Sunday, June 17, 2012

AKAI Android Tablet \ טאבלט אנדרואיד זול אקאי - סקירה וביקורת

עולם משתמשי הסמארטפון נחלק לשתי אסכולות: הראשונה, אנשים שחיכו שנים עם טלפון מיושן לדגם הגדול הבא וכאלה שתמיד חייבים שיהיה להם בכיס את הדגם האחרון, והשנייה - אלה שלא רוצים לשלם משכנתא על טלפון חכם, אך מבקשים מכשיר מתקדם כדי להתחבר למהפכת המידע: לגלוש באינטרנט, לבדוק מיילים, לנווט, לשמוע מוזיקה ועוד - מהסמארטפון.

בשנים הראשונות לימי אייפון-אנדרואיד, האלטרנטיבה היחידה של האסכולה השנייה הייתה מכשיר יד-שנייה, ועדיף שיהיה עתיק ככל האפשר, או מכשיר אנדרואיד סיני זול מאוד וגם מאוד (אבל מאוד) לא איכותי. מה לעשות, אנחנו מקבלים את מה ששילמנו עליו. ובכן, היום המצב שונה, וסמסונג מציעה מכשירי כניסה כמו ה-Galaxy Mini וה-Galaxy Y, או ה-Huawei של רמי לוי, מכשירים זולים (עד 700 שקלים) ופשוטים אך איכותיים וטובים - שאמנם לא יריצו משחקים גראפיים כבדים הרבה יותר מאנגרי-בירדס ויציעו מסך קטן משמעותית, אבל יאפשרו לכם לעשות כל דבר אחר שסמארטפון מודרני עושה והיטב - מיילים, וואטסאפ, סקייפ-וייבר, מוזיקה, אינטרנט, גלישה נוחה, אפליקציות גישה לנתונים, ניווט, ניהול מידע אישי, ועוד ועוד.

בטאבלטים, עד לאחרונה, לא הייתה אפשרות דומה למכשירי ביניים. הייתם יכולים לרכוש את מכשירי היוקרה של שנה שעברה ולפני שנתיים בהנחות משמעותיות או ביד2, אך לו חפצה נפשכם במכשיר חדש וזול, כנראה שהייתם נאלצים להזמין טאבלט סיני - והטאבלטים הסיניים מחוסרי שם החברה שיצא לי לראות הם זבל צרוף. לאחרונה מציעות חנויות אינטרנט שונות טאבלט זול של חברת AKAI, המגיע בגדלים שונים החל מ-7 אינצ', דרך 8', ועד 10 אינצ' (בדומה לאייפד, אך במסך רחב\ארוך) - במחירים הגיוניים של 650, 750 ו-950 שקלים בהתאמה. הטאבלטים החדשים מעניינים בעיקר כי הם מריצים את אנדרואיד 4 (קסטה) - הגרסה האחרונה של מערכת ההפעלה.

האם הגענו לעידן בו ניתן לקנות אנדרואיד טאבלט זול וטוב? קיבלתי את הדגם הקטן והזול ביותר לסקירה, והתשובה בפנים.

הקדמה
לסקר אייפד זה קל ולא מאוד מעניין - מדובר במכשיר יקר ומאוד חזק, וסוס עבודה לכל עניין. כל נפילה קטנה מתחת למושלם היא נקודה שחורה. בדומה, סקירה של הגלקסי טאב האחרון תראה ככל הנראה כאוסף דרישות - תוצר של המחיר הגבוה. במקרה של טאבלטי או סמארטפוני ביניים (כאלה יש רק לאנדרואיד בינתיים - אפל משווקת רק מוצרי פרימיום ואין מערכות הפעלה אחרות עם פריסת שוק שמאפשרת השקת מכשירי ביניים), זו משימה מורכבת יותר - היות והמוצר מורכב יותר.

מחד, מנסה היצרנית להציע למשתמש כמה שיותר פיצ'רים, מאידך - המשאבים, ומכאן המוצר - מוגבלים. על מה מוותרים? זו האומנות שמבדילה בין מכשיר טוב לבין אחד גרוע, או גרוע מאוד. כך לדוגמא, טאבלטי אנדרואיד סיניים מגיעים עם תג מחיר נמוך מאוד (האחרון שראיתי היה 120 דולר - 450 שקלים) אך הגיע עם מעבד גראפי איום ונורא, חיישן ג'י הפוך ומסך כהה עם מגע קפסיטיבי. פח זבל ל-450 שקלים, במילים אחרות.


AKAI אינה חברה נתמכת כמו סמסונג, LG, אסוס או אייסר. היא חברה משנית עם מוצרים באיכות משנית והיא סינית. האם היא מצליחה לבדל את עצמה מהיצרניות החלשות וליצור מוצר טוב, ע"י התפשרות הגיונית על יכולות לעומת מחיר? ובמילים אחרות, האם אתם רוצים את הטאבלט שלה? באופן מפתיע, כנראה שכן.

מפרט
על הנייר, הטאבלט של אקאי די מוצלח ושופע בפיצ'רים מרמות מחיר אחרות לגמרי. כך למשל, בנוסף ליציאת מיני-USB שנפוץ למצוא בטאבלטי אנדרואיד, האקאי מכיל יציאת USB בגודל מלא, שתומכת בהתקן 3G (מודם סלולארי חיצוני עם סים) ובכונן נייד, ואף יציאת מיני-HDMI שתומכת בשידור וידאו ב-1080p, איכות HD מלאה.
גם בתחום מערכת ההפעלה, אנדרואיד 4 היא המערכת האחרונה לבית גוגל - ואין ספק שצריך חומרה נחמדה, אם לא טובה, כדי להריץ אותה.

אז מה היה לנו פה?
  • מעבד - ARM Cortex A8 במהירות 1.1 גיגה-הרטז, אך זה לא אומר הרבה על ביצועים בפועל.
  • זיכרון RAM להרצה - 512 מ"ב DDR3, המינימום המספק להרצה סבירה של אנדרואיד.
  • זיכרון פלאש לאחסון - 4 גיגה בגרסת ה-7 אינצ', 8 בגרסת ה-8 אינצ', ו-16 בגרסת ה-10 אינצ'.
  • יציאות - USB, Mini-USB, Mini-HDMI, אוזניות סטנדרטטיות, חיבור לחשמל.
  • מצלמה אחורית - באיכות 2 מגה-פיקסל (אך נדמה כי זו אקסטרפולציה לחיישן די חלש של 0.3-1 מגה-פיקסל).
  • מצלמה קדמית - כנראה באיכות 0.3 מגה-פיקסל (VGA), מספקת לשיחות וידאו ותו-לא.
  • אלחוט - קישוריות WiFi.
על הנייר - על הכיפאק.

עיצוב
בהתאם למגבלות המחיר, איכות הבנייה של הטאבלט אינה גבוהה, וזה לא מפתיע. הוא עשוי פלסטיק, עלול להשמיע מעט רעשי חריקה פה ושם - אך מרגיש חזק ולא שביר. כאשר מחזיקים את המכשיר לרוחב, ניתן למצוא את שלל היציאות וחיבורים בתחתית, כמו גם כפתור פיזי להפעלה וכיבוי, וכפתור פיזי נוסף שמחזיר אותנו הביתה, בדומה למקש המגע ולמקש הוירטואלי שמגיע עם אנדרואיד עצמה. קצת הרבה כפתורים שעושים את אותו הדבר, לא?

פרט לתחתית, גב המכשיר מעוגל ונקי, ועליו ניתן למצוא רמקול ואת המצלמה האחורית. פני המכשיר מורכבים בעיקר ממסך, מצלמה קדמית מעט לא סימטרית (בצד שמאל, מעט מעל אמצע המכשיר) ואוסף מקשי מגע - די מיותרים. אנדרואיד 4 מציעה מקשי מגע וירטואלים לכל צורך. ככל הנראה, זו שארית מעיצוב המכשיר במקור לגרסה יותר מוקדמת של המערכת הגוגלית.


המכשיר קל, אך לא מאוד, ותחושתו בכף היד טובה. לא יותר מזה אך לא פחות. משטח הפלסטיק השחור שמצפה אותו מבריק ותופס טביעות אצבע, והוא יהיה מלוכלך, תמיד. ההפעלה פשוטה, באמצעות לחיצה ארוכה על כפתור ההפעלה.

מסך
מבחינת חדות, צבעים ואיכות התצוגה - הטאבלט בהחלט עומד בציפיות, והמסך נראה טוב מאוד, במיוחד כשמסתכלים עליו מקדימה, ולא בזווית (חלק מהתמונות והוידאו למטה נלקחו בזווית, בגלל השתקפות האייפון באמצעותו צילמתי על מסך המכשיר, התנצלותי מראש).

עם זאת, אחד הדברים המעצבנים והגרועים ביותר בטאבלט הוא המגע. אמנם נראה מדובר במסך מגע קפסיטיבי נוח, אך וזה חשוב - יש בו בעיות מהותיות. בראש ובראשונה, ככל שתלחצו יותר גבוה, כך ירגיש כאילו הלחיצה בפועל תהיה מתחת למקום בו לחצתם. עד כדי שתאלצו ללחוץ ממש מעל הכפתור המבוקש כדי ללחוץ עליו. די גרוע.

כמו כן, בסיבוב המכשיר ב-90 מעלות לצד שמאל, נראה שלחיצה על המסך שאינה מאוד חלשה גוררת לחיצות נוספות באיזורים אחרים, וזה נראה כמו באג, אך לחיצות קלות פותרות את הבעיה. עבודה על המכשיר בעת הטעינה אף מחריפה את הבעיה, וכמעט ולא ניתן לתפעל אותו.


בעיה קלה נוספת, היא שכאשר מפעילים כוח על מסך, ניתן לראות בו הסתה של הצבע - כפי שיקרה עם תפעילו לחץ על המסך הדק שמולכם כרגע - וסביב האצבע יווצרו "בועות" כהות כל עוד הלחץ מופעל. זה קורה במרכז המסך, באופן די לא מורגש, גם אם לא מפעילים לחץ רב.

מצד אחד, מדובר בבעיות מהותיות, מצד שני, אחרי התרגלות קלה ניתן להבין איך לתפעל את המכשיר וממה להמנע, ובהחלט אפשר לחיות עם הבעיות בשלום.

ביצועים וסוללה
ההפתעה החיובית מאוד בטאבלט הזול היא הביצועים - המכשיר רץ מהר והיטב, מריץ משחקים גראפיים היטב (מאנגרי בירדס ועד טאמפל-ראן), ומריץ את אנדרואיד 4 חלק כמעט לגמרי, וזו אמירה גדולה מאוד. אנדרואיד מרגישה חלקה וטבעית במכשיר, פרט לתקיעות קלות אחת ללא מעט זמן. שווה לחלוטין. אפליקציות כמו יוטיוב, או יישום החדשות של ערוץ 2 רצים חלק, ומציגים וידאו בצורה חיה ובלי המתנות מיותרות.
כן, נעשתה כאן עבודה טובה, אולי אף מצוינת, הן בתחום המעבד והן בתחום העיבוד הגראפי.


עם זאת, לכל דבר טוב יש מחיר - וכאן המחיר הוא הסוללה. בעוד טאבלט פירמיום כמו האייפד או מכשירי הגלקסי החדשים מציעים 8-11 שעות עבודה, מהטאבלט הזה תוציאו 2-3 שעות ולאחר מכן תאלצו לחברו לשקע החשמל לטעינה קצרה. כמו שאומרים, You can't have it all.

מצלמות ורמקול
העובדה שלטאבלט של פחות מ-1000 שקל מצלמות מרשימה בפני עצמה. עם זאת, המצלמה הראשית לא מרשימה בלשון המעטה. מחשב בגודל 7', בניגוד לכזה בגודל 10 אינצ' - יכול לשמש כמצלמה לא רעה. עם זאת, עדיף שהמצלמה (עדשה+מגה פיקסל) תהיה סבירה. במצלמה של ה-AKAI תזכו לתמונה שברור מה קורה בה, לא הרבה מעבר. המצלמה הקידמית מעט חלשה מזו האחורית, אך מספיקה לשיחות וידאו.

לא ברור אם המצלמה האחורית היא חיישן חלש של 2 מגה-פיקסל, או חיישן חלש של 1.3 מגה-פיקסל שעובר אקסטרפולציה (הגדלה) לתמונת 2 מגה-פיקסל. בכל אופן, מרשים זה לא. אמנם זה מה שנקרא "לא כוחות", אך ניתן להשוות את מצלמת 8 המגה-פיקסלים של האייפון 4S לזו של האקאי בתמונות למטה. התמונות והוידאו למטה, ד"א, של המכשיר, צולמו כולן באייפון 4S.

התמונה הראשונה והשלישית צולמו באייפון 4S, השנייה והרביעית בטאבלט.הרמקול בגב המכשיר מספק אך קצת חלש - והמיקום לא מוסיף לווליום, הסאונד בשימוש באוזניות מספק.

אלחוט
כאן קל לראות שנעשו וויתורים. הטאבלט מגיע ללא בלוטות', 3G ו-GPS - כלומר, יש לו רק WiFi. לרוב לא צריך הרבה יותר מ-WiFi, אך היה נחמד לו הייתה שן-כחולה, ולו רק כדי להעביר קבצים ולחבר אוזניות אלחוטיות.
עם זאת, חשוב להגיד שגם ב-WiFi יש הפתעות. משום מה, הטאבלט לא זיהה את הנקודה החמה שיצר האייפון, וכמה נקודות רשת אצל חברים (או שזיהה אותן לפרקים והתנתק פה ושם). בבית ובעבודה לא הייתה בעיה, מה שמותיר רושם מעורב - אולי יש בעיה ברכיב ה-WiFi, אולי סתם מדובר ברכיב חלש, ואולי הכל בסדר, אבל כנראה שלא.

מערכת הפעלה
אנדרואיד 4 היא מערכת מרהיבה. היא אמנם קשה יותר ללמידה ביחס למקבילה של אפל, אך היא מתקדמת, פתוחה, נוחה, כיפית ואלגנטית. מעבר לכל, היא מהירה ומרגישה מוגמרת ביחס לגרסאות הקודמות. החדשות הנהדרות הן שהטאבלט מריץ אותה היטב - ובעברית.
החדשות הפחות טובות היא שעדיין אין הרבה אפליקציות שמותאמות לאנדרואיד החדשה. כך למשל, אפליקציית ynet או walla שתיהן לא מופיעות בתוצאות החיפוש במרקט, אך זו של הארץ או של חדשות 2, למשל, מופיעות ונראות טוב מאוד על המסך הקטן.

שורה תחתונה
ההבדל בין טאבלט של 7 אינצ' לכזה של 10 אינצ' הוא גדול, אפילו גדול מאוד. בעוד מכשיר של 10 אינצ' הוא סוס עבודה, מכשיר זעיר כמו זה שסקרתי בעיקר מספיק לקצת אימיילים, משחקים, ספרים ואינטרנט - ככה לפני השינה או מול הטלוויזיה. באייפד שלי אני משתמש להרבה דברים וכל הזמן: מהדברים היומיומיים ועד לעבודה על אופיס, חיבור לשרת מרוחק, בלוגינג, עריכת וידאו ועוד - הוא מחשב של ממש.
אנדרואיד רציני, אחד שעולה 3000-4000 שקלים ככל הנראה יספק יכולות דומות. מכשירים ברמת המחיר הזו נותנים תמורה מופחתת במחיר מופחת - והשאלה היא האם הם, מה שנקרא, קוסט-אפקטיב. שהרי אם הם עושים את העבודה, חסכתם 1000-2000 שקלים. אם לא, הרי שזרקתם 650-950 שקלים.


ה-AKAI מריץ את אנדרואיד 4 היטב, ומציע מערכת הפעלה מעולה עם משחקים ואפליקציות, וחוויית אנדרואיד לא מתפשרת. מנגד, מנגנון המגע שלו מעט בעייתי ודורש התרגלות, וגם לאחריה יש בו כמה בעיות. הוא ללא ספק טוב משמעותית מכל טאבלט סיני אלמוני שיצא לי לראות בשנים האחרונות - והוא די ראוי לתואר טאבלט - אך יש לזכור שהוא סנונית ראשונה, ואולי כדאי לחכות לאטרנטיבות מיצרניות מעט מוכרות יותר. אם בכל זאת, אתם מעדיפים לקנות את מה שזמין עכשיו ואתם מחפשים טאבלט זול ואיכותי יחסית, ההמלצה שלי היא קחו אותו בחשבון בכובד ראש, מדובר באטרנטיבה מצוינת למשתמש הקל.

יתרונות: מסך איכותי, מעבד ומעבד גראפי מצוינים, יציאת USB ו-HDMI, מחיר, מצלמה קדמית ואחורית, 4 גיגה פנימיים וחריץ Micro-SD.
חסרונות: איכות מגע נמוכה, סוללה מספיקה ל-2-3 שעות, אין Bluetooth, קליטת WiFi מוזרה, מצלמות באיכות מספיקה אך לא יותר מזה.
ציון: 7.5 - טאבלט זול וטוב, בסדר הזה.

עדכונים נוספים לסקירה ניתן למצוא כאן.