Wednesday, June 23, 2010

פרדוקס קונדיק

19 ביוני 2010, וסטיב קונדיק, הידוע בכינויו Cyanogen, משחרר ROM אנדרואיד חדש לאוויר - שונה מהותית מהגרסאות הקודמות, ROM שיתכן ומשנה משהו בתמונה האנדרואידית שכולנו מכירים. "5.0.8 נחתה" כתוב בראש האתר, ומהר מאוד מתחיל משהו ספק טוב ספק מסוכן לרוץ על עשרות אלפי מכשירי אנדרואיד ברחבי העולם.

נתחיל בקצת רקע: היות ואנדרואיד היא מערכת הפעלה בקוד פתוח, כל אחד יכול לקחת ולשנות אותה מהקצה אל הקצה. היתרון בכך הוא עצום, כיוון שאפשר לסמוך על הקהילה במקום להיות תלוי בחסדיה של יצרנית המערכת, או במקרה שלנו - גוגל. בזמן שאפל משחררת את הגרסה הרביעית של ה-iOS, ומכריזה כי המערכת לא תתמוך בריבוי משימות על דגמים קודמים ל-iPhone 3GS, גם גוגל ו-HTC משתהות היטב בשדרוג גרסאות אנדרואיד למכשירים וותיקים (וותיקים, במקרה שלנו = שנה+), הרי מה שחשוב לכולם זה למכור. אז בעת שחובבי אפל יכולים רק להתבאס, או למכור את המכשיר הקלאסי שלהם ולעבור לדגם חדיש, משתמשי אנדרואיד יכולים להתקין גרסה "מבושלת" של אנדרואיד, משודרגת ומעודכנת עד הסוף - ממש כמו במכשירים החדשים, על המכשיר שלהם - ולהינות מחוויה מאוד דומה - בחינם.מערכות "מבושלות" (=Cooked) בניגוד למערכות רשמיות (=Stock), הן מערכות אנדרואיד ששונו ושודרגו ע"י הקהילה ומביאות חידושים ושיפורים אל מערכת האנדרואיד המוכרת. ממש כך, לוקחות חברות כמו מוטורולה, סוני אריקסון, ו-HTC את אנדרואיד של גוגל, ומבשלות גרסה רשמית משלהן, שונה לעתים מהותית מהבסיס. התהליך הזה, בו נוצרות אינספור גרסאות שונות ומחופשות של אנדרואיד, זכה לשם הלא מחמיא - פרגמנטציה. והסיפור הזה גורם לא מעט בעיות למשתמשים. הרי שכאשר יש מערכת אחת שכולם עובדים איתה - אין שום בעיה להוציא עדכון אוטומטי, שנשלח באוויר ונוחת במכשיר כמעט בלי התערבות משתמש (מקביל לתהליך ההתקנה של מערכת הפעלה מעודכנת דרך אייטונז), אך כאשר ישנן עשרות ומאות מערכות - לא כולן יכולות לעבור שדרוג. למעשה, רק חלק זניח שלא שונה רבות, יכול לקבל את העדכון בלי שדברים יקרסו. וכך, מליוני לקוחות המחזיקים מכשיר אנדרואיד, צריכים לחכות שגוגל ויצרנית הטלפון שלהם תואיל בטובה להפיץ גרסת אנדרואיד חדשה למכשיר. אפילו חברות ששמרו על הגרסה המקורית אך שינו אותה מעט (דוגמה: חברת ניופאן, יבואנית HTC בארץ, מספקת מכשירים עם מערכת מבושלת בעברית - המקבילה לאנדרואיד 1.5 המפגרת, אך תומכת היטב בשפת הקודש), לא יקבלו עדכונים.


אז בגלל שאנדרואיד היא קוד פתוח, הקהילה לוקחת את התפקיד ואנשים טובים עם רצון טוב, וככל הנראה גם משקפיים עבים, לוקחים על עצמם את התענוג של לפתח את אנדרואיד הלאה, או להמיר גרסאות חדשות כך שירוצו על מכשירים קודמים. אחד מהמבשלים המרכזיים האלה עונה על השם סטיב קונדיק, ומביא אינטגרציה של הרבה פיצ'רים בידי אנשים רבים - למערכת אחת, חזקה ומוגמרת, וזו נקראת בפי העם CyanogenMod.

עד היום, הצליח סטיב ליצור גרסאות כמעט מקבילות למכשירי נקסוס 1, דרויד, מג'יק, ודרים - שזה הישג לא קטן, לאור העובדה שמדובר במכשירים שונים מאוד מבחינת חומרה והנדסה. הרום המדובר, Cyanogen, עשה עד עכשיו עבודה נהדרת בשדרוג המכשיר. בגרסה האחרונה, בעוד כולם ממתינים לגוגל שישחררו את גרסה 2.2, הלא היא Froyo - הוציא סטיב את Cyanogenmod 5.0.8, המשתמשת בתוכנת בית (="launcher") שאינו המקורי, מדובר בגרסה דומה - אך משוכללת הרבה יותר, של אפליקציית הבית. מדובר, כביכול, בשינוי זעיר. אך במציאות, מדובר בעוד פרגמנטציה, עוד פיצול משמעותי מאנדוראיד המיינסטרימית. לא עוד הוספת פיצ'רים - מדובר בהחלפה, וכאן אנחנו מתקרבים למשהו טוב ורע.


הטוב?
- בגרסה המקורית, מכשירים רבים סובלים מבאגים בכפתור ההפעלה של המכשיר. בגרסה זו, הבעיה נפתרה.
- בגרסה המקורית, חיבור לאוזניות או רמקולים אלחוטיים לעתים אינו חלק. הבעיה נפתרה.
- המכשיר הרבה יותר מהיר, זורם, ומכיל המון אפשרויות של התאמה אישית, בהשוואה לגרסת Stock.
- נגן מוסיקה משופר כמעט לבלי הכר, מסך בית חדש ומגניב, ושלל פיצ'רים מבריקים הופכים את CM לכדאית מאוד.
- אה, כן, היא תומכת עברית, בניגוד למקור.

הרע?
- גרסאות מבושלות אינן יציבות כמו המערכת הטבעית. הן עלולות לבצע פעולות שונות העולות בנפילת סוללה ולעתים אף בהתחממות מעבד, וחיי המכשיר מתקצרים. סטיב לרוב יודע מה שהוא עושה, מצד שני, מדובר במתכנתים, שחלקם חובבנים, לא בחברה כמו גוגל.
- כאשר יוצא עדכון רשמי של גוגל, הוא לא מסופק באופן מידי. יש לחכות לאינטגרציה שיעשו סטיב וחבריו.
- במכשירים מסוימים, כגון הנקסוס 1, פתיחת המכשיר למערכות מבושלות גוררת הסרת אחריות. בארץ, בחנויות פרטיות, האחריות נשמרת - היות ובלי מערכת מבושלת - המכשיר לא יתמוך עברית ולא יהיו לו קונים.

ובסופו של יום, אנחנו בקונפליקט. אנשים חלשי לב וחובבי יציבות כמו עבדכם הנאמן - מעדיף גרסה רשמית ומוכרת, ובוודאי שאם קונים את המכשיר בארה"ב, לא רוצים לוותר על האחריות, דבר שנדרש לעתים כשמתקינים רום מבושל. מצד שני, אחרי שראיתי מה יש שם, בגרסה 5.0.8, אני לא רואה את עצמי הולך אחורה לשום גרסה מקורית, לעולם. אז ככה הפרגמנטציה ממשיכה, ומאחוריה גוגל, שהכריזה חגיגית על פיתוח ג'יג'ר-ברד, הלא היא אנדרואיד 3, שתשים דגש על ממשק משתמש. ככה, מקווים בגוגל, לא יהיה צורך לחברות לשנות את הרום, ונוכל לסיים את הפרק העצוב של הפרגמנטציה. אופטימיות זה יפה, נאיביות זה עצוב.