Saturday, March 19, 2011

אמצע 2010 - סקירה וביקורת MacBook Pro

בניגוד למקבוק הלבן, הנועד למשתמש מהשורה הזקוק למחשב טוב – אך ללא מאפיינים מיוחדים, למקבוק איר, המציע ניידות במחיר פונקציונאליות – המקבוק פרו אמור להוות פתרון מושלם למשתמשים כבדים עד כבדים מאוד, משתמשים אשר זקוקים לכוח עיבוד מאסיבי, כרטיס גראפי אימתני וחבילה מעט פחות ניידת, כדי לבצע מגוון עבודות מקצועיות על מחשבם הנייד – מתכנות אלגוריתמים כבד, דרך עיבוד סאונד, גראפיקה, ווידאו, ועד למשחק בכותרים חדשים – כל אלה דורשים מחשב של ממש, עם חומרה עדכנית וחזקה, ולא יסתפקו במינימום המוצע במחשבים פשוטים יותר עבור גלישה באינטרנט, עבודה באופיס ומעט סרטי HD.


פתח דבר

קטגוריית הפרימיום של מחשבי יוקרה חזקים מאוד אך גם יקרים ביותר מתפארת בכמה מחשבי PC, מדגמי הט'ינקפד של יבמ (לנובו) ועד דגמי ה-Envy של HP. בתג מחיר מעט גבוה הידוע בארה"ב כ"מס אפל", ניתן למצוא את המקבוק פרו – מחשב שאינו נייד כמו האיר, אך מציע ביצועים מרשימים, כמעט כאלה של מחשב שולחני, בקופסא שגודלה לא עולה על זו של לפטופ רגיל מהשורה.

כבר עובדה זו, שהמקבוק פרו אינו גדול וכבד יותר ממחשב נישא מהשורה – היא בשורה של ממש, היות ולרוב מחשבים אולטרה חזקים הם גם אולטרה שמנים, כבדים, ונישאים לגובה 17 אינצ'. אך זו לא הבשורה היחידה של המקבוק פרו – הוא גם מציע זמן סוללה של 8-9 שעות (דגם ה-15 אינצ'), גם זאת, בניגוד לז'אנר האולטרה חזקים, שלרוב מסתכם ב-1-2 שעות עבודה לפי הוראות יצרן. כראוי לאפל, בין אם אופה או לא – המקבוק פרו יפה, יפה מאוד, ומעוצב היטב, מעוגל ועשוי גוף אחיד של אלומיניום. אז האם מדובר בלפטופ הטוב בשוק? לקחתי את המחשב לסיבוב של כמה שבועות וניסיתי לענות על השאלה.

המקבוק פרו שברשותי הוא דגם ה-15 אינצ' עם מסך HiRes-AntiGlare הנמכר באפל ב-150 דולר תוספת. בנוסף, הוא מכיל כונן קשיח במהירות 7200 RPM במקום 5400, דבר המיקר את המחשב בעוד 100 דולר. מחירו של מחשב זה באיידיגיטאל עומד על 12,600 שקלים.עיצוב

על דבר אחד אין עוררין – העיצוב של אפל הוא מעולה, מה זה מעולה? על גבול המושלם. אפל יודעים לייצר מחשבים נאים ואלגנטיים, שמרגישים טוב ביד כמעט כמו שהם עושים חור בכיס. המקבוק פרו לא שונה מהאייפון, האייפד, המקבוק איר והאייפוד – הוא מעוצב היטב, מעוגל ונראה כמו יצירת אומנות אפרפרה.

המחשב לא עבה באופן מיוחד ולא כבד יותר מכל לפטופ של 15 אינצ' – להיפך, הוא אפילו קצת קל ממחשבי הלנובו המקבילים, גם החלשים ממנו. גוף המחשב הוא יחידה אחת, תוצר היוניבודי (גוף-אחיד) של אפל. היוניבודי גורם למחשב להרגיש עמיד וחזק מצד אחד, אך יוקרתי ואלגנטי מצד שני. אין הרבה רע להגיד על העיצוב של הפרו, פרט לכך שגם כאן, בדומה למקבוק איר, אין הרבה נורות חיווי. לא תוכלו לדעת שהכונן הקשיח טוען, אך את שאר הבעיות של האיר פתרה אפל בדרכים יצירתיות: ישנו כפתור בשמאל המחשב ולידו 10 נורות קטנטנות, לחיצה על הכפתור מדליקה כמות נורות המקבילה לאחוזי הסוללה שלכם. כך שאם נותרו לכם 20 אחוזי סוללה, תוכלו, מבלי להדליק את המחשב, פשוט ללחוץ על המקש ורק שתי נורות ידלקו. מאוד אלגנטי ומונע מנורות מעצבנות לכער ולהפריע כשאין בהן צורך.
גם לנורת השינה מצאה אפל פתרון מאוד אלגנטי. ישנו חריץ קטן, כמעט בלתי נראה בקדמת המחשב. לרוב לא רואים את החריץ בכלל מבעד לגוף האלומיניום האפרפר, אך כאשר המסך כבוי נורה לבנה מהבהבת ברכות מאחורי החריץ, ואור לבן מודיע לכם שהמחשב אינו כבוי – אלא רק המסך. כאשר המחשב במצב שינה הנורה דולקת באופן קבוע. נורה נוספת, על מקש הקפס-לוק, תודיע לכם שהמקש לחוץ ואתם כותבים באותיות גדולות (או, אם אתם על עברית, קפס-לוק מעביר אתכם לאנגלית כל עוד הוא לחוץ).

שילוב הנורות בעיצוב בהחלט יותר אינפורמטיבי מזה של המקבוק איר, בו יש רק את נורת הקפס לוק, ולא לשכוח, למקבוק פרו עוד פתרון ענק שלא קיים ברוב המתחרים: תאורה במקלדת. כאשר חיישן התאורה מגלה כי אתם בחדר חשוך יחסית, אור לבן נדלק מתחת למשטח המקלדת ומאיר אותה באופן מאוד ברור, אופציה מצוינת שחבל שאין בכל מחשב.

עיצוב המקבוק פרו הוא במילה אחת – מעולה, ובשתי מילים, כמו שצריך.

ציון – 10/10.


חומרה וביצועים

בסקירת המקבוק איר ניתן לראות כי למרות שעל הנייר המעבד והזיכרון של המחשב אינם מרשימים, ביצועיו וחווית השימוש בו מרשימה ביותר. במקבוק פרו – חוויית שימוש זה לא מספיק. צריך מעבד חזק ומהיר, זיכרון גדול וזריז וכרטיס גראפי תחרותי כדי לעמוד מול המתמודדים האחרים בזירת המחשבים האולטרה חזקים. לא סתם המקבוק פרו עולה 5,200 שקלים יותר מהמקבוק איר.

דווקא כאן, זה הזמן להתוודות כי המקבוק פרו די מאכזב, ונופל מהמחשבים האחרים בז'אנר בכמה וכמה קטגוריות. ראשית כל, המחשב מכיל מעבד Intel Core i7, שהוא ספינת הדגל של אינטל, בדומה למחשבים אחרים בקטגוריית המחיר שלו. אלא שבניגוד למתחרים, במקום להשתמש במעבד ארבע-ליבתי, המקבוק פרו מסתפק במעבד דו ליבתי מסדרת הדגל, וזה מאוד לא מרשים.
בנוסף, גם הזיכרון, בנפח 4 גיגה הוא מעט רזה למחשב אולטרה חזק, כאשר כאלה מגיעים היום עם 6 ו-8 גיגה של זיכרון. גם מהירות הזיכרון לא מזהירה, וזו עומדת על 1033 מ"ה. לא הרבה כאשר רוב המחשבים מספקים 1300-1600 מ"ה.
הכרטיס הגראפי של המחשב גם הוא לא שיא הטכנולוגיה, אם כי הוא לא רע – מעבד GeForce 330M אימתני לצד מעבד גראפי פשוט מסוג Intel HD 2000 און-בורד. המעבד הפשוט שקט ולא דורש הרבה סוללה, והוא עובד כאשר עושים עבודה יומיומית כגון האזנה למוסיקה, גלישה באינטרנט, בדיקת מיילים וכו'. כאשר משחקים במשחק כבד, עורכים גראפיקה וכו' – אז נכנס לפעולה המעבד הרציני במקום זה הפשוט, מדליק במהרה גם את המאוורר והסוללה מתחילה להאכל בקצב מוגבר.

עדכון: מאז כתיבת שורות אלה עדכנה אפל את ליין מוצריה למחשבי מקבוק פרו חזקים יותר עם מעבדי ארבע ליבות מארכיטקטורת Sandy Bridge של אינטל, זיכרון מהיר יותר, כרטיס גראפי חזק יותר, מצלמה טובה יותר ועוד. מחירם של המחשבים החדשים זהה למחיר של הישנים, כך שקשה לא להרגיש כי אלה שקנו את הדגם הקודם במחיר מלא במקום לקנות מחשבים מקבילים וחזקים יותר, מקבלים סוג של אצבע משולשת.


מהירות – המהירות של המקבוק פרו בהחלט מרשימה והולמת מחשב חדש בקטגוריית הפרו, אך, וזה עלול להפתיע אתכם – חוויית השימוש איטית, אפילו בהרבה, מזו של המקבוק איר ההרבה פחות עוצמתי. כמובן שהסבר חלקי הוא הזיכרון סוליד-סטייט שמותקן באיר, אך זה לא תירוץ – היות וגם מחשבי מקבוק פרו מקבילים עם כונן SSD נופלים במהירותם מזו של המקבוק איר. כנראה שמשהו במערכת ההפעלה או בארכיטקטורת הצ'יפסט של לוח האם עובדת מהר יותר בדגמי המקבוק איר הצעירים, ובפרו המצב לא כך – העובדה שחוויית השימוש במחשב אולטרה חזק איטית מזו של במחשב אולטרה נייד, היא קצת מפתיעה, לרעה.התחממות – בשימוש קליל המקבוק פרו מתחמם מעט מאוד, וכמעט לא ניתן להרגיש הבדל טמפרטורה בינו לבין החדר. עם זאת, כאשר הכרטיס הגראפי הכבד או המעבד נכנסים לפעולה – המחשב כולו מתחיל להתחמם, עד שמקשי המקלדת העליונים-שמאליים גם הם מתחממים וכמובן גם אריזת האלומיניום, וזה לא נעים. לא מדובר בחום יוצא דופן ממחשבים מקבילים, אך בהחלט לא מדובר במחשב שלא מתחמם.סוללה – היצרנית, אפל במקרה שלנו, מבטיחה 8-9 שעות סוללה. בפועל, התוצאה מעט מאכזבת. אפל צודקת, במקרה בו תשאירו את המחשב להתייבש על השולחן ומדי פעם תזיזו את העכבר – אז באמת תקבלו 8-9 שעות עבודה בתאורת מסך בינונית. אם מצד שני תפתחו דפדפן, תדברו עם חברים, תקראו קצת הודעות וחס וחלילה תצרו מצגת, זמן הסוללה יצנח לאזור ה-6 שעות, מרשים עדיין – אך לא מושלם כפי שמתארת אפל.

עם זאת, גם תוכנות פשוטות וקטנות יכולות להכניס את הכרטיס הגראפי הרציני שלכם להילוך – וזה מאוד חבל, כי אחת התוכנות האלה היא סקייפ. כך שאם אתם עובדים על המחשב עם סקייפ פתוח ברקע, הג'יפורס שלכם תמיד עובד – והסוללה מתחילה (!) מ-4.5 שעות, שזה די סביר למחשב טוב, אבל לא תחרותי על פני מתחרים מוצלחים ובטח שלא מדהים, אפילו לא קצת. כאן, אני מקווה, הבעיה היא במימוש של סקייפ שמשום מה דורש יותר מדי מהכרטיס הגראפי שלכם, אבל כפי שכתבתי כאן פעם, סקייפ תמיד הייתה חזירת משאבים.

יציאות – למקבוק פרו לא חסרות יציאות, הוא עשיר בחיבורים כפי שכל מחשב חזק צריך להיות. יש לו כונן אופטי (צורב DVD) במהירות 8, קצת איטי אך כנראה שומר על חיים ארוכים ויציבות צריבה מוגברת, יש לו גם חיבור Mini DisplayPort ידוע לשמצה אשר יש צורך לחבר לו מתאמים כדי להתחבר למקרן, טלוויזיה, או מסך, וכמובן שיש לו גם יציאות USB, אם כי לצערי רק שתיים כאלה ושתיהן בצד שמאל. במקבוק איר, לצורך השוואה, בו באמת צריך את המקום, ישנן עדיין 2 יציאות, ואחת בכל צד – שזה מאוד נוח. בנוסף תמצאו מצד שמאל גם חריץ לכרטיסי SD, חיבור מיקרופון, חיבור רשת, ו-FireWire. אחרי היציאות והשקעים תוכלו למצוא את כפתור הסוללה ואת נורות האינדיקציה הירוקות.
למקבוק פרו חיבור MagSafe מגנטי לחשמל, כפי שכתבתי על חיבור זה בסקירת האיר – מדובר בחיבור גאוני, נוח, ומונע תאונות. מצד ימין תמצאו רק את הכונן האופטי ושקע לחיבור מנעול, מקדימה קיימים חריץ נורת-השינה, עינית אינפרא אדומה, וכמובן שקע להרמת המסך.

העיצוב המוצלח של המקבוק לא מונע ממנו להציע חיבורים ושקעים שהולמים את מקומו בשוק, והם בהחלט מספקים. הייתי מבקש עוד איזו יציאת USB או שתיים מימין אם אפשר, כדי לעשות את החבילה באמת מושלמת.
עדכון: בגרסת המקבוק פרו החדשה כבר יש את חיבור ה-Thunderbolt החדש של אינטל, חיבור שאמנם לא מנצלים אותו בינתיים, אך הוא בהחלט הולך לצבור תחרות מול מחשבים אחרים בשוק, שעוד לא השכילו לעבור לסטנדרטים החדשים. גם לגרסת המקבוק פרו החדשה שתי יציאות USB משמאל.

ציון: 7/10


העכבר – לא אתאר את עכבר המולטי-טאצ' טראקפד של המקבוק שוב, היות וכתבתי אודותיו בהרחבה בסקירת המקבוק איר, וזה אותו עכבר בדיוק, אך אסכם ואומר שהעכבר הוא ללא ספק העכבר המובנה הטוב ביותר שראיתי על לפטופ, ובניגוד לכל לפטופ אחר, הוא באמת חוסך את הצורך להסתובב עם עכבר חיצוני כמעט לחלוטין, והוא אלטרנטיבה מוצלחת לעכבר חיצוני.


ציון: 10/10.


תוכנה ומערכת הפעלה

היות ונפלו לידי שני מחשבי מקינטוש לסקירה, וסקירת מערכת ההפעלה, Mac OS X Snow Leopard, רלוונטית לשניהם וכמובן לשאר מחשבי המק בשוק כרגע – תוכלו למצוא סקירה רחבה יחסית של התוכנה של אפל ממש כאן.


החלונות הגבוהים

גם במקבוק פרו, כמו באיר, ניתן להריץ חלונות לצד מקינטוש, או להריץ את חלונות על גבי מקינטוש עם תוכנת וירטואליזציה. פרטים על כך ניתן למצוא בסקירת האיר, או בסקירת המקינטוש הכללית.
האם הרצת חלונות גרמה למק להשתעל? לא! אפילו לא להזיע! מצד שני, זה היה המצב גם במקבוק איר. מצד שלישי, וזה צד לא קטן – היא מפעילה, באופן טבעי, את הכרטיס הגראפי הרציני, ומורידה לכם את זמן הסוללה ל-4.5 שעות לכל היותר.


ביחס לתחרות

למרות שיכול להיות ששמעתם כמה וכמה תלונות בסקירה הזו, בעיקר בתחום החומרה שהחליטה אפל לשים במחשב הדגל שלה – אל תטעו, המקבוק פרו עדיין נותן פייט ואולי אף מנצח את מתחריו בקטגוריית המחשבים האולטרה חזקים: יש לו מסך גדול ואיכותי (אם תשלמו עוד קצת למסך ברזולוצייה גבוהה שאינו מבריק, אז מסך מדהים), יש לו נתונים מאוד מרשימים, בין אם לא מהמובילים בשוק, ויש לו, באופן מאוד יוצא דופן – זמן סוללה מנצח (גם כאשר הוא מחולק לשניים בעקבות עיבוד גראפי, ולמרות שהוא קטן מהותית מהכרזת אפל), ועיצוב שלא מבייש מחשב רגיל, אתם יודעים, כזה עם חומרה רגילה ובינונית ומטה.
מצד שני, על ההפרש הזו תשלמו הרבה מאוד כסף. מחשבים אולטרה חזקים אפשר למצוא החל מ-6000 שקלים ועד ל-8000 ו-9000 שקלים, המקבוק פרו ניצב מעל מתחריו במחיר שעובר את רף ה-11 וה-12 אלף, ושובר לנו תוכנית חסכון וחצי. האם כדאי להוציא כל כך הרבה על ההבדלים המתוארים לעיל? זו כבר שאלה שכדאי לשאול את עצמכם, ואולי את פקיד הבנק.

צריך לזכור כי למקבוק פרו יש עוד יתרון עצום על פני מחשבים אחרים, וזה טמון במערכת ההפעלה המריצה אותו – מקינטוש, כפי שכתבתי כאן פעם, היא מערכת הפעלה טובה מאוד, אולי הכי טובה בשוק, ואם התמכרתם אליה, כנראה שיהיה לכם קשה לחזור, גם אם בצד השני מחכים לכם מעבד יותר טוב ועוד 3000 שקל.


לסיכום

אם לומר את האמת, בעת העבודה עצמה על המקבוק פרו היה לי מאוד קשה להבחין ביתרונות ענק מול מחשבים אחרים, הוא נראה לי טוב, טוב מאוד, אך לא יותר ממחשב נחמד. האסימון נפל שישבתי בעבודה ומצאתי את עצמי עובד על מחשב PC שוב, נוטבוק ט'ינקפד, ואז פתאום הבנתי עד כמה המקבוק גאוני. זה מתחיל במסך האיכותי והבהיר, ממשיך בעכבר המולטי-טאצ' הגדול והנוח, וממשיך בזמן הסוללה ובביצועים. מקינטושים הם מחשבים – כמו שמחשבים אמורים להיות.

אני מניח שאת הפסקה לעיל חולקים הרבה מקינטושים, כאלה שסקרתי וכאלה שלא, כאלה מהדורות הקודמים וכאלה שעוד יגיעו. עם זאת, המקבוק פרו באופן ספציפי הוא מחשב מצוין, אך הוא אינו המחשב המושלם בקטגוריה. למעשה, הוא אפילו די רחוק מזה. אחרי העדכון שהושק לפני כמה ימים, יתכן והמקבוק פרו החדשים הם מחשבים מוצלחים ואיכותיים, מהירים ונוחים יותר, ובהחלט תחרותיים ביחס לחומרה של מתחריהם. המחשבים האלה ככל הנראה קצת פחות מעודכנים, ולכן אין בהם את כל הטוב שציפינו לראות.

בסופו של יום, הבחירה שלי הייתה לא להשאר עם המקבוק פרו, למרות התלבטות קשה, היות והוא פשוט יקר וחזק מדי לצרכים שלי – שהם תכנות אחת לכמה זמן, ולרוב מחשב פשוט לפעולות יומיות. מצד שני, בהחלט הופתעתי לגלות כשהמקבוק איר הפשוט והזול יותר, שלא לומר הנייד-על-חשבון-מעבד-וזיכרון הרבה יותר מהיר מהפרו, למעשה, לו הייתי רואה שהפרו מציג חוויית שימוש טובה מזו של האיר כנראה שהייתי הולך עליו ללא עוררין, אך זה לא היה המצב, והמחשב היפה התגלה להיות גם אופה.

הסקירות החדשות באנגדג'ט כבר מכתירות את המקבוק פרו מהדור החדש, זה שיצא לפני כמה ימים, להיות המחשב המהיר ביותר שראו, אז נראה, אולי, אם יום אחד יצא לי לסקור את החדשים – אולי תופיע פה סקירה מעודכנת. בינתיים, רק אם יצנחו מחירי המחשבים הנוכחיים אז אולי יהיה משתלם לרכוש אותם, היות ומחירי החדשים דומים לאלה של הקודמים – אם אתם נעולים על מקבוק פרו, לכו על גרסת מרץ 2011, זו הקודמת לא עומדת בתחרות...

ציון סופי: 7/10.