Wednesday, June 29, 2011

סקירה וביקורת - iTunes Store

הידעת? מסביב לגלובוס, בראש ובראשונה בארה"ב – אפל אינה חברה שמייצרת רק טכנולוגיה. למעשה, אנשים רבים קונים את נגניה ואת מוצריה האחרים רק כדי לקבל גישה לדבר המעניין באמת – חנות התוכן הענקית שלה. חנות תוכן שלצערנו לא באמת קיימת בארץ, אך בועטת חיה וגדלה כל יום, ועם קצת מאמץ אפשר להגיע אליה.

אז מהי החנות של אפל?
חנות התוכן של אפל מורכבת למעשה משלוש תת-חנויות, אשר נפרדות זו מזו על המכשיר הנייד, אך מופיעות יחד בנגן המדיה איינטונז תחת הכותרת iTunes Store. ואלה הן החנויות:
חנות אפליקציות – זו דווקא זמינה ופתוחה לחלוטין בארץ, וכולנו ככל הנראה מכירים אותה. זו חנות האפליקציות הגדולה בעולם – אך יתכן שלא לאורך זמן, שכן אנדרואיד נושפת בעורפה של אפל כבר כמה שנים – ועם הפופולאריות, כך אומרים, באות האפליקציות.
חנות ספרים – זו חנות יחסית צעירה, בת בערך שנה, מאז שהכריזה אפל על תוכנת קריאת הספרים שלה בסמוך להכרזה על האייפד. חנות זו פתוחה בארץ, אך רק לתכני חינם. ניתן להוריד את חנות הספרים "עברית" לאייפד, אם חפצה נפשכם בקריאת ספרים בעברית ורכישת ספרים מהחנות הישראלית. המחיר הממוצע, באופן מפתיע, גבוה מזה של החנות של אפל (11-12 דולר לספר לעומת 10 דולר בממוצע לספר). כמו כן, ניתן לרכוש ספרים באתר "מנדלי מוכר ספרים ברשת" ולקרוא אותם באמצעות תוכנת אייבוקס המובנית.
חנות מדיה – אז זו החנות העיקרית, ולמרות שקיימים בה כמה ערוצים חינמיים בארץ (כמו פוד-קאסטס), רוב התוכן אינו זמין בארץ כלל וכלל. ומהו רוב התוכן? חנות המדיה של אפל, המופיעה במכשירים הניידים כ-iTunes, מציעה מוסיקה באלבומים או בשירים בודדים, כמו גם סדרות וסרטים לרכישה או להשכרה. מדובר למעשה בסוג של VOD במימדי ענק למגוון מכשירים – מהמחשב (באמצעות נגן אייטונז), דרך מכשיריה הניידים של אפל (אייפוד טאצ', אייפון, או אייפד) ועד הטלוויזיה שלכם (באמצעות סטרימרים שונים, בראשם אפל-TV).

אז חנות המדיה הגדולה סגורה בארץ, ומי יודע? אולי יום אחד היא תפתח. בינתיים, יש דרך מעט מרגיזה – אך אפשר להגיע אליה. למעשה מדובר בהרשמות לחנות האמריקאית ללא פרטי כרטיס אשראי, וטעינה של החשבון באמצעות כרטיסי מתנה שניתן לרכוש דרך איביי, למשל. מדריך טוב לתהליך המייגע אפשר למצוא כאן, ואחרי כאב הראש הראשוני תראו שהטענה חוזרת של החשבון שלכם היא די קלה ופשוטה.

אז אחרי התהליך לעיל, ניסיתי להשתמש בחנות התוכן של אפל, וניסיתי להבין עד כמה היא פשוטה ונוחה, עד כמה מוצלחת, והאם היא יכולה להתחרות בפיראטיות, חנות התוכן הגדולה בישראל ברגעים אלה.נרשמים
אז כפי שניתן לראות במדריך, ההרשמה אינה פשוטה וקלה. יש צורך ליצור חשבון אייטונז אלרנטיבי, להוסיף חשבון איביי שיתכן ויעבור דרך חשבון פיי-פאל, והחסרון הגדול מכל: אם אתם צריכים קרדיט חדש כדי להזמין סרט ולראות עם החבר'ה הערב אתם בבעיה. צריך לבצע רכישה באיביי, ורק תוך יום עסקים אחד תקבלו את כרטיס המתנה שלכם. ולמה זו בעיה? ובכן, כי כדאי שיהיה לכם מספיק קרדיט בכל רגע נתון, וכאשר הוא מתחיל להגמר, תזכרו לטעון אותו מחדש – שכן אחרת, התוכן יאלץ לחכות יממה.

מצד שני, כאשר ההזמנה וזמן ההמתנה מסתיימות, תקבלו מייל מהמוכר באיביי ואיתו קוד אימות. את הקוד תעתיקו ותדביקו לתוך תיבת ה-Redeem בחנות (חשוב: על החשבון האמריקאי, לא הישראלי), והסכום יתווסף לחשבונכם. מאותו רגע אפשר להכנס לחנות בקלות מכל מכשיר נייד, לרכוש תוכן, ובכל שלב לראות את מצב חשבונכם, היסטוריית הרכישות ועוד.

היתרון היחיד של שיטת הקרדיט הזו – היא אותו יתרון של כרטיסי הטוקמן למיניהם. החשבון שלכם מוגבל בסכום שטענתם לתוכו, ולא תוכלו לצאת למסעות קניות שבסופם תמצאו את עצמכם עם עשרים דיסקים, ומאתיים דולר פחות.

ציון: 5 מתוך 10 – כי לא נעים כשאין בחירה.


חנות המוסיקה
הדבר החשוב ביותר לדעת על חנות המוסיקה של אפל, היא שמדובר בחנות המוסיקה הגדולה בעולם מבחינת היקף הכנסות ומבחינת תוכן. מכאן שמדובר גם בחנות המוסיקה המקוונת הגדולה בעולם – כלומר, גדולה מזו של, למשל, אמאזון.

החנות מאפשרת חיפוש מהיר של תכנים – החל משירים בודדים ועד אלבומים שלמים, מאפשרת לראות את הפופולאריות של שיר כזה או אחר, לשמוע קדימון של שיר כדי לוודא שהוא הוא זה שחיפשתם, וכמובן להוריד את השיר או את האלבום בלחיצת כפתור. פורמט המוסיקה הוא זה של אפל, פורמט m4a – אך אם לא תחפשו את הקובץ לא תדעו את זה, כי אייטונז לא מתייחסת לפורמט כאשר היא מציגה שירים.

ביחס לאמאזון, החנות של אפל נוחה באופן יוצא דופן. ליד כל אלבום תוכלו לראות את האמנים המשתתפים בו, ליד כל אמן, את שיריו הפופולאריים, לצד כל אלבום – אלבומים דומים וכו'. המסכים המצועצעים של אמאזון נראים כאן כמו שוק פשפשים מול קניון מפואר. החנות של אפל, באופן חד משמעי, מעוצבת באופן מושלם – גם במחשב האישי, גם באייפון וגם באייפד. פשוט למצוא בה דברים, קל להגיע ממקום למקום, ונראה שהיא באמת פותחה במחשבה.

אך זה לא העיקר. השאלה החשובה היא, כמו בכל חנות, מה מגוון, איכות ותמחור המוצר.

מגוון: בחנות המוסיקה של אפל יש הכל (לפחות, בלעזית), והיא הכילה כל דבר שחיפשתי פרט לבוטלגים נידחים שבקושי אפשר למצוא לרכישה בכל מקום אחר ברשת – כי אלה פשוט אלבומים שלא באמת קיימים. למעשה, אפשר למצוא אלבומים מרגע השקתם בארה"ב ואף ניתן להזמין אלבומים מראש (Pre-Order) – כך שירדו למכשירכם לכשיגיעו למדפים (ורק אז תחויבו, עד תאריך החיוב ניתן לבטל את ההזמנה בלחיצת כפתור) – כך שבאמת מדובר בגן עדן לחובבי מוסיקה לועזית, ובים של תוכן שכל אחד ימצא בו את שיחפש.
זה בהחלט שינוי מרענן לעומת חיפוש אלבומים שלמים באתרי טורנטים, הורדה של תוכן לא אחיד, מילוי טפסי נתונים ועוד. הכל אחיד, עובד, ההורדה מהירה וקלה, האלבומים או השירים מגיעים מיד למכשירים הניידים וכמובן – אפשר להשתמש באפליקציות כמו שאזאם כדי לזהות את השיר המתנגן כרגע בפאב, ללחוץ על כפתור ולהוריד אותו מיד, באופן חוקי, למכשיר. איכות.

איכות: השירים, כפי שנכתב, יורדים בפורמט m4a, הלא הוא הפורמט הדיגיטאלי המוגן של אפל. השירים שהורדתם יוכלו להתנגן בעד חמש תוכנות אייטונז, ומשם להסתנכרן, ובכן – לכל המכשירים שאתם מסנכרנים מול נגנים אלה. איכות המוסיקה אחידה וגבוהה מאוד, באיכות 256 ק"ב, ומשמיעה מאוד לא אבסולוטית – נראה שהאיכות לא יורדת מזו של דיסק קנוי. גם עוצמת הווליום אחידה וגבוהה, ונשמעת מצוין על מחשב נייח ועל מכשיר נייד. השיר או אלבום יורדים עם פרטי האייטונז המלאים, כולל עטיפת האלבום, ונכנסים מיד לספרייה שלכם, ופלייליסט אוטומטי העונה על השם "Purchased".
ביחס ישיר לפיראטיות – מדובר בפתרון עדיף. נכון, ברשת קיימים טורנטים איכותיים מאוד – אבל לא כולם כאלה. גם לא כולם יורדים עם הפרטים המלאים. יהיו כאלה שירדו בפורמטים שונים וידרשו המרה, יהיו כאלה שישארו תקועים ולא ירדו. בחנות של אפל הכל עובד, ועובד טוב.

תמחור: התמחור בחנות, במילה אחת: מאוד הוגן. לא, הוא לא נמוך כפי שהיינו שמחים לראות, אבל הוא בהחלט מנצח את חנויות האלבומים פה בארץ, או את מחירי אמאזון הכוללים משלוח וטיפול. אה כן, ואין עליהם מס – אתם לא משלמים למדינת ישראל אפילו סנט – וזה מבורך (כי אחרי הכל על כל סנט שאתם מוציאים, אחוז גדול הולך למדינה עוד כשהוא מגיע לעו"ש שלכם – אבל זה נושא לדיון אחר לגמרי). אז כמה עולה דיסק ממוצע? 9.99 דולר, שהם 10 דולר – ובימים אלה, כ-35 שקלים.
בחנויות הדיסקים אמנם תקבלו עטיפה מהודרת וספרון, אבל המחיר יהיה 60-70 שקלים לאלבום, ללא מבצעים כאלה ואחרים. עם זאת, תוכלו למצוא דיסקים, במיוחד גרסאות דלוקס עם טראקים נדירים שיעלו 12, 13, ואף 20 דולר. חבילות שלמות, כמו האנטולוגיה של הביטלס, עולים גם 80 דולר. אז באמת שאין הגבלה. מצד שני, הממוצע מאוד שפוי וסביר. ומה באשר לרכישת שירים בודדים? רוב האלבומים ניתנים לרכישה בשירים בודדים. שיר עולה בממוצע 99 סנט או 1.29 דולר. למה יש הבדל? אל תשאלו אותי.
בנוסף, במידה ורכשתם לצורך הדוגמא שלושה שירים, במחיר של 3 דולר מאלבום מסוים, ואז החלטתם לרכוש את האלבום כולו – תוכלו להשלים את האלבום במחיר המקורי, פחות אותם 3 דולר שכבר שילמתם. זה בהחלט (בהחלט) הגון ונכון. שימו לב, שאלבומים, במיוחד בגרסאות מיוחדות, יכולות להגיע עם וידאו-קליפים וספרונים – כולם מגיעים גם למכשירים הניידים, כולם מסונכרנים מול אייטונז. אז במילה אחת: זו כנראה החנות המשתלמת בישראל, רק שהיא אינה בישראל.

ציון: 10 מתוך 10. חנות מעולה, וכן, חוסכת את מחיר הזמן של הפיראטיות תמורת תוכן איכותי, במגוון עצום, במחיר הוגן. אם לאמאזון לא היה אתר כל-כך מצועצע והמשלוח היה חינם ועד הבית – או אז הייתה פה תחרות אמיתית.

חנות הסרטים והסדרות
ההתרשמות מחנות המוסיקה של אפל לא חזרה על עצמה בחנות הסרטים והסדרות של אפל. זו חנות טובה וגדולה, מסודרת באופן מושלם כמו קודמתה – אך עם זאת, היא הרבה פחות מרשימה, והסיבות לפניכם.

מגוון: המגוון בחנות הסרטים רחב, אך משמעותית מצומצם מזה שבחנות המוסיקה. לא, לא תמצאו שם את מה שאתם מחפשים – לא תמיד, בכל אופן. שוברי קופות שונים אפשר למצוא שם, אבל סרטים קצת אחרים, שתמצאו באוזן השלישית, כמו נגיד Waking Life העצמאי, או סדרת הממלכה של סטפן קינג ולארס פון-טרייר, לא תמצאו על המדפים הוירטואלים, כמו גם לא את ריגט המקורי של לארס, או כל סרט שלו פרט לדוגוויל או מנדרליי. מצד שני, ישנם כותרים מצוינים שזמינים בחנות, וברוב המוחלט של המקרים – זה VOD עצום ומוצלח. אפל מבטיחה שרוב מוחלט של הסרטים מגיעים לחנות ברגע בו הם נעשים זמינים ב-DVD, וזה הישג.
איכות: אחוז מסוים מהתכנים זמין באיכות HD, והרוב באיכות רגילה. גם האיכות הרגילה טובה מאוד, אך ניכר כי היא לא עוברת את גבולות ה-SD. עם זאת, וזו טענה מאוד חשובה וככל הנראה מבוססת על כך שאנחנו בישראל ורחוקים מהשרתים של החברה האמריקאית – זמן ההורדה של הסרטים הוא ארוך, ארוך מדי ומאוד מאכזב. כדי שנוכל לראות סרט בסטרימינג בצורה טובה, צריך שהוא ירד במשך קצר או שווה לזה של אורך קטע הוידאו. כלומר, אם לוקח שעה וחצי להוריד סרט של שעה וחצי, נחכה דקה ואז נתחיל לראות – ותמיד ההורדה תקדים אותנו בדקה, עד לסוף הסרט. אם עשינו הפסקה של 15 דקות, ההורדה תתקדם, וכשנחזור, נוכל לרוץ רבע שעה קדימה. זו המשמעות של סטרימינג. אם משך ההורדה גדול מאורך הסרט – או אז נאלץ לחכות זמן ממושך עד שנוכל להתחיל לראות את הסרט, ולעתים נרצה לחכות עד שיגיע כולו לכונן המקומי.
לסרט "שלישיית בלוויל", עליו המליצו לי חברים, חיכיתי ב-יס כבר כמה חודשים, והחלטתי לרכוש. המחיר? 10 דולר. לחצתי וציפיתי שאוכל לראות את הסרט בצפייה ישירה באופן מידי. הופתעתי לרעה. אמנם הסרט ירד ב-400-500 ק"ב לשנייה, אך זה לא הרבה ביחס לאינטרנט במהירות 10 מגה-ביט לשנייה – לקח לסרט בערך 4 שעות לרדת. אמנם האיכות מצוינת, קיימת גישה קלה לפרקים, אמנם הוא מסונכרן בקלות ובמהירות למכשירים הניידים – אבל 4 שעות הורדה? ובהתחלה דווח שההורדה תסתיים תוך 6 שעות. בהחלט לא משהו.
אם זה לא מספיק כדי להרתיע אתכם מהחוויה – באייטונז אין שום תמיכה בתרגומים לסרטים. אם תרצו תרגום, תאלצו להוריד תוכנה הממזגת תרגום לגוף הסרט. זה בהחלט מועפן בכל קנה מידה. כי סרטים זרים בהחלט דורשים תרגום, וסרטים מסוימים באנגלית עדיפים עם תרגום בעברית, בעוד אחרים ברורים מספיק כדי שיהיה ניתן לוותר על התרגום בפורום מסוים. בכל אופן, היכולת להוסיף או להחזיק כמה תרגומים לסרט וידאו הן פיצ'ר דרוש – והוא זמין מימי ה-DVD ועד ימי הפיראטיות. די מביש, יש לציין.

תמחור: סרט ותיק כמו "חומות של תקווה", "גרין מייל", "מלכודת לפרקליט" או "סקאנר דארקלי" באיכות רגילה יעלה לכם 9.99 דולר, בעוד סרט חדש יעלה 14.99 דולר. באיכות HD, המחיר עולה ל-19.99 דולר. זה יותר מאלבום מוסיקה, ובכל זאת לעתים זול משמעותית מרכישת הסרט ב-DVD בארץ. "ואלס עם באשיר", לצורך הדוגמה, נמכר בעבור 14.99 דולר, שהם 52.5 שקלים. במכירה קבוצתית בואללה! עולה ה-DVD מאה שקלים, שהם כמעט פי 2, אך חנויות זולות יותר ימכרו אותו גם ב-40 שקלים – כך אומר זאפ.

אז בסרטים ישנים יותר המחיר זול משמעותית, אבל זה לא נכון לגבי סרטים חדשים, ובכלל – זה לא בהכרח משתלם, לאור העובדה שזה לא סטרימינג ואין תרגום – אחרי ששילמתם מחיר מלא. סרטים חדשים, כמו "התחלה" או "אוואטר", לא זמינים בחנות.

המצב בסדרות דומה: רכישת פרק בסדרה עומד על 2.99 דולר – שהם קצת פחות מעשרה שקלים. עונה שלמה תעלה לכם 59.99 דולר (למשל, של "האוס"), ואותם 210 שקלים מזכירים יותר מדי את המחירים בארץ. בדומה לסרטים, סדרות חדשות כמו "משחקי הכס" לא קיימות בחנות. עונה של "חברים", ד"א, עולה הרבה פחות, ומחירה 27.99 דולר שהם בערך מאה שקלים.

בחנות ניתן לרכוש סרטים – אך גם להשכיר אותם. השכרה משאירה את הסרט על מכשירכם למשך 30 יום, אך לאחר תחילת צפייה, ניתן לראות את הסרט כמה שרוצים במשך 24 שעות ואז הוא ימחק. השכרה של סרט נעה בין 2.99-3.99 דולר, שהם בערך 10-12 שקלים.וזה כמעט חצי מחיר ביחס להשכרת סרט ממכונה או סתם מחנות להשכרה וכוללת הרבה פחות כאב ראש.

ציון: 6 מתוך 10 – אם אין לכם צורך בתרגום, זו אופצייה נחמדה. ואולי במשך היום, כשארה"ב ישנה, אפילו תגיעו למהירויות סטרימינג, אך אל תסמכו על זה. האור היחיד בשירות הוא יכולת ההשכרה הזולה ופשוטה, שהיא לרוב מה שאנחנו רוצים בערב שישי משעמם. כנראה שכאן הפיראטיות עדיין עדיפה, וחבל.

חנות הספרים
בניגוד לחנויות האחרות, חנות הספרים של אפל היא חנות יחסית חדשה, ומציעה סוג חדש של מדיה דיגיטאלית, בניגוד לוידאו ואודיו שכבר שנים היו נחלתו של המחשב. צריכה אלקטרונית של ספרים היא דבר חדש יחסית, וחנות הספרים של אפל צעירה בתחום, ועדיין לא עומדת מול חנויות דוגמת אמאזון. ובכל זאת, מה יש לה להציע?

מגוון: אי-אפשר להגיד שהחנות גדולה מאוד ושיש בה מגוון שלם של ספרים – שכן קל מאוד למצוא ספרים שלא קיימים על מדפיה. קלאסיקות עתיקות קיימות ואף זמינות בחינם, ביניהן "עליזה בארץ הפלאות", "עליזה בארץ המראה" ומגוון ספריו של לואיס קרול, "מלחמה ושלום" וספרים נוספים של טולסטוי, "פה הדב", "תמונתו של דוריאן גריי" (ויצירות נוספות של אוסקר וויילד) ועוד. מנגד, קלאסיקות אחרות פשוט לא קיימות בה: "התפסן בשדה השיפון" (ואיתו כלל יצירותיו של ג'.ד. סלינג'ר), "הזר" של קאמי (עם זאת, דווקא "הדבר" כן זמין לרכישה ב-3 דולר), "אינטימיות" של סרטר, "גן השבילים המתפצלים" של חורחה לואיס בורחס ועוד ועוד. קל לא למצוא ספרים בחנות של אפל. עם זאת, ספרים מאוד פופולאריים ואולי קצת פחות קלאסיים – קיימים בחנות, ביניהם רוב ספרי סטיבן קינג, למשל.

איכות: לכל מי שלא מכיר, הרעיון בפורמט הספרים ePub, בו משתמשת אפל כמו גם יצרניות eBooks אחרות הוא פשוט - מדובר בפורמט מוגן (DRM – זכויות יוצרים, מכאן לא ניתן להעברה חופשית בין משתמשים, בניגוד למשל ל-PDF), והוא אינו מכיל סריקה או צילום של הטקסט, אלא את הטקסט עצמו. כלומר, בפתיחת הספר, הוא יתאים את עצמו למכשיר ומספר העמודים ישתנה בהתאם למדיה בה אתם קוראים, גודל הפונט, וכד'. מכאן, שבניגוד ל-PDF, תוכלו לראות שעל האייפד ישנם 100 עמודים לספר, אך באייפון, בגלל שטח המסך הקטן, ישנם 200 עמודים. הגדלת גופן תעלה את מספר העמודים, ולו תוכן העניינים והסימניות שלכם – כולם ישונו בהתאם. זה בהחלט פורמט חכם (כמעט גאוני) ולקרוא ספרים באמצעותו זה תענוג. תוכנת קריאת הספרים iBooks מאפשרת שינוי גופן (גודל ומראה), שינוי בהירות ועוד, והופכת את החוויה לבאמת מוצלחת. אין ספק שאם אין לכם סנטימנטים לדפים דהויים ולריח נייר, זהו פתרון מושלם – והוא בהחלט חוסך עצים ומקום בסלון. מעולה.
עוד משהו שתפס טוב בארה"ב וזמין בחנות לחלק גדול מהספרים הם ספרי-אודיו, כלומר הקראות של ספרים הנמכרים כטראק. הסיבה היא מאוד פשוטה – אפשר לנסוע ברכב או לצאת להליכה ובמקביל להאזין לספר, לעצור כשמגיעים הביתה ולהמשיך מחר בדרך לעבודה. ויש יגידו שבהאזנה לספר יש פחות מאמץ מבקריאה.

תמחור: קלאסיקות לא עולות כסף, וזה מבורך (אם כי קיימות גרסאות שעולות 1-2 דולר, אם חפצה נפשיכם בהוצאה ספציפית). ספרים מודרנים עולים בין 4.99 ועד 14.99 דולר. כך למשל, רוב ההזמנות המוקדמות לספרים שטרם ראו אור נמכרות בעבור 12.99 דולר, ורוב הספרים שאינם חדשים או ישנים מאוד, עולים 8.99-9.99 דולר. שוב, מדובר בתמחור זול לעומת הארץ, וזה מפתיע, שכן בישראל מרוויחים פחות מבארה"ב.
ספרי אודיו עולים יותר, לרוב מגיעים ל-12 עד 15 דולר.

ציון: 8 מתוך 10. הפורמט מצוין, המגוון כמעט מספק, וחוץ מבעברית, הספרייה די מושלמת. גם ספרים עבריים קיימים, אמנם בכמות נמוכה מאוד, ואמנם לא בחנות הזאת – אבל חשוב לדעת ששפת הקודש לא נשכחת, ואפשר לקרוא אותה ב-iBooks.

התחזית: מעונן
בשבוע שעבר השיקה אפל את שירות iCloud שיגיע בסתיו. עד אז כבר קיים סנכרון אפשרי בין חשבונות – כלומר, תוך שינוי זעיר בהגדרות, תוכלו לקבל שיר, ספר, או אפליקציה באופן מידי בכל מכשיריכם. כלומר הורדה במכשיר אחד תוריד את המוצר לכל המכשירים שברשותכם, בלי סנכרון או כל פעולה אחרת – וזה רעיון מצוין. עוד תוספת מאז ההכרזה בשבוע שעבר היא אזור ה-Purchased, אשר מאפשר לכם לראות את כל המוצרים שהורדתם על כל מכשיריכם ולהוריד אותם למכשירים אחרים. כלומר, דפדוף ב-Purchased בחנות האפליקציות יציג כל תוכנה שרכשתם בעבר ובהווה ועל כל מכשיר בו נקנתה התוכנה, ותוכלו להורידה ולהתקינה על המקום.

סיכום
בעולם המוסיקה הלועזית, אותה צורך חלק גדול מהציבור בישראל, אין צורך בתרגום ובעברית – ולכן החנות האפלית בהחלט נותנת תמורה מצוינת לאגרה, ומציעה מוצר מצוין, במחיר הגיוני, סביר והוגן, ובנוחות חסרת תקדים. לא עוד לנסוע לדואר להביא דיסק שהגיע מאמאזון, ולא עוד לתור אחר שירים בודדים בנבכי הרשת והפיראטיות. חנות המוסיקה של אפל היא התחנה האחרונה בכל הנוגע למוסיקה דיגיטאלית.
לא כך בנוגע לסרטים וסדרות. רוב הצופים הישראלים יוותרו על התענוג בגלל המחסור הצורם בתרגומים, ואלה שכן יחליטו ללכת על זה, יאלצו להסתדר בלי סטרימינג אמיתי בכל שעות היממה, ולשלם סכום לא משמעותית נמוך לרכישה של סרט או פרק בסדרה. כל זה משתלם רק אם אינכם מנויים של יס, למשל, כי יס מציעה סטרימינג מהיר ואמיתי של סדרות או סרטים במחירים טובים, אך זאת לאחר שאתם משלמים על תשתית סרטים ו-10 שקלים בחודש על הגישה לספריית ה-VOD, וכמובן חיבור אינטרנט מהיר מספיק. אז נכון, לשלם לאפל קצת יותר על רכישת סרט זה עדיף על לשלם 300 שקל לטלוויזיה בלוויין - ובכל זאת, יס מביאה אליכם תכנים עם תרגום ועברית, באיכות HD ועוד. אז אם כסף הוא לא העניין, שירותי יס עדיין מנצחים את התפוח.

בכל הנוגע לספרים, גם כאן, כל עוד אין ספרים עבריים מוצעים בחנות, ימשיכו מנדלי-מוכר-ספרים-ברשת וקורא ה-"עברית" להיות האפשרות היחידה לקריאת תכנים ארוכים באייפד (במקרי של מנדלי, גם באייפון). מי שנהנה לקרוא ספרים באנגלית ישמח לקבל גישה לחנות החדשה של אפל, כי היא בהחלט מסתמנת להיות הדבר הגדול הבא.

גם בספרים נראה שאין לישראלים הרבה מה לחפש בחנות של אפל, לפחות עד שיגיעו אליה כותרים עבריים, ואלה לא יגיעו כל עוד אין החנות תומכת בתכנים שאינם חינמיים.

עם זאת, כל אלה, ביניהם עבדכם הנאמן, שמרגישים בבית באותה מידה עם אנגלית – החנות האפלית היא בהחלט אופציה מעניינת, ואולי האופציה המנצחת לצריכת תכנים פשוטה מכל מקום ובקלות. אז האם כדאי לכם לפתוח חשבון באייטונז סטור? רק אם אתם מוכנים לוותר, לפחות באופן חלקי אם לא מוחלט, על התענוגות האסורים של עולם הפיראטיות.