Monday, December 21, 2009

למה לא מקלדת?

בעוד שחובבי מסכי המגע מקבלים כל טוב מיצרניות הסלולאר - אנחנו, אלה שצריכים מקלדת, מוזנחים ונותרים מאחור, איפשהו עם החומרה של שנה שעברה.

קשה להכניס את המכשיר הלעוס הזה לעוד כתבה, אבל זה נכון - הכל מתחיל ונגמר באייפון. אין מה לומר, מדובר במכשיר שמגיב מושלם (לא פחות!) למגע אצבע, כולל ממשק פשוט וכובש, נוח להפעלה, נוח להחזקה, מעוצב היטב ומאפשר לעשות פעולות יומיומיות בקלות ובכיף. כל זאת תוך התעלמות כמעט מוחלטת מהמעבד, הזיכרון, ושאר הדברים שמתחת למנוע. לא אכפת לנו איך הוא עושה את זה - הוא פשוט עושה את זה טוב. בתור מכשיר מדיה - אני חייב להגיד שהאייפון הוא חיה רעה. בתור מכשיר התקשורת שלי - הוא פשוט לא מספיק טוב.
ומדוע? ובכן - הרבה אם לא רוב העבודה שלי עם הטלפון הסלולארי שלי מבוססת הודעות: הודעות טקסט לחברים, עדכוני פרופיל ברשתות חברתיות, ובעיקר מיילים. אך זה לא הכל, אני מזין נתונים גם כשאני מריץ חיפוש בגוגל, גולש לאתרי אינטרנט, מחפש תוכנה בחנות האפליקציות, או כותב לעצמי תזכורת או אירוע ביומן. ללא ספק - אני מזין הרבה מידע למכשיר. הדרך בה אנו מזינים מידע למכשיר צריכה להיות מאוד חזקה, יעילה ונוחה - כי אחרת, חלק מאוד חשוב מהשימוש היומיומי במכשיר נפגע. ועם כמה שהמסך של האייפון נוח - מקלדת המגע שלו קטנה מדי \ לא מספקת תגובה ראויה \ לא מסודרת היטב \ ועוד תירוצים חסרי משמעות. למה חסרי משמעות? לא מצאתי אפילו מקלדת מגע אחת (!) שיותר טובה מזו של האייפון. כולן בערך אותו הדבר. ההבנה והמסקנה המתבקשת, היא, אם כן, שאנשים שמזינים המון מידע למכשיר ולא נוח להם עם מקלדת מגע, זקוקים למקלדת בשר ודם - כזו עם מקשים אמיתיים ומכאניקה עתיקה וקלאסית.

עבור אלה, ללא ספק, קיימים מכשירי הבלאקברי ודגמי הנוקיה E71 או HTC Snap. אבל בכל הדגמים הנ"ל המקלדת באה על חשבון מסך המגע. וכך - ב-70 אחוז בהם אתם לא מזינים מידע למכשיר, יש לכם ממשק פחות נוח ואינטואיטיבי, מקלדת גדולה וחסרת מעש, שלא לציין שאתם מקבלים מסך קטן יחסית שלא ראוי לצפייה בסרטים או סרטוני youtube. המסך הקטן גם פוגע בחוויית הגלישה, קריאת המיילים - ובעצם בכל דבר שאתם עושים עם המכשיר. כך, למעשה, המכשירים האלה מעולים לאנשים שעובדים וזהו - אבל לאלה שעובדים ביום ויוצאים לקרוע את העיר בלילה - מדובר במשהו, שוב, לא מספק. אם אתם רוצים להינות משני העולמות, זה של המקלדת המלאה וזה של מסך המגע הגדול - נדפקתם.

אמרתי נדפקתם? לא בדיוק. סוג מסוים של מכשירים נועד בדיוק לאנשים שצריכים מסך מגע ענק ומקלדת גדולה - אפילו יותר גדולה ונוחה משל האוכמניות למיניהן. העיצוב של המכשירים האלה נקרא Qwerty Slider - כלומר, מכשיר בעל מקלדת מלאה (Qwerty) ונשלפת (Slider). המחיר הוא לא נורא בכלל - המכשיר עבה יחסית למכשירים אחרים (בגלל מנגנון הסליידר), ויש לו חלקים נעים - כך שיש להתייחס למכשירים בעדינות פן ישברו. היתרון? אתם מקבלים מכשיר מגע עם מסך ענק שיכול לשמש לכל דבר, מקריאת ספרים, מיילים ומסמכים, דרך גלישה באינטרנט וצפייה בסרטונים, ועד משחקים ומוזיקה. צריכים להזין מידע? אין בעיה, יש מקלדת על המסך. היא לא נוחה? שלפו את המקלדת והתחילו לכתוב. היות והמקלדת מתפרשת לכל אורך המכשיר, המקשים גדולים, רבים, ומופרדים היטב- הרבה יותר מאשר במכשירי בלאקברי או נוקיה E71-2.

נשמע נהדר? נכון, זה נהדר. מצד שני, כמות המכשירים האלה בשוק קטן, קטן מדי, ובעיקר לא מספק.

בכל הנוגע לאייפון - מי שרוצה להינות ממערכת ההפעלה של אפל וממגוון האפילקציות האינסופי שלה יכול לשכוח מזה. סטיב ג'ובס העיד פעם על עצמו שיש לו פוביה מכפתורים - והאייפון מעוצב בהתאם להנחת היסוד שכפתורים הם עניין של אין ברירה. אז מקלדת מלאה? אולי יום אחד, אבל לא היום.
אם אתם חובבי בלאקברי - בכלל אין על מה לדבר - בין דגמי מגע נטו לדגמים עם המקלדת הקטנה והמסך הקטן - אין לחברה מכשירי Qwerty Slider.
חברת פאלם לא באמת חידשה שום דבר מאז הפרי, אבל קשה לראות את המכשיר מגיע ארצה בקרוב ובמחיר סביר. בינתיים מוכרות אותו חנויות במחיר גבוה מ-4000 שקלים - דבר לא הגיוני ביחס לזה שהמכשיר לא בדיוק חדש מאוד. מה גם, שהמקלדת שלו לא נשלפת הצידה כמו בדגמים מקבילים - היא נשלפת כלפי מטה קצת כמו בטלפונים רגילים - כך שהגודל שלה מזכיר בלאקברי מאשר מקלדת מלאה.
אז מי נשארו לנו? נוקיה, גוגל, ומיקרוסופט - ולכולם, למרבה המזל, יש זיקה למקלדות נשלפות.

לנוקיה יש רק שני דגמים עם מקלדת נשלפת, ה-N97 האגדי, וה-N900 שיצא זה עתה לשוק. יש להם גם מכשיר המעוצב כלפטופ, העונה על השם נוקיה E90 - אבל הוא יקר מאוד ולא מכיל מסך מגע. ה-N97 לא נחשב למכשיר טוב מאוד למרות המפרט המאוד מרשים שלו, זאת בעיקר בגלל מערכת ההפעלה אותה הוא מריץ - שהיא נראית כמו שילוב מוזר של סימביאן עם לחיצות עט על המסך - מה שלא מרגיש בשל ללחיצות והנפות אצבע. סימביאן פשוט עדיין מתבשלת בדרך למעבר למסכי מגע. ה-N97 הוא סוג של מכשיר מעבר, ולכן הוא לא מספק את הסחורה לאנשים שיצא להם לעבוד עם אייפון או עם מכשירי אנדרואיד, חשוב גם לומר שאם יצא לכם לעבוד עם מקלדת ניידת - המקלדת של ה-N97 בינונית מינוס - מגע הכפתורים לא ברור מספיק, אין מספיק כפתורים וצריך שתי לחיצות (!) בשביל נקודה או פסיק. ה-N900 מצד שני, עושה רושם הרבה יותר טוב. לצערנו, הוא מכיל מערכת צעירה ולא ממוקדת של נוקיה העונה על השם מיימו, שבימים אלה אין עבורה מספיק אפליקציות והיא לא מריצה אפליקציות שנכתבו לסימביאן. שני המכשירים, אם כן, לא מספקים את הסחורה של מכשיר מתקדם עם ממשק מודרני, מסך מגע ומקלדת מלאה.

ל-HTC יש יד גם בחלונות מובייל וגם באנדרואיד של גוגל. בכל הנוגע לחלונות, יש לחברה מכשיר מאוד מתקדם שלאחרונה גם שודרג לגרסת 6.5 של מערכת ההפעלה הוותיקה - ה-HTC Touch Pro 2. זה המכשיר המתקדם ביותר כיום שמריץ את מערכת ההפעלה ומכיל מקלדת מלאה נשלפת. למרות שהוא עושה רושם טוב מאוד, ולמרות שהוא מהיר ובעל זיכרון רחב, ה-HTCTP2 כמעט בן שנה (שווק בפברואר 2009), והוא הולך ומזדקן. לא תמצאו בו זיכרון פנימי גדול והוא גם לא מגיע עם כרטיס זיכרון (צריך לקנות), ואין לו חיבור אוזניות ולא משדר רדיו. עם זאת, אם אין לכם צורך בנגן מוסיקה - הוא כלל הנראה הפתרון הכי טוב שקיים בקטגוריה. המקלדת שלו נחשבת למקלדת הניידת הטובה ביותר בשוק כיום. אומרים שלפני אפריל אין מה לצפות למחליף או אח גדול ו-HTC היא היחידה שמתחזקת בימים אלה את WiMo הישנה

בצד האנדרואיד החדשות יותר טובות, ולמרות שהמכשיר היחיד עם מקלדת שזמין היום הוא ה-HTC Dream\G1 - שהוא האדרואיד הראשון שיצא ויש לו זיכרון קטן, סוללה חלשה, וחסרים בו חיבור אוזניות, מצלמה נורמאלית וכו' - בקרוב יגיע אלינו ה-Motorola Milestone, גרסת ה-GSM של ה-Motorola Droid הידוע - מכשיר אנדרואיד חזק, עם יכולות מולטימדיה, מסך ע-נ-ק, ומקלדת ראויה. החברות הבטיחו שישווק בארץ בתחילת 2010. מה שאומר כל זמן בין ינואר למרץ (או בפועל, ככל הנראה לקראת דצמבר 2010).

אז בינתיים? בינתיים חובבי המקלדות בין הפטיש לסדן. אפשר לבחור בין מכשיר שיש בו הכל, פרט למערכת הפעלה טובה (נוקיה N97), מכשיר שיש בו הכל עם מערכת הפעלה טובה שאין עבורה אפליקציות (N900), מכשיר קצת ישן שלא יכול לשמש שנגן ומריץ מערכת הפעלה ישנה שמכוסה ע"י ממשק צבעוני ונוח (HTC Touch Pro2) ומכשיר שיש בו מערכת הפעלה נהדרת, אך לא הרבה יותר מזה (HTC Dream\G1).

מה ההמלצה? אם אתם רוצים מכשיר כזה, חכו. תוך כמה חודשים ותראו מה השוק יציע. הצפי הוא שבקרוב נזכה לראות מכשיר ראוי ביותר מגיע למחזותינו - הלא הוא המוטורולה מיילסטון שמריץ אנדרואיד עם מסך של 3.7 אינצ', חיבור אוזניות, מצלמה איכותית עם פלאש, וכמובן מקלדת גדולה ונוחה. אם תרצו לחכות עוד קצת תזכו אולי לראות עוד הפתעות חיוביות מבית HTC, שכנראה תוציא דגם ממשיך ל-HTC Touch Pro2, אך לא מסתמן שהיא תוציא דגם מקביל עם אנדרואיד.

לאפל, בלאקברי, נוקיה, ופאלם לא הייתי מחכה. נראה שנוקיה תשקיע עוד לא מעט זמן בלהפוך את סימביאן למשהו ראוי, ולא נדמה ששוק התוכנות למיימו יתמלא תוך חודשיים, כך שיש עוד זמן עד שהיא תחזור עם דגמים ראויים. בלאקברי לא מסמנת שהיא תנטוש את הנישה שלה, נישה שמקנה לה אהדה גדולה בארץ ההזדמנויות הבלתי מוגבלות. פאלם לא במצב טוב, והיא לא תציף את השוק בדגמים בקרוב. Qwerty-Slider הם לרוב לא מכשירים אולטרה פופולאריים, ולכן נראה שלא יהיה דגם כזה בפריסת השוק המדשדשת גם כך של פאלם. ואפל? על אפל אף פעם אין מה לסמוך. הם עושים מה שבא להם ולא דופקים חשבון לאף אחד. אייפון עם מקלדת? אתם יכולים לקוות, אבל אל תבנו על זה.

ותזכרו, תמיד תוכלו להזרק למיינסטרים ולשבור את האצבעות על מקלדת וירטואלית - אז יהיה לכם חתיכת שוק לבחור מתוכו.
Windows Mobile - HTC Touch Pro2 - גרסה מגוירת נמכרת ע"י היבואן (ניופאן) ב-3800 שקלים. אין להשיג בחברות הסלולאריות. בחנויות, דגם עם עברית עולה כ-3500 שקלים בערך.
Nokia Symbian - Nokia N97 - נמכר בחברות הסלולאריות באזור ה-3500 שקלים, בחנויות ניתן למצוא ב-2400-2800 כולל עברית (בהתאם לארץ יצור, הדגם המיוצר בפינלנד איכותי יותר, ועל כן עולה בערך 300 שקלים יותר).
Nokia Maemo - Nokia N900 - זמין רק בחנויות, נע סביב 3900-4200 שקלים.
Google Android - HTC Dream\G1 - זמין רק בחנויות, באזור ה-2500 שקלים.