Monday, April 25, 2011

סוף 2010) – סקירה וביקורת) Apple Mac Mini

מבין מגוון המחשבים של אפל, המק מיני הוא ללא ספק המחשב הכי פחות "אפלי" שבחבורה. אפל, כדרכה מושכת הלהבות בתוכנה – כך גם בחומרה, אוהבת לשמור את הקלפים קרוב לחזה ולשלוט בכל – במסך, במקלדת, בעכבר וכמובן בחומרת המחשב. יש שימצאו את שיטה זו להיות נוחה ודורשת מינימום מהמשתמש, ויש שיגידו שאפל חברה סגורה ומסוגרת, אשר רואה את הרווח שלה לפני המשתמשים. הצדק ככל הנראה יהיה עם שני הצדדים.


בניגוד ללפטופים של אפל (המקבוק, המקבוק איר, והמקבוק פרו), ובניגוד לאיימק (מחשב שולחני המגיע כולו ביחידה אחת – המסך מכיל את רכיבי המחשב והיציאות, ומקלדת ועכבר אלחוטיים מסופקים בחבילה), המק-מיני הוא מחשב ביתי שניתן להרכיב אישית – ניתן לחבר אליו עכבר ומקלדת משלכם, מסך מועדף, ואפילו רמקולים כיד הדמיון הטובה עליכם – המחשב הוא רק קופסא, וקופסא מאוד (מאוד) קטנה. בנוסף, המק-מיני הוא גם הזול מבין מחשבי אפל, כאשר זה לא קשה – המחשבים של אפל תמיד יקרים משמעותית בקטגוריה שלהם – לדוגמא, בעוד מחשבים ניידים אולטרה חזקים נעים בין 6-7 אלף זוזים, המקבוק-פרו המקביל יספק חוויית שימוש טובה יותר, אך במחיר של 12-14 אלף שקלים.


אז האם המק-מיני מקריב יכולות תמורת גודל, ומציע מחשב חלש ובסיסי, או שהוא, כפי שטוענת אפל, "חזק כמו מחשב גדול"? לקחתי את המחשב לסיבוב של כמה שבועות ובדקתי אם אני יכול להחליף את ה-PC שלי בו, ומדובר ב-PC די חזק. התשובה בפנים.רקע

המק-מיני הוא המחשב הקטן והזול ביותר של אפל. הוא מגיע ללא מקלדת, עכבר, או מסך, וגודלו דומה לזו של בלטת רצפה קטנה (20 על 20 סנטימטר, בעובי 3.5 סנטימטר). הוא שוקל בערך 1.4 קילוגרם, שזה מעט ביחס לרוב המחשבים הניידים – עם זאת, אין בו מסך ומקלדת ושאר אבזרי תקשורת עם המשתמש. הוא קופסא קטנה וכמעט לא אינטרקטיבית, שדורשת חיבור לציוד חיצוני. המק מיני בא להציע פתרון לשלושה סוגים של בעיות:
 • אלה הצריכים מחשב לא מאוד חזק (אך ראוי) לשימוש יומיומי ורוצים לחסוך במקום ובמשקל של מארז גדול.
 • אלה הרוצים מקינטוש (כדי, נגיד, לכתוב קוד לאייפון או אייפד, או סתם מתוך הרגל או רצון לעבוד עם תוכנת מקינטוש כזו או אחרת לעריכת וידאו, סאונד, או תמונה) ואין להם 8-13 אלף שקלים מיותרים להשקיע באיימק.
 • אלה המחפשים מחשב מדיה מצוין באריזה קטנה וקלה.

את התפקידים השונים הוא מנסה למלא בעזרת שלל יציאות חומרה, חיבורים אלחוטיים בדמות WiFi ושן-כחולה, ואפילו עינית אינפרא אדום. את המחשב ניתן להתאים אישית באתר אפל, או בבקשה מפורשת מאיידיגיטל, והדגם הרגיל המסופק בארץ מכיל:
 • מעבד דו-ליבה במהירות 2.4 מ"ה.
 • כונן קשיח בנפח 320 גיגה במהירות 5400 סיבובים לשנייה (בחיבור SATA).
 • 2 גיגה של זיכרון RAM במהירות 1066 מ”ה.
 • כרטיס גראפי למחשבים ניידים GeForce 320M.
 • 4 יציאות USB, יציאת FireWire, חיבור רשת, חיבור Mini DisplayPort, שקע HDMI, חריץ לכרטיסי SD, חיבור אוזניות ומיקרופון וכמובן חיבור לחשמל.
 • עולה 3,650 שקלים בארץ ו-700 דולר (=2,450 שקלים) לפני מיסים בארה"ב.
הדגם שניתן לי מעט משודרג ביחס לדגם הרגיל, עולה בערך 5,000 שקלים בארץ (או 900 דולר לפני מס בארה"ב – שהם 3,150 שקלים) וכולל את המרכיבים הבאים:
 • מעבד דו-ליבה במהירות 2.66 מ"ה.
 • כונן קשיח בנפח 500 גיגה במהירות 5400 סיבובים לשנייה (בחיבור SATA).
 • 4 גיגה של זיכרון RAM.
 • היתר כפי שמתואר לעיל.

עיצוב

באפל כמו באפל – העיצוב בהחלט מרשים, אפילו מרשים מאוד. המק-מיני זכה לעיצוב יוניבודי (גוף אלומיניום אחיד) בהשראת המקבוק פרו לפני שנתיים וזה בהחלט מורגש. המחשב קטן, קל, מרגיש חזק ויציב, עשוי כולו אלומיניום ומרגיש מאוד יוקרתי – ומדי פעם אתם עלולים להתפלא שדחסו לתוכו כל-כך הרבה יציאות ושרמת הביצועים שלו אינה רעה (כפי שתראו בהמשך).

בקדמת המארז, המחשב מכיל חריץ זעיר – הלא הוא צורב ה-DVD הסטנדרטי של אפל, אותו אחד שתמצאו באיימק או במקבוקים. באופן כמעט בלתי נראה, ישנה עינית קטנה בקצה החריץ. אולי לא תבחינו בה – אך זוהי עינית האינפרא-אדום, הנועדה בראש ובראשונה לשלט המדיה של אפל אשר נמכר בנפרד. ליד חריץ הכונן תמצאו נורית קטנה אשר רומזת שהמחשב דולק כאשר היא דולקת, שהוא ישן כאשר היא מהבהבת, וכאשר היא כבויה – ובכן, המחשב כבוי. זה הצד הקדמי כולו – בעיצוב נקי ופשוט. בצידי המארז אין דבר ולו חצי דבר, ולו מאחור תוכלו למצוא את היציאות והחיבורים הנחוצים כל-כך למחשב שמגיע ללא ציוד קלט-פלט בסיסי.


הצד האחורי של המחשב עשוי פלסטיק שחור, שנראה טוב אך מרגיש פחות יציב מגוף האלומיניום. כבר ראינו את אפל יוצרת יציאות רבות היישר על המתכת של המקבוק פרו, חבל שכאן נותרנו עם פלסטיק. החיבורים מסודרים היטב, כפתור הפעלה, אחריו חיבור חשמל, רשת חוטית, FireWire, אחריה HDMI, ה-Mini DisplayPort הידוע לשמצה של אפל, ארבע יציאות USB אנכיות, חריץ לכרטיסי SD ומתחתיו חיבור Line-Out ו-Line-In, למיקרופון ואוזניות בהתאמה. מתחת ליציאות תמצאו חריץ שמנמן – הלא הוא פתח האוורור של הלבנה המתכתית.


בניגוד לדגם הקודם, המק-מיני הנוכחי קל יותר לפתיחה ולשדרוג עצמאי של זיכרון (שוב, מאפיין מאוד לא אפלי), ובתחתית תמצאו מכסה פלסטיק בולט על גוף האלומיניום. המכסה מסתובב מעט כנגד סיבוב השעון, כך שניתן להסירו ולקבל גישה לזיכרון ולכונן הקשיח, כמו גם למכסה נוסף של האנטנה האלחוטית. יש לומר כי העובדה שהמכסה עשוי פלסטיק פוגעת ביוקרת העיצוב, אך גרוע מכך, היות ואין למחשב רגלי גומי, הוא לא מחוזק במקומו על השולחן ופשוט נח על מכסה הפלסטיק – כך שהוא עלול לשרוט שולחנות זכוכית ולהחליק על שולחן עץ כאשר מזיזים אותו. החלטת עיצוב מפתיעה ולא מרשימה מהחברה שיוצרת את העיצובים המבריקים ביותר למחשבים.


סך הכל, העיצוב בהחלט טוב יותר מזה של כל נט-טופ (דסקטופ זעיר בביצועי נטבוק, הקטגוריה היחידה שמתחרה במק מיני) בהפרש עצום, ואחד העיצובים הטובים של מחשבים קטנים בשוק. אם אתם מחפשים מארז זעיר למחשב שולחני – זה כנראה הטוב ביותר שתמצאו, והוא משאיר אבק למתחרים.

באפל כמו באפל – העיצוב מנצח.

ציון: 9\10 – ולו רק כי חסרה נורת חיווי לכונן הדיסקים, וכי היה נחמד לו כפתור ההפעלה היה גלוי ולא מוסתר מאחור.


הפעלה ראשונה

אחת הסיבות שגרמו לי לחבב את אפל הייתה שהמוצרים שלה עובדים – עובדים בלי שום מאמץ, מיד, בלי התקנות, מחוץ לקופסא. אני חייב להודות שזה לא היה המצב במק-מיני. בעיית רשת של בזק בינלאומי לא אפשרה למחשב לעשות רישום מול אתר אפל ונאלצתי לעשות את הרישום על האייפון, כאשר הוא משמש כנקודה חמה לחיבור WiFi. בנוסף, המקלדת והעכבר האלחוטיים של אפל (אותם יש לרכוש בנפרד) לא התחברו בניסיון ראשון ובהחלט גרמו לי לתהות מה אני עושה לא נכון. מסתבר שהכל נעשה נכון, ומשום מה רק בניסיון הרביעי החיבור הצליח. עם זאת, החיבור וזיהוי הרזולוציה, כמו גם הפעלת מערכת ההפעלה היו כולם מידיים, קלים ופשוטים.

אחרי כמה צעדי אשף ברורים וקצרים המחשב עובד ומוכן לשימוש – בהחלט פתרון קל ונוח ביחס ל-PC, אך עדיין לא חלק כפי שהוא אמור להיות.

ציון: 8\10 – כי זה לא הלך חלק.


ביצועים

המק-מיני אינו נועד להיות מחשב ביצועים. בשביל זה יש לאפל את האיימק, המקבוק פרו, ובראשם המק-פרו. המק-מיני נועד להיות קטן ואולטרה נייד, והמחיר הוא, כמו במקבוק-איר – מחשב בעל ביצועים סבירים, אך לא יוצאי דופן. השאלה היא, ביחס למעבד הבינוני המוטמע בו – איך מתמודד המק-מיני עם משימות היומיום? והתשובה היא פשוטה: בסדר גמור.


במקבוק איר אותו סקרתי כאן בעבר, למרות המעבד הבינוני ואף החלש יחסית, היה מדובר במחשב מהיר ביותר תודות לאחסון הפלאש שהיה מוטמע על לוח האם. במק-מיני המצב פחות מזהיר והמחשב ללא ספק אינו מהיר באופן מדהים – אך הוא בהחלט סוחב, ואפילו לא רע בכלל. הוא עולה מהר יותר ומגיב בערך באותה מהירות כמו ה-PC שלי – מחשב בעל 4 ליבות במהירות 2.93, ו-4 גיגה של זיכרון. כמובן שאת כל זאת אפשר ליחס למערכת ההפעלה המותאמת של אפל, ויש לציין כי לינוקס ככל הנראה תנצח את המק-מיני לו אתקין אותה באופן בלעדי על ה-PC.

למען האמת – לא מצאתי את עצמי מחכה הרבה לשום דבר במק-מיני. כמובן שכל פעולה לקחה משמעותית יותר זמן מבמקבוק איר, אך לא הרבה יותר, והביצועים לא נמוכים משמעותית מאלה של המקבוק פרו החזק מהדור הקודם אותו סקרתי כאן לאחרונה.

המק-מיני נועד להתמודד עם לא מעט משימות כבדות: החל מחיבור למסך HD ונגינת תכנים ב-HD על מסכי ענק, וכלה בעבודה עם תוכנות האיילייף של אפל – iMovie, iPhoto, GarageBand וכמובן iTunes. אם זה לא מספיק, הסיכויים אומרים שנרצה להריץ מערכת הפעלה וירטואלית כגון חלונות כדי לעבוד עם תוכנות סטנדרטיות כגון אופיס. לעתים אף נרצה לשחק במשחק כזה או אחר, מ-Civilization 4 ועד StarCraft 2 או Call of Duty 4 ועוד. אז איך המק-מיני מחזיק את כל אלה? התשובה היא – כמו גדול, כמו מחשב גדול, לצורך הדיוק – וכמו מחשב גדול סביר. לא איטי מאוד, לא מהיר מאוד, ולא חזק במיוחד אך גם לא חלש. לא תוכלו לשחק במשחקים על הגדרות גראפיות גבוהות ותאלצו להסתפק ברגילות – אך השאר ייעשה בדיוק כפי שהייתם מצפים. במהירות, בקלות, בזריזות, ובלי לאגים וקפיאות.

תחת עומס כבד – אם העתקות כבדות או התקנות של משחקים, המרות סרטים למכשירים ניידים וכו', המחשב מתחמם, אך לא מאוד – הוא לא מגיע לטמפרטורות של לפטופ חם, אך הוא בהחלט פושר+. בשימוש רגיל – גלישה באינטרנט, כתיבת מיילים, האזנה למוסיקה, כתיבת מסמכים ועוד המק מיני יהיה קריר ושקט לחלוטין. למעשה, בפעם הראשונה ששמעתי צלילי מאוורר בחדרי מדמימים הייתי בטוח שמשהו קרה למק-מיני. אחרי בירור קצר התברר שזה היה ה-PC השולחני שנכנס למצב שינה. פרט לכונן הדיסקים לא תשמעו את המק-מיני כמעט בכלל – וזה נהדר ודי נחוץ למחשב שיכול לשמש כמחשב מדיה.

ציון: 9/10 מחשב סביר לרמת המחיר (3000 שקלים), שקט ומאוד נייד.


תוכנה

את מערכת ההפעלה של אפל ואת התוכנות הכלולות בה לא אסקור כאן שכן סקרתי אותה בעבר באופן עצמאי בסקירה זו. מערכת ההפעלה, Mac OS X, רצה כאן בדיוק כפי שהיא רצה במקבוק איר ובמקבוק פרו שגם נסקרו בעבר. יש לציין כי הבדלי התפעול הפעם הם בעקבות השימוש במקלדת ובעכבר האלחוטיים של אפל אשר לא נעשה בהם שימוש במחשבים הניידים. תיאור מלא של האבזרים יובא מיד.

היות והייתי מאוד לא מרוצה מהעובדה שאייטונז הייתה קופאת מדי פעם שהייתי מחבר את האייפון או האייפד ל-USB ב-PC, החלטתי להעביר את סנכרון המכשירים הניידים למק-מיני, הרי שזו הסביבה הטבעית למכשיריה של אפל. העתקתי את תיקיית המדיה – ומסתבר שזה הספיק. חיבור של שני המכשירים הניידים ב-USB סנכרן אותם בלי בעיה ובהצלחה למחשב החדש. מוצלח? מאוד. פשוט? ביותר.


מקלדת

כפי שנכתב בהקדמה – ניתן לחבר למק-מיני כל מקלדת נוחה עבורכם. עם זאת, כמובן, המקלדת המומלצת היא זו של אפל. המקלדת האלחוטית של אפל מאוד יקרה (400 שקלים בארץ, 79 דולר בארה"ב) ואינה מגיעה עם המק-מיני, אך צוידתי בה למטרת הסקירה. המקלדת מאוד קטנה (אינה כוללת אזור מספרים – כך שאם אתם מרבים להשתמש באזור הספרות במקלדת, יהיה עליכם לעבור הלאה) וקומפקטית, כאמור אלחוטית וקלה. היא גם מאוד דקה וכוללת גליל מתכת אשר מכיל זוג סוללות AA, והוא החלק העבה ביותר המקלדת. בנוסף, חשוב לציין שתצורת המקלדת היא רגילה ולא ארגונומית או אורתופדית בדרך כזו או אחרת, כך שמי מכם שעושה שימוש במקלדת ארגונומית עלול למצוא את עצמו עם פרקים כואבים בימים הראשונים.


מיותר לציין שהמקלדת מאוד נוחה (ומאוד כדאי שתהיה נוחה אם שילמתם 400 שקלים עבורה), המקשים גדולים ודומים לאלה של המקבוקים של אפל, ומקשי הפונקציה מכילים אוסף קיצורים שמאוד יעזרו לכם בתפעול המחשב – החל משליטה בעצמת הצליל והעברת שירים באייטונז ועד הפעלת דשבורד הווידג'טים וסידור החלונות בנוחות באמצעות ה-Expose. גם המקלדת מעוצבת היטב, עם נורית קטנה ובלתי נראית כאשר היא כבויה, אשר מהבהבת כאשר המקלדת מחפשת מארח Bluetooth – ודולקת לכמה שניות כאשר מדליקים או מכבים את המקלדת.

אין Num Lock או Scroll Lock לא על המקלדות ולא על הלפטופים של אפל. עם זאת, מקש ה-Caps Lock קיים גם קיים ועליו נורית קטנה – שזה עדיף משיטת המקרא של המקלדות הרגילות.

יש לציין שהמקלדת מתאימה גם לאייפד ולאייפון וניתן לצמד אותה אליהם בקלות רבה. היא ניידת מספיק כדי לצאת אתכם מהבית לכל מקום ולשמש אתכם גם למיילים למסמכים באייפד. הקיצורים היעילים עובדים גם באייפד כאילו לא היה מדובר במערכת הפעלה שונה וסט תוכנות שונה – ואם יש לכם את שני המכשירים (מק ואייפד או אייפון) אז יתכן שהמחיר יכול אף להצדיק את עצמו.

ציון: רק למחשב 7/10, כי היו יכולים למכור אותה בחצי מחיר. אם יש לכם גם אייפון או אייפד, 10/10.


עכבר

העכבר המומלץ של אפל הוא ה-Magic Mouse (מחירו כמחיר המקלדת, מאוד לא זול לעכבר), עכבר מולטי-טאצ' אלחוטי בטכנולוגיית Bluetooth – והוא ללא ספק שדרוג לא קטן לעכבר שאנחנו מכירים, בזכות כמה תכונות איכותיות:
 • גלילה קינטית: הגלילה בעכברים רגילים היא קבועה – כל יחידת מידה בגלגלת היא שלוש שורות בערך. הגלילה באמצעות האצבע באייפון או באייפד היא דינאמית – זריקת האצבע במהירות גוללת מהר מאוד, והזזה איטית מאפשרת הזזה עדינה של המסך לכאן או לכאן. אזור הטראקפד בלפטופים של אפל מאפשר גם הוא גלילה כזו – וכן, גם המג'יק מאוס. זה כנראה השדרוג הגדול ביותר בחוויית השימוש.

 • הנעת זוג אצבעות ימינה או שמאלה מעבירות דף קדימה או אחורה – זה פיצ'ר שימושי בסייר הקבצים וכמובן בדפדפן האינטרנט – והוא כל-כך שימושי שמצאתי את עצמי עושה את אותה פעולה על עכברים אחרים ותוהה מדוע כלום לא קורה.
 • חומרים איכותיים: העכבר מכוסה משטח זכוכית ומתחתיה גוף אלומיניום קריר, הוא נוח להחזקה כמו העכברים היקרים יחסית בשוק.

בגרסת מערכת ההפעלה הבאה יתווספו עוד קיצורים נוחים לעכבר שיאפשרו לשלוט בקלות יחסית במערכת ההפעלה – ושוב, הכל בפשטות ובנוחות.

ציון: 7/10 כי עדיין לא הגענו לפוטנציאל שמצדיק 400 מרשרשים על עכבר מחשב.


שלט

כמו רוב הציוד של אפל – השלט האפלי הוא קטנטן, מינימליסטי, עשוי אלומיניום, יקר ומאוד נוח לשימוש. מחיר התענוג בארץ 120 שקלים ובארה"ב 19 דולר – והוא מוצר חובה לכל מי שמבקש לעשות במק-מיני שימוש כמחשב מדיה. השלט מכיל ג'ויסטיק לארבעה כיוונים, כפתור אישור ביניהם, ושני כפתורים נוספים: Play\Pause ו-Menu. מקש ה-Menu יפעיל את תוכנת Front Row, תוכנה המרכזת בממשק מדיה נוח את הסרטים, התמונות והמוסיקה שלכם – כך שתוכלו להגיע אליהם בקלות רבה באמצעות השלט ובממשק יעודי לטלוויזיה (פונטים גדולים, ללא כפתורים, תצוגה מקדימה לאלבומים של תמונות או מוסיקה), ומחוברת לכל תוכנות אפל – מתיקיית התמונות שלכם ועד אייפוטו ואייטונז.

ב-Front Row לחיצה על המקש האמצעי תאשר ולחיצה על מקש התפריט תחזיר אתכם אחורה. לחיצה על מקש ה-Play\Pause יפעיל את אייטונז, הרי שאז השלט יתפקד כשלט לאייטונז – וישלוט בווליום או יעביר שיר קדימה או אחורה. בקיצור? לא היינו יכולים לבקש יותר ממחשב מדיה.

ציון: 9/10 – רק כי השלט צריך להגיע עם המחשב במקום להיות מוצע בנפרד.


מסך?

את המסך של אפל לא יצא לי לקבל לסקירה, היות והוא יקר ומאוד גדול – 27 אינצ' – קצת קטן לטלוויזיה וקצת גדול למסך מחשב טוב. את המק-מיני סקרתי עם המסך שלי – מסך AOC זול בגודל 23 אינצ', ולו רזולוציית Full HD. יש לציין שהמק-מיני לא השתעל עליו, הציג סרטי HD בלי לחשוב פעמיים, וזיהה את הרזולוציה בלי שום בעיה או כיוונון מראש. גם חלונות ולינוקס אותן התקנתי על המחשב בקופסא וירטואלית זיהו ועבדו באופן חלק לחלוטין על הרזולוציה המלאה, שוב, בלי שום התערבות מצידי.


שורה תחתונה

המק-מיני הוא מחשב טוב, אפילו טוב מאוד. למי שרוצה מחשב מדיה סביר – ללא כונן בלו-ריי, ללא הקלטה ישירה מהטלוויזיה, אלא פשוט מחשב מדיה שיכול להוריד ולהכיל סרטים, מוסיקה ותמונות, לא תופס מקום מארז של מחשב גדול וכבד, וכמובן לא מוגבל וכובל כסטרימר – המק-מיני הוא כנראה פתרון מושלם, זול ונוח.


למי שמחפש מק – המק-מיני הוא מק במלוא מובן המילה, והוא מחשב אולטרה נייד, יחסית זול ובעל ביצועים מצוינים. למעשה, סטודנטים רבים משתמשים בו – שכן ניתן לחבר אותו למחשבים בספרייה ולעבוד עליו, ואז לנתק אותו ולקחת אותו הביתה. כך גם ניתן לטעון על המחשב סרטים, להביא אותו לסלון ולחבר לטלויזיה – ולחסוך עלות של מחשב מדיה או סטרימר מוגבל.

עם זאת, המק-מיני הוא מחשב מוגבל כמו לפטופ סביר לשימושים ספציפיים – כלומר, אם יש לכם צורך במחשב עם כרטיס מסך טוב מאוד למשחקים או לעיבוד וידאו, אם יש לכם צורך במחשב חזק להרצת MATLAB או חישובים כבדים כאלה ואחרים – כנראה שתרצו לוותר על התענוג תמורת מחשב גדול שיספק לכם ביצועים מעולים במחיר דומה.

ציון: 9\10 – לו המחיר היה זול יותר, הייתי ממליץ על המק-מיני לחברי הסטונדטים, וכנראה שגם לכל השאר. ה-PC שלי הופך להיות שרת, והמחשב האישי החדש שלי הוא המק-מיני.