Wednesday, May 2, 2012

כשדינוזאורים נופלים

השבוע פורסמו שוב דוחות מאכזבים של נוקיה, זמן מה אחרי אותה עסקה שנויה במחלוקת עם מיקרוסופט. אחרי אנליזה מפוצצת שטענה כי מיקרוסופט תעקוף את אנדרואיד ותתמקם ראש בראש מול אפל - נראה שבינתיים, ובטווח הנראה לעין, זה לא המצב ולא הכיוון. נראה ששני דינוזאורים עצומים שגדלו בשני העשורים האחרונים זה לצד זה, מיקרוסופט ונוקיה (כמו גם דינוזאורים קטנים יותר, דוגמת RIM) הולכים וצוללים, ולא ברור אם יתרסקו.

בזירת הסמארטפונים המתייצבת - אנדרואיד מנצחת היות ומעבר למכשירי פרימיום (זולים משמעותית מאייפון), מוצעים גם מכשירים זולים ב-600-1200 שקלים שמושכים את אלה שעוברים מנוקיה ישן או סתם דאמבפון למכשיר חדש, ולא רוצים לשלם משכנתה על טלפון. אחריה, עם נתח שוק די קבוע, יושבת אפל עם האייפון הידידותי למשתמש, הסגור והיקר. משתמש ה-High-End, זה שיש לו כסף וחיבה למכשירים סלולאריים חכמים, ימשיך לזפזפ בין מכשירי הדגל של אנדרואיד לבין האייפון. השאר ימשיכו להשתמש באנדרואיד עד שאפל תוציא מכשירי אייפון זולים להמונים. לפי ניסיון העבר, זה לא הולך לקרות.
מיקרוסופט ונוקיה, באופן די עגום, נכשלו. שתיהן הגיבו לשינוי השוק ביהירות: כשהאייפון יצא, באלמר לגלג והגיב בהתאם: מיקרוסופט הוציאה גרסה חדשה, עם קצת שדרוגי טאצ' זעירים למערכת ההפעלה מבוססת העט שלה - חלונות מובייל. גם נוקיה הוציאה שדרוג לסימביאן העקומה בגרסה 5 - כזו עם יכולות טאצ' חלקיות ומקרטעות. שתיהן הניחו שהאייפון הוא טרנד עובר, שתיהן ניסו להתעלם ממנו, שתיהן שחררו מכשירים עם מסכים קפסיטיביים, בלי מערכת הפעלה עם הנדסת אנוש מהדור החדש, שתיהן חשבו שמקומן בראש הטבלאות מובטח ושתיהן מתרסקות.מיקרוסופט, כפי שזה נראה כעת, לא מתרוממת בזירה הסלולארית. אנשים לא רוצים מכשירי חלונות פון כי אין לאלה אפליקציות. מתכנתי אפליקציות לא רוצים לכתוב למכשיר שאין לו משתמשים, והמעגל מאכיל את עצמו. חלונות פון לא נחוצה, והיות ואינה פתוחה כמו אנדרואיד (להיפך, היא סגורה בדיוק כמו איוס של אפל) היא לא מציעה חידוש ליצרניות, שמעדיפות לדבוק במה שמוכר (מוכר = selling). קשה לי לדמות מצב בו התמונה משתנה משמעותית, ולכן, קצת כמו webOS הנהדרת של פאלם, יתכן שלמרות שהיא מוצר טוב, גם חלונות פון תמצא את עצמה גנוזה.

נוקיה משלמת את מחיר העסקה של סטפן אלופ, יוצא מיקרוסופט המשוחד ששם את כל הביצים השבירות בסל אחד. נוקיה צוללת עם הבחירה העקומה שלה. גם היא, הגיבה מאוחר מדי. מוטורולה, בתור דוגמה נגדית - הייתה לקראת פשיטת רגל כאשר היא הבינה שאם לא תעלה על העגלה, זו תמשיך בלעדיה. ברגע אחד שמה מוטורולה את מבטחיה באנדרואיד וכעת מצבה טוב מאוד, והיא מתחרה בסמסונג ו-HTC על הכתר. מוטורולה קמה מהאבק, ונוקיה מסתחררת מראש ההר במהירות שיא. לו הייתה משיקה מכשירים חדשים מבוססי Maemo או Meego בזמן, אז, כש-N97 הוכרז כזבל וה-N900 נשמע מאוד מעניין, אולי הייתה לה היום פלטפורמה. לו הייתה משיקה שניים-שלושה מכשירי אנדרואיד, הייתה לה אחיזה אמיתית בשוק. היא עוד יכולה לקום, אך לא בעזרת מיקרוסופט.

בתזמון נכון - זה היה עובד
אם היו שתי ענקית התוכנה והחומרה מתעוררות בזמן, המהלך היה עלול להצליח. היה פרץ זמן בו המשחק טרם הוכרע, פרק זמן וחלון קטן בו מערכות כמו מיימו ומיגו, וובוס ועוד עשו רעש, והיו מצליחות לו היו: (א) פתוחות ו-(ב) עם גב רציני.
הסיבה לכשלון של ווב-או-אס של פאלם הייתה העובדה שזו הותקנה רק על מכשירים של אותה חברה, פאלם ואחריה HP - ולא זמינה לכל חברה דורשת. הסיבה הנוספת הייתה שגם פאלם וגם HP לא היו מסוגלות להרים ליין מוצרים רחב מספיק כדי לספק את כולם. נוקיה ומיקרוסופט, יחד, מספיק משמעותיות כדי לאכול את השוק בלי מלח. אבל אז הן חיכו, ושחררו פאצ'ים, והוציאו מערכות חלקיות ושבורות. ובסוף הן עשו צעד אומלל, של אם-ניפול-ניפול-ביחד.

בשווקים של ג'ובס וקוק (מחשבי לוח)
אם בסלולארים נפלה השלהבת, אז אין בכלל מה לדבר על טאבלטס. מחשבי לוח הם כיום נחלתה הבלעדית של אפל - אך לא להרבה זמן. גוגל ואנדרואיד יהפכו את השוק לכזה בו האייפד הוא לא המכשיר הטוב ביותר שאפשר לקנות בכסף, והמצב יהיה דומה לזה בשוק הסמארטפונים. אנדרואיד תגיע על מכשירים חזקים כחלשים, יקרים כזולים. אפל עדיין תציע את הפרימיום - תוך שנה-שלוש שנים, שוק הטאבלטים ידמה לזה של הטלפונים החכמים.
מיקרוסופט טרם נתנה תשובה הולמת לטאבלטים - וטענתה היא שחלונות 8 אמורה לספק את צורך זה - אבל כל רגע בו אין לה מוצר, היא הולכת ומתרחקת מנתח שוק אמיתי. את נתח השוק החלקי של סמארטפונים ומחשבי לוח קלאסיים (נו, כאלה עם עט) מיקרוסופט איבדה, ולא נראה שזה ימהר לחזור אליה.

ובשולחניים
מיקרוסופט צלחה עם חלונות 7, שלמעשה גרמה ל-MacOS X Snow Leopard להיראות די בינונית, אך לא להרבה זמן. Mac OS X Lion הביאה איתה פיצ'רים נפלאים מעולם מחשבי הלוח והסמארטפונים כמו מחוות רב-מגע, מסכים מלאים, שחזור תוכניות פתוחות ועוד ועוד, והמערכת המוכרזת שתגיע אלינו בקיץ מוסיפה אזור התרעות ועוד פיצ'רים מעולים מעולם המובייל. חלונות עדיין לא שם, והשאלה הגדולה היא איך תהיה חלונות 8.

אם מיקרוסופט תצליח להציע מערכת נוחה שמשלבת בין שימוש נוח על מחשב אישי לבין כזה על מחשב לוח (נשמע קצת הזוי היות והתקני הקלט שונים מאוד), ממשק נייח עם יתרונות של ממשק נייד, הרי שהמלחמה תשאר כפי שהיא כעת. אם לא, או אז תהיה החברה בסכנה קיומית אמיתית, שכן היא מעולם לא הייתה מעורערת כל-כך בכל הזירות האחרות (מובייל, בעיקר).

גוגל עדיין לא עשתה את הצעד הגדול לעולם השולחני. הימורה על מחשבי נטבוק חלשים שיריצו מערכת הפעלה מבוססת דפדפן לא צלח, ואנשים מעדיפים מחשבים חזקים ויקרים על פני נטבוקים (לא שאלה נעלמו, הם עדיין מבורכים בציבור על תקן מחשב-זול-שימושי-וקטן - כמו מכשירי אנדרואיד זולים מסין). המרוץ עדיין פתוח, אך ידה של מיקרוסופט לא על העליונה.

עוד יתרון של אפל על המתחרות הוא המקבוק-איר, מחשב קל-דק-מהיר-אך-דל-מאפיינים-ויקר שמסתבר שכולם רוצים: בעיקר כי הוא זעיר, עולה ב-15 שניות ונכבה ב-3 שניות, מספק 7-10 שעות סוללה בשימוש רגיל, לא מתחמם מאוד, ומציע שדרוג בחוויית שימוש (בגלל שילוב בין מערכת הפעלה ואזור רב מגע ענק) ביחס ללפטופים אחרים. בעקבותיה הכריזה אינטל על האולטרה-בוקס, אך אלה עדיין לא הגיעו לשוק בהמוניהם, וכן, נראה שכולם רוצים אותם. שוב, אפל הימרה נכון.

אינטרנט
גוגל תמיד שכנה באינטרנט והצליחה היטב להיות דף הבית שלנו - והמעבר שלה לסמארטפונים היה מוצלח מאין כמוהו. אפל מצידה השיקה רק עכשיו שירותי ענן, ואלה מצליחים באופן מפתיע - היות והם משולבים באופן שקוף בתוך מערכת ההפעלה - ורוב משתמשי האייפון-אייפוד-אייפד-מק שאני מכיר עובדים מול הענן של אפל, וזו הצלחה חסרת תקדים.

מיקרוסופט לא שילבה את שירותי האינטרנט שלה בחלונות וגם לא בחלונות פון, והרי שכך, לפחות כפי שניתן לראות במיקרו-קוסמוס בו אני חי (חברים, עד כדי ישראלים), אנשים שעובדים עם חלונות לא עושים שימוש בחלונות-לייב, אופיס-לייב, בינג ודומיו. וזה עצוב, אך נראה שגם כאן מיקרוסופט מפגרת שנות אור מאחור. הניסיון הקצר של נוקיה ליצור שירותי ענן דומים תחת שם הכותרת "אובי" נפלו וכעת השירות נסגר. הוא אמנם הקדים את אפל, אך הגיע חצי אפוי ומלא באגים - וסופו הטראגי היה כמעט ידוע מראש.

טלוויזיות
כאן גוגל ואפל מתחרות שתיהן בערך באותה נקודה, ובינתיים אין הכרעה וגם לא ניצחון, רק הפסדים. כלומר, שתי החברות מציעות מכשירי בידור המתחברים לטלוויזיה, לשתיהן שלט וממשק מזעזע, אך מבחר תכנים. גוגל-TV ואפל-TV שניהם עדיין לא שם, גם לא קרוב. אבל נראה שעוד מעט נראה טלוויזיה מונעת סירי עם תפוח ומערכת התרעות, ואז עולם הבידור שלנו שוב יתהפך על פיו.

המתאים שורד
נראה שכמו בטבע גם בשוק, לא בהכרח החזק - אלא המתאים הוא זה ששורד, וזה לא מתאים את עצמו לתנאים הדינאמיים של ההתרחשות, חולף ועובר. האסדה הבוערת אותה דימה סטפן אלופ לנוקיה כאשר זו עשתה את עסקת הענק, עדיין בוערת, והיא שרופה מאי-פעם. אם שתי הענקיות לא יתעוררו, ויבינו שכדי לעשות מהפכות צריך לשנות דפוסי מחשבה ולוותר על עקרונות עתיקים, שתיהן ימצאו עצמן מתות, ממש כמו פאלם.

נוקיה צריכה לייצר מכשירי אנדרואיד, כי היא יודעת לבנות חומרה מעולה. אם ניתן, שתמשיך, כמו HTC, גם בשיווק חלונות-פון. אם לא, אז רק אנדרואיד. היא עוד תנצח את מוטורולה וסמסונג, כי בינינו - יש לה איכות שאין להן. מיקרוסופט מצידה צריכה לפתוח את מערכת ההפעלה שלה ולהציע עסקה דומה לאנדרואיד, לא לאייפון-אייפוד-אייפד. רק מערכת פתוחה תאפשר לה לחדור לשוק התחרותי של 2012.

אז ככה זה, וממש כמו שיוצא לי לגלות בימים אלה עם בני אדם - עקרונות זה יפה, עד שמגיעה המציאות.