולים לנצל אותה למטרות שונות. כך ניתן, בראש ובראשונה, להוריד את המחיר וליצור סמארטפונים זולים וטובים.

מנגד, ניתן גם ליצור מכשירי פיצ'רים - כאלה עם מקלדת או כאלה שאפשר לקחת בכיף לטיול אקסטרים - עמידים במים ובחול ועוד - כמו המוטורולה דפיי פלוס. ניתן אף ליצור מכשירים גדולים עם סוללה חזקה ולהחזיר אותנו לימי הנוקיה הזוהרים, בהם יכולנו לקחת איתנו את הטלפון לכל מקום בלי לחשוש שישבר. ימים בהם הטלפון לא ראה מטען.
גם הפרימיום האנדרואידי, שימו לב, עולה כ-2,300-2,800 שקלים, משמעותית פחות מהטלפון עם התפוח, אם כי יש שיגידו שהוא שווה את המחיר (ואני אחד מאלה). המגמה החדשה שמסמלת גוגל היא שהעתיד שייך למי שיכולה להציע יותר בפחות - וזו לא אפל.

אבל למה לא בסמארטפונים?
אז הטאבלט החדש של גוגל שובר את השוק, אך למה אין מגמה דומה בסמארטפונים? למה שלא נוכל לרכוש מכשירים עם שתי ליבות בלבד (או, חס וחלילה, ליבה אחת במהירות 1.5 גיגה), גיגה בודד של זיכרון ריצה, ומצלמה "גרועה" של 5 מגה-פיקסלים, עם אנדרואיד 4.0 במחיר דומה? כיום, מכשיר(ים) עם מפרט דומה ומחיר סביר (עד 1,200 שקלים) מגיע עם אנדרואיד 2.3 ולא מקבל שדרוג לגרסה 4.0. אף אחד מהם, ד"א, אינו נקסוס של גוגל. אנחנו יודעים, ממפרט הנקסוס 7 - שמכשיר עם מפרט צנוע יכול להריץ את אנדרואיד 4.0 היטב.

בינתיים, גוגל ממשיכה להוציא טלפוני פרימיום שמתחרים באייפון, ושוכחת שהרוב המוחלט ישכח קליל ממכשירי הפרימיום לו תציע החברה מכשיר ביניים *טוב* במחיר *סביר*. בהנתן מכשיר עם מפרט דומה לטאבלט החדש ובמחיר דומה, אף יקר ב-50 דולר - ועם אותה אנדרואיד 4.0 (שבינתיים עושה את דרכה רק אל מכשירי הדגל היקרים של סמסונג, מוטורולה ואחרות) - גוגל יכולה לקבור את אפל - וטובה שעה אחת קודם.

ולמה אלה חדשות טובות עבורי? הרי אני אפל-פאנבוי. ובכן, כי התחרות טובה לכולם. סיבה טובה לרוץ על חייך היא שמישהו רודף אחריך. וגוגל יודעת לרוץ.