Saturday, February 27, 2010

Webolution

אחרי מעקב כמעט דקדקני אחר שלל תיעודי הרשת והתגובות השונות לתערוכת MWC שבאה עלינו לטובה, נראה שיש מנצחת אחת ודי מהפכנית בשוק המחשוב העולמי, כזו שבקרוב כולם יכירו, סוג של חלונות בעולם של ממשקי שורת פקודה - וזו, איך לא, מערכת ההפעלה אנדרואיד.

אז למה אנדרואיד מהפכנית? יש אוסף לא קטן של סיבות שהופך אותה למשהו שעוד לא ראינו מעולם, וביניהן:
- לא מדובר במערכת הפעלה לסמארטפונים בלבד. בניגוד למערכת ההפעלה של האייפון, לסימביאן, לבלאקברי-OS, למערכת ההפעלה של פאלם, שמתאימים רק לנגנים או סלולארים (או נגנים\סלולאריים מורחבים כמו האייפאד), אנדרואיד רצה על כל דבר- קצת כמו המהפכה שעשתה ג'אווה בעולם האפליקציות הסלולארי, היא מגיעה לכל מקום: קוראי ספרים דיגיטאליים, נטבוקים, אפילו מחשבי PC שלמים - וכמובן סמארטפונים.
- היא משלבת בין הכוח האינסופי של לינוקס לבין נוחות השימוש של ה-iPhoneOS, ובכך עושה את עצמה זמינה לאנשי עסקים, חנוני לינוקס ממושקפים, חובבי גאדג'טים חסרי השכלה, ילדים מפגרים ומבוגרים חסרי ידע קודם במחשבים.
- המערכת פתוחה, כך שכל מפתח פרטי (ע"ע סטיב המכונה גם Cyanogen) או חברה בעלת אינטרס (כפי שעושות, למשל, HTC או מוטורולה) יכולה לקחת את אנדרואיד לכיוונים שונים, אך שינויים אלה חייבים להישאר בקוד פתוח - ובכך המערכת ממשיכה להשתפר.
- אנדרואיד חינמית, כך שמכשירי הבסיס של העתיד יוכלו להריץ אותה בלי שום בעיה, בניגוד, למשל לחלונות מובייל - שתמיד ייעדה את עצמה במחיר ודרישות לקצה היוקרתי של השוק.
- זה לינוקס, כך שלא רחוק היום, שממש כמו מאימו של נוקיה ב-N900, יהיה אפשר לרכוש מכשיר אנדרואיד, לפרמט אותו, ולהריץ עליו חלונות 95, חלונות CE, מאימו, וכמובן גרסאות שונות ומשונות של אנדרואיד. המשמעות היא שכמו ב-N900, תוכנות לינוקס ירוצו בלי בעיה על המערכת הקטנה, הופכות את הטלפון שלכם למשהו חזק כמו ואולי יותר מהמחשב השולחני.

כל אלה נכונים, אך בראש ובראשונה הכוח של אנדרואיד טמון בגוגל ובשילוב חסר התקדים שעשתה בין מערכת ידידותית, לבין מסדי נתונים אינטרנטיים אימתניים. אנדרואיד, בניגוד לכל מערכת הפעלה ניידת היום - היא יותר מסביבה מקומית לביצוע שיחות והרצת אפליקציות. אנדרואיד היא שער לאינטרנט ואסקופה בין הלוקאלי לגלובאלי. עם כל הכבוד לקלות השימוש של האייפון, ועם כל רכישת הכבוד לסימביאן או מאימו או לאמם, נוקיה, שתשאר שליטה בלתי מעורערת בשוק הסלולאר גם בשנה הבאה ועוד שנתיים (ממש כמו שאינטרנט אקספלורר עודנו הדפדפן הפופולארי בתבל), אף מערכת לא מספקת את הכוח האינטרנטי שמספקת אנדרואיד, כוח ששזור בד בבד עם מערכת ההפעלה.כמה דוגמאות לכוח הזה הן:
- היכולת ללחוץ על כתובתו של איש קשר ולקבל ניווט קולי לביתו באופן מיידי ממיקומכם הנוכחי.
- היכולת ללחוץ על כפתור החיפוש הקולי, לומר בבירור "Directions to nearest gas station" ולקבל, כאמור, כיוונים לתחנת הדלק הקרובה למיקומכם.
- היכולת לומר או להקיש ביטוי מסוים (כל שביב מידע, החל משם של ספר או סרט, דרך ציטוט, ועד שמות מדינות, ערים, מסעדות ומוקדי עניין) וקבלת תוצאות חיפוש גוגליות לביטוי, לא רק חיפוש פשוט בגוגל - אלא חיפוש הכולל טקסט, תמונות, וידאו יוטיובי, וכמובן יכולת להתאמת התוצאות למיקומכם.
- תרגום קול לטקסט באמצעות שירות זיהוי המשתפר כל הזמן ויושב על שרתי גוגל.
- יכולת לסרוק כל תמונה וחיפוש נתונים עליה ברשת - תמונות דומות, וכמובן זיהוי טקסט וברקודים.
- חיבור מובנה לרשתות כמו פייסבוק, שמציג את הסטטוס הנוכחי של איש קשר היישר מתחת לתמונתו בכל תוכנה בה הוא מופיע.
- כל אלה, חשוב לומר, חינמיים. חינמיים במובן של כסף, אנחנו משלמים עליהם יפה מאוד במידע הפרטי שלנו. אבל היי- אני מעדיף שידעו לאן אני נוסע מאשר לשלם 1500 שקלים בשביל תוכנת GPS.

נכון, יש אפליקציות אייפון או סימביאן לכל אחת מהאפשרויות הללו, ונכון, יש מערכות שכבר עושות מאמצים להגיע לשם. אבל נכון להיום, אין מתחרים לשילוב של כל התכונות הנ"ל לתוך מערכת הפעלה קלה ופשוטה לתפעול.

מנגד, עומדות מתחרות רבות. בארץ, הגדולות בהן היא נוקיה (עם סימביאן ומיימו) ואפל. נוקיה ככל הנראה תמשיך להוביל, ולמרות שהגרסאות הקרובות לא נראה שמתחרות לא באייפון ולא בנקסוס, ועדיין מדשדשות בין מקשים רגילים לבין מגע אמיתי על מסכים רזיסטיביים נוראים - יום אחד סימיבאן תהיה בסדר. בינתיים נראה שמיימו, שהפכה זה עתה למיגו (בשיתוף עם אינטל), הולכת לתת פייט אמיתי ולהיות, כך מסתמן, אלטרנטיבה ראויה מאוד לאנדרואיד.

אפל, כך זה נראה, במצב הרבה פחות אופטימי, ואת האמת - כנראה שאחרי גריפה יפה של רווחי עתק בשנה הקרובה, היא תחל לדעוך עד שתהפוך למכשיר נישה לכל מלקקי ג'ובס וסוגדי התפוח. למה? כי ככה זה שהמערכת שלך סגורה, אתה מסוכסך עם פלאש, מדבר רעות על גוגל וחושב שאתה אל הטכנולוגיה. מה לעשות? מוצר טוב זה לא הכל, צריך גם להיות פחות מרושעים.

ומה יהיה על הפרטיות שלנו? כבר היום היא סוג של פיקצייה. אני עדיין בהלם על כך שאף אחד מעשרת האלפים שחסלו את אל-מבחוח לא צץ בפייסבוק, או באיזה חיפוש גוגל אלמוני של נורווגי שיגיד שהם גנבו את הציפורניים שלו בללוג שלו, ואז יקבל נזיפה מנתניהו ומכתב מורעל מליברמן.