Saturday, January 23, 2010

על מה נקסוס?

הרבה אתרי חדשות משמיצים את גוגל מאז הכרזתה על הנקסוס 1, אנדרואיד הדגל התורן. אין לי מניות בגוגל, כך שפרקטית - לא באמת אכפת לי. אבל קשה לי להבין, למען האמת, את אותם כתבים או טוקבקיסטים. לדבריהם גוגל פוגעת בעצמה, בחדירת אנדרואיד לשוק העולמי, ובכלל - הם לא מבינים למה לכל הרוחות הייתה ענקית האינטרנט צריכה את זה על עצמה. הרי כבר נעשה ברור כשמש שהם לא באמת רוצים להתעסק בתמיכה - עד היום, הגישה של גוגל הייתה שאם מוצר הוא טוב, אין שום צורך בתמיכה. ומכאן - למה שהם יכניסו את ראשם הבריא למיטה החולה הזאת של למכור מכשיר ועוד באופן ישיר ולתמוך בו? ולמה להם בכלל ליצור מכשיר כשיש חברות כמו HTC, מוטורולה וסוני-אריקסון שעושות להן את העבודה? למה ללכלך את הידיים?

התשובה היא פשוטה - כי כשהעובדים שלך עושים עבודה גרועה, אתה צריך להכנס פנימה ולהתערב, להתלכלך קצת ולאכול קצת חצץ, עד שהם ילמדו איך עושים את זה. אם נסתכל על העבר, נראה שאף אחת מהחברות שלקחו לידיהן את אנדרואיד, לא עשו עבודה טובה, או לפחות לא עבודה מספיקה.

הגוגלפון המקורי, הראשון, ה-HTC Dream שמוכר גם בשם G1 של טי-מובייל, היה דומה בהשקתו כמעט אחד לאחד להשקת הנקסוס. גם אז רחשה הרשת שמועות על גוגלפון יחודי של גוגל העצמאית, וגם אז יצא דגם למעשה של HTC, שגוגל השתתפה באופן פעיל בתכננו והרכבת מפרטו, ושני הלוגואים - זה של HTC וזה של גוגל התנוססו זה לצד זה על המכשיר. עם זאת, לא היה מדובר במכשיר מדהים, ואפילו לא במכשיר טוב מאוד, מנקודת מבט של משתמש פשוט. למפתחים היה מדובר בגן עדן של ממש, אבל הם חלק מאוד קטן במשוואה. למה החלום לא הכה גלים? כי גוגל, כך ניתן להעריך, לא ראתה את המפה הכוללת, אותה מפה שאפל ראתה היטב כשעצבה את האייפון.

אפל הבינה שמשתמשים רוצים מכשיר מדיה. מילדים ועד תיכוניסטים, לכולם יש נגני מוסיקה, אפילו אנשי עסקים ובעלי חברות מחזיקים נגני מוסיקה. אובאמה בעצמו הודה שיש לו אייפוד. אז לשלב אייפוד באייפון היה הדבר הכי נכון שאפל עשתה. בלי זיכרון או נגן מוסיקה ווידאו, האייפון לא היה עושה רבע מהדרך שעשה - והיה נופל כמו הניסוי הכושל הקודם של אפל ליצירת מחשב כף-יד - הניוטון.

ידידתנו גוגל מצדה העריכה שבאמת יש דברים שלא חשובים למשתמש, כמו למשל מצלמה חיצונית או בכלל מצלמה איכותית (כפי שצדקה אפל להסיק), אבל אנשים בוודאי ירצו מקלדת מובנית, גם נגן מוסיקה לא חשוב להם אז לא נוסף חיבור אוזניות ולמעשה נוצר מכשיר נישה לאינטרנט, בלי פוקוס על מדיה. האנדרואיד הראשון היה מכשיר עם סוללה חלשה ובלי הרבה זיכרון, והוא שימש סוג של "שער" לשירותי הרשת המגוונים והרחבים של ענקית האינטרנט. אבל טלפון לא מעוצב, ועם מפרט טכני בינוני לא תפס חזק מול מירוצי חלונות-אייפון-בלאקברי-נוקיה, והמכשיר המעט מגושם לא עשה מספיק רעש. אנדרואיד התסמנה כמהפכה שקטה ולא כמפץ רועש כמו האייפון (מה שלא הופך את אנדרואיד לפחות מוצלחת, יש לציין).

גוגל ישבו וחיכו לגלגלים שיובילו את הכרכרה, אך למעשה למרות שהסוסים דהרו, כל אחד רץ בכיוון אחר, והכירכרה, אבוי, לא הגיעה ליעדה:
1. HTC שחררה את ה-Magic, הידוע גם בכינויו G2. עיצוב עגלגל ופלסטי ועדיין לא מרשים משולב בסוללה וזיכרון קצת משופרים, ובסופו של יום אותו המכשיר רק בלי מקלדת. ממש, אבל ממש לא משהו שעושה רעש.
2. HTC שחררה את ה-Hero, סוף-סוף מכשיר ראוי ומעוצב, עם חיבור אוזניות ישיר ומספיק כוח עיבוד וזיכרון, וגם סוללה ראויה. אבוי, של-HTC היו תוכניות שלא עולות בקנה אחד עם גוגל, והם בחרו להשיק על גבי המכשיר את מערכת ה-Sense שפתחו על גבי האנדרואיד (זה החסרון בלתת מערכת פתוחה למפתחים, הם משנים אותה), והפכו את המכשיר להרבה יותר מסורבל ואיטי אך עם זאת מתקדם, כי מעבד 528 מ"ה לא יכול באמת להרים את כל הטוב הזה.
3. HTC שחררה את ה-Tatto, מכשיר אנדרואיד מאוד פשוט שאמור לפנות גם לצעירים ולאלה שידם לא משגת לקחת משכנתא כדי לקנות טלפון. המכשיר הזה עורר בערך 0 הדים.
4. HTC שחררה מכשיר חלונות מובייל עם מסך ענק ומעבד מהיר העונה על השם HD2. מכשיר מדהים לכל הדעות. אותה נאמנות עיוורת למיקרוסופט לא קיימת בקשרים בין גוגל לטאיוואנים - והנה יוצא מכשיר דגל שאינו אנדרואיד ול-HTC אין שום כוונה לעשות אותו כזה.
5. מוטורולה השיקה את הדרויד והקליק - שני מכשירי אנדרואיד - האחד יוקרתי ויקר והשני זול יותר. לדרויד היתה הצלחה מסוימת, אך לא מספיקה.

מכאן, לגוגל לא הייתה ברירה אלא לנסות התחלה מחודשת, ולבנות מכשיר חדש, על גבי אנדרואיד בוגרת יותר, ועם פוקוס על מה שברור שהמשתמשים דורשים. זה הנקסוס 1, הניסיון השני של גוגל להרעיד את העולם עם אנדרואיד. גוגל מנסה להכתיב איך אמור להיראות מכשיר אנדרואיד מושלם ומה הוא אמור להציע. איך זה יצא? ימים יגידו. אני הזמנתי אחד.