Friday, April 8, 2011

מדריך: לקחת את אייטונז בידיים

אני מודה, איני נמנה על חובבי אייטונז. למען האמת, עד לא מזמן בתור משתמש לינוקס די תיעבתי אותה וסבלתי מהעובדה שהיא האלטרניטיבה היחידה לסנכרון מגוון מכשיריה הניידים של אפל. עד היום אני די בטוח שיש תוכנות טובות ופתוחות ממנה, ומצד שני אמארוק, נגן הלינוקס החופשי שלי דאז יצא בגרסה 2 די נוראית, וכמה חודשים של שימוש בחלונות כמערכת הפעלה ושל אייטונז כנגן מוסיקה גרמו לי די לא לסבול את הגרסה הקודמת של אמארוק, זו שפעם חיבבתי.


אז ניסיתי עוד נגנים, ניסיתי את ווינאמפ שמאז נעשתה שמנה ומדושנת, ניסיתי את סונגבירד שרצה כבד ולאט על מחשב עם 4 ליבות ו-4 גיגה של זיכרון. בלית ברירה חזרתי עם הזנב בין הרגליים לאייטונז, ודווקא מתוך חוסר הברירה מצאתי כמה פיצ'רים שלא ידעתי שקיימים, והיום הנגן הביתי שלי הוא אייטונז. מסתבר שהמוצר המושמץ של אפל בהחלט סגור ומאוד כובל, אך הוא בהחלט נגן לא רע, אולי קצת יותר מזה. כאן תמצאו כמה עצות לסנכרון יעיל של האייפון, האייפוד, והאייפד שלכם עם אייטונז בבית, וכמה עצות כלליות לשימוש יעיל במכשיר.


סנכרון מוסיקה
מה כולם עושים: בהנתן אוסף מוסיקה דל או זיכרון נגן ענק, מעבירים את כל האוסף למכשיר הנייד. קצת חבל – היות ובוודאי ויש הרבה שירים, אלבומים ואמנים שאתם לא שומעים, או כי שמעתם אותם פעם, או כי קניתם אלבום בשביל שני שירים טובים, או סתם כי לא שומעים. מכשירים עם זיכרון של 8 או 16 גיגה רגישים יותר לחוסר יעילות והם די מאותגרים מרחבית, ולכן כואב לוותר על מקום יקר תמורת מוסיקה לא נחוצה. אז למה כולם עושים את זה? כי זה קל, קל מאוד.
מה שעוד אפשרי שכולם עושים, במיוחד אלה שיש להם נגן קטן יותר או אוסף ענק של מוסיקה - אלה פשוט בוחרים שירים וגוררים אותם למכשיר, גם קל ופשוט, וגם פתרון לא אופטימלי, כי הוא דורש תחזוק וגרירה חוזרת של כל שיר חדש שרוצים להעביר לתוך אייקון המוסיקה תחת המכשיר בתפריט האייטונז השמאלי.

מה כדאי לעשות:
1. אמנם התהליך לוקח קצת זמן, אך כמו שמסדרים ומנקים ספרים, מומלץ לקחת כמה שעות ולסדר את אוסף המוסיקה שלכם (לחיצה ימנית על אוסף שירים מסומן, Get Info, ומשם גוררים תמונה מהאינטרנט (עטיפת האלבום), ומשנים שם אלבום, אמן וכו') כך שהאוסף שלכם יראה טוב, קצת כמו האוסף בתמונה.

2. אחרי או במקביל לעבודת הנמלים של סידור הספרייה, תנו ניקוד לכל שיר – מכוכב אחד (חרא מוסיקה) ועד חמישה כוכבים (אם תשמעו את זה בפאב, תסתמו לכולם את הפה). לנקד כל שיר זו משימה מאוד מרגיזה, אפשר גם לתת ניקוד לאלבום בכללותו. שירים אינדיבידואלים מתוך האלבום אותם ניקדתם ישמרו על הניקוד המקורי שסימנתם. שירים שלא נוקדו בכלל יקבלו את כמות הכוכבים של האלבום, אך הכוכבים יהיו "ריקים", כדי להודיע על כך שלא סימנתם אותם באופן אישי.

לדוגמא, עבדכם הנאמן החל לחבב מאוד לאחרונה את להקת Death Cab For Cutie, ולאייטונז עלתה הדיסקוגרפיה המלאה של הלהקה. כעת ישנם שבעה אלבומים נוצצים עם עטיפות ושמות מלאים, וחלק מהשירים שאני אוהב כבר מסומנים בחמישה כוכבים. אלא שיש המון שירים שאני לא מכיר, או שאיני יודע שאני מכיר. אז את האלבומים המוכרים סימנתי באופן כולל בשלושה כוכבים, והנה השירים הלא מוכרים קיבלו כולם שלושה כוכבים ריקים.
3. כעת הגיע הזמן להחליט מה תרצו להעביר למכשיר הנייד שלכם – האם יהיו אלה כל השירים שנתתם להם דירוג? האם אלה שלא דירגתם? האם השירים המדורגים כאהובים ביותר? מבחינתי, כל שיר שלא שנאתי (יענו, יותר מכוכב אחד) צריך להגיע לאייפון ולאייפד. בשביל ליצור רשימה כזו, פשוט יוצרים רשימת השמעה חכמה (סמארט פלייליסט). כיצד? File -> New Smart Playlist.

כעת ודאו שהקופסא העליונה מסומנת בחרו בתיבה הראשונה Rating, בתיבה שאחריה is greater than, ובחרו כוכב אחד. כך רק שירים עם שני כוכבים ומעלה יכנסו לרשימת השירים החכמה. העלתם דירוג של שיר מכוכב אחד לשלושה? הוא יתווסף לרשימה אוטומטית. תוכלו להגביל את הרשימה למספר מסוים של שירים כדי ליצור רשימה שלא תתפוס יותר מדי מקום בזיכרון.
4. הפלייליסט החכם החדש יכול לשמש אתכם במחשב כעת, אך עוד לא אמרנו לאייטונז לסנכרן אותו למכשיר הנייד. כדי לעשות זאת חברו את המכשיר למחשב וחכו שאייטונז תציג אותו בתפריט הצדדי, כעת לחצו על המכשיר בתפריט הצצדי ואחריו על לשונית המוסיקה משמאל. אם תיבת הסנכרון לא מסומנת סמנו אותה, אך זו כמובן תגרום לכך שמוסיקה שעל המכשיר כעת תמחק. בתיבת הפלייליסטס סמנו את הפלייליסט החכם שיצרתם.

למעשה, אייטונז יוצרת לא מעט רשימות חכמות מראש, למשל – השירים עם הניקוד הגבוה ביותר. תוכלו לסנכרן גם את הרשימה זו (לא לדאוג, לא יהיו כפילויות). כעת, יש לכם רשימות השמעה שונות, כאלה בדיוק לפי טעמכם, עם עטיפות אלבום מדויקות וקלות לסידור וקטלוג, כמו באייפוד כך גם במחשב השולחני.
ד"א, ישנן תוכנות במחיר לא קטן שעושות את סידור עטיפות האלבומים והשמות בשבילכם, אבל לפעמים עדיף להשקיע יותר זמן מכסף ולוודא שהספרייה שלכם היא שלכם, ולא תוצר אוטומטי של כלי חסר רגש.

סנכרון תמונות

אפל לא רוצה לתת לאיינטונז להכנס לטריטוריית תוכנת המוסיקה שלה (אייפוטו) ולכן אייטונז לא מטפלת בתמונות. עם זאת, היא מסנכרנת אותם היטב לאיי-דבייס שלכם בלי הרבה מאמץ.

להעלות מוסיקה למחשב: זה קל, כל תמונה שתצלמו באייפון או באייפד תהיה באלבום העונה על השם "Camera Roll", וזה יופיע ככונן נייד בחיבור למחשב. כעת תוכלו לגרור את התמונות ממנו לתוך ספריית התמונות שלכם ולנהל את התמונות בכל דרך העולה על רוחכם. אבל זה החלק הפשוט.


סידור התמונות באלבומים: אז התמונות שלכם במחשב. כדי לסנכרן אותן פשוט סדרו אותם בתיקיות היטב תחת תיקייה אחת, למשל: תחת תיקיית "התמונות שלי" החזיקו תיקייה לכל אלבום ובתוכה את התמונות.

מכאן, גשו ללשונית התמונות במכשיר שלכם באייטונז, וסמנו סנכרון (שוב, מה שיש במכשיר כרגע, ולא באלבום התמונות שצולמו, ימחק) ובחרו את התיקייה, במקרה שלנו "התמונות שלי". סנכרנו והתמונות שלכם מסודרות היטב באלבומים.


סנכרון וידאו
בין אם מדובר בקליפים קצרים לאייפון או סרטים באורך מלא לאייפד, הסנכרון מאוד מזכיר את זה של התמונות. עם זאת, לא כל הפורמטים נתמכים באייפון ותאלצו להמיר את הסרטים שלכם. נכון, זה מעצבן, מצד שני, ישנן האצות חומרה והן דבר די נחוץ כדי לא לאכול סוללה, וגם אם יש לכם תוכנה שמנגנת פורמטים כלליים כמו VNC, עדיין שימוש הסוללה של התוכנה המובנית יהיה יעיל יותר.

את ההמרות ניתן לעשות באמצעות התוכנות השונות של וידאורה, תוכנות מאוד מרגיזות ומלאות פרסומות (התוכנה נראית יותר כמו דפדפן עם פונקציונאליות ופרסומות בין הכפתורים), אבל מצד שני הן עושות את העבודה וחינמיות לחלוטין.

אחרי המרת הסרטים גררו את הקבצים לאייטונז. כעת תוכלו לסמן את חלקם או את כולם לסנכרון בלשונית הוידאו בסנכרון המכשיר באייטונז כדי להעביר את הסרטים למכשיר.

לנרמל את האוסף
אם במקרה אתם אוספים מוסיקה לא רק מאלבומי סטודיו, אלא גם מהופעות ושאר מקורות אנונימיים, אתם עלולים למצוא את עצמכם מגבירים ומחלישים את הווליום הרבה. האלבומים השונים לא תמיד באותה עוצמה, וזה יכול מאוד להרגיז במיוחד כשמאזינים למוסיקה ברקע, ברכב או ברגל. אם תסמנו את "Sound Check” תחת Playback במסך ההעדפות של אייטונז, התוכנה תעבור על אוסף המוסיקה שלכם ותנרמל את כל השירים בזה אחר זה, תהליך עתיר סיבובי מעבד וזמן ריצה, אך בסופו המוסיקה שלכם תהיה כולה בווליום אחיד, ובתקווה לא תצטרכו להגביר כשלא שומעים כלום או להחליש כשהשכן מלמטה דופק על התקרה עם מטאטא.

לסדר את המדיה בכונן

בהפעלה ראשונה אייטונז שואלת אם אתם רוצים לדאוג לסידור המדיה שלכם במחשב באופן עצמאי או לתת לאפל לדאוג לזה, כלומר לסדר תיקיות באופן עצמאי. לרוב, משתמשים שיודעים מה הם עושים כמוכם (וכמוני?) מעדיפים לא לתת לאייטונז לעשות עותקים משלה לכל מדיה שתגררו פנימה. מצד שני, אחרי שעוברים מים מתחת לגשר קורה ושוכחים איפה המוסיקה שלנו ולמה היא שם, ומחיקה של קבצים כמובן תגרום לאייטונז לא למצוא אותם. לכן, כעבור כמה חודשים לעתים נעדיף שאייטונז תסדר לנו את המוסיקה הקיימת כך שתהיה תקיית מדיה אחת עם המוסיקה שלנו, תוכנות למכשירים ניידים, ספרים, קיטעי וידאו ועוד, שניתן להעביר למחשב אחר או לגבות בקלות רבה.


כיצד עושים זאת? ראשית, נכנסים לאפשרויות של אייטונז, תחת לשונית Advanced, ובוחרים מיקום לתיקייה שתכיל את כל המידע. אחרי שבחרנו לוחצים OK ומשם, תפריט File -> Library -> Organize Library. כעת אייטונז תעסיק את עצמה לכמה עשרות דקות ואחריה התקייה שלכם תהיה מלאה, מסודרת, ומוכנה להעברה וגיבוי.

ליצור ולהעביר צלצולים לאייפון בקלות

אז הקטע הזה קצת מסריח, אבל רק קצת. כדי ליצור צלצולים לאייפון לא צריך לעשות הרבה:
1. בחרו שיר מרשימת המוסיקה שלכם, לחצו עליו כפתור ימני -> Get info ולשונית Options. כעת סמנו את תיבות Start Time ו-End Time ובחרו זמן התחלה וסיום לצלצול שלכם מתוך השיר. שימו לב שאסור לעלות על 30 שניות.
2. לחצו על השיר שוב בכפתור ימני ובחרו Create AAC version. בתום התהליך בחרו את השיר שוב, הוא יופיע פעם אחת בגרסתו הרגילה ופעם בגרסת ה-AAC.
3. בחרו את הגרסה הרגילה, וחזרו על שלב 1, אך הפעם בטלו את התיבות Start Time ו-End Time כדי שהשיר יחזור להתנגן כרגיל.
4. כעת לחצו כפתור ימני על גרסת ה-AAC ובחרו ב-Get info, שם אתרו והגיעו בסייר הקבצים למיקום הקובץ.
5. שנו את הסיומת שלו מ-mpa ל-mpr, וכעת מחקו אותו מהספרייה באיינטונז. כאשר תשאלו אם למחוק את הרשומה או את הקובץ עצמו, מחקו את הרשומה.
6. העבירו את הקובץ למקום מבטחים (סתם תיקייה נוחה) ומשם גררו אותו לאייטונז. הוא יתווסף לרשימת הרינגטונים באייטונז (יצור קטגוריה כזו בתפריט אם אין אחת).
7. בלשונית הרינגטונים בסנכרון המכשיר שלכם באייטונז כאשר הוא מחובר, תוכלו לסנכרן את כל הרינגטונים, ולאחר כך תוכלו לבחור בהם באפשרויות האייפון תחת Phone.

אם כבר אז כבר – צלצולים שונים לאנשים שונים
אמנם לא תוכלו לשלוט בצלצול שונה לקבוצות שונות, אך תוכלו לתת צלצולים ספציפיים לאנשים ספציפיים ע"י עריכת מידע של משתמש מסוים ושינוי הצלצול שלו. כך ניתן ליצור צלצול אחד למשפחה, אחר לבת הזוג, שלישי לחברים ואחד אחרון לעבודה. כך ניתן לדעת בלי להרים את המכשיר מי מתקשר. בצלצולים שאינם הותאמו אישית יושמע כמובן צלצול ברירת המחדל.

לסנכרן את האפליקציות
את השלב הזה לא תוכלו לבצע אם המכשיר שלכם פרוץ ומכיל תוכנות בלתי חוקיות. אם הוא לא, מצד שני, תוכלו גם תוכלו לסנכרן את המכשיר עם המחשב הביתי שלכם:
1. לאחר חיבור המכשיר למחשב, לחצו עליו בתפריט השמאלי.
2. כעת בחרו בלשונית Apps.
3. סמנו את התוכנות שתרצו שיהיו במכשיר (אלה שלא תסמנו לא יועברו אליו בכלל, אם הם עליו, ימחקו ממנו).
4. תוכלו גם לסדר אותם על המסכים השונים או בספריות באייטונז כדי לחסוך את התהליך המעיק אחרי הסנכרון.
5. כשסיימתם לחצו על Apply. המכשיר יסונכרן ויראה בדיוק כמו שהוא נראה במחשב. כך גם המכשיר ורישיונות תוכנות שקינתם יגובו בתיקיית המדיה של אייטונז.

סיכום
יש המון טיפים מעולים לאייטונז, לשימוש בה כנגן ולשימוש בה ככלי סנכרון, כגון מדריך נחמד זה בווינט. אייטונז היא ככל הנראה כלי הסנכרון הפופולארי ביותר אך היא בהחלט די מרגיזה מכמה סיבות:
  • היא מבטיחה סנכרון, אך בפועל בהרבה מקרים מדובר בלא יותר מהעברה מהמחשב למכשיר עם דריסה של נתונים במכשיר, הרי אין אפשרות להעביר מוסיקה מהאייפון חזרה למחשב ללא פריצה, אין אפשרות באמת להעלות תמונות מהאייפון למחשב ללא מעבר דרך סייר הקבצים, ואי-אפשר להעלות סרטים בכל פורמט למכשירים ניידים.
  • היא לא מספקת פתרון לתמונות כדי להמנע מקניבליזם לאיילייף ואייפוטו (קניבליזם = בשביל מה אני צריך את זה, יש לי אייטונז).
  • אייטונז אינה פיסת תוכנה קלילה, היא כבדה, מביאה איתה את קוויקטיים, אינה רצה על פלטפורמות כמו wine, ודורשת התקנת קופסא וירטואלית במידה ואתם עובדים עם לינוקס.


עם זאת, אפל עשתה מאמצים דומים לאלה שעשתה באייפון – לתת לכם את כל הכלים הדרושים לכם כדי שלא תצאו מהמסגרת שבנתה לכם – היכולת לדרג שירים או אלבומים, יצירת רשימות השמעה חכמות, היכולת לסדר את האוסף שלכם בקלות ולסדר את הקבצים במחשב בלי מאמץ יוצא דופן, הופכים את אייטונז לנגן לא רע. עם זאת, כדאי לקחת כמה שעות ולהתרגל אליה כדי להפוך אותה לכל מה שהיא יכולה להיות, תאמינו לי – התוצאה בהחלט שווה את זה.אבקש להודות לא. רייזמן, שסיפר לי לא מעט על מק ועל אייטונז, ובלעדיו כתבה זו הייתה עלולה להיות על איך להריץ אמארוק 1 במקום 2 על אובונטו 10.10.