Tuesday, May 8, 2012

The New iPad \ iPad 3 - סקירה וביקורת

אחת לכמה שנים מוציאה אפל מוצר חדש ומהפכני. לפעמים הוא תופס (אייפוד, אייפון) ולפעמים מתרסק (ניוטון) או מקרטע. במקרה שלנו - האייפד היה הצלחה מסחררת. אחרי כל מוצר מגיעים העדכונים - ואלה לרוב אבולוציה חומרתית ולא מהפכות של ממש. בניגוד לרוב העולם הנייד, בו יש צימוד קבוע בין מערכת הפעלה לחומרה (ורוב הסמארטפונים והטאבלטים בני שנה+ מפסיקים להיתמך ונשארים על מערכת הפעלה ישנה), אפל תומכת במוצריה שנתיים אחורה, והדורות הוותיקים די מזכירים את הדור החדש היות והם מריצים את התוכנה האחרונה מבית קופרטינו.

האייפד 3 - או, לדברי אפל, האייפד-החדש, לא שונה מהגדרה זו. הוא מאוד דומה לאייפד 2, מריץ את אותה מערכת הפעלה, ומכיל אוסף שדרוגים מדוד - שהופכים אותו לעליון על הדגם דאשתקד, אך לא למהפכני באף דרך. לקחתי את האייפד 3 לנסיעת מבחן ובדקתי איך הוא בפני עצמו, ביחס לתחרות והאם שווה לשדרג. הדגם שבדקתי הוא האייפד המתקדם ביותר - 64 גיגה עם מודם סלולארי.

מה חדש?
באופן מוזר החליטה אפל לקרוא לטאבלט החדש שלה "האייפד החדש", במקום "אייפד 3" או "אייפד 2S". כנראה בגלל הביקורת על האייפון 4S שהגיע במקום האייפון 5, או אולי זו הדרך של אפל להסתיר את האצבע המשולשת שתגיע ללקוחותיה אם היא תחליט להוציא עוד טאבלט בקרוב, עם שדרוגים נוספים ולקרוא לו האייפד 3. עם זאת, השם החדש, איך נאמר בעדינות - די מטומטם. אמנם זה די קליט (גם בלי המיתוג היינו קוראים למכשיר הזה "האייפד החדש"), אבל עוד שנה-שנתיים ישמע קצת טיפשי לקרוא למכשיר מיושן "האייפד החדש". מה גם שזה טריק שעובד פעם אחת, אלא אם כן אפל תחליט לקרוא למכשיר הבא שלה "האייפד החדש מאוד".

אז פרט לשם, מה עוד שדרגה אפל במחשב הלוח ששינה את עולם מחשבי הלוח?
* מסך - בראש ובראשונה, לאייפד החדש מסך חדש בצפיפות גבוהה כמו זה באייפון 4 - מסך רטינה.
* מעבד - המעבד באייפד החדש הוא ה-A5X, שדרוג מינורי למעבד ה-A5 הנוכחי - דו-ליבה במהירות 1 גיגה. עם זאת, למעבד המשודרג מעבד גראפי פנימי בעל 4 ליבות, מצרך דרוש להנעת המסך החדש.
* המצלמה האחורית שודרגה מהאיכות המזעזעת של פחות ממגה-פיקסל לחמישה מגה-פיקסל, וכעת היא תומכת בהקלטת וידאו באיכות Full HD.
* מודם סלולארי בדור רביעי - למשתמשים במכשיר סלולארי בארצות בהן רשת LTE זמינה, מציע האייפד החדש מהירויות גלישה משודרגות.
* נקודה חמה ניידת - פיצ'ר שהגיע לאייפון 4 ול-4S ובאופן מוזר נעדר מהאייפד מגיע עכשיו - ובתמיכת החברה הסלולארית, ניתן להפוך את האייפד הסלולארי לנקודת אינטרנט ניידת.
* הכתבה - כמו ברוב מכשירי אנדרואיד ובאייפון 4S - גם האייפד החדש תומך בהכתבת טקסט (קול לטקסט) - בשלב זה באנגלית ובשפות נבחרות.

עיצוב
גם לחדי העין יהיה קשה מאוד להבדיל בין האייפד 2 לבין האייפד החדש, זאת אומרת, כאשר המסך הכבוי. שני המכשירים נראים זהים, עד כדי המצלמה החדשה שנראית גם היא כמעט אותו דבר. גם על הנייר מדובר בעיצוב כמעט-תאום לזה של הדגם הקודם. עם זאת, האייפד החדש השמין במ"מ אחד (שלא ימשוך את תשומת הלב שלכם), אך הוא גם עלה במשקל ב-50 גרם, שעבור מכשיר בכובד של 600 גרם - זה די משמעותי (תחשבו על לעלות 10% ממשקל גופכם, ותבינו שזה די מורגש).
ישנן סיבות טובות לעלייה במשקל של האייפד החדש - הוא צריך סוללה חדשה כדי להחזיק את המעבד החדש שמחזיק את המסך החדש. ובכל זאת, קצת פחות נוח להחזיק אותו לאורך זמן וגם אם ההבדל לא מאוד מורגש, הוא שם. זו כנראה לא סיבה לפסול את המכשיר, אך עדיין מדובר בסוג של רגרסיה. עם זאת, במבט כולל, האייפד החדש, כמו הישן, נראה ומרגיש נהדר, נוח להחזקה גם לאורך זמן, נשאר די קריר ומרגיש נוח וכיפי. נו, מחשב לוח של אפל, אלופת העיצוב והמיתוג.

לשמחתנו, השינוי בעיצוב מספיק מינורי והרוב המוחלט של נרתיקיי הנשיאה וכיסויי המסך יתאימו למכשיר החדש כמו לקודם, ביניהם הסמארט-קאבר שסוקר עם הדגם הקודם.

ביצועים, סוללה ומעבד
במילה אחת - דומה ומצוין. האייפד החדש קיבל מעבד חדש, כזה עם ארבע-ליבות גרפיקה. עם זאת, לא תראו הבדלי ביצועים משמעותיים בינו לבין האייפד 2 - פשוט כי יש להם מעבד כללי זהה - אך מעבר לכך, שניהם עובדים נפלא. אין אפליקציות או פיצ'רים שלא סוחבים טוב על האייפד 2, ולכן הביצועים ירגישו דומים. הגלישה באינטרנט, מצד שני, מרגישה מהירה וזורמת יותר.

זמן הסוללה נותר סביב 10 שעות עבודה (וירד בכמה דקות לפי סקירות שונות), למרות שלאייפד החדש סוללה חדשה, גדולה, וחזקה משמעותית מזו שבאייפד 2 - אך שוב, זו מתרוקנת בהתאמה על מסך הרטינה. בעיה נוספת היא שאפל הותירה את ספקי הכוח כשהיו, ולכן זמן הטעינה איטי באופן ניכר. למעשה, האמירה ברשת היא שכאשר משחקים משחק עתיר גרפיקה (כגון אינפיניטי בלייד 2) והמכשיר מחובר לחשמל - הוא לא נטען - כי עוצמת המטען אינה מספיקה כדי להטעינו, ונראה כי בפועל זה אכן המצב.

טענה נוספת הייתה על התחממות גב המכשיר בעת שימוש אינטנסיבי, [עדכון:] ואכן, אחרי משחק סוער, ניתן להרגיש התחממות של ממש בפינת המכשיר התחתונה-שמאלית, בדיוק המקום בו אנו אוחזים במכשיר כאשר עובדים איתו במצב מאונך. יש לציין שגם האייפדים הקודמים היו מתחממים, אך לא באופן ניכר, והיה נדמה כי הייתה זו כף היד שלנו שחיממה אותם. הדגם הנוכחי מתחמם וזה מורגש, ועדיין - לא באופן שימנע מאיתנו להחזיק אותו לאורך זמן.

מסך
השדרוג העיקרי באייפד החדש הוא המסך - מסך רטינה ברזולוציה מרשימה של 2048 על 1536 וזה אכן מסך מדהים, לא פחות. למעשה, לא ראיתי מסך כזה מעולם על מכשיר נייד. האיכות, החיות של הצבעים, והרזולוציה החדשה מציגות מסך בו קשה עד בלתי אפשרי לראות פיקסלים, וכל דבר - מסרטים ותמונות ועד אייקונים ופונטים חדים כתער. שוב, בדרכה, סימנה אפל את הדרך לחברות אחרות - וכפי שמסך הרטינה הוא נחלתו היחידה של האייפון, כך יתכן שחברות אחרות יתקרבו, אך לא בהכרח יגיעו למסך המדהים ששילבה אפל בטאבלט החדש, מוכיחה שוב כי מדובר בטאבלט הטוב בעולם.

המסך הופך את כל חוויית השימוש במכשיר למשודרגת, ובכל דבר שתעשו במכשיר תרגישו שמדובר במסך הכי טוב שאפשר לבקש. לצורך השוואה, רוב מסכי המחשב והטלוויזיה היום מתפארים ברזולוצית Full HD, הלא היא 1920 על 1080 (שהם כשני מגה-פיקסל), ואלה לרוב מסכי 21-52 אינצ'. באייפד, המסך הקטנטן בגודל 9.7 אינצ' מכיל יותר ממיליון פיקסלים יותר מרזולוציה זו, כלומר, כ-3.14 מגה-פיקסל. מסך צפוף בערך בשליש מהסטדנרט הגבוה בשוק. לא יכולנו לבקש מסך טוב יותר. ואכן, כאשר אותיות ואייקונים נראים מגורענים מעט באייפד 1 ו-2, באייפד החדש נראה שאין שום דבר ביניכם לבין התמונה המוצגת לכם, גם שמקרבים את העין.

במילה אחת, מדהים.

מצלמה אחורית
האייפד הראשון הגיע ללא מצלמות, והשני הגיע עם שתיים - אחת אחורית ואחת קידמית. מצלמה קידמית יכולה להיות שימושית למנהלי שיחות הוידאו שבנינו. האחורית, לעומתה, נשמעת קצת מוזרה. הרי מי רוצה לצלם, סטילס או וידאו עם מכשיר בגודל 10 אינצ'? זו לא מצלמה נוחה ובטח שלא ניידת. אז למה? שאלה טובה. עוד מאז לא ראיתי לזה שימוש, ואז הייתה המצלמה באייפד באיכות מזעזעת כמו זו של האייפוד טאצ'. בדור החדש מציגה אפל מצלמה באיכות נחמדה של 5 מגה-פיקסל (אך ללא פלאש), בכלל לא רע לטאבלט, וזו מצלמת וידאו באיכות Full HD - מעולה. ובכל זאת, זה עדיין מרגיש קצת מוזר. קשה לי לתאר מצב בו אוציא מהתיק את הלפטופ כדי לצלם תמונה או סרט - ובואו נודה בכך, האייפד יותר דומה בגודלו ללפטופ מלטלפון או מצלמה.

אז אמנם האייפד החדש מצלם תמונות נחמדות, ואמנם הוא מצלם וידאו איכותי - אך מתי לכל הרוחות תנצלו את זה? לא ברור.

4G LTE
טכנולוגיית ה-4G LTE מציעה מהירויות גלישה מדהימות - במקומות בהן היא נתמכת. בעוד בדור השלישי (HSDPA) מהירות הגלישה מגיעה ל-14.4 מגה ביט לשנייה , ב-4G LTE המהירות מגיעה ל-100 מגה-ביט לשנייה. עם זאת, בארצנו הקטנה יקבל האייפד החדש תמיכה במהירויות דור שלישי בלבד - שגם הן לא רעות, אך בהחלט לא מאפשרות צפייה בסטרימינג HD או שאר מותרות של מהירות סלולארית משמעותית. אז כן, עברנו את עידן ה-Edge בו הטלפון גולש במהירות של מודם קווי, אך אנחנו עדיין לא במצב של NGN אמיתי כשאנחנו באוטובוס או בדרכים.

שדרוג קטן נוסף הוא היכולת להפוך את האייפד הסלולארי לנקודה חמה. כמו באייפון או ברוב מכשירי האנדרואיד היום, המכשיר יכול לשמש נקודה גישה ב-WiFi לאינטרנט, וזה יתרון גדול, במיוחד לאור העובדה שיש לו סוללה אימתנית. כך תוכלו לחבר את הלפטופ שלכם לאינטרנט גם כשאין נקודות גישה באזור, בלי לאכול את הסוללה של הטלפון בלי מלח. הפיצ'ר היה צריך להיות כלול באייפד הראשון, וחבל שהוא הגיע רק עכשיו. [עדכון:] עם זאת, יש לציין כי הפעלת הפיצ'ר תלויה בספקית הסלולארית, וברגע זה (באופן לא מפתיע) הספקיות לא תומכות בכך. נקווה שהמצב ישתנה בעתיד הקרוב.

הכתבה
אין הרבה מה להגיד על הכתבה חוץ מזה שהיא עובדת די טוב, עד כדי טוב מאוד. בלחיצה על המיקרופון הקטן במקלדת האנגלית, תוכלו להכתיב לאייפון שלכם טקסט, לא כולל סימני פיסוק. זו לא בשורה, הפיצ'ר קיים ברוב מכשירי האנדרואיד כבר זמן מה, והגיע לאייפון 4S ביחד עם סירי. כעת הוא עשה את דרכו גם לאייפד, וזה נחמד מאוד.

אבל, בסופו של דבר, וממש כמו במק, גם באייפד חסרה הנוכחות של סירי. יכולת ההכתבה אינה מהפכנית ואינה שימושית מאוד (במיוחד כשאין תמיכה עברית, כזו שכבר קיימת באנדרואיד) ואפל צריכה לעשות את מה שצריך להיעשות כדי להשיג יתרון על פני המתחרות. ובינתיים אנחנו עדיין לא שם.

מגבילים את החדשנות
החומרה הולכת ומשתפרת, אך היא טובה גם עכשיו ואין סיבה של ממש לשדרג ממכשיר למכשיר. לכן מחליטה אפל לשים מגבלות כוחניות על התוכנה, וזו דרך לגרום לאנשים לרוץ לחנות - אך לא דרך מאוד נקייה. הרי נקודת הגישה הסלולארית וגם ההכתבה, יכולות שתיהן לעבוד מעולה על האייפד 2 (הרי המעבד שלו זהה) ואין שום סיבה לדחות אותן לדגם האחרון, פרט לכך שזו עוד סיבה לשדרג.

כאשר פיצ'רים לא מגיעים למכשיר מסוים בגלל מגבלות חומרה כאלה ואחרות - זה מקובל והגיוני. כאשר הם לא מגיעים למכשיר מסוים בגלל מגבלה כוחנית-תוכנתית, זו בעיה, במיוחד למשתמשים שמאוד צריכים פיצ'ר כזה או אחר. קחו למשל מישהו שקנה אייפד 2 לפני חצי שנה, וחסרה לו נקודת גישה אלחוטית. העובדה שעכשיו הוא צריך לשדרג בשביל פיצ'ר שבפועל היה יכול לעבוד על המכשיר שכבר שילם עליו, תגרום לו לתהות אם ההוצאה הייתה שווה את זה. עם זאת, חוסר ההטמעה של סירי באייפון 4 יותר מובנת - כי מדובר בפיצ'ר שלא קיים אצל המתחרות והוא די משמעותי. אם כך, דרך המלך של אפל צריכה להיות פיתוח פיצ'רי תוכנה חדשים כגון סירי, ואפשורם רק במכשירים חדשים. בכל דרך אחרת, הם עלולים להוביל את משתמשיהם לזרועות המתחרות.

מחיר
בארה"ב המחיר היה ונותר בין 500 (לנפח 16 גיגה) ל-830 דולר (לנפח 64 גיגה עם 4G) - לפני מס. בישראל, מצד שני, החליטה איידיגיטל להעלות את המחירים בכ-200 שקלים (יתכן שבעקבות עליית הדולר, או סתם, כי אפשר), וכך האייפד הבסיסי עלה 2150 שקלים וכעת מחירו 2350 שקלים. מחיר הדגם המתקדם ביותר עומד על 3900 שקלים - מחירים הגיוניים ביחס לארה"ב ולאירופה (בהנתן הוספת מס והובלה).

מסקנה ונוסחת השדרוגים
כדרכה בקודש ממשיכה אפל להוציא מכשירים די זהים לאחיהם הבכורים, עם שינויים מעטים אך משמעותיים. האייפד החדש דומה לאייפד 2 ברוב המובנים - ופרט למסך המדהים מדובר פחות או יותר באותו מכשיר. מבפנים, מצד שני, הייתה צריכה אפל לשדרג משמעותית את המעבד, הסוללה, ומכאן גם לעשות ויתורים בתחום העיצוב ומתחת לברזל מסתתר מכשיר חדש לגמרי.

אם אין לכם טאבלט, האייפד עלול להיות בשבילכם, כפי שניתן לראות בסקירת הדגם הראשון. עם זאת, הוא לא לכולם - מדובר במכשיר High-end יקר, בסביבת אפל הסגורה, שאינו פתוח, גמיש, או תואם כמו מחשב שולחני - והבחירה בינו לבין מכשירים זולים יותר או כאלה פתוחים אך פחות נוחים המריצים אנדרואיד היא כולה שלכם.

השאלה האם לשדרג מהאייפד 2 היא שאלה קשה, היות וחוויית השימוש דומה אך טובה משמעותית בעקבות המסך המדהים, וזו עלולה להיות סיבה מספיק טובה לשדרג למשתמשים כבדים. לרוב, ניתן לומר שכדאי לשדרג מוצר של אפל (שאינו מחשב - כלומר אייפון, אייפוד, או אייפד) אחת לשנתיים. לדוגמא, ההבדלים בין האייפון 4 וה-4S לא מצריכים שדרוג עבור רוב הציבור, אך ההבדלים בין ה-3GS ל-4S הם מאוד משמעותיים. כך גם ההבדלים בין האייפד הראשון לדור השני היו מינוריים, אך ההבדלים של הדור הראשון מול האייפד החדש יהיו עצומים.

את הפסקה לעיל ניתן לסייג בכך שלכל משתמש יש עומס שימוש וצרכים משלו, וכך למשל משתמש שצריך 64 גיגה של אחסון על האייפון, יעדיף לשדרג מ-4 ל-4S מאשר לחכות, ולכן השאלה האמיתית היא מה אתם צריכים, והאם חוויית השימוש שלכם במכשיר תשודרג משמעותית בעקבות השדרוג. השאלה הזו כנראה נכונה לכל שדרוג של כל מוצר.

בשורה התחתונה, האייפד ממשיך להוביל את הזירה של מחשבי הלוח. הוא מציע חוויית שימוש מושלמת בזכות איזון עדין בין עיצוב, מסך מדהים, חיי סוללה, מערכת הפעלה מתקדמת אך פשוטה ומגוון אפליקציות - והוא הטאבלט הטוב ביותר בשוק. עם זאת, ימיו ספורים, והוא כבר לא לבד בשוק - ועוד מעט נוצף בטאבלטי-אנדרואיד טובים וזולים. בינתיים, פרימיום זה כאן.

[עדכון:]
יתרונות: מסך רטינה מדהים, מצלמה אחורית איכותית לסטילס ווידאו, הכתבה, נקודה חמה ניידת (בקרוב בישראל).
יתרונות מהדגם הקודם: מגוון אפליקציות עצום, מערכת הפעלה פשוטה ומתקדמת, עיצוב, זמן סוללה, מהירות.
חסרונות: דור רביעי לא שמיש בארץ, ירידה בנוחות החזקת המכשיר (בעקבות התחממות בשימוש כבד ועליה במשקל), סירי נעדרת.
שורה אחרונה: עדיין, הטאבלט הטוב בעולם.