Friday, October 28, 2011

iOS 5 – סקירה וביקורת

אחרי חמש שנים של סמארטפוני טאצ' מבוססי ממשק, זה כבר ברור לכולנו – העולם שייך לתוכנה, החומרה רק שם כדי לאפשר לתוכנה לרוץ, ולרוץ היטב. גוגל ואפל מטיבות לעשות ומעדכנות מכשירים בני שנה ויותר לגרסת התוכנה האחרונה בד בבד עם הכרזה על מכשירים חדשים, בעלי חומרה הולמת ותחרותית – מעבדים מהירים, מצלמות איכותיות, זיכרון פנימי רחב ועוד.
אבל, וזה אבל לא קטן – התוכנה עדיין נותרת העיקר. iOS 5 , או "איוס 5", היא כנראה המערכת הכי מצופה בשוק, וגרסאותיה הקודמות הן הסיבה למקומה המכובד של אפל בעולם הסלולאר התחרותי של היום. לפני כמה ימים שחררה אפל את הגרסה האחרונה של מערכת ההפעלה לאייפון ולאייפד, כמו גם עדכון תוכנה למערכת ההפעלה למק אשר פותח את שירותי הענן הידועים בשם iCloud. אחרי כמה ימים של שחייה במערכת ההפעלה החדשה – רשמים, בפנים.

יש לציין כי בסקירה לא נתייחס באופן נרחב לשירותי הענן iCloud, שכן אלה יופיעו בסקירה נפרדת, עם התייחסות מלאה הן לאתר והן לגרסה למערכת ההפעלה השולחנית Mac OS X Lion.
מערכת התרעות
אחד החסרונות הגדולים ביותר של האייפון מול אנדרואיד, תמיד היה התמיכה הבעייתית בהתרעות. להזכירכם: כאשר הודעה כלשהי הייתה צצה, המכשיר היה מצלצל ומציג הודעה על מסך הנעילה. פתיחת הנעילה בשלב זה הייתה מטפלת בהודעה. עד כאן הכל בסדר. אך מה קורה כאשר אנחנו לא באזור ונערמות יותר מהתרעה אחת? או אז, אנחנו בבעיה.


היינו רואים במסך הנעילה שיש שלוש הודעות, שתי שיחות שלא נענו, ושמישהו תייג אותנו בתמונה בפייסבוק. כעת, ליד אייקון אפליקציית הטלפון היה עיגול קטן עם המספר 2, ליד אייקון ההודעות מופיע המספר 3, וליד הפייסבוק עיגול עם המספר 1. מה המספרים אומרים? איש לא יודע. איך להגיע אליהם? באופן די מרגיז – פשוט עוברים בין המסכים ולוחצים על כל אפליקצייה עם מספר, מחפשים בפנים את מה שמייצג אותו מספר, ואז יוצאים. בתקווה שאין באגים כמו באפליקציית פייסבוק, העיגולים נעלמים.

זה היה מציק, מיושן, לא נוח, ומעל הכל – לא יעיל. לעבור על כל המסכים, לא לדעת איזו הודעה כל מספר מייצג, ולא לדעת כיצד לכבות את ההתרעות לאחר שהופיעו – כל אלה הפכו את העניין לסיוט של ממש. מערכת ההתרעות החדשה היא בבחינת קפיצת מדרגה דרושה, כמו זו של המולטיטאסקינג בהצגת איוס 4.

אז מה יש לנו כאן? בראש ובראשונה, אם פספסתם טיפול בהודעה כאשר היא מופיעה לראשונה, ויש כמה הודעות זו על זו, תוכלו לראות את כולן במסך הנעילה, וע"י הזזת האייקון שלה כאילו הייתה מתג שחרור המקשים – לטפל בהודעה זו. באופן מוזר ומפתיע לרעה, אם תכבו כעת את המכשיר ותדליקו אותו, מסך הנעילה יהיה ריק. היינו מצפים שההתרעות שלא טופלו יישארו זמינות עד שנטפל בהן, ומשום מה זה לא כך.


מה לעשות אחרי שפתחנו את מסך הנעילה? כעת, באופן מאוד אנדרואידי – נזיז את האצבע מראש המסך כלפי מטה, כדי להציג את אזור ההתרעות. כן, העתקה מובהקת מגוגל. כעת ההתרעות שלנו יופיעו מסודרות לפי אפליקציות, בסדר אלפביתי או כרונולוגי (לפי בחירה בהגדרות), ונוכל לטפל בהן אחת אחת, וזה פשוט ונהדר כמו שזה היה באנדרואיד.

אבל באופן מאוד לא ברור, אפל לא שחררה אותנו מהעיגולים הטיפשיים. הם עדיין יהיו שם, ולצערנו הם מופיעים לעתים גם אחרי שטיפלתם בהתראה (כמו בשיחה שלא נענתה), וזה, חברים, מטומטם להחריד. אמנם אפשר לעבור אפליקציה-אפליקציה בהגדרות ולהסיר את היכולת שלהן להציג תגים כאלה, אך זה פיצ'ר מוזר שגורם למערכת ההתרעות להיראות כמו יצור כלאיים של מערכת חדשה וטובה, ושל כזו ישנה ומחורבנת.


כמו כן, באייפון תמצאו ווידג'ט למזג אוויר וכזה למניות ותוכלו לשלוט בלאיזו תוכנה או ווידג'ט יש גישה למרכז ההתרעות, ולאילו אין. באמצע ניווט, למשל, הורדת מרכז ההתרעות יגרום לווידג'ט מזג האוויר להשתלט על שירותי המיקום, וכך כשתחזרו לתוכנת הניווט יקח לה 1-2 שניות לקבל חזרה את קליטת לווייני הג'יפיאס.

לצערנו הרב מאוד, שני הווידג'טים המסכנים, זה הלא שימושי של המניות וזה של מזג-האוויר הם היחידים שקיבלנו, ואפל לא מאפשרת פיתוח של חדשים. מעפן? מאוד. עוד חסרון עצום הוא שהווידג'טים לא הגיעו לאייפד, למרות שלגרסת ה-3G חיבור קבוע לאינטרנט ומקלט ג'יפיאס. מאכזב? מאוד.

ציון: 8 מתוך 10 – כי ההתנהגות מוזרה בברירת המחדל, אך אפשר לשנות אותה. הווידג'טים לא קיימים באייפד ומוגבלים.


תזכורות
יישום התזכורות הוא למעשה ניסיון של אפל לספק פתרון מושלם למה שהרבה חברות כבר ניסו להציע – שמירת רשימות למיניהן, הן רגילות, והן כאלה שיזכירו לכם את עצמן בזמן מסוים, או, וזה החלק הטוב, במקום מסוים – או בשניהם.
כך למשל, תוכלו להזכיר לעצמכם לקנות חלב, אך רק בין יום ראשון ליום חמישי ורק כאשר אתם עוברים ליד הסופר. או, לצורך העניין, תוכלו להזכיר לעצמכם לדבר עם מישהו כשאתם בעבודה או לשים משהו בתיק כשאתם בבית. תוכנת התזכורות תצור מיסוך סביב נקודת העניין שלכם ותתזכר אתכם רק בזמן ו/או במקום שתבקשו – וזה פיצ'ר מעולה ומוצלח. לא חדש, היו תוכנות שעשו את זה, אבל התוכנה פשוטה ונוחה, ועושה את העבודה היטב. החסרונות? הפיצ'ר המדהים ביותר, זה שמודיע לפי מיקום – לא עשה את דרכו לא לאייפון 3GS, ולא לאייפד 1 או 2, שוב, למרות שלחלק מהדגמים מודם סלולארי ומקלט ג'יפיאס. היה יכול להיות הרבה, הרבה יותר טוב.
בארץ, שירותי המיקום מעט צולעים, וכן, לפעמים יהיה קשה לתפעל אותם, וזה מאוד חבל.

ציון: 8 מתוך 10 – מימוש נקי וחלק למשהו שכבר קיים, אך התעלמות מהאייפון הזקן בחבורה, ובמיוחד מהאייפד, ישן כחדש.


צילום ותמונות
יישום המצלמה קיבל כמה שדרוגים נחמדים: הראשון, הוא היכולת ללחוץ פעמיים על מקש הבית כאשר המכשיר נעול, ויחד עם השליטה במוזיקה, לקבל מקש מהיר להפעלת המצלמה. בהחלט פתרון מבורך. אמנם גם הוא עשה את דרכו רק לאייפון, אך זה פחות קריטי – והיות והאייפד אינו מצלמה של ממש בכל מקרה.


לאחר הפעלת המצלמה, ניתן להשתמש במקש הווליום העליון כדי לצלם, בנוסף לכפתור הצילום הרגיל על המסך. זה בהחלט שדרוג מוצלח, ולמעשה, באחד הפוסטים הראשונים שלי כאן, אמרתי שאני מחפש בטלפון כפתור צילום יעודי – בעיקר כדי להפעיל את המצלמה מהר וכדי לצלם בלי להזיז את כל המכשיר כאשר אני לוחץ על המסך. אפל די פתרו את שני אלה בשדרוג האחרון – והפיצ'ר האחרון אפילו הגיע ל-3GS ולאייפד, למרות שמקשי הווליום שלהם נראים פחות מתאימים לשימוש זה.


בנוסף, תוכלו להפעיל רשת 3 על 3 על התמונה, כדי לצלם לפי חוק השלישים, או סתם, כדי לראות רשת על התמונה טרם הצילום – נחמד, מאוד לא מעניין. בנוסף, כעת תוכלו לבצע עריכת תמונה בסיסית על תמונות שצילמתם. לא באמת צריכים את זה כשיש המון אפליקציות טובות שעושות פעולה דומה, אבל כן, זה נוח ומאוד שימושי, וניתן להחזיר את כל השינויים לאחור, שזה מעודד, וגורם לתהות קצת לגבי נפח האחסון והאם המידע מאוחסן בצורה יעילה, או שהאלגוריתמים עצמם הפיכים...

שורה תחתונה: 9 מתוך 10 – לא מאוד מרגש, אבל הופך חוויה טובה מאוד למצוינת.

מילה על הענן
שירותי ענן תמיד היו העסק של גוגל. עם זאת, חנויות תוכן באינטרנט תמיד היו העסק של אפל, ושל אמאזון, ורק לאחרונה של גוגל. אז גם אפל רוצה נתח מעוגת המידע, ובמאמצעות אוסף שירותים שאין דרך אחרת לתאר אותם מאשר גאוניים – היא מנסה לפלס את דרכה למידע הפרטי שלנו: מיומנים, מיילים, תזכורות, פתקים ואנשי קשר – ועד המולטימדיה – סרטים, מוזיקה ואפליקציות.


בניגוד לניסיונות קודמים וכושלים של חברות אחרות, אפל לא מנסה ליצור שירות אחד שיחזיק את המידע שלנו בענן. למעשה, היא הבינה שהמעבר לשירותי ענן מבוסס על פתרון של הרבה בעיות ספציפיות וקטנות, בעזרת טכניקה חכמה אחת – העברת המידע שלנו לאינטרנט, ומשם סנכרון שלו לכל מכשירינו. לא, אין שם שירות בסגנון לאסט-אפ-אם או גרובשארק וגם לא אפליקציה כמו דרופבוקס. להיפך, אין שם כלום. הענן של אפל יושב "מאחורי" חלק מהאפלקציות, והן עושות בו שימוש באופן "קסום", כלומר – בלי שנעשה דבר. יצירת מצגת על מכשיר אחד עוברת לכל המכשירים. כנ"ל לגבי מסמכים אחרים, או צילום תמונה. כאשר נצלם תמונה חדשה באייפון, היא תגיע מיד לאייפד, למחשב, ולכל מכשיר אחר המריץ את שירותי הענן על חשבוננו. כמובן שמדובר בסכנת פרטיות לא קטנה, ולכן אפשר להחליט אם בכלל ובאילו תוכנות משתמשים בפיצ'ר. כך למשל, אפשר לקבל כתובת מייל חדשה, לסנכרן יומנים, תמונות, מסמכים, ולאפשר הורדה אוטומטית של מוזיקה או אפליקציות לכל המכשירים כאשר רוכשים או מורידים את האייטם על מכשיר אחד.

אבל החלק הבאמת מעניין פה הוא שאפל פתחה את הענן למפתחים, וכעת נוכל לראות משחקים שכאשר אתם מתקדמים בהם על מכשיר אחד, תוכלו להמשיך לשלבים הבאים על מכשיר אחר, או אפליקציות ששומרות את היסטוריית ההליכות שלכם על האייפון, אך מציגות את הגראפים היפים על האייפד – וכל זאת, בלי התערבות שלכם כלל וכלל. מישהו אמר "קסום"?

ציון: 10 מתוך 10, או במילים אחרות – מהפכה.

iMessage

הפיצ'ר הזה הוא ללא ספק מהלך מפתיע, ובעיטה לאיזורים המוצנעים של ספקיות הסלולאר מצד חברתם לנשק – יצרנית הטלפון. איימסג' הוא למעשה שירות חדש אשר הוטמע היטב לתוך אפליקציית ההודעות – וכל מה שאתם צריכים לדעת עליו הוא זה: אם כפתור שליחת ההודעה שלכם בצבע כחול במקום ירוק, זה אומר שההודעות שלכם עוברות דרך שרתי אפל במקום דרך ספקית הסלולאר. המשמעות? עם תוכנית הדאטה שלכם רגילה, או שיש באיזור רשת אלחוטית – ההודעות מכאן והלאה – חינם.


ענק? בהחלט ענק. זה גם לא חדש, עד היום, יכולנו להשתמש באפליקציות דוגמת Whats up messenger כדי לשלוח הודעות חינם – וגם שם, נדרש ששני הצדדים יריצו את התוכנה. אלא שלרוב, אנחנו לא חושבים יותר מדי כשאנחנו רוצים לשלוח למישהו הודעה. האמת היא, שבעקבות לחץ של חברים בעלי אייפון קניתי את האפליקציה בדולר, ומעולם, ואף לא פעם אחת, עשיתי בה שימוש. אפל אמנם חורצת כאן את דינן של אפליקציות כאלה ואין להן יותר מקום בשוק, אך מנגד, היתרון העצום בפיצ'ר של אפל הוא שאין צורך לחשוב עליו, אפילו קצת – הוא פשוט עובד, ועובד טוב. כך תוכלו לשלוח הודעות חינם דומות גם לבעלי אייפוד טאצ', תוך שימוש בכתובת מייל. אם המשתמש שאליו שלחתם את ההודעה לא זמין ברשת (כי אין לו תוכנית גלישה, או אינו באזור כיסוי), ההודעה תישלח כ-SMS רגיל.

איך זה עובד? ובכן, כאשר אתם מנסים לשלוח הודעה למישהו, למשל למשה, מספר הטלפון או הכתובת שאליה אתם מנסים לשלוח נבדקת מול שרתי אפל – ואם היא מופיעה שם, הרי שאפשר לשלוח את ההודעה באיימסג'. אם משה משתמש באנדרואיד או בנוקיה, המספר לא יופיע בשרתי אפל, וההודעה תשלח בטקסט רגיל.

זה אומר שמעכשיו לא חושבים – אם הכפתור כחול, אפשר לשלוח הודעות חינם.

ציון: 10 מתוך 10. מישהו אמר מהפכה?

הדברים הקטנים
לצד השדרוגים הגדולים המתוארים לעיל, יש גם הרבה שינויים קטנים ומינוריים, והם אולי אלה שהופכים את איוס 5 לתחרותית, מוגמרת, וכן – למערכת הכי טובה עדיין, ובהפרש קטן, בשוק הסלולארי. אז מה השינויים האלה?

פיצול מוזיקה ווידאו
אייקוני המוזיקה והוידאו נפרדים כעת, כמו באייפד או באייפוד – ובאמת הגיע הזמן. איחוד שתי האפליקציות תחת הכותרת הלא ברורה "אייפוד" לא עזר או הקל על אף אחד בשום דרך – מקומם של סרטי וידאו וקטעי אודיו להיות מופרדים – כמו בחיים הרגילים, שם אוסף ה-DVD שלנו אינו מעורבב עם הדיסקים או התקליטים.


מצא את המק שלי
אפליקציית "מצא את האייפון שלי" שודרגה, ומאפשרת כעת למצוא גם את המק שלכם, כאשר הוא דולק ומחובר לרשת האינטרנט. זה אמנם פחות שימושי ממציאת מכשירים שבאמת קל לאבד – כמו אייפון, אייפוד, או אייפד, אך זה בהחלט שינוי מבורך במיוחד עבור לפטופים. כעת השירות שייך לאוסף שירותי הענן iCloud, ומציאת מיקום מחשביכם השונים נעשה בפשטות דרך אתר אייקלאוד.

טוויטר
שילוב טוויטר במערכת ההפעלה רק מראה איפה איוס באמת נופלת ביחס לאנדרואיד, ואיפה היא עדיין לא מבושלת מספיק – היכולת לשלב אפליקציות שונות בממשק הטבעי של המכשיר עדיין לא באמת קיימת (פרט לתכונת "פתח באמצעות", שעובדת נהדר עוד מגרסה 4), ובאנדרואיד – תוכנה שתתקינו תמצא את דרכה לכל התפריטים הרלוונטיים בלי מאמץ. במערכת ההפעלה הסגורה שלה, נאלצה אפל לשלב את הפיצ'ר באופן מוכן-מראש, מצב די שבור ביחס לרשת אחרת, פופולארית הרבה יותר בארץ – פייסבוק. אז שילוב טוויטר ביכולות שיתוף תמונות או משלוח טקסטים הוא נחמד, אבל לחלוטין בנאלי למי שמכיר את אנדרואיד. לא משהו.

ללא מחשב
היו ששאלו אותי בשנה האחרונה על האפשרות לקנות אייפד במקום מחשב. האמת היא שעד עכשיו, בלי מחשב שולחני כזה או אחר (מק או PC), לא היה לכם מה לעשות עם האייפד, האייפון, או האייפוד שלכם – למרות שמדובר במכשירים חזקים ויחסית עצמאיים. מגבלות תוכנה דרשו מכם לסנכרן אותם מול אייטונז לגיבוי, אך יותר מזה – לשם הפעלה ראשונה או העברת תכנים, וכך הפכתם מסונדלים למחשב האישי בעל-כורחכם.
החל מגרסה 5, המכשיר שלכם הופך לעצמאי באמת – תוכלו להתחיל להשתמש בו בלי שום תלות, באמצעות אשף קצר וקולע. שירותי iCloud מאפשרים, ולמעשה משלימים את מה שהמחשב האישי שלכם היה עושה. רכישת תכנים הופכים אותם לזמינים בכל מכשיר, וגיבוי אפשר לעשות מול הענן במקום מול המחשב. אז המידע שלכם עובד מול רשת האינטרנט במקום מול המחשב השולחני. זה שדרוג, והגיע הזמן שאפל תסגור את הפער שפתחה גוגל עם אנדרואיד בתחום.

סנכרון אלחוטי

אם עד היום הייתם זקוקים לכבל USB כדי לסנכרן את המכשיר הנייד למחשב, כעת שוחררתם מכבלי הכבל. הדרישות די פשוטות: המכשיר שלכם צריך להיות על אותה רשת אלחוטית עם המחשב שלכם, אייטונז צריכה להיות פתוחה על המחשב (אז כן, המחשב דולק), והמכשיר צריך להיות מחובר למקור כוח – שכן סנכרון יכול לנייד גם עשרות גיגה (לדוגמא, במקרה שהחלטתם להעביר את אוסף הסרטים שלכם) ולקחת המון זמן, ומכאן הרבה חיי סוללה. ברגע שכל אלה מתקיימים – המכשירים כולם יעברו סנכרון מלא על-גבי הרשת האלחוטית, ואמנם זה יהיה איטי משמעותית מהסנכרון באמצעות כבל, אך הוא יעשה את העבודה במלואה. יש לציין שתמיד תוכלו לחבר את כבל ה-USB כדי לסנכרן, גם באמצע סנכרון אלחוטי – כדי להאיץ אותו. ואם הרשת האלחוטית פועלת, תוכלו לנתק את הכבל ולהמשיך לסנכרן את המכשיר הנייד שלכם. בהחלט מוצלח.

אך השדרוג הגדול כאן אינו בסנכרון האלחוטי, אלא בשינוי מהותי במערכת: אם בגרסה 4 היה הסנכרון "תוקע" את המכשיר על מסך קבוע, ולא מאפשר לכם לתפעל אותו (עד כדי לענות לשיחות) עד תום התהליך, כעת הסנכרון נעשה "ברקע" ומאפשר לגשת לכל מקום – עד כדי המקומות שמתעדכנים באותו רגע נתון, וזה שינוי נהדר ומבורך.

מצד שני, צעדי הסנכרון הפכו ברורים הרבה פחות באייטונז, ותיאורים מעורפלים כמו "ממתין לפריטים שיועתקו" או "ממתין לשינויים שיבוצעו" בהחלט פחות ברורים מ-”מעתיק מוסיקה" או "מגבה". זה קצת חבל.

מייל
לחיצה ארוכה על מילה או טקסט מסומן יאפשר לכם להטות, להדגיש, או להוסיף קו תחתון. ואוו, אנחנו ב-1996.
כעת ניתן גם לגרור שמות בין שדות העבור-, העתק, והעתק נסתר, שזה נחמד, ולמחוק או להוסיף תיקיות אימייל מתוך הקליינט המובנה, באמת אחלה. סה"כ מדובר בסט של שינויים קטנים, ביחד – אפשר לראות איך מקליינט פשוט וטיפשי אנחנו מתחילים לקבל כוח אמיתי של מכשיר שהוא יותר סמארט מפון.


דפדפן
הסאפארי הנייד עבר כמה שדרוגים – הראשון מביניהם קיים רק באייפד ומסיבה טובה – באייפד יש נדל"ן מסך משמעותי ביחס לאייפון או לאייפוד. השדרוג הוא כמובן טאבים שנראים כמו טאבים במקום חלונות קטנים ונפרדים. זה שינוי מבורך שמשדרג את חווית הגלישה משמעותית, בעיקר כי אפשר לעבור בין טאבים בלחיצה אחת כמו במחשב האישי.


שדרוג נוסף שעבר מהסאפארי הנייח הוא הרידר. ליד דפי אינטרנט המכילים כתבות, במידה ומבנה האתר מזוהה היטב ע"י הדפדפן, יופיע, לצד הכתובת, מקש "רידר". לחיצה עליו תעלה דף חלק ולבן, עליו רק הטקסט של הכתבה והתמונות, ללא כל ה"זבל" מסביב. כך למשל, כתבה מוקפת פרסומות ותפריטים בויינט או ואללה, הופכת בין רגע לכתבה ברורה, נקייה ופשוטה לקריאה.

ופיצ'ר נוסף הוא "רשימת קריאה", גם הוא מהאחות השולחנית. במידה ונתקלתם בדף מעניין, ותרצו לזכור לקרוא אותו בהזמדנות, אך לא כעת, הוספת הדף לרשימת הקריאה תשמור אותו לאחר כך, ותסונכרן בין כל המכשירים שלכם. כך שתוכלו להתקל בדף מעניין באייפון, לקרוא חלק ממנו אחר-כך באייפד, ולהמשיך שבוע אחר-כך במחשב בבית. הפיצ'ר די מייתר את אפליקציית ReadItLater, והוא שימושי מאוד.אייפון-אייפוד: יומן שבועי
סיבוב המכשיר לרוחב באפליקציית היומן תציג את התצוגה השבועית שכה חסרה כבר שנים. מצד שני, מדובר בתצוגה יחסית לא נוחה, שדורשת גרירה של המסך כדי לראות את כל השבוע. בשלב הזה אני חייב להמליץ על אפליקציית WeekCal, שעושה את מה שאג'נדוס עשתה פעם לפאלם פיילוט שלי – פשוט הופכת את היומן באייפון למפלצת לו"ז משומנת. זו כנראה האפליקציה הכי שימושית שיש לי בטלפון.


אייפד: מקלדת מפוצלת
באייפד תוכלו "לשבור" את המקלדת לשניים ע"י גרירה שלה מה"ידיות" בצדדים כלפי מעלה, או ע"י פיצולה בעזרת שתי אצבעות. זו בהחלט דרך מיוחדת להזנת טקסט, כאשר המכשיר מוחזק במצב מאוזן ולא מונח על שולחן, זה הרבה יותר נוח וכיפי. עם זאת, נראה שיש פינות לא סגורות וקצת באגיות (סגנון הפינות הלא סגורות שרואים באנדרואיד כל הזמן), כך למשל באפליקציית הפייסבוק באייפד, כפתור השליחה יעלם עד שתחזירו את המקלדת למצב הרגיל, ואז הוא יופיע. מאוד לא ברור למה זה קורה, אבל יש באגים – וזה די מרגיז, כי הסיבה ל-”מס אפל", היא כדי להמנע מבאגים.
יש גם איזורים מתים שלא מנצלים את העובדה שהמקלדת מפוצלת. מצד שני, מדובר בפיצ'ר שאמור להקל את ההקלדה, ואת זה הוא עושה. אז שיתקנו את הבאגים ב-5.1, וכולנו נהיה מרוצים.


אייפד: מוזיקה
אפליקציית המוזיקה באייפד עברה מתיחת פנים, והיא נראית הרבה פחות מעוגלת, הרבה יותר מרובעת, וכוללת מחוות חדשות כגון גרירת האצבע ימינה או שמאלה להעברה לשיר הקודם או הבא, בהתאמה. האפליקציה נראית אפלה ועתידנית יותר, אך שונה מאייטונז, וזה קצת חבל. בכל מקרה, לא מדובר בשינוי עצום, סה"כ השדרוג הוא לטובה, ואיך אומרים, על טעם ועל ריח.

אייפד: ניווט מגע חדש
אפל הוסיפה כמה מהמחוות ממשטח המגע של המק, וכעת, גרירת ארבע אצבעות ימינה או שמאלה כאשר ישנה אפליקציה כלשהי פתוחה, ידפדף בין האפליקציות הפתוחות כאילו היו דפים. כך גם גרירת ארבע אצבעות כלפי מעלה תציג את שורת האפליקציות הפועלות, ממש כמו לחיצה כפולה על מקש הבית. בנוסף, צביטה של חמש אצבעות תסגור את האפליקציה הנוכחית בדומה ללחיצה על מקש הבית.

כמובן שלפיצ'ר החדש יש מחיר – אפליקציות כמו Ions או FruitNinja, לא יכולות לעשות יותר שימוש בארבע-חמש אצבעות, וזה חבל. מצד שני, אפשר לכבות את הפיצ'ר, מצד שלישי, זה מסוג הדברים שהיינו חושבים עליהם באנדרואיד, ומעצבן לחשוב עליהם.

ועוד
אפל שינתה והוסיפה 200 פיצ'רים למערכת החדשה, ביניהם האופציה הנהדרת לערוך את רשימת השיחות האחרונות (כן, אם צלצלתי בטעות לאקסית, אעדיף למחוק אותה מהרשימה מלהסתכן בלהתקשר אליה שוב בטעות), שמירת תמונות במרכז המשחקים, וכמובן תצוגה של המסך הפעיל באייפד 2 או באייפון 4S באמצעות AirPlay, כך שתוכלו להראות לכ-ו-ל-ם בסלון מה אתם עושים על המסך הקטן. יש גם את "מדף העיתונים" הלא שימושי בישראל, המציע סידור של מגזינים אלקטרוניים בהורדה ישירה.

לך תחפש את החברים שלך
במסגרת שירותי המיקום החדשים באיוס 5, פיתחה אפל אפליקציה שניתן להוריד חינם, העונה על השם "מצא את החברים שלי". האפליקציה מאפשרת, קצת כמו בטוויטר, לעקוב ולהיעקב ע"י אנשים (הפעם, תרתי משמע), כאשר העוקב יכול לראות היכן הנעקב, במידה וזה איפשר זאת (אישר אותו כעוקב + לא כיבה את שיתוף המיקום). זה יכול להטריד אנשים מסוימים, אך בעיני מדובר בפיצ'ר די מגניב ואפילו מאוד שימושי. ראשית, ניתן להפעיל את שיתוף המיקום לקבוצה של אנשים באופן זמני, למשל, אם קבענו כולנו להפגש במרכז העיר, שכולנו נהיה שם גם כך בחמישי בערב, ניתן לאפשר לאחרים לראות איפה אנחנו רק בין ערב חמישי לשישי בבוקר, אז נמוסך שוב.


האמת שזו באמת אפליקציה מעולה, כי הנה בשישי לקראת הצהריים, בלי להתקשר לאף אחד, פתחתי את האפליקציה וראיתי איפה חבריי נמצאים. שניים מהם היו בבית, שניים אחרים הסתובבו בשכונה – מה שהוביל אותי להתקשר ולפגוש אותם. כן, אפל, קונקטינג פיפל (קצת כואב הלב על נוקיה).

כמובן שהכל נעשה באישור מלא (זוכרים את הפרק הראשון של סאות'פרק, עונה 15, על סטיב ג'ובס?), ואתם יכולים לא להתקין את האפליקציה, או להתקין אותה ולמסך את המיקום שלכם, ועוד ועוד. זו רק שאלה של האם אכפת לכם שחברים שלכם ידעו איפה אתם. לי, לרוב, לא אכפת. ד"א, הפיצ'ר שימושי במיוחד עבור חברים שמטיילים בחו"ל. שם אפשר לראות איפה הם מסתובבים, ואפילו לשלוח להם הודעה בהתאם. מגניב מאוד, וקיים בגוגל (בצורה מעט מסורבלת יותר) כבר הרבה מאוד זמן בשירות הלאטיטוד.

ולסיכום
נראה שמערכת ההפעלה של אפל הגיעה לסוג של בשלות, ואין הבדל גדול בין מה שהיא יכולה לעשות לבין מה שאנדרואיד עושה, עד כדי הבדלים של סגירות. המערכת בוגרת, מלוטשת, נראית ומרגישה טוב, יציבה, וחיי הסוללה שלה משובחים על האייפון 4 שלי (פעם, שנת לילה של 10 שעות עלתה ב-8 אחוזי סוללה, ועכשיו היא עולה ב-0, כנראה בזכות אנדר-קלוקינג של המעבד כשהמכשיר לא בשימוש), והיא ללא ספק אבולוציה משובחת של גרסה 4, שהייתה מהפכנית ומשמעותית בפני עצמה.


אין שום סיבה לא לשדרג לגרסה 5, אל תקשיבו לווינט. המערכת החדשה עושה פלאים ומאפשרת לנו לעשות דברים שיכולנו, אך לא חשבנו לעשות, בעיקר כי זה לא היה נוח.

עם זאת, ככל שאפל מאפשרת עוד תכונות, כגון אזור תזכורות קופץ, מקלדת מפוצלת או מחוות רב-מגע, כך מקומות שונים נותרים לא מלוטשים, ודורשים מאיתנו לחשוב על דברים טכניים עליהם חושבים בעיקר בזירת האנדרואיד, ועליהם אנחנו מעדיפים לא לחשוב. כדאי שאפל יעשו צעדים מאוד זהירים, אחרת יפלו במלכודת של כל החברות האחרות: שם יש הרבה יותר פיצ'רים, והרבה יותר באגים, במקביל.

דבר נוסף שעושה גרסה 5, הוא לגרום לנו לרצות שלכל מי שסביבנו יהיה אייפון. הרי לרוב חברי הטובים אין אייפון (לרובם למעשה אין סמארטפונים בכלל), ולכן אני לא יכול לשלוח להם מסרונים חינם, לדבר איתם בפייסטיים או לראות איפה הם ב"מצא את החברים שלי". אני גם לא יכול לשחק איתם משחקים מרובי משתתפים או להשוות ניקוד בגיים-סנטר, וזה חבל, אפילו מאוד. אם אפל תשכיל לפתוח את פרוטוקול איימסג' או פיינד-מיי-פרנדס כפי שעשתה עם פייסטיים, כולנו נרוויח, ובגדול.

אז מה עכשיו? לו היה לנו אזור קבצים חופשי, פתוח לשירותי AirDrop במערכת ההפעלה השולחנית, זה היה מאוד מגניב. כך גם היה מאוד נחמד לראות ווידג'טים ושירותי מיקום באייפד, שקצת אכזבו עם הגרסה הנוכחית. למעשה, אין לאפל עוד הרבה לאן ללכת בתחום המוכר, תחת מגבלות הסגירות. כעת ניתן, כפי שאמרו בסיכום באנגאדג'ט, להתחיל לכתוב דברים מדהימים באמת – כאלה שיהפכו את האקוסיסטם השלם האפלי לעליון, כמו איימסג', אייקלאוד, או סירי.

* המערכת נבדקה על המכשירים הבאים: iPhone 4, iPhone 3GS, iPhone 4S, iPad 2. הסקירה של ה-iPhone 4S ושל סירי תתפרסם בקרוב, כמו גם סקירה של שירותי iCloud.