Friday, October 28, 2011

iCloud - סקירה וביקורת


"שירותי ענן" הם שם קוד לאחסון מרוחק של מידע על רשת האינטרנט. איננו יודעים היכן המידע שלנו מאוחסן פיסית, אך אנו יכולים לגשת אליו מכל מחשב, בכל זמן ובכל מקום. דוגמא לשירות ענן הוא ג'ימייל, תיבת המייל הפופולאריות במדינה, או תוכנת דרופבוקס הפופולארית. כך גם היומן של גוגל, או שירות גרובשארק – כל אלה שירותי ענן. הם מאחסנים מידע במקום כלשהו, ומאפשרים לנו לגשת אליו בקלות דרך דפדפן האינטרנט, או דרך תוכנות יעודיות כמו דרופבוקס.


הענן של אפל הושק איפשהו באפריל, עד שהגיע לבשלות ושוחרר לציבור לפני שבועיים וחצי. הגישה של אפל לענן היא פשוטה: המשתמש לא צריך לדעת שהוא שם, הכל צריך לעבוד, ולעבוד טוב, בשקיפות מלאה. וחשוב לא פחות: קיימת גישה למידע מהדפדפן, אך המידע מועבר ונגיש דרך תוכנות מוכרות, כדי שהמשתמש לא יהיה צריך לחשוב על זה. וכך, המעבר לשימוש בענן הוא פשוט, אפילו פשוט מאוד, טבעי ונוח. אחרי כמה שבועות של עבודה עם מק, אייפון ואייפד על הענן של אפל, הרשמים בהמשך.אוסף של שירותים ספציפיים
אפל הבינה שליצור מעטפת נראית או סוג של ממשק כולל לשירותי ענן תהיה טעות קשה, כי השירותים שונים מאוד מטבעם, ולכן שירותי הענן אינם אלא אוסף של שירותים ספציפיים שמאפשרים לנו לעשות דברים מאוד פשוטים: סנכרון כל המסמכים שלנו בין מכשירים ניידים, סנכרון התמונות שלנו בין כל המחשבים, גישה למוזיקה שלנו מכל מקום, או גיבוי המכשיר האישי על גבי רשת האינטרנט. השירותים השונים ניתנים להדלקה ולכיבוי דרך מסך ההגדרות במכשיר הנייד או במק, ובין אם הם כבוים או דולקים, לא תראו את המילה "ענן" מחוץ לאותו מסך אפשרויות, וזה מבורך. הכל פשוט יעבוד, בלי להטריד אתכם.

השירותים זמינים החל ממערכת ההפעלה האחרונה למק, Mac OS X Lion, והחל ממערכת ההפעלה האחרונה לאייפון, אייפד או אייפוד טאצ', הלא היא iOS 5. אפל מספקת 5 גיגה חינם לחשבונכם, ספק שזה יספיק למשהו כפי שתראו מיד.

אז מהם השירותים שמרכיבים את אייקלאוד?

תיבת דואר בדחיפה
עם השירות הרשום לחשבון האפל שלכם, אתם זכאים לתיבת מייל חדשה ונוצצת, עם הסיומת me.com. למשל, zevik.hashual@me.com, התיבה החדשה, בניגוד לג'ימייל, תסונכרן בדחיפה למכשירים הניידים שלכם וזה מבורך. עם זאת, שימו לב שאם עד עכשיו תיבת הג'ימייל שלכם זכתה ל-7-8 גיגה רק עבור מיילים, פה יש לכם 5 גיגה, ותאלצו לחלק אותם בין הרבה אפליקציות. תיבת המייל החדשה גם תדרוש מכם להודיע לחבר'ה שיש לכם תיבה חדשה, או לפחות לסדר פורוורדינג מהתיבה הקיימת.
בעת כתיבת שורות אלה, אני לא מוצא סיבה אמיתית, פרט לנושא המייל בדחיפה, לעבור להשתמש בשיטה זו. מה גם, שניתן להגדיר את הג'ימייל שלכם כשרת אקסצ'יינג' במכשיר ואז לקבל מייל בדחיפה בלי להגדיר את הכתובת החדשה. אז עוד כתובת זה תמיד נחמד, אבל בשלב זה, לא מאוד שימושי.

כמו בג'ימייל, תיבת המייל תסנכרן גם את הפתקים הצהובים, אלה מהמחשב ואלה מהמכשיר הנייד.


אנשי קשר ויומן
גם כאן, מדובר בעוד שירות סגנון-אקסצ'יינג' ממש כמו בגוגל – היומנים שלכם יסונכרנו אוטומטית ואיתם גם אנשי הקשר מול שרתי אפל – כך שאם תוסיפו ישיבה באייפון, תוכלו לראות ולשנות אותה באייפד או במחשב. אם יש לכם מכשיר אנדרואיד, אין כאן שום דבר חדש, וגם אם יש לכם אייפון המסונכרן מול אנשי הקשר והיומן של גוגל, אין פה שום חידוש. אנשי הקשר יועתקו באופן אוטומטי לענן של אפל, והסנכרון מול שירותי גוגל יפסיק (כך שאם ביום מן הימים תרצו לחזור לזרועות החמימות של גוגל, תאלצו לעדכן את אנשי הקשר בדרך כזו או אחרת). ביומן מצד שני לא יעשה שום שינוי. תמשיכו לעבוד מול היומן של גוגל, אך היומן של אייקלאוד יהיה זמין ותוכלו לעשות בו שימוש.

גם במקרה הזה, אין סיבה משמעותית לעבור לענן של אפל, במידה ואתם חיים בשלום על הענן של גוגל. עם זאת, במידה ועד עכשיו אנשי הקשר שלכם היו רק באייפון, כעת תוכלו להגיע למידע שלהם גם דרך הדפדפן וזה מצוין, כנ"ל לגבי פגישות ביומן.

סימניות
לעקוב אחר הבוקמארקס בדפדפני האינטרנט השונים יכול להיות כאב ראש גדול. כעת – אם תוסיפו סימניה בדפדפן אחד, הוא יתווסף בכל הדפדפנים, כנ"ל לגבי שינוי או מחיקה. זה רצוי, שימושי, נוח ולא דורש שום פעולה, פרט להפעלת סנכרון הסימניות. אחלה.

מסמכים ומידע
סנכרון מסמכים ומידע על הענן מאפשר, למעשה, למתכנתים שונים לעשות שימוש במקום האחסון שלכם כדי לשמור מידע באופן בלתי תלוי על מכשירים שונים. כרגע, תוכנות האופיס של אפל הן אלה שעושות שימוש בפיצ'ר המעולה. תוכנות האופיס ל-iOS, הלא הן Pages, Numbers ו-Keynote, יציעו לעשות שימוש בענן. כעת, כל מצגת, מסמך, או טבלה שמופיעה בהן יעשו את דרכן באופן אוטומטי לכל המכשירים שלכם וגם לדפדפן באתר iCloud.com.

כלומר, אם התחלתם ליצור מצגת בפקק בכביש מספר 1 על האייפון, תוכלו להמשיך מול הטלוויזיה בערב על האייפד, ולעשות שינויים אחרונים במחשב המק או ה-PC למחרת במשרד. זה שינוי מבורך ולמעשה די מושלם, כי גוגל עדיין מציעה שירותי ווב צולעים בתור אופיס, וחלונות עדיין מציעה את אופיס-לייב הלא שימושית והלא פופולארית. כנראה שמדובר בשירות הענן המוצלח ביותר מאז דרופבוקס, כי בניגוד למתחרים, הוא מציע את הממשק המנצח והטבעי, ומבצע סנכרון מלא מאחורי הקלעים, בלי לדרוש מכם לעשות דבר. מעולה, מעולה, מעולה.

מצא את האייפון-אייפד-אייפוד-מק שלי
שירותי מצא את האייפון שלי אינם חדשים. אלה אפשרו לכם להשתמש בכל מכשיר iOS או בדפדפן האינטרנט כדי לאתר, לשלוח הודעה, לנעול או למחוק מרחוק כל מכשיר iOS, שירות מאוד שימושי ואף דרוש במקרים מסוימים – של אובדן או גניבה של המכשיר הנייד. כעת הוסיפה אפל גם את המק שלכם לחבילה, כאשר ניתן להשתמש באיתור (די מדויק באופן מפתיע!) המבוסס על רשתות WiFi, של המחשב שלכם, בין אם הוא שולחני או לפטופ. כמובן, שבניגוד למכשירים הניידים, הסיכוי שהמחשב האבוד או הגנוב מחובר לרשת נמוך יותר, אך הוא קיים.

זו דרך מצוינת לראות לאן אחותכם לקחה את הלפטופ שלכם, אך יותר מזה, במידה והמחשב נגנב תוכלו למחוק אותו או לנעול אותו מרחוק, ושוב – זה מבורך. שירותי מציאת המכשירים הם אחד מהדברים הטובים באקוסיסטם של אפל, מכיוון שהם פשוט עובדים ועובדים טוב, ומאפשרים לכם לשמור על המכשירים שלכם יחסית בטוחים.

כעת ההפעלה של השירות פשוטה מאי פעם על שלל מכשיריכם הניידים, כמו גם על המק.

תזרים-תמונות
פוטו-סטרים הוא הפתרון של אפל עבור סנכרון התמונות שלכם בין כל מחשבכם – והוא, לצערנו הרב, די בעייתי. הרעיון מאוד פשוט: כל תמונה שתצלמו או תוסיפו לספרייה באייפון, אייפד, אייפוד, או באייפוטו על המק, יועלה כאשר תהיו מחוברים על WiFi לאזור תזרים התמונות. כלומר, כאשר אתם ברשת חינמית, התמונות יועלו לענן ויהיו זמינות על כל המחשבים.
אזור תזרים התמונות מכיל עד 1000 תמונות או עד היסטוריה של 30 יום – הנמוך מבין השניים. עד כאן, זה נשמע טוב, וזה גם עובד מצוין. תמונה שצילמתם באייפון תופיע באזור תזרים-התמונות ותהיה זמינה באופן אוטומטי על האייפד, על המחשב שלכם, ואם יש לכם אפל-TV, אז גם שם. מעולה.

הבעיה הגדולה מגיעה כאשר אתם רוצים לערוך או למחוק תמונה. מסתבר שהתמונות על הענן הן לקריאה בלבד – כלומר, צריך להוריד עותק שלהן כדי לערוך אותן, וזה גם איכשהו בסדר. עם זאת, הבעיה הגדולה היא שלא ניתן להסיר אותן. כן, שמעתם נכון. התמונות שלכם לכודות בענן של אפל.

כלומר, אם צילמתם תמונה מטושטשת וגרועה, לא ניתן להסיר אותה, וגרוע מזה – אם צילמתם תמונה מביכה – תאלצו לחכות 30 יום או לצלם 1000 תמונות כדי שהיא תוסר מהאזור הזה, שזמין בכל-כך הרבה מדיות.

קרה לא פעם ולא פעמיים, שצילמתי תמונה של מישהו או מישהי, ולאחר בחינה של התמונה, ביקש המצולם שאסיר את התמונה. היו גם מקרים אחרים, בהם קרו דברים שאיש לא ציפה להם – כמו רכב שעבר וכיסה מישהו בבוץ, או כמו רוח חזקה שהעיפה למישהי את החצאית. כל התמונות חסרות המזל האלה, כמו גם סתם תמונות מעפנות שיצאו מוצלות מדי, מטושטשות, או סתם משעממות, מוצאות את עצמן בפח ואין להן זכר – כראוי. אך אם תהיו מחוברים לרשת אלחוטית בשעת הצילום – התמונות יעלו לפוטו-סטרים, ולא סתם שלא תוכלו למחוק אותן, הן יהיו זמינות בכל המחשבים שלכם, וגם בטלוויזיה. צרה של ממש.

אז מילא התמונות המטושטשות – אך אלה המביכות, אלה שנתבקשתם להסיר? מה איתן? ובכן, באתר אייקלאוד ניתן לרסט את תזרים-התמונות. אך יחד עם התמונות הסוררות נאבד גם את כל מה שיש שם, על הענן. השירות הופך את עצמו להרבה פחות שימושי, וגורם לכם לחשוב הרבה יותר מדי לפני שאתם לוחצים על כפתור הצילום וזה מאוד, מאוד חבל.

אפל – לטיפולכם.

גיבוי מעונן ליום חורף
תוכלו לגבות את האייפון, אייפד או אייפוד טאצ' שלכם לענן, ולבחור איזה מידע יעבור גיבוי. כמעט לכל מכשיר, אפילו כזה של 8 גיגה, 5 גיגה לא יספיקו, וכמובן שהם גם מחולקים בין כמה שירותים – אז גיבוי מלא ידרוש מכם להרחיב את האחסון, מה שיכול להגיע ל-100 דולר לשנה תמורת 50 גיגה. ד"א, גם אלה לא יספיקו לגיבוי מכשיר מלא של 64 גיגה. אז לרוב, אם התוכנית שלכם היא לגבות על הענן, יהיה לכם צורך בעוד מקום אחסון, וזה לרוב מס שחייבים לשלם אם אתם מתכננים להחזיק מכשיר iOS בלי שום מחשב לעשות עליו גיבויים.
היתרון כמובן מידי – שחזור של מידע, ואף שחזור עבור מכשיר שזה עתה רכשתם, יוכל להיעשות על המקום מרשת האינטרנט ולחסוך לכם חיבור למחשב.

ענן דוט קום
אתר icloud.com מציע גישה בממשק דמוי-אייפד לתיבת דואר-הענן שלכם, לאנשי הקשר והיומן, למציאת-מכשירי-האפל שלכם, כמו גם למסמכי האייוורק שכתבתם באייפון ובאייפד. אמנם חסרה שם גישה לתמונות ולסימניות, אך סה"כ האתר מספק את רוב הדרישות שיכולות להיות לכם כאשר אתם על מחשב מרוחק – ורוצים להגיע למידע שלכם (נגיד, אם אתם בטיול בחו"ל, השארתם את האייפון בבית, ואתם רוצים לבדוק מה מספר הטלפון של מייק, זה שאמר שיוכל לארח אתכם, או מתי הישיבה בעבודה אחרי החופש, כדי לדעת אם אפשר להאריך אותו).

הורדות אוטומטיות
תחת הגדרות חנות האייטונז במחשב האישי או במכשיר הנייד, תזכו לראות אפשרות להורדה אוטומאטית של תוכן: מוזיקה, אפליקציות וספרים. כך שאם תבחרו לרכוש או להוריד מוצר מהחנות במכשיר אחד, הוא ירד מיד לכל מכשיריכם. שוב, פיצ'ר מעולה ושימושי מאוד, שמתבצע מאחורי הקלעים, כמו שצריך. עם זאת, יש להזהיר לגבי הסנכרון: אם כל המשפחה משתמשת באותו חשבון (דבר הגיוני, כדי לחסוך בתשלום על תוכן משותף), לא כדאי להפעיל את האופציה – כי כאשר הילדים יורידו אפליקציה, היא תגיע גם אליכם, וכאשר מישהו יקנה אלבום, גם הוא ימצא את עצמו במכשיר שלכם. ראו הוזהרתם.

אייטונז מאצ'
תמורת קצת פחות מ-25 דולר בשנה, מוכנה אפל "להלבין" ו"לענן" את אוסף המוזיקה שלכם. כלומר, על המחשב שלכם יש הרבה מוזיקה. חלקה, אולי, הגיעה מהחנות של אפל, חלקה אולי הועתקה מדיסקים שקניתם בכספיכם המרווח ביושר, וחלקה אולי הגיעה ממקומות מפוקפקים, בין אם דיסקים של חברים ובין אם גלגולי נאפסטר-מורפיוס-קאזאה-סולסיק-ביטורנט הפיראטיים.
אפל יכולה להלבין את כל המוזיקה שלכם, כלומר, להפוך אותה לחוקית, כל עוד אתם משלמים את התמלוגים הרגילים של 25 דולר בשנה, לסנכרן אותה מול הענן, ואף לשדרג את השירים שלכם, במידה ויש אותם כבר בחנות שלה, לאיכות גבוהה עם עטיפות ומידע מפורט. כרגע הפיצ'ר זמין לבעלי חשבון בחנות האמריקאית, ומידע מפורט ניתן למצוא בכתבה נחמדה זו. נשמע מעניין, אך טרם ניסיתי.

מילה אחרונה
שירותי הענן של אפל עושים את מה שרוב שירותי הענן הקודמים נכשלו בו – לגרום לנו להשתמש בהם. היו כמה מוצלחים, מדרופבוקס ועד ג'ימייל, אך היו הרבה מאוד שנותרו מאחור, מאופיס לייב דרך ווינדווז לייב ועד ריד-איט-לייטר. לרוב, אנשים לא משתמשים בשירותי ענן מהסיבה הפשוטה שאלה דורשים התעסקות, התעסקות שלרוב אין לאיש מאיתנו כוח אליה.

אפל ממשיכה בגישתה המוכרת, שמכשירים צריכים לפתור בעיות במקום ליצור חדשות, ושירותי הענן מספקים גישה רעננה ומאוד מוצלחת למחשוב מרוחק – מרכז העניינים הוא עדיין המכשיר שבכיס שלנו, אך בדרך פלא, גם בלי לעבור דרך המחשב השולחני ומבלי לסנכרן, הקבצים שלנו נמצאים בכל מקום – וזה נפלא.


כמובן, כמו כל שירות מבוסס רשת, גם כאן צריך לחשוב פעמיים על נושא הפרטיות, וגם כאן, אין שום חובה להשתמש בשירותים ואפשר להותיר אותם כבויים. עבורי, המעבר היה מאוד הדרגתי. חבל מאוד ששירות הפוטו-סטרים לא מאפשר מחיקה של תמונות, ולכן הופך למסוכן מאוד, או דורש מאיתנו להתנתק מרשת אלחוטית עד שנהיה בטוחים שלא אכפת לנו לשתף את התמונות שלנו.

המהפכה האמיתית בשירות החדש הוא שאפל פתחה אותו למפתחים, ובקרוב נראה הרבה דברים טובים: בין אם מסמכים וקבצים שעוברים אוטומטית בין האייפון והאייפד, משחקים שניתן להמשיך לשחק על מכשיר אחר מהמקום בו הפסקנו, ועוד ועוד. הגיבוי החדש לענן מאפשר לנו להתנתק מהמחשב האישי ולעבוד אך ורק על מכשירינו הניידים, ואם נחליף או נשדרג אותם נוכל לשחזר את הגיבוי מהענן. פשוט ונוח, כפי שזה היה צריך להיות.