Sunday, January 29, 2012

בין הכיס לשולחן

בעידן בו הכל אינטרנט, אין סיבה לספור דקות שיחה והודעות SMS. אין גם סיבה לשלוח הודעות רק מהטלפון – הרשת צריכה להפוך את עולם החומרה לשקוף. האבולוציה הסלולרית צריכה להגיע למחשבים ולטלוויזיות, ולעשות את מה שעשו הסמארטפונים בחצי העשור האחרון – מהפכה.

אפל וגוגל שינו את העולם, והן ממשיכות לשנות אותו כל יום. גוגל עשתה זאת בעזרת מערכת הפעלה פתוחה עם שיתוף נתונים מבריק בין אפליקציות שונות (שמגיע למכשירים זולים לצד יקרים), ואפל מציעה סביבה הכוללת אוסף שירותים פשוט ומאוד חכם – כל עוד נשארים בסביבה הסגורה והיקרה שלה. הבעיה היא אחת – השירותים האלה, לפחות בעת כתיבת שורות אלה, לא יוצאים מהזירה הניידת.
באילו שירותים מדובר?


מערכת התראות והודעות
גוגל בנתה (ואפל העתיקה) מערכת לריכוז הודעות והתראות במכשיר הנייד (סמארטפון או טאבלט). מדובר בהודעות מאפליקציות שונות ומגוונות: החל מתזכורות יומן ותזכירים, דרך הודעות פייסבוק או סקייפ, ועד שיחות שלא נענו. ברשימה אחת מסודרת ניתן לראות את כל הפריטים שדורשים את תשומת ליבנו ולטפל בהם בזה אחר זה – כאשר לוחצים על פריט, הוא נעלם מהרשימה ומפעיל את האפליקציה הרלוונטית.
במחשב, ההודעות עדיין מפוזרות בג'ונגל – מיילים חדשים מצפצפים בתיבה, פייסבוק צובעת אייקונים, הודעות צ'ט קופצות למסך ללא שליטה – במילה אחת, בלאגן. בשתי מילים – תוהו ובוהו. ובטלוויזיה? טרם נאמרה המילה התראות. הדבר הראשון שנרצה לראות היא מערכת דומה של הודעות והתראות כחלק ממערכת ההפעלה שלנו. בשלב הבא, יהיה נהדר אם ההתראות יסונכרנו על שירות ענן – כך שאם יש לנו הודעת SMS או שיחה שלא נענתה בטלפון – נוכל לראות זאת במחשב. ומה עם להתקשר בחזרה מהמחשב? לזה נגיע בהמשך.

אפל פיתחה שירות המאפשר משלוח הודעות טקסט ומולטימדיה חינם (או למעשה, על תוכנית הגלישה) בין מכשיריה השונים באופן שקוף. כלומר – אם אני שולח הודעה מאייפון לאייפון, זו עוברת חינם. אין צורך לשנות או להגדיר דבר – זה פשוט עובד (אם הכפתור ירוק – ההודעה היא SMS רגיל, אם כחול – זו הודעת חינם. במידה ואין לנו או למכותב גישה לאינטרנט ההודעה נשלחת בשנית כ-SMS או MMS רגילים).

אפליקציות כמו Whatsapp עשו את זה קודם – אך ההבדל הוא שעם איימסג', לא צריך לחשוב על זה – זה פשוט קורה. איך זה עובד? במקום להשתמש בשירות ההודעות של החברה הסלולרית, ההודעה נשלחת ע"ג האינטרנט לשרתי אפל ומשם למכותב.

אם כבר ההודעה עוברת ע"ג האינטרנט – אין סיבה שהמחשב (מק) או הטלוויזיה (אפל-TV) לא יוכלו לעשות שימוש באותה מערכת כדי להשיב ולכתוב הודעות חדשות. כבר היום מאפשרת iMessage לעשות שימוש בכתובת המייל – ואין צורך באייפון, מספיקים אייפוד טאצ' או אייפד כדי להעביר הודעות מיידיות. מגניב בהחלט. עכשיו רק נשארו המחשב והטלוויזיה.

סירי היא עוזרת אישית מבוססת קול ואינטליגנציה מלאכותית, אשר שוכנת באייפון 4S. ניתן לדבר אליה בשפה חופשית (אנגלית) והיא משיבה. אפשר לשאול אותה לתחזית מזג-האוויר, מה השעה בלונדון, לבקש שתעיר אותנו עוד שעה, שתזכיר לנו לאסוף את הכביסה מחר ב-6 בערב, או סתם, לשאול אותה שאלות קיומיות ולנהל איתה דיונים מטומטמים. סירי היא כלי עזר שמאפשר לנו להשתמש בקול שלנו במקום במקלדת, גם כדי להזין טקסט, וגם כדי לבצע פעולות בטלפון.

נקווה שסירי תעשה את דרכה לאייפד, לאייפוד, וכמובן למחשב האישי ולטלוויזיה שלנו – הרי אין טבעי מלבקש מהמחשב לנגן שירים של זמר כזה או אחר, להקליד טקסט לתוך מסך מעבד תמלילים, לכתוב מייל למישהו מהעבודה, או להקרין סרט כזה או אחר. וכאן אנחנו מגיעים לבעיית הטלוויזיה – הרי שעד היום לא היו שלטים נוחים לאף מערכת מולטימדיה. אין שליטה פשוטה וקלה כמו הקול: לומר לטלוויזיה "איזה סרטי אימה חדשים מומלצים?” ולקבל את אלה ממוינים לפי דירוג, ואז לבקש "נגני את העורב" היא דרך מאוד הגיונית לתפעל טלוויזיה ושימו לב: בהינתן מערכת התראות מסונכרנת על ענן כפי שהצענו קודם – הרי שתוכלו לומר לטלוויזיה שלכם "תזכירי לי לקנות חלב עוד שעתיים", והסלולרי שלכם יזכיר לכם במועד.

FaceTime קולי
פייסטיים הוא דוגמא לשירות שעבר המרה למחשבים אישיים – הרי שהפיצ'ר הוצג באייפון-אייפד-ואייפוד, ואפשר לעשות שיחות וידאו וקול בין המכשירים על רשתות WiFi, ואז עבר גם למק בצורת אפליקציה המאפשרת לשוחח עם בעלי מק-אייפון-אייפד-אייפוד אחרים מהמחשב שלכם. הגיוני שהשירות יגיע גם לטלוויזיות חכמות לכשאלה יגיעו.
אבל בואו נודה בזה, שיחות וידאו זה אחלה רעיון – אבל במציאות זה פשוט לא עובד. באוטובוס, במשרד, ברכב, הטלפון לא מולנו, אנחנו לא רוצים באופן מיוחד לראות את מי שאנחנו מדברים איתו והוא לא רוצה לראות אותנו. עם זאת, בבית, מול הטלוויזיה, זו עלולה להיות מהפכה של ממש. אבל השינוי האמיתי יבוא כשיצרניות הטלפונים יעמדו מול חברות הסלולר ויציעו שיחות קוליות ע"ג האינטרנט. הרי שאז, כמו ב-iMessage, נוכל לחזור לחבר שהתקשר מהמחשב, בלי תלות בחיבור הסלולארי של הטלפון שלנו – ונוכל לעשות גם את אותו הדבר עם מקלט הטלוויזיה או הטאבלט. לא נהיה תלויים יותר במכשיר כזה או אחר, אלא רק בחיבור אינטרנט (חוטי, או אלחוטי).

זהו דווקא לא שירות סלולרי. להיפך. AirDrop היא מכבסת המילים של אפל לשירות WiFi אד-הוק. כלומר? כאשר שני מחשבי מקינטוש מודרניים נמצאים זה קרוב לרעהו, ניתן להעביר קבצים בין המחשבים באמצעות WiFi גם כשאין רשת באזור. כיצד? ובכן, לוחצים על תיקיית AirDrop – ובה נראה את תמונתיהם ושמותיהם של מי שבקרבתנו, וניגשו גם לתיקיית ה-AirDrop שלהם. נגרור אל תמונות הנמען קבצים, ואלה ישלחו ע"ג רשת WiFi מקומית ומאובטחת מהמחשב שלנו אל המחשב שלו. מהיר, נוח, ויעיל יותר מהעברת קבצים בשנכחולה.

עכשיו אפשר רק לצפות לראות משהו כזה במכשיריה הניידים של אפל. במחשבה ראשונה זה נשמע אבסורד, שכן כך תהיה מערכת קבצים פתוחה ואנשים יוכלו לעקוף את מערכת התוכן של אפל, זו שבגללה האייפון כה סגור – ולא יעלה על הדעת. אך במחשבה שנייה, זה לא חייב להיות כך. כפי שקיים כפתור "פתח באמצעות" אשר מאפשר פתיחת מסמך ביישומים שונים, אחד היישומים יהיה "AirDrop”. המשתמש מולנו יפתח את אפליקציית AirDrop על המכשיר שלו וימתין, כמו במק. בלחיצה עליו הקובץ יעבור אליו, אלא שהוא יאלץ לבחור באיזו תוכנה לפתוח אותו.
כך אפל תוכל להבטיח שרק קבצים שהיא מאשרת לפתוח באמצעות תוכנות שונות משלה (כאלה ללא זכויות יוצרים, למשל) יכולו להישלח באמצעות AirDrop, ולשמור על פשטות ונוחות בכל הנוגע להעברת תוכן חוקי, כמו נגיד מסמך שיצרנו ואנו רוצים להעביר לחבר, או איזה קובץ zip במנהל קבצים כמו GoodReader.

סנונית ראשונה
מה שכתוב לעיל היה נשמע כמדע בדיוני לפני חמש-שש שנים, היום העתיד הזה כבר כאן. לא מדובר ברעיונות מהפכניים – השירותים כבר כתובים ועובדים, ועכשיו נותר רק להמתין את זמן הפיתוח עד שיעבור המרה לפלטפורמות אחרות, ויש תחושה אמיתית שאפל, גוגל, מיקרוסופט ודומיהן עובדות על העניין אז-ווי-ספיק.

הוכחה לכך ניתן לראות בסנונית הראשונה (או למעשה באריה) של אפל: מערכת ההפעלה החדשה למקינטוש, Mac OS X Lion, מבוססת ברובה על שדרוגים מעולם האייפד, שמבוסס על האייפון. שמירת מסמכים רציפה, פתיחת יישומים במצב בו נסגרו, מסכי שליטה במחוות רב-מגע, אפליקציות במסכים מלאים וחנות אפליקציות מלאה – רובן ככולן באו מהעולם הנייד לעולם השולחני. וזה רק סימן ראשון. מיקרוסופט מגדילה לעשות ואומרת שחלונות 8 תראה כמו חלונות 7 לטלפונים. אני לא בטוח מה זה אומר.

מה שברור הוא שהדרך סלולה, ונותר "רק" לצעוד בה.

למה רק אפל?
עיקר הגיבובים לעיל נוגע לשירותים ומוצרים של אפל, על כל שלל בעיותיהם ומחלותיהם. ברור לי שאפל אינה מיינסטרים, ויש לה חסרונות משמעותיים (סגירות, מחיר) – אך יש לה הובלה מסוימת בפיצ'רים מובנים, פשוטים ומהפכניים דוגמת סירי, איימסג', AirPlay, AirDrop ועוד. כל אלה (כנראה) אפשריים באנדרואיד, אך דורשים אפליקציות או משחק בקונפיגורציה – ולא באמת רציתי להיכנס לעובי הקורה ברמה הטכנית.