Saturday, February 10, 2018

שקרים אלחוטיים עמידים במים וחולבטבלאות המפרט של כל סמארטפון דגל ל-2018 תמצאו שני סטנדרטים מפוצצים: הטענה אלחוטית, ועמידות במים ואבק ע״פ תקן IP67 (כי בטוח אפשר לסמוך על שילוב של שתי אותיות הייטקיות עם שתי ספרות, לא?)

שתי ההבטחות האלה משקרות, כל אחת בדרכה. סיבוב בגוגל מציג את המציאות, הבעיה היא שלא כולם מחפשים או קוראים, והרוב פשוט סומכים על שקרי היצרניות.

עמיד בכלום
עמידות במים ואבק IP67 היא אחד השקרים הגדולים של תעשיית הטכנולוגיה ב-2017-2018. הטענה היא שבעוד מכשירים קודמים לתקן היו נשברים בקלות ע״י זריקת מעט חול לתוך שקעיהם או הטלתם בכוס מים, הרי שמכשירים תומכי התקן יכולים לשחות קצת גם בים וגם בחוף ולחזור לספר על זה. אז איפה פה השקר? במילה ״עמידות״ או “Proof”.

לו היו מוכרים לנו טלפון בעל ״הגנת גשם״ או ״אטימות מוגברת״ זה היה נשמע היה הרבה פחות טוב, אבל זה היה מדויק ולא חוטא למטרה. חברים רבים שמעו שהטלפון החדש שלהם ״עמיד במים״ וחשבו שזה אומר שאפשר להפסיק לפחד מהחיבור הזה בין טלפון ומים. שלהכנס לשחייה אפשר (כמעט מומלץ) עם הטלפון ואין שום בעיה לקחת אותו לים.

במציאות, נגיד בלינק החביב הזה, כתוב כי חשיפה למים וחול אולי תהרוס את המכשיר, אך בטוח תבטל את האחריות. טענת התקן פשוטה, המכשיר אטום קצת יותר טוב. כנראה שהוא לא ימות מנפילה קלה לשלולית או לחול, אבל ממש לא מומלץ לנסות את זה, כי תבואו לתקן הזה בזווית הלא נכונה (בלאי, חשיפה ממושכת, אי הפסקת שימוש אחרי חשיפה) והוא חסר משמעות. בקיצור, זה לא אומר כלום חוץ ״איטום מוגבר״, על כמה שהמיתוג נשמע מתעשיית הבניין.

הוכחה באינדוקציה: זו לא הטענה אלחוטית
באינטואיציה המד״בית שלי הטענה אלחוטית נשמע כמו משהו (א) מפחיד ומסרטן כמו סיבוב בצ׳רנוביל שבוע אחרי (ב) הישג טכנולוגי פורץ דרך ומהפכני. 

מה שקוראים לו היום ״הטענה אלחוטית״ הוא ממש לא ב׳, ותודה לאל גם לא א׳. גוגל מהיר יראה לכם שמה שידוע בתור ״הטענה אלחוטית״ הוא למעשה ״הטענה אינדוקטיבית״, לפיה ניתן לצמד רכיב חשמלי אחד לרכיב חשמלי אחר עד למרחק של כמה מ״מ ולייצר טעינה, זאת בניגוד לריקוד השקע-תקע שהיה לכם עד עכשיו עם המיקרו-יואסבי, הלייטנינג, היואבסי-סי, או השקר הבא אחריו.

לפי טענה זו, לקרוא לטלפון שלכם נטען אלחוטית זה כמו לקרוא לכיריים באינדוקציה כיריים אלחוטיות, ולמחבת תומכת, מחבת אלחוטית. בדיוק עד כדי כך מטומטם ודבילי.

הרי אם עד עכשיו יצא כבל מהקיר או מהמחשב ונכנס לאייפון שלכם, עכשיו יוצא כבל מהקיר או מהמחשב ונכנס לפלטה שעליה אתם צריכים להניח את האייפון שלכם (במיקום מדויק יחסית ולא בכיסוי עבה). זו לא הטענה אלחוטית! הטענה אלחוטית היא שאני נכנס הביתה או סתם מניח את הטלפון על השולחן והנה - הופה הוא נטען. טעינה אלחוטית אומרת שאין כבל, מכאן המילה אל-חוט.

הגרסה המציאותית למיתוס היא הטענה אינדוקטיבית, הטענה בקרבה, הטענה בהצמדה. מתגו את זה איך שבא לכם, אבל אל תקראו לזה הטענה אלחוטית כי זו סטייה צורמת מהאמת.

הבשורה שבהטענה אינדוקטיבית
אם נקרא לילד בשמו, נראה שהטענה אינדוקטיבית עדיין בעייתית ומוגבלת ב-2018, אך היא מציגה שלושה יתרונות גדולים על פני הטענה קלאסית. חשוב להבין שאם אתם בעלים של מגוון מכשירים, ותרכשו מכשיר תומך הטענה אלחוטית, הרי שהוא לא יקטין את כמות הציוד לו תזדקקו: בתור בעלים של שעון אפל, מק, אייפון ואייפד, ובעלים של אוזניות וסוללה ניידת הנטענת במיקרו יואסבי, אני עדיין זקוק לארבעה סוגי כבלים: מטען יעודי לשעון, מטען לייטנינג לאייפד, מטען יואסבי-סי למחשב, ואחד מיקרו גנרי לאוזניות. כעת, רק אם אני רוצה, אוכל להוסיף לתיק פלטה אלחוטית שתתחבר במיקרו יואסבי כדי להחליף את חיבור הלייטנינג (אבל רק לאייפון).


לבעלי מכשיר אנדרואיד פשוט בחיבור מיקרו יואסבי, מדובר בהוספת פלטת טעינה לתיק. לכאלה עם אנדרואיד חדש עם יואסבי-סי, זה דורש מיקרו-יואסבי ופלטה. כך או כך, זה לא חוסך, רק מעמיס.

אז אם כך, איפה פה הבשורה? הבשורה טמונה יותר בעתיד מבהווה והיא דומה לבשורה של השן-הכחולה, שהפכה מוזיקה אלחוטית לסטנדרט, וזה לקח בערך 15 שנים. הבשורה מגיעה בשלבים:

  • סטנדרטיזציה: כבר היום מטען אינדוקציה בטיחותי סביר יעלה לכם באזור ה-40-60 שקלים, או 150-200 שקלים עבור מותג כמו בלקין. זה בערך המחיר של מטען רגיל, והיתרון הוא שלא מדובר במטען מאחד משלוש הקבוצות של מטעני 2018: מיקרו-יואסבי, יואסבי-סי, ולייטנינג. הפרגמנטציה במטענים איומה, ואם נסמוך על מה שראינו בבלוטות׳, ושדרוגיה המתמשכים של טכנולוגיית הטעינה האינדוקטיבית יתמכו לאחור, הרי שמטען אחד שתקנו היום יתאים לטלפון הנוכחי, לבא אחריו, לזה שאחריו ויום אחד גם למחשב לטאבלט שלכם. אם כי זה עוד רחוק בגלל המתח הנמוך שמועבר כיום.

    קצת כמו אוזניות בלוטות׳ כשהטכנולוגיה הייתה בחיתולים, גם כאן לא הייתי ממליץ למלא את הבית במטעני אינדוקציה, אבל בהחלט יש יתרון באחד כזה לתמיכה נוכחית ועתידית.

  • בטיחות: טעינה קלאסית מסוכנת הן לבריאות הטלפון והן לבריאותכם. למעשה מדובר בחיבור כבל חשמלי מהקיר, שם המתח גבוה ומסוכן, לטלפון הקטן שלכם, שרגיש ויקר. הסכנה לכם היא אותה הסכנה שבכל נגיעה בכבל חשמלי. הסכנה למכשיר אחרת. אם אתם משקיעים בשנאי מקורי, סביר שבמקרה המאיים של קפיצת מתח יהיה זה השנאי שימות. אבל באמת תמיד תמיד הטלפון מחובר למטען *שלכם*? מטען של חברים או בעבודה, כזה מסין, כזה זול, עלול להעביר מתח שישרוף את מכשריכם קליל. אך גם אם מכשירכם נטען ולא נשרף, רבים הסיפורים על מכשירים שחלק מהמסך או כולו לא עובדים, או שאין המכשיר רגיש למגע כאשר הוא מחובר למטען לא מקורי. בעיני זה די חמור, כלומר, תחשבו שהייתם אוכלים משהו ואז הייתם מפסיקים לראות, רק עד שאתם מעכלים אותו ואז הכל בסדר. הייתם ממשיכים לאכול את זה? אתם באמת חושבים שאין השפעות ארוכות טווח?ֿֿ שהטלפון שלכם לא ימות בטרם עת?

    אז בעוד אתם או המכשיר עלולים להתחשמל מהכבל, וכל החיבורים האלה למטענים זולים יכולים לתת לטלפון שלכם איידס טלפונים, הטענה אינדוקטיבית, מעצם הטכנולוגיה, לא יכולה להגיע (ולמעשה ככל שהמטען זול - לא רוצה להגיע) למעגלים רגישים במתחים גבוהים. היא פחות חודרנית (no pun intended) ופחות מסוכנת למכשיר, ועצם העובדה שאתם רק מניחים את הטלפון על משטח ומרימים אותו ממנו אומר שאתם מתעסקים פחות עם חשמל. זה פשוט יותר בטיחותי. עובדה, הטענה אינדוקטיבית במתח נמוך מטעינה כבר שנים את מברשת השיניים שלכם ליד הכיור הרטוב. בעתיד, אולי גם נוכל לוותר על הפורט החוטי לטובת אטימות טובה יותר בפני מים ואבק, ואולי, בזהירות נאמר, עמידות. 

  • הטענה אלחוטית מוטמעת: כן, אמרתי הטענה אלחוטית. להסתובב עם פלטות טעינה או לפזר אותן בבית, במשרד וברכב, לא נשמע משהו. זה לא משנה חיים, זה לא עתידני, זה יותר אלי-באבאי. עם זאת, ככל שמטענים אלחוטיים יוטמעו באופן מובנה ביותר סביבות ומכשירים, כך תהפוך ההטענה האינדוקטיבית לטעינה אלחוטית של ממש. זה התחיל, ויש אינטגרציה כזו בשדות תעופה, בבנקים ובבתי קפה (בארה״ב במיוחד, ציוד בסיס לשולחנות בסטארבאקס) אך אלה לרוב תקולים, לא עובדים או לא מתפקדים היטב. ברגע שנוכל לסמוך על נקודות ההטענה הללו, ולדעת שהטלפון נטען מעצמו במקומו ברכב, או סתם על השידה ליד המיטה (כי היא כולה משטח הטענה), ואז העתיד יהיה פה.
בינתיים הטענה אלחוטית ועמידות טלפונים במים היא עדיין בשורת העתיד, זה לא ההווה. למעשה, השנה הפכו טלפוני הסטדרנט של העולם, האייפונים, לעשויי זכוכית ושבירים פי כמה. זה ההווה, זה וכמה שקרי שיווק שמנמנים.