Saturday, March 20, 2010

גימיק או מחשב?

בניגוד לעולם הסלולאר של פעם, שהתחלק למכשירים פשוטים, מכשירי מולטימדיה ומכשירי עסקים מתקדמים, נראה שהיום הדגש הוא על ממשק ועל פשטות, גם אם על חשבון פונקציונאליות חשובה ומרכזית, כזו שהייתה לנו במכשירים המתקדמים עד היום. המוביל בקטגוריית הגימיק המסורס הוא כמובן האייפון של אפל. אז מה מבדיל את האפלפון ממה שלמדנו להכיר כסמארטפון מודרני, מחלונות מובייל עד סימביאן:
1. שימוש ככונן חופשי - היכולת להעביר מוסיקה וסרטים למכשיר ככונן נייד ונגינה פשוטה של קבצי מדיה היא סטנדרט שלא היינו מוותרים עליו במחשב השולחני שלנו. בטלפונים מודרניים מדובר בפיצ'ר בסיסי, באייפון - החירות הזו לא קיימת.
2. התקנת תוכנות בלתי רשומות - היכולת לפתח אפליקציות באופן פרטי, או להתקין אפליקציות שלא בכרח עולות בקנה אחד עם האינטרס השיווקי של יצרנית הסלולאר (מודדי קרינה, מנהלי מערכת, וכו') היא יכולת שעד היום לא היה עליה עוררין, האייפון הניח מגבלה אמיתית, ממניעים כלכליים ויותר מזה - אידיאולוגיים. אז נכון, לא יהיו וירוסים באפ-סטור, אבל קיימת סכנה אמיתית לציבור הצרכנות של מכשירי התפוח. ונכון, פריצה פותרת את זה, אבל אז אין שום פיקוח - ובכלל, לזרוק את האחריות בשביל כמה תוכנות?
3. מולטי טאסקינג - דוגמה יפה לעידן הגימיקיזם היא המולטי טאצ', שנחשב בעיני כתבי טכנולוגיה מסוימים כפיצ'ר חשוב, למרות שמדובר במשהו שולי שנותן נוחות מסוימת במקרים בודדים. מולטי טאסקינג, או ריבוי משימות, ירד ברשימת החשיבויות כמעט לאותו מקום. האם היינו מקבלים מחשב בו אי אפשר לגלוש באינטרנט ולכתוב מייל באותו זמן? האם היינו מקבלים מחשב שלא מאפשר כתיבת מסמך תוך כדי צ'יטוט בתוכנת מסרים מידיים? התשובה ככל הנראה ברורה, אך דין סלולאר אינו כדין מחשב, לא עוד.
4. העתקה והדבקה - זו אולי אחת הנקודות הבסיסיות ביותר שמבדילות את הסמארט מהפון. רק אחרי שנתיים נזכרה אפל בצורך הזה, למרות היותו די בסיסי.

ארבעת הנקודות הללו לא באות להציג את האייפון כמכשיר בעייתי, אלא כמכשיר שונה בתפיסתו מאלה שלמדנו להכיר כסמארטפונים, ונראה שמגמה אפלית זו הולכת וצוברת תאוצה. חברת מיקרוסופט, ששלטה בעבר על נתח שוק בלתי מבוטל ממכשירי הסלולאר החכמים, החליטה שגרסה 7, המהפכנית שלה, מבוססת על המערכת של נגן המדיה שלה, במקום על הגרסה הקודמת של חלונות הניידת. התוצאות וההחלטות:
1. אף מכשיר נוכחי לא יעבור שדרוג למערכת ההפעלה החדשה.
2. לא תהיה תמיכה בהרצת תוכניות (מאות אלפים, יש לציין) שנכתבו לחלונות הקלאסית.
3. למערכת החדשה אין העתקה והדבקה.
4. המערכת החדשה סגורה להתקנת אפליקציות דרך חנות האפלקציות של מיקרוסופט בלבד - פרט לארגונים.
5. למערכת החדשה אין ריבוי משימות.
6. המכשירים הראשונים שהוכרזו לא תומכים בחריץ הרחבה, לא ברור אם מדובר במגבלה במערכת ההפעלה.

מגבלות 2, 3, 4, ו-5 כולן חדשות, כלומר פיצ'רים שהיו בגרסה 6.5. הצורה בה מיקרוסופט עושה את המעבר לגרסה 7 הוא לא אחראי, בעייתי למשתמשים ותיקים, ויותר מכל דבר אחר - פוגע במשתמשים כמו מדיניותו של ג'ובס. אך כנראה שהסטיב לא נפל רחוק מהסטיב. באלמר בחר באידיאולוגיה סגורה כמו של אפל, במקום להתקרב למתחרות פתוחות כמו גוגל או נוקיה, ובכך, בטווח הארוך, חרץ את גורלה של חלונות מובייל. בסיכום השנתי כבר אפשר לראות שנתח השוק את האייפון מתחיל להתקע, ועלה השנה רק ב-0.3 אחוזים בארה"ב. אנדרואיד מצדה צמחה במאות אחוזים, גם בלאקברי צמחה, וכך גם סימביאן. פאלם שתמיד לא הייתה שחקן ראשי איבדה מכוחה מעט - אך בראש ובראשונה - מיקרוסופט זוכה לצניחה בפופולאריות.

אם מיקרוסופט לא תתעשת ותפתח את מערכת ההפעלה שלה (כמובן שלא את הקוד, לפחות את היכולת להתקנת תוכנות חיצוניות), חלונות מובייל תנחל תבוסה כואבת. אחרי הכל, מיקרוסופט לא זוכה למומנטום או לחדשנות שנפלה בידי אפל. יותר מזה, שוק העסקים כבר מתנער ממנה. מה אפשר לעשות עם מכשיר שלא תומך העתקה והדבקה?

לא ברור למה מיקרוסופט בחרה לזנוח את פלח השוק הנוכחי שלה לטובת תחרות על משתמשים פשוטים באפל, מה שרק נשאר לקוות - זה ששאר החברות לא ילמדו מאפל, כי מהאידיאולוגיה שלה אפשר רק ללמוד מה לא לעשות.