Saturday, February 12, 2011

העסקה המפוקפקת של נוקיה

סטפן אלופ, מנכ"ל נוקיה ובכיר מיקרוסופט לשעבר (רק אותי מפתיע שסטפן מנהל את נוקיה, סטיבן אחד את אפל וסטיבן שלישי את מיקרוסופט?) שלח תזכיר מאוד מעניין לבכירי החברה בימים האחרונים (או לכלל עובדיה, איני בטוח, ובכל מקרה אין בכך עניין שכן התזכיר דלף לאינטרנט). בתזכיר המרגש והכנה, הוא מדמה את נוקיה למשטח בוער (הוא משתמש במילה פלטפורמה, כך שאכן מדובר במשחק מילים גאוני), ומספר את סיפורו של בעלים של מתקן לקידוח נפט, אשר קם לילה אחד לגלות כי כל המתקן בוער. כעת עליו לשנות את התנהגותו ולעבור שינוי שיחזק אותו, לקפוץ כמה מטרים לתוך מי האוקיינוס הקפואים ולשרוד לספר על זה, לשנות התנהגות ולהפוך לחזק יותר כתוצאה. נשמע פנטסטי נכון?

במהלך הסיפור מודה סטפן כי נוקיה הוסיפה הרבה שמן ובנזין למדורה שבערה, וסבלה מחוסר ניהול (כמובן שמדובר בתקופה שלפניו), שהיא עצמה לא ידעה מה היא עושה ושכעת זו ההזדמנות ההרואית שלה לקפוץ למים ולהתחזק כתוצאה מהמצב הנוכחי והעגום. מדובר ככל הנראה באחת ההכרזות הכנות, האמיצות והישירות ביותר שמנכ"ל אי פעם עשה, ומדובר בסקירה די מרשימה של עולם הסלולאר היום. המסקנה גם היא מהפכנית וחבל שלא התקבלה קודם - יש צורך בשותפות אסטרטגית עם חברה אחרת, על גבי מערכת הפעלה אחרת, כדי לצאת מהבוץ, זה - וכמובן שסימביאן צריכה ללכת לפח, מה שאני (ורבים אחרים) יודע עוד מימי העליזים (או פחות עליזים) עם נוקיה N97.

לדבריו המרתקים של אלופ עד היום ניסתה נוקיה להלחם בשינוי בשדה הקרב על המכשירים (וכן, זכורה לי אמירה של מנכ"ל נוקיה ישראל כי "האייפון הוא רק מכשיר אחד, לנו יש הרבה יותר מכשירים בשוק") והיום הקרב הוא אחר לגמרי, הוא על סביבה - סביבה הכוללת מכשירים, מערכות הפעלה, מפתחים, פרסום וקניות פנים-תוכניות, שוק ועוד ועוד. הוא אמר שכעת אפל היא זו ששולטת על השכבה העליונה של השוק (והודה שאין להם מכשיר אחד שמתחרה בחוויה שלו) והוסיף כי אנדרואיד זכתה בשכבת הביניים. הוא הודה כי אפל הראתה כי אנשים מוכנים לשלם הרבה כסף על מכשיר שנותן חוויית שימוש נהדרת ושאנשים מוכנים לשלם על שירות. סטפן הוסיף כי יתכן ומיגו תהיה הפתרון, אך מיגו לא הולכת לתפוס תאוצה ביומיים, ולחברה יהיה רק מכשיר מיגו אחד זמין בקרוב, ועוד מכשירי סימביאן נוראים ומקרטעים. ולכן, החליט בנחרצות, זה הזמן לשינוי. אני לא חושב שיש מישהו שלא מסכים (חוץ מאלה שלא נגעו מעולם במכשיר מתקדם, ועדיין חושבים שאין על הנוקיה N95 שקנו מאורנג' לפני שלוש שנים).אז נוקיה הולכת לאמץ מערכת הפעלה. נהדר. את מי? כנראה את ווינדווז פון 7. הרבה פחות נהדר. ומדוע?
בשוק מערכות ההפעלה ישנם לא מעט שחקנים. יש את הוותיקים שהולכים ומאבדים רלוונטיות (סימביאן, חלונות מובייל 6.5, בלאקברי, פאלם, וכו') ויש את החדשות שצוברות משתמשים חדשים (iOS, אנדרואיד, וינפון 7 ו-webOS של פאלם). בתוך העולם החדש ישנן את השתיים הראשונות, שמובילות ואת השאר שמקרטעות הרבה מאחור. השותפות האסטרטגית של נוקיה עם מיקרוסופט אולי קרתה כי לאדון אלופ יש קשרים ברדמונד, אך דבר היא די נורא. ומדוע?
העולם נחלק לשני חלקים: זה הפונקציונאלי וזה הנוח לתפעול. כאשר אנדרואיד למשל פחות נוחה וידידותית אך הרבה (הרבה) יותר חזקה ופתוחה, ועד לא מזמן iOS הייתה סגורה, ללא ריבוי משימות ובלי העתקה-הדבקה כלל וכלל. הימים השתנו וכעת שתי המערכות מתקרבות זו לזו. אנדרואיד הולכת ונעשית מוגמרת, איכותית, אסתטית ונוחה, ולו האייפון 4 כבר תומך בריבוי משימות והעתקה-הדבקה, הדפסה אלחוטית ופיצ'רים פרקטיים רבים לצד אותה נוחות תפעול ואסתטיות אפלית מפורסמת.

webOS לצורך השוואה תומכת בריבוי משימות, כתובה כולה בקוד פתוח, נוחה ביותר (אף יותר מ-iOS, אמרו מבקרים מסוימים), ומבוססת על לינוקס היציבה והדינאמית. היא שימושית ונוחה, ויכולה לתת פייט רציני של ממש לשתי הענקיות החולשות על השוק, אך היא הייתה מערכת הבית של פאלם המדשדשת וזו נקנתה ע"י HP ששוק הסלולאר לא בראש מעייניה.

וינפון מצדה היא מערכת בקוד סגור, סגורה גם להתקנת של תוכנות צד שלישי, מוגבלת מאוד, ללא ריבוי משימות וללא העתקה והדבקה (ד"א, עברית בה מופיעה הפוך). למעשה, מדובר בגרסה מדוגמת של אייפון מלפני כמה שנים טובות. מיקרוסופט מנסים להיות רשעים בדיוק כמו ג'ובס, אבל זה לא עובד כשאין מאחוריך נהר מפתחים וגב שופע של לגאסי. ולכן 2 מיליון מכשירי חלונות 7 נמכרו עד היום, רק 2, וזה אפילו לא ללקוחות, אלא לחנויות. מכשירי אנדרואיד, למשל, קונים 350,000 לקוחות ביום. אם כן, בשישה ימים אנדרואיד זוכה לכל משתמשי חלונות 7.

נוקיה כמובן תשפר את התמונה הזו, אבל אנחנו כלקוחות נזכה בעוד יצרנית דורסנית וסגורה כמו אפל, בעוד אפל ובעוד סטיב, הפעם באלמר ולא ג'ובס, שימלא את תפקיד החרא ויסנן לנו אפליקציות מהשוק. עד כמה זה רע? זה לא משהו, ממש לא משהו - זה תמיד טוב לתחרות, כי אולי בינתיים נוקיה תוכל להתרווח ולהפוך את מיגו הלינוקסאית הפתוחה למשהו תחרותי, ואולי בינתיים HP תבין שאנחנו לא בהודו ויש תחרות בעולם הסלולאר ותתן בוסט למערכת ההפעלה המהוללת של פאלם (עדכון: קבלו תיקון, ההכרזה על שלושת מכשירי webOS החדשים הגיעה יום אחרי כתיבת שורה זו).

מה שלא יהיה, נוקיה עושה לראשונה מאמץ של ממש לצאת מהבוץ. השאלה הגדולה היא: כשהשטן מושיט לך יד, לא עדיף ליפול?אני חושב שאמר את זה הכי טוב בכיר גוגל בטוויטר לפני יומיים: "שני תרנגולי הודו לא יוצרים נשר".

עדכון: נראה שעבדכם הנאמן חושב לא רחוק ממה שחושבים המשקיעים של נוקיה, ומנייתה של הענקית הפינלנדית צנחה ב-20%. כעת עולים קולות הקוראים לסטפן לבטל את העסקה, כאלה שאומרים שהוא סוס טרויאני של מיקרוסופט כדי שתוכל לקדם את מערכת ההפעלה שלה על גבי הגופה של נוקיה, ואלופ נאלץ למכור את המניות שיש לו ברדמונד ולקנות מניות נוקיה (למה זה לא קרה קודם?). כיף.

עדכון: בין השאר נראה שנוקיה יורדת מהרעיון המעולה של מיגו, המערכת המבוססת על מיימו שעשתה הרבה רעש בלי קמפיין גדול בימי ה-N900 שעשה רושם מצוין. אז במקום לפתח מערכת הפעלה פתוחה, ניתנת להתאמה, לינוקסית וחזקה כמעט כמו במחשב האישי, נוקיה עוזבת את כל יוזמותיה והולכת למערכת הסגורה של מיקרוסופט. מישהו אמר התאבדות? תמונות ראשונות מראות את מיגו של היום - שנראית מחורבנת לא פחות מסימביאן. איך חברה פינית כלכך גדולה לא יודעת ליצור ממשק אסתטי מינימאלי? תראו את פאלם-HP, גם זה לא מיינסטרים, גם זה לינוקס, גם זה פתוח - אבל זה נראה נהדר.