Wednesday, September 9, 2009

עלייתה של החיה השקופה

פעם ממש לא אהבתי את מיקרוסופט – אפשר כמעט לומר שהיה בי תיעוב אמיתי לכל מה שהם מייצגים – לאותה מפלצת חלונות, למערכת הבומבסטית שאופיס הפכה להיות, ולטקטיקות הנלוזות שלה בשוק המחשוב, לקול הקפיטליזם הבלתי מתחשב, המתיישב בבועה הטכנולוגית כמו קוק בשנות השמונים. השנאה הזאת רק גברה שנחשפתי לקוד הפתוח – המסמל בדיוק את איך שעולם המחשוב צריך להיראות.

זה הפך להיות סוג של שעשוע במשרד, לכו ותגידו לו משהו בעד מיקרוסופט, והוא יתחיל בנאום הסתה מלא התלהבות על הסתובבות הגלגל, על החופש שבא ואי אפשר לעצור אותו, ועל מה שעושים הענקים החורקים כדי למנוע מהחופש הזה לבוא. ממש בוב דילן של זמננו (בתור איש הייטק שמן וממושקף, הייתי אומר קצת פחות בוב דילן וקצת יותר רוברט צימרמן).

היום, אני חייב להגיד שהלהבה ההיא כבתה (או במילותיו של דילן "הייתי כה מבוגר אז, אני צעיר יותר עכשיו"). אנשים באים אלי עם פה מלא לגבי כמה הגרסה החדשה של דוט נט יותר טובה מהקודמת, ואני אומר באמת ומהלב "כל הכבוד להם". על זה, ועל המהירות של מערכת 7 (שאינה יותר מערכת שירות לויסטה עם שם אחר – ככה מתקנים נזקי יחסי ציבור), על שירותי הלייב, על הכל – באמת שיחקו אותה. יצא לי לתכנת בדוט נט ולעבוד באופיס, יצא להיות יוזר חלונות, אז ועכשיו, יצא לי גם לעבוד עם האלטרנטיבות.

אז למה אני שונא את מיקרוסופט הרבה פחות? כי לא מדובר באותה חברה, לא מדובר ביצרנית התוכנה הדורסת, הגונבת, העושקת, האנטי-רובין-הודית משנות התשעים. מדובר בחברה עם קשיים, חברה שכבר לא יושבת בראש הסולם האבולוציוני שכל איש הייטק רוצה לעבוד בה וכל חברה רוצה להיות כמוה. מיקרוסופט בנפילה די חופשית. זה מעורר אמפטיה, אבל מה שמעורר יותר אמפטיה זה שהם מוכנים ללכת לכיוון הפתיחות עכשיו כשהם בנפילה חופשית, ממש כמו שחוזרים בתשובה ומכים על חטא בעת משבר.

זה שמיקרוסופט לא במקום טוב זו עובדה ידועה, הרי גוגל, ואפילו אפל מצלצלות יותר טוב. אך מדוע? ובכן, פשוט שום דבר לא הולך להם בקלות יותר. הם לא הבינו את המשמעות של להיות חברה טובה לאורך זמן – לא מספיק להיות במקום הנכון בזמן הנכון, צריך שהמוצר עצמו והשירות המוצע יהיה טוב יותר מכל המתחרים. כשהמתחרים שלך עושים כמעט אותו דבר ומתקרבים בצעדי ענק, וגם עושים את זה בחינם בזמן שאתה לוקח כסף, תהיה מוכן להתנפץ על קו הזמן כמו גל על המזח.

בואו נביט בכמה מאמצים של מיקרוסופט ופירותיהם לאחרונה:
* שירותי אינטרנט (חלונות לייב) – רוב הציבור בכלל לא מכיר בשירותים האלה. הערך המוסף שלהם הוא קטן. בקיצור – מעט מדי, מאוחר מדי. זאת אומרת – באמת – מה הם חשבו לעצמם? אני יכול להחזיק דף מותאם אישית, לחלוק את התמונות שלי, לנהל יומן, לנהל תיקיית קבצים ועוד ועוד דרך השירות שלהם. את מה שהם מציעים אפשר כבר לעשות בגוגל דוקס, ג'ימייל, פייסבוק, פליקר, טוויטר וכד'. אם הם רוצים להתקדם הם צריכים (סליחה, חייבים!) לחדש – והרבה. לחשוב על משהו שאין למתחרות, או לאחד את השירותים עד כמה שאפשר עם מערכת ההפעלה חלונות – אז נכון, אנשים עם מק לא יעבדו עם זה – אבל לפחות אז יהיה איזה ערך מוסף למשתמשי חלונות. מיקרוסופט – עשיתם עבודה מדהימה עם WPF ו-WCF, דוט נט מציגה עתיד אחר למחשוב – אולי תעשו אותו דבר עם המוצרים שלכם?
* בינג – למה שמישהו יבחר במנוע חיפוש אחר מגוגל? הוא עובד, הוא פשוט, הוא כיפי. יש שווקים שאין מה להכנס אליהם. במיוחד, כאשר, שוב – אין לכם מה לחדש. אם בינג היה מציע דרך אחרת להצגת תוצאות, שיטת חיפוש חכמה יותר – או כל דבר שהוא לא מה שאפשר למצוא היום בדף הבית של העולם, אז היה על מה לדבר. "בוא נבנה מנוע חיפוש, שיהיה ממש כמו גוגל" נשמע כמו משהו חסר ומאוחר מאוד.
* חלונות – אפילו אם אתה מתאגרף וותיק עם עשרות שנות ניסיון, אתה יכול ליפול. הזמן הכי לא מתאים ליפול בו הוא כאשר כל המתחרים שלך מסתכלים. כשהעיניים נשואות אליך – אסור לך לפשל. מכאן, לו חלונות 95 הייתה מלאה בעוד 200 באגים, עם בחלונות 98 היה ממשק כמו של 3.11 – אף אחד לא היה פוצה פה. אז, למיקרוסופט לא היו מתחרים. היום, המצב אחר, ודווקא היום מיקרוסופט העלתה את ויסטה. שלא תבינו לא נכון, אני חושב שויסטה מערכת לא רעה. אבל היא קיבלה יחסי ציבור נוראים כי היא הגיעה אלינו מבושלת למחצה, איטית וכבדה. וזה הזמן שבדיוק הגיעו הנטבוקים, ואיתם הדרישה להפך המושלם ממה שמיקרוסופט הציעה. אז הולכים על XP עוד קצת, או על איזה הפצת לינוקס מוקרצת שעושה הרבה כאב ראש למשתמשים. זה לא מצב טוב, ובקרוב מאוד מישהי תשנה אותו, מישהי כמו גוגל תכריז על מערכת הפעלה כגון כרום או.אס, והמפלה תהיה כואבת. יכול להיות שהתיקון שתעשה חלונות 7 לא יהיה מספיק, למעשה, ברור שמשהו הולך להשתנות. האלוף נפל מול כל המתחרים, והאלוף החדש מתכונן לקום.
* אינטרנט אקספלורר 7 – אני באמת צריך להגיד משהו? היי, הם גילו את הגלישה בטאבים בדיוק כשפייפוקס חצה את קו ה-50% שימוש באירופה! כשמוצר צד שלישי עולה על זה המובנה – סימן שאו שהמוצר ממש טוב, או שהמובנה נורא. פיירפוקס הוא טוב, אבל לא כל כך טוב.

יש לי עוד דוגמאות, אך הן מיותרות ואנחנו מתרחקים מהמטרה.

הבעיה כאן, ואני באמת מתקרב לנקודה – היא היהירות הנוראית של אלה שעומדים בראש הגבעה. הסרג'נטים המתחלפים שחושבים שבכוח הזרוע יבוא השלטון. פעם זה היה גייטס, אחר כך גם סטיב ג'ובס הצטרף, ועכשיו הוא עומד שם ביחד עם הסטיבן השני, נו, זה, איך קוראים לו? אה, נכון, באלמר.

אבל באלמר הוא לא גייטס 2, להיפך. במקום הרע שמנצח בסוף, מדובר בדמות הלגלגנית והמלוגלגת, זו שבטוחה שהיא יודעת הכל ולמעשה כולם צוחקים עליה מאחורי גבה, הנפוכה מאגו והריקה מתוכן – הלחוצה והיהירה שמוצאת את עצמה בתוך ערמה של חרא כשהמילים עולות. זו שמלגלגת בחינניות מרתיחה על המתחרים, וזורקת כיסא כשמתסבר ששותפיה עזבו אותה לטובת המתחרים הללו – אם תרצו, דמות לא מזיקה כמו המורה מ"מועדון ארוחת בוקר". The funny villein. ולפתע עולים פורמטים של וורד שנכתבים ב-XML וכל ילד עם חודש ניסיון בפייטון יכול לפרסס אותם ולהתחיל לכתוב את הוורד הבא. פתאום מיקרוסופט ממנת כנסי קוד פתוח. פתאום מישהי מבינה שצריך לתת לציפורים לצאת מהכלוב כדי שידעו, ויחליטו – אם לשוב אליו או לא.

זו סיבה טובה להפסיק לשנוא אותם. זו, וסטיב ג'ובס – שהוא מחליף את גייטס בתפקיד הרע שמנצח. והרי הרע לפעמים הופך לטוב כדי לנצח את זה שרע באמת. אני אומר לכם, ממש כמו סרט של שפילברג.

אז מה הנקודה? הנקודה היא ששלטון ברזל בזכות מוצר-טוב-בזמן-טוב עובד לזמן מה. שלטון העם עובד לנצח. החופש הוא זה ששולט, במיוחד בעולם הוירטואלי. ואת זה אפשר לראות מתחיל למלמטה, מהמכשירים הניידים שכולנו הולכים להכיר טוב מאוד בשנים הבאות, כי מה שקורה עכשיו בשוק הסלולארים, ינדוד מהר מאוד (וזה גוגל אומרים, לא אני) לעולם הנטבוקים. ומה שהיום בנטבוק יהיה מחר במחשב השולחני. תמיד מהפכות מתחילות מלמטה. אז מה קורה כאן?
* בלאקברי המכשיר תפס תאוצה יפה, במיוחד במגדר העסקי – אבל מכאן והלאה, הוא לא מחדש הרבה בעידן החדש, ומי שלא מחדש סופו להתפורר בתוך המהפכה הנוכחית.
* חלונות הניידת היא סמל של חוסר עדכון משווע. לא משנה כמה ממשקי משתמש תמרח HTC הנהדרת סביב פניה המקומטות של החברה, המערכת פשוט גוססת. אין שם שום שינוי אמיתי. חלונות בדרך למטה.
* אפל'ס אייפון הוא מכשיר נחמד שעשה מהפכה בעולם המחשוב הסלולארי ועל כך אנחנו מודים לו. יחסי הציבור הגרנדיוזים מתחילים לפוג ואנשים מתחילים להבין שזה מכשיר נחמד, לא יותר. הדיקטטורה בה נוקטת החברה שמאחורי המכשיר הופכת אותו למטרד לאנשים מסוימים, ולבלתי שמיש לאחרים. אפל, שהשיגה נתח שוק מדהים מהר מאוד, מתחילה להתייצב סביבו בלי להגדיל אותו בזכות החברות הבאות ברשימה זו. אפל עשתה דבר מדהים, אבל אם לא תמצא עוד שיטה מדהימה להביא אליה לקוחות בקרוב, האייפון יאבד מהניצוץ ובעיקר מיחסי הציבור שלו. אחרי הכל, מדובר במכשיר בינוני מאוד.
* פאלם הציגה מערכת הפעלה שנראית כאחת המבטיחות ביותר ומכשיר לא רע בכלל שגורר אחריו משתמשים רבים, מדובר בחברה ישנה וגוססת שממציאה את עצמה מחדש בהצלחה יתרה. הפרי של פאלם הוא אחד מהסמלים של מהפכת הסלולאריים, והוא עושה צעדי ענק קדימה כל הזמן.
גוגל נותנת פייט ראוי לאפל עם מערכת הפעלה דומה אך שונה העונה על השם אנדרואיד. היא עשתה עבודה נהדרת והמערכת שלה מתעדכנת כל הזמן ועובדת מול כל דבר שזז. היא מציעה מחשבי כף עתירי יכולות משולבי סלולארי, עם ממשק נוח ואלגנטי כאחד. אנדרואיד בהחלט הכתה גלים, ואין שום סימן שהיא מפסיקה.
* נוקיה איכזבה את כולנו עם ה-N97 שהביא לנו סימביאן שהרבה יותר מדי דומה למערכת מהגרסה הקודמת. אני באמת לא מבין מה הם חשבו כשהם שחררו מכשיר ללא גלילה-קינטית, ללא שום אנימציות וצבע בעידן שצמא לאלגנטיות מצועצעת, ועם מסך ווידג'טים שאמנם מנצח את המסך הראשי של האייפון או הבלקבארי (כן, גם גרסת הטאצ'), אך עושה לעצמו אבל מול אנדרואיד ופאלם פרי. מה גם, שאפילו תכונה בסיסית כמו הצגת עטיפות האלבומים ליד שמם ברשימה בנגן המוסיקה נעלמה מעיניהם. זו ריגרסיה, כי התצוגה הזו הייתה לי ב-E71. זה מה שקורה כשמוציאים מכשיר חצי אפוי. עם זאת, עדכון תוכנה שהובטח לאוקטובר אמור לפתור את כל הבעיות פרט למסך הראשי. אני מקווה מאוד שהם ימצאו גם פתרון לזה. מבחינת "ברזל" הנוקיה הוא המכשיר החזק ביותר כיום. עם עד 48 גיגה, נגן מוסיקה איכותי עם משדר רדיו, מצלמת 5 מ"פ עם פלאש, יציאה ישירה לאוזניות ומקלדת מובנית (בלי לציין את מסך המגע, השן הכחולה, הרשת האלחוטית, הסוללה הארוכה יחסית למתחרים, הג'י.פי.אס, ועוד) אין מה לפזול לשום כיוון אחר. סימביאן היא מערכת מעולה – ברגע שהיא תצא מהתנור הפיני, אנחנו כבר מאוד רעבים. סימביאן, למרות הקרטועים – עוד לא רואה מפלה. להיפך, נראה שהיא רק תלך ותתעצם.
נוקיה, שוב, חשפה את ה-N900, מכשיר מתקדם, סוג של מחשב לוח – אשר עשה הרבה מאוד רושם על המבקרים בתערוכה. המכשיר מחזיק במערכת ההפעלה Maemo, וכל מי שראה אותה אומר שהיא הדבר הגדול מאוד הבא.

אז מה אני מנסה להגיד כאן? האייפון מתחיל למעוד ממקומו בראש במגדל, חלונות כבר מזמן למטה ועמה בלאקברי. שלושת החברות הללו דוגלות בקוד סגור, בקוד קנייני, בסגירות מלאה והרמטית. בעולם שלנו, הקוד שאנחנו כותבים הוא לא שלנו יותר. ומי שתורם, ככה אומר מיקי רוזנטל, הוכח שחי יותר שנים. כנראה שהן לא תרמו מספיק ועכשיו הן גוססות.

סימביאן בעייתית אך מבטיחה, מיימו מזנקת לתודעה, אנדרואיד צוברת שוק במהירות ו-WebOS עליה מבוסס הפאלם פרי מנהיג את השינוי. כל מערכות ההפעלה הללו הינן בקוד פתוח (רק סימביאן הופכת בחודשים אלה לפתוחה – בינתיים היא סגורה ומכאן כאבי הלידה). פרט לסימביאן, החולה מבין כולן – כל אחת מהמערכות האלה מבוססת לינוקס. גם מערכת ההפעלה שגוגל הכריזה עליה לנטבוקים ואז גם למחשבים – כרום או.אס. גם היא תהיה מערכת בקוד פתוח המבוססת על לינוקס.

לינוקס, שהפכה להיות הילד המבודד שיושב בגן לבד, מקבלת זריקה עצומה ומחבקת של פופולאריות מצד כל מי שיש לו מילה. כל הילדים המגניבים בגן אומרים לכם שהוא חברם הטוב ביותר – לא תלכו לשחק איתו? וככה יחסי הציבור הגועליים (וברובם מוצדקים – ואני אומר את זה כאיש לינוקס לכל דבר) הולך ונעלם. החיה השקופה אך האנטיפטית לומדת להסתדר עם העולם מסביב בזכות החברויות החדשות שרכשה. לינוקס לא פרסמה את עצמה, לא צעקה ולא שיווקה, לא יצאה בקמפיינים ולא דרשה התחייבות ותשלום. לינוקס היא פשוט מוצר טוב.

ואחרי שתשמשו בה בטלפון- וארגונים יתחילו להבין שהם יכולים לשנות אותה ולהכניס אותה למכשיר הנייד עם טוויקים שלהם, לאט לאט לינוקס תתפס למחשבים בארגונים. מנסיון – אם אתם עובדים עם מערכת אחת ביום, והיא טובה, לא תרצו משהו אחר בלילה. וככה לינוקס מגיעה לבתים. איך שאני רואה את זה, לא יקח הרבה זמן עד שבמקום חלונות, מק, ולינוקס יהיו שלוש הפצות מרכזיות של לינוקס – ואם היינו חיים בעולם מושלם – הייתי אומר אחת של אפל, אחת של מיקרוסופט, ואחת – כמו היום, של קנוניקל.