Friday, June 29, 2012

בשירות הצנזור של אפל

הסיבה שהבלוג הזה בעברית, ולא בשפה נגישה יותר, כמו למשל אנגלית - היא שמידע באנגלית קיים על הכל, והרבה. מידע בעברית, מצד שני, מאוד קל לא למצוא: או שהוא פשוט לא קיים, או שהוא לא איכותי, או שפשוט אין מספיק מקורות.

לכן תמיד טוב כשמקורות מידע, במיוחד כאלה מיינסטרימיים, כותבים על נושאים שבדרך כלל עולים לדיון רק בשפת ההזדמנויות הבלתי מוגבלות. דוגמא טובה לכך הוא אוסף מאמרים שנכתב בימים אלה ב-Ynet, פרי עטו של דורון טל, על מהלך הפיתוח של אפליקציות ל-iOS, מערכת ההפעלה המניעה את האייפון, האייפוד-טאצ' והאייפד.

בכתבה האחרונה בסדרה נכתב אודות בעיה שמדירה שינה מעיניהם של מפתחים ומשתמשים מאז קום האייפון הראשון - וזו כמובן בעיית הצנזורה בחנות האפליקציות של אפל. קראתי וחשבתי לעצמי - צנזורה זה תמיד רע וחופש זה תמיד וטוב, לא? לא.


קודם כל, לפי כל חוקי הקפיטליזם (שלהזכירכם, דוגל בחופש ופתיחות שוק מירבית) - אפל לא עושה שום דבר לא בסדר. היא מציעה מוצר, המוצר הזה סגור, מוגבל ומצונזר. היא לא מכריחה אתכם לקנות אותו, היא לא כובלת את ידכם - היא רק מציעה אותו. אם בחרתם לקנות אותו ואתם לא מרוצים, ע"פ חוקי מדינת ישראל החזירו אותו לחנות מיד וקחו לכם אנדרואיד. כנראה שהוא יעלה הרבה פחות כסף ויהיה הרבה (הרבה) יותר פתוח וחופשי. הבעיה היא שהרבה אנשים, בערך חצי מהם, עדיין בוחר באופציה הסגורה. ויש לזה סיבה.

בכתבה הופיע הפועל "צנזור" 13 פעמים, מתוכם 5 היו צמד המילים "הצנזור הראשי" - הכוונה היא לאלה שבוחרים אם אפליקציות יגיעו או לא יגיעו למדפי ה-AppStore, וכמה מסעיפיהם ה"מקוממים" הם:

"Apps that are not very useful, are simply web sites bundled as apps, or do not provide any lasting entertainment value may be rejected" - כלומר, אפליקציות שאין בהן ערך שימושי או בידורי אמיתי ייפסלו. כן, זה יכול להיות מאוד מתסכל למפתח שרצה לכתוב סתם תוכנה שפותחת את האתר שלו - אבל תכלס, משתמשים רוצים אפליקציות איכותיות - וזו לא איכות. מותר לכעוס על אפל שאומרת "אפליקציות לא איכותיות לא יעלו", אך האם הייתם כועסים על הסופרמרקטים שלכם אם אלה היו כותבים "מוצרים לא איכותיים לא יעלו למדפים"? האם הייתם מעדיפים סופר בו ניתן למצוא את כל המוצרים, מכל המקורות, גם אלה שלא נבדקו ונמצאו איכותיים?

"Apps that duplicate apps already in the App Store may be rejected, particularly if there are many of them, such as fart, burp, flashlight, and Kama Sutra apps." - אפליקציות שכבר יש בשפע, לא יעלו, לדוגמא: אפליקציות פלוצים, גרעפסים, פנסים וקמה סוטרה. ושוב, המפתח שרצה לכתוב עוד אפליקציה "נגן את הפלייליסט שלי בפלוצים" נשאר מחוסר עבודה. אך האם הייתם רוצים ללכת לסופר, ושחצי ממנו ימכור סוגים שונים של אותו מוצר, נגיד במבה? התשובה היא לא, חנויות צריכות להיות מאוזנות ולשמור על האינטרס של עצמן וגם של הקונה. מותר להחליט שחוץ משני סוגי במבה, לא ישווקו סוגים נוספים. ואללה, זה אפילו די הגיוני.

"Apps or metadata that mentions the name of any other mobile platform will be rejected” - זה כבר נשמע ממש רע. אם האפליקציות שלכם מכילות את המילים "אנדרואיד" או "ווינדווס", הרי שאפל תסיר אותה מהחנות. נורא. אבל אם נחזור רגע לסופרמרקטים - נראה ששופרסל לא משווקת גרעינים תוצרת "מגה". למעשה, יכול להיות שהגרעינים של מגה הרבה יותר איכותיים מאלה של שופרסל, אך זו לא תסכים לשווק שום מוצר שכתוב עליה שמה של מתחרה. והאם אפשר להאשים אותה על זה?

ואם כבר צנזורה, לגוגל מגוון אפליקציות, מ-Gmail ועד חיפוש וחיפוש מבוסס סריקה לאייפון - וכולן עובדות נהדר. מיקרוסופט משיקה כל כמה שנים גרסת של מיקרוסופט אופיס למק. כל אלה מאושרות וניתנות לרכישה דרך אפל, היא אפילו מפרסמת את חלקן באתר שלה - שהרי מדובר כאן ביתרון כפול: אפל נהנית מתאימות ואפליקציות איכותיות, והחברות השונות נהנות מהבאת המוצרים שלהם לפלטפורמה נוספת ופופולארית.

בסופו של יום, כמובן שאנדרואיד צריכה לנצח. מנגד, מישהו שם צריך לעשות סדר, וכפי שכתבתי פעם, לבנות את החנות מאפס. עם צנזורה, עם סדר, עם סעיפים כמו אלה לעיל. ומי שרוצה חופש? הנה באנדרואיד ניתן להתקין חנויות אלטנטיביות ולהוריד אפליקציות באופן בלתי תלוי מהאינטרנט. אך חשוב לזכור, החנות הפתוחה של אנדרואיד מובילה לשוק פשפשים מכוער ומלא בזבל, תוכנות שלא עובדות, כאלה שקורסות, אוכלות סוללה, מפיצות פרסומות איומות בכל פינה, כולל באזור ההתרעות ועוד ועוד.

אז כואב למפתח שרוצה לעשות כסף קל, אבל טוב למשתמש - וזה מה שקובע.